Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Urban001
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Po nov 07, 2011 8:24 am

Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Urban001 Po nov 07, 2011 8:34 am

Lepo pozdravljeni !

Sem nov na forumu zato se vnaprej opravičujem, če ga bom kaj polomil oz., če sem temo napačno vmestil.

Kot že naslov pove se zanimam za antikorozijsko zaščito podvozja, saj v zimskem času na naših cestah vsako leto raztresejo kar velike količine soli in videl sem že kar nekaj avtomobilov, ki so imeli že po nekaj letih precej zarjaveno podvozje. Zanima me torej katero zaščito uporabiti in ker nimam možnosti, da bi sam to storil me tudi zanima komu peljati, da bo zadeva kvalitetno narejena. Zasledil sem tudi olje Krown za katerega pa nekateri trdijo, da uničuje gumo in plastiko. Prav tako me zanima katere vrste zaščite sploh obstajajo in kdo jih izvaja?

Hvala
 
Uporabniški avatar
Nejko87
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1848
Pridružen: Ne maj 02, 2004 9:42 pm
Kraj: Loka

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Nejko87 Po nov 07, 2011 9:07 am

Moj glas gre za krown!

Toplo priporočam.
s zastopm d štorkla prnese otroka... sam d pajk odnese avto... tega pa nam nkol zastopu....
 
S.LINE
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Če jun 02, 2011 3:10 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a S.LINE Po nov 07, 2011 9:18 am

najboljše je še zmerom klasični IBITOL pa še dosti ugodno ga dobilš......
 
Urban001
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Po nov 07, 2011 8:24 am

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Urban001 Po nov 07, 2011 10:02 am

Nejko87 je napisal/-a:Moj glas gre za krown!

Toplo priporočam.


Pozdrav !

Tudi jaz sem slišal pozitvne stvari okoli Krown-a. Skrbijo pa me izjave o uničevanju gume itd.
http://www.team-vw.si/viewtopic.php?f=1&t=14887

LP
 
Urban001
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Po nov 07, 2011 8:24 am

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Urban001 To nov 08, 2011 7:24 am

Pozdrav še enkrat !

Ali mogoče kdo pozna kakšnega kvalitetnega mojstra, ki se s tem ukvarja ?


LP
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a domen90 To nov 08, 2011 1:47 pm

Jaz sem letos BMWja peljal na zaščito s Krown oljem v enemu majstru v Godešišču. Cena je bila 70eur, storitev pa je po mojem mnenju vredna vsakega eura in bom prihodnje leto tudi obnovil zaščito, da bo potem nekaj časa mir.

Vse skupaj poteka tako, da ti olje najprej pošprica po vseh votlih delih karoserije. Tisti deli ki niso dostopni, npr. pragovi in vrata, se zaščitijo tako, da se izvrta luknja, preko katere pride potem plastičen čep, ki ga kasneje niti ne opaziš, vsaj mene ne moti. Nato ti zaščiti vse karoserijske spoje, spoje med letvicami in karoserijo, okoli luči... skratka povsod. Nato se avto dvigne na dvigalu, pregleda se podvozje, kjer je kaj rje se na hitro prešprica z Dinitrolovo barvo (tista gumijasta proti peskanju), kar sicer ni strokovno popravilo, je pa vseeno bolje kot nič. Jaz sicer razen vijakov nisem imel nič rjavega, tako da ta metoda ni bila potrebna. Nato se celotno podvozje, vse kotičke večkrat prešprica z oljem, enako tudi koloteke in obrobe blatnikov z notranje strani.

Za moj avto je porabil 3 litre olja, gre pa za neko novo verzijo olja, ki je gostejša. Nekaj mi je še razlagal okoli tega, pa sem pozabil. Za domov sem dobil še eno piksno tega olja, se pa vsak avto zabeleži v bazo podatkov, ki jo uporablja za lastne evidenčne namene. Po 1 letu je treba zaščito obnoviti, takrat je obljubljen tudi popust, naprej pa po želji. Pogosteje se obnavlja, bolje je. Jaz bom definitivno še prišel.

Prednosti je ogromno, so pa tudi manjše slabosti. Pri zaščiti so vrata odprta (logično ko šprica v vrata in pragove), tako da se kadi v notranjost, vendar začuda niti po brisanju z belim robčkov nisem imel mastne notranjosti. Ker se šprica notranjost vrat, ti ob prvem spustu in dvigu šipe na njej ostane mastna sled, ki jo dobiš potem vsakič toliko časa, dokler ne gre olje dol s tesnila. Pri meni je trajalo kak mesec, tačas sploh nisem čistil šip, ko sem jih naposled očistil, niso bile več flekaste. Kakšen teden ti bo še kapljalo olje iz vseh možnih lokacij, tako da boš imel flekasto karoserijo in pa umazana tla na parkirišču. Jaz se zaradi umazanega avta nisem sekiral, parkiram pa tudi na javnem parkingu, tako da me ni motilo kapljanje.

Če te pa zanima še kaj konkretnega, pa kar vprašaj.
Slika
 
Uporabniški avatar
Blink-182-
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 546
Pridružen: Po feb 19, 2007 8:54 pm
Kraj: Škofja Loka

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Blink-182- To nov 08, 2011 5:11 pm

Tudi jaz ti priporočam krown, mi smo že veliko avtomobilov tam zaščitili, pa nisem nikoli slišal o kakšnih problemih.
 
ABOARD
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Ne feb 13, 2011 12:39 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a ABOARD To nov 08, 2011 6:00 pm

sam mam krown kl73 že 3 leta in nobenih težav. Sicer pa med drugim tudi piše, da je neškodljiv za plastiko, lak in gumo. To se je pokazalo td v praksi. Špricam od novega torej od 2007 in do danes je podvozje brez rje. Rahle pikice so le tam, kjer nisem dobro pošprical. Za test obstojnosti pa lahko probate disk malo pošprejat...ampak tega nikakor ne priporočam, sam sem imel hude težave zaradi tega. :)
 
Astra_boy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 76
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:02 am

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Astra_boy To nov 08, 2011 6:10 pm

Moj glas gre za Krown. Jaz sem mojo bivšo Astro prvič zaščitil v Godešiču.
Naslednje zaščite pa sem se pomatral sam. Sem malo bolj pedanten.
Kupil sem tri litre olja, kompresor pa gasa. Tudi gumi ne škodi. Preverjeno. Bi meni vse razžrlo, če bi bilo to res.
Edina slabost je, da je potrebno vsako leto obnavljati zaščito.
Je šla pa Astra z zdravimi zadnjimi koloteki od hiše!!!
 
Uporabniški avatar
matey18
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Sr jan 23, 2008 3:29 pm
Kraj: kranj

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a matey18 To nov 08, 2011 7:08 pm

Sam sem avto prejšne leto pred zimo dal zaščitit z Bodenschutz od 3M-a (to je ta črn gumijast premaz) in sicer celotno podvozje in še vedno drži tako da ni blo potrebno obnavljat. Bom pa spomladi peljal še k Krown da mi naredi zaščito z oljem predvsem zaradi votlih delov.
 
Urban001
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Po nov 07, 2011 8:24 am

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Urban001 To nov 08, 2011 9:35 pm

Pozdravljeni !

Res se vam najlepše zahvaljujem za vaša mnenja in odgovore! Tudi sam sem tudi na domačih in tujih forumih glede zaščite z oljem Krown zasledil zelo pozitivna mnenja. Res pa je da se tu in tam pojavljajo izjave o poškodovanih in uničenih gumah, zato sem tudi malo podvomil v samo zadevo in povprašal glede vaših izkušenj.


Hvala in srečno vožnjo želim !
 
Uporabniški avatar
Nixxon
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3646
Pridružen: Ne jul 27, 2003 10:42 am
Kraj: Vrhnika

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Nixxon Sr nov 09, 2011 9:58 am

Sam sem dal avto zaščititi z Dinitrol izdelki enmu majstru ki je sosed od Špana. Avto je bil sicer razstavljen, sveže z barvanja. Tip ima za avto tako ogromno gugalnico da je avto konkretno nagnjen najprej v eno nato v drugo stran, tako da zadeva res povsod prileze. Sicer je bila cena malo višja, 120€, če se ne motim.
Slika
 
ABOARD
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Ne feb 13, 2011 12:39 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a ABOARD Sr nov 09, 2011 7:34 pm

pač treba je vedet, da je krown olje. Svinjarija se ne lepi preveč na njega, morebitno rjo takoj vidiš. Pri teh raznih kavčuk sprejih pa sploh ne veš kaj se pod tem dogaja. Zgleda precej grdo in rja ponavadi začne delat tam, kjer plast odstopi, to pa težko vidiš. Poleg tega krown zraven še podmazuje.
 
Uporabniški avatar
Aston
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 30
Pridružen: Sr feb 27, 2008 12:57 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Aston Če nov 10, 2011 3:17 pm

Tudi sam imam sicer same pozitivne izkušnje z Krownom, samo me malo skrbi ker ga iz kolotekov relativno hitro spere voda in umazanija. Vemo pa da mnogo avtomobilov začne rjaveti ravno pri kolotekih. Zato razmišljam, da bi zadnje koloteke prešprical z Dinitrolovim sprejem za zaščito podvozja in čez to še s Krownom. Samo ne vem, če lahko grem z Dinitrolovim premazom čez že obstoječo tovarniško zaščito podvozja, ali moram le to prvo odstraniti in šele potem čez z Dinitrolom.
 
ABOARD
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Ne feb 13, 2011 12:39 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a ABOARD Če nov 10, 2011 4:49 pm

Aston je napisal/-a:Tudi sam imam sicer same pozitivne izkušnje z Krownom, samo me malo skrbi ker ga iz kolotekov relativno hitro spere voda in umazanija. Vemo pa da mnogo avtomobilov začne rjaveti ravno pri kolotekih. Zato razmišljam, da bi zadnje koloteke prešprical z Dinitrolovim sprejem za zaščito podvozja in čez to še s Krownom. Samo ne vem, če lahko grem z Dinitrolovim premazom čez že obstoječo tovarniško zaščito podvozja, ali moram le to prvo odstraniti in šele potem čez z Dinitrolom.


S tem se ne strinjam, na enem avtu je gor že 2. leto. Na ostalih pa po enem letu ni videti, da bi se kaj spralo. Treba pa je jasno povedat, da jaz govorim LE ZA KL73. Spere se mogoče navadni, kl73 pa je močnejša varianta. Obstojnost me je prepričala takrat, ko je po rahli nepazljivosti malo spreja prišlo na vse 4 diske. Avto je bil nevozen, 2 dni sem diske čistil z vimom in šlajf paprijem... oops
Druga možnost pa je prozorni vosek od dinitrola (ne vem kak se reče točno), ampak ne 1000, tisti je hudo lepljiv.
 
Ja_jan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So nov 29, 2014 5:04 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Ja_jan So nov 29, 2014 6:27 pm

Zdravo!

Se oproščam za obujanje stare teme ampak tudi sam sem vrgel oko na zaščito Krown. Prebral sem po dolgem in počez vse kar sem uspel najti po raznih forumih in tudi pri kolegu sem pogledal, kako zadeva zgleda. Moje mnenje je, da gre za precej korektno in solidno zaščito predvsem za votle dela vozila. Seveda sem prebral tudi kar nekaj kritik predvsem glede težav z gumijastimi deli vendar menim, da gre v teh primerih za osamljene primere, tistih nekaj kapelj olja na tleh okoli avta, pa tudi ni kakšen hud problem. Pri kolegu sem gledal manšete in protiprašno gumo na vratih, pa nisem opazil prav nikakršnih sprememb. Veliko je tudi pomislekov glede vrtanja v vrata, stebričke in pragove ampak jaz menim, da če hočeš, dejasko zaščititi votle dele kot npr. prag in če ta ni drugače dosegljiv, je to normalna odločitev oz. potek zaščite. Konec koncev sem 99% pregnitih pragov videl tako, da so pregnili od znotraj navzven. Skratka menim, da je poseg glede učinkovitosti zaščite potreben, poleg tega pa kot sem pri kolegu videl, da v luknje vstavijo čisto lične čepe, tako, da je vizuelno zadeva precej nemoteča. Imam pa tudi sam glede vrtanja dva pomisleka, ki pa sta po moje vsaj upam neupravičena. Zanima me ali lahko te luknje, če so večje ali jih je več npr. v stebričku ali pragu pomenijo, da je oslabljen material oz., da se zmanjša trdnost pragov? Najbrž luknja ali dve v pragu ne more biti problem za trdnost le tega?? Kot drugo pa nisem prepričan glede na to, da se z vrtanjem poškoduje kovina, ki se je potem ne pobarva, da tam potem ni idelano mesto (pod čepom kamor tudi pride vlaga) za začetek kakšne rje ali pokanja barve.
Ali je kdo od tistih, ki to imate, opazil kakšne poškodbe okoli čepov? Če ima kdo to zaščito že dlje časa, bom zelo vesel, če bo povedal o svojih izkušnjah.

Lep dan še naprej.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a yashica Ne nov 30, 2014 9:11 am

Vrtanje lukenj v pragove in stebričke je zame idiotizem. To delajo samo zato, da je avto čim prej gotov in jim ni potrebno odmikati oblog, gumi čepov oziroma sploh razmišljati kje bi prišli v notranjost... enostavno zvrtaš luknjo fi6-8mm :roll:

Osebno uporabljam dodatno protikorozijsko zaščito od Dinitrola, ki ima vrsto voskov in olj za različne potrebe, kot so votli deli (77B, 1000, ML, 3654, 3642W, ML3125, 3650) ali za zaščito odprtih delov (4942M, METALLIC, 4942, 4941).

Za zaščito votlih delov ni nobene potrebe po vrtanu lukenj, ker se pride povsod zraven, samo čas si je potrebno vzeti. Dinol centri po Evropi izvajajo zaščito po shemi za vsako znamko, model in ne delajo na pamet.

Jaz imam tlačno pištolo za 1l kartuše in pridem s cevkami fi6mm in dolžine 1.5m, povsod zraven. Vosek ML, ki ga z 8 bari "našpricaš" v prag se vsede povsod, dovolj je že meglica pa je pločevina zaščitena.

Kar se Krown olja tiče.... uporabljama ga v zimskem času. Pri menjavi zimskih gum spotoma še naoljim komplet preme z gostejšim KL73.
Sem pa eden tistih, ki je imel v preteklosti težave z napihovanjem gumic (končniki, zglobi). Problem je bil prisoten nekje okrog leta 1994/95, ko sem imel prvo generacijo Nissan Primere. Kaj je bil vzrok ne vem, tudi ne vem, če so v teh letih kaj spreminjali sestavo olja. Pri tem olju, ki ga sedaj uporabljam ni nobenih težav z gumiranimi deli, tako da ga priporočam. Za hitro zaščito proti soljenju je Krown KL73 odličen, ker ni potrebe, da je kovina povsem čista, ker se olje skozi umazanijo praktično zažre do nje.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Ja_jan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So nov 29, 2014 5:04 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Ja_jan Ne nov 30, 2014 9:31 am

Najlepšha hvala za konkreten odgovor. Če je res možno doseči vse votle dele brez vrtanja potem se s tvojim mnenjem strinjam. Še vedno pa me zanima ali te luknje lahko pomenijo, da je potem oslabljen material oz., da se zmanjša trdnost pragov? In ali se z vrtanjem poškoduje kovina, ki se je potem ne pobarva, da tam potem ni idelano mesto (pod čepom kamor tudi pride vlaga) za začetek kakšne rje ali pokanja barve? Sam osebno bi raje plačal kakšno uro več in dal avto zaščititi tako, da ne bi potem imel lukenj v pragovih.

LP
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a Nikola_Tesla Ne nov 30, 2014 9:38 am

Zdravo

Bi samo vprašal če se tale KL73 dobi samo v sprejih ali dobiš tudi literske pakunge ?

Hvala za odgovor.

************************************

EDIT: pozicije skritih čepov se lahko pogledajo po avto odpadih na oskubljenih karoserijah

Lp.
Zadnjič spremenil Nikola_Tesla, dne Ne nov 30, 2014 9:45 am, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Antikorozijska zaščita podvozja

Napisal/-a pskoda Ne nov 30, 2014 9:44 am

Jaz sem samo slišal, da so imeli že probleme z temi zaščitami, ker ko začnejo malenkost odstopati, prebije kamenček se spodaj pod to zaščito nabira raznovrstne stvari (voda, kamenčki, sol pozimi,...) in to še bolj razjeda
Lp
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 24 gostov