Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mihant
Novinec
 
Prispevkov: 192
Pridružen: Sr avg 25, 2004 12:43 am
Kraj: Lj

avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a mihant Po apr 01, 2013 12:36 am

Zdravo,

upam, da sem zadel pravo kategorijo. Torej avto bo dlje časa miroval (beri nekaj mesecev) in me zanima, kaj je potrebno narediti, da se ne bo po nepotrebnem delala škoda in stroški. Avto je letnik 2011, diesel. Jasno je, da se bo odjavil in izklopil akumulator. Parkiran bo na ravnem, v prestavi, brez ročne. Seveda tudi pod streho, da ga morebitna toča ne bo poškodovala, ko bo nezavarovan. Imam pa nekaj vprašanj oziroma dvomov, kjer mi lahko pomagate:

1. lahko izklopljen akumulator povrzoči kakšne težave? npr. pri računalniku
2. avto pustiti na jeklenih ali litih platiščih?
3. je vseeno ali je na zimskih ali letnih gumah? verjetno bolje na tistih, ki jih je manj škoda
4. tlak v pnevmatikah naj bo običajen ali povišan? koliko barov?
5. se izplača avto pokriti z kakšnim pregrinjalom (proti prahu, domačim živalim, etc.)?
6. so potrebni kakšni posegi na motor? kakšni preventivni servisni posegi?
7. gorivo - pustiti tank bolj prazen ali poln?

Hvala vsem za odgovore!
jaz niti nimam kej dost pojma o avtih.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a yashica Po apr 01, 2013 8:15 am

1. Akumulator pusti priklopljen in ga za čas mirovanja priklopi na polnilec oziroma vzdrževalnik akumulatorjev. Sam imam enega izmed Ctek-ovih modelov (55€) in je odličen http://www.ctek.si/o-nas.html
2. Pusti ga na jeklenkah
3. Si si že sam odgovoril
4. Dopumpaj gume na 3.5 bara (na toliko jih pumpajo proizvajalci za potrebe hrambe, ko gre avto iz tovarne) oziroma je bolje, če bo avto ves ta čas stal, da se ga dvigne na klocne
5. Če bo v garaži ga pokriješ z rjuho, če bo zunaj pa s ponjavo
6. Pred hrambo zamenjaš olje in oljni filter. Jaz sem pri bencinarju odstranil svečke in v cilinder s pomočjo inekcije vbrizgal manjšo količino olja. Preveri še nivo hladilne tekočine in po potrebi natoči do max
7. Natoči sveže gorivo in dodaj adativ

Splošna navodila:
1. menjava olja in oljnega filtra. Kontrola hladilne tekočne
2. naponiti tank do vrha in dodati adativ
3. Napolniti gume nad priporočeno vrednostjo proizvajalca (pri osebnih vozilih je 3.5 bara več kot dovolj) oziroma, če je le mogoče dvigniti avto na podstavke, da je od tal. Pri tem napolni gume za 0.5 bara nad tovarniško vrednostjo
4. Temeljito operi avto in ga zaščiti z enim izmed premazov (vosek, sealent..)
5. Nekoliko odpri stekla, da lahko zračna vlaga izhaja iz vozila (kroži zrak). Če bo avto hranjen v garaži ga pokrij z rjuho oziroma, če bo na prostem pod nadstreškom s ponajvo, ki diha.
6. Avto pustiš samo v prestavi s spuščeno ročno zavoro, da preprečiš sprijetje ploščic/paken z diski. Jaz sem šel tukaj še korak dlje in pobral dol kolesa, ter diske in osovine našprical z dinitrolovim sredstvom za konzervacijo kovinskih, alu in gumi delov. Uporablja se predvsem pri skladiščenju/hrambi v obmorskih logističnih centrih in ladijskem prevozu novih vozil.
7. V izpušno cev porini kos cunje
8. Akumulator prikolopiš na polnilec/vzdrževalnik
9. Brisalce oviješ v pvc folijo, da preprečiš sprijetje gume s steklom
10. Vse kar boš naredil napiši na list papirja in ga pripopaj na volan, da boš pred ponovno uporabo odstranil kar bo potrebno
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
BBoss
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: Pe apr 29, 2005 12:51 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a BBoss Po apr 01, 2013 1:54 pm

Jaz bi ga postavil na klocne tako, da ne bi bilo pritiska na gume, ker kakor koli gledaš jih je škoda razen, če jih boš pol stran vrgel. Če pa imaš možnost ga pa vsak mesec enkrat vžgi ravno toliko, da se olje premeša in da se spet namažejo deli. Pred vžigom samo napolni akumolator, pa bo lahko konstantno vklopljen.
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a rs5 Po apr 01, 2013 4:46 pm

Če bo stal par mesecev(1,2,3) je vprašanje če se ti ga splača odjaviti,ker odjava pa prijava tudi kar nekaj stane.Če je pa avto registriran ti ga pa lahko kakšen znanec vsako toliko časa malo zalaufa pa odpelje kakšen krog,bo še najbolje za avto.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a lancia hf Po apr 01, 2013 4:55 pm

Ne narediš nič pač parkiraš in to je to. Ko ga rabiš vžgeš in se pelješ.
Edina stvar, ki naredi po parih mesecih, ko avto stoji pri miru je, da avto najprej malo trese ker rata "uležnina" na gumah se pa po par prevoženih kilometrih tudi to uredi.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
pan-am
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 69
Pridružen: So sep 17, 2011 6:22 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a pan-am To apr 02, 2013 5:14 pm

Naš kemper vsako leto stoji od novembra do aprila, brez kakšnih posebnih procedur, pa še nikoli ni bilo problemov. Gume napumpamo na predpisano +0,3bar, 1x na mesec pa se ga vžge, da se malo premešajo tekočine in napolni aku. Nobenih klocen, nobenega konzerviranja in kompliciranja ... samo menjava olja in vseh filtrov po "zimskem spanju" in to je to, nikoli nobenih problemov.
 
Uporabniški avatar
seat
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Pe avg 08, 2003 6:54 pm
Kraj: SAVINJSKA DOLINA

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a seat To apr 02, 2013 5:52 pm

No jst sem se prvo zimo malo lovil in sem tudi premišljeval kaj in kako naj avto hranim čez zimo.
Vsako jesen ko avto arhiviram za zimsko spanje naredim sledeče.....

1.Avto pred zimovanjem temeljito operem in posušim....
2.Avto povoskam z trdim voskom
3.Na avto nanesem QD in zadevo pustim na avtu in je ne obrišem...
4.Odklopim akumulator
5.Vse tekočine natočim do maxsimuma tudi gorivo..
6.Avto dvignem na klocne,da razbremenim gume in vzmeti,ker vzmeti so kar zelo obremenjene in jih tako razbremenim in preprečim posedanje.
7.V kolikor mam olje ga malce dolijem,da je v motorju malce več olja kot je maximum,ker imam spomladi ravno servis in tako ali tako olje menjam.

To bi blo v grobem vse..ok mnogi bodo rekli,da pretiravam a vseeno...nič me ne stane,če avto malo bolj lepo pripravim na zimsko spanje....
Drgač so sedeži v Hondi super tui oprijem imajo vrei samo ta default položaj nelagodno vpliva na moja vretenca,ker iz prejšnih avtov drugih znamk nisem bil navajen ležečega sedenja med vožnjo pr hondah pa je to že po defaultu tak nastavljeno,da imaš glavo tam kjer je sovoznik,sprednji vzglavnik je pa tam kjer imajo druge znamke zadnjega.ツ
 
Uporabniški avatar
mihant
Novinec
 
Prispevkov: 192
Pridružen: Sr avg 25, 2004 12:43 am
Kraj: Lj

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a mihant To apr 02, 2013 8:04 pm

Hvala za super nasvete. Sicer so zelo različni, verjetno je odvisno, kako rad ima nekdo svoj avto :)

Pravite, da postavite avte na "klocne". Jaz to razumem kot da se da avto na cegle oziroma kakšne lesene klade - kakšne "klocne" uporabljate? In verjetno se to namesti tam, kjer je mesto za dvigalko, torej po vrsti, eno kolo za drugim?
Kaj pa glede zavor? Te precej hitro zarjavijo, kako to preprečiti? Avto bo sicer miroval poleti, tako da ne bo hudih vremenskih vplivov, vseeno pa se pričakuje nekaj "naravnega" rjavenja.
jaz niti nimam kej dost pojma o avtih.
 
stig
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Ne mar 02, 2008 1:43 am
Kraj: Novo mesto

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a stig Če apr 04, 2013 1:53 am

mihant je napisal/-a:Hvala za super nasvete. Sicer so zelo različni, verjetno je odvisno, kako rad ima nekdo svoj avto :)

Pravite, da postavite avte na "klocne". Jaz to razumem kot da se da avto na cegle oziroma kakšne lesene klade - kakšne "klocne" uporabljate? In verjetno se to namesti tam, kjer je mesto za dvigalko, torej po vrsti, eno kolo za drugim?
Kaj pa glede zavor? Te precej hitro zarjavijo, kako to preprečiti? Avto bo sicer miroval poleti, tako da ne bo hudih vremenskih vplivov, vseeno pa se pričakuje nekaj "naravnega" rjavenja.


za bremze k "zarjavijo" sm nardiš par km in z bremzanjem odleti stran mogoče bo nekaj časa malo cvililo vsaj pr meni je bilo tako avto mi je pa stal pol leta
 
Uporabniški avatar
opelboy
Novinec
 
Prispevkov: 234
Pridružen: Pe maj 04, 2007 9:44 pm
Kraj: Stopc da hills

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a opelboy Če apr 04, 2013 9:15 am

En pred mano je čist lepo napisal: parkiraš, zakleneš, ko ga potrebuješ preveriš vse tlake, tekočine in se odpelješ.

Ta s klocni mi sploh ne gre v račun.. Splošno znano je, da avtu narediš veliko škodo če ga recimo pustiš na dvigalu več časa(več časa pomeni že 1 teden). V tem primeru par mesecev zihr ni ok. Že iz stališča statike - relativno miniaturne 4 podpore obremeniš s silo 10kN+. Ni pogoja, da se pločevina ne bi deformirala. Napram gumam, ki jih malce več napolneš in se ob morebitni deformaciji prej ali slej povrnejo v prvotno stanje.

Pač moje razmišljanje ;)
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a Energetik81 Če apr 04, 2013 9:33 am

Nekateri ukrepi se mi zdijo že malo pretirani, razen če ga ne misliš konzervairati za par let.
Za par mesecev pa bi jaz:
- napolnil gume blizu max., zapisanega na gumah (da se ne deformirajo)
- opral in ornk posušil (vsaj nekaj km vožnje, da se tudi zavore posušijo)
- obvezno odklopil akumulator, da se prepreči praznenje in možnost požara (razen če nimaš kakšnega od novih prepametnih avtov, ki skoraj rabijo servis po odklopu aku)
- napolnil tank do vrha, da se minimizira nastajanje kondenza
- dvignil brisalce, da se guma ne deformira oziroma sprime na šipe
- če je v garaži, za par milimetrov odprl 2 okni po diagonali, zaradi zračenja

To je pa tudi vse, enostavni in hitri posegi, ki precej pripomorejo, da potem ni problemov. Ko pa hočeš spet uporabit, pa priklopiš aku na polnilec za nekaj ur, kontroliraš gume, če je stal v mrzlem delu leta še zamenjaš olje+filter, če so se slučajno nabrali kakšni kondenzi.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a pskoda Če apr 04, 2013 9:47 am

Še enkrat odkrivate toplo vodo. V praksi je bolj kompliciraš slabše je ;)
Lp
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a lancia hf Če apr 04, 2013 7:40 pm

pskoda je napisal/-a:Še enkrat odkrivate toplo vodo. V praksi je bolj kompliciraš slabše je ;)


2X
Jaz na Delti nisem pumpal gum več kot dve leti in pol vsako jesen pa pregledam tlak, ki ga drži na 2.50bar. Sem pa zdaj odklopil akomulator, ker sem vsako zimo enega uničil, ko je avto stal čez zimo 4-5 mesecev. In ko ga rabim vžgem počakam da se segreje in potem veselo "lizat" gume in bremze.
Na leto naredim cca 500km in še vedno dela kot urca.
Glede bencina pa jaz vedno puščam prazen rezeruar in, ko avto rabim nalijem nov bencin, da se ne vozim s skoraj pol leta starim bencinom.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
gasolinedream
Uporabnik
 
Prispevkov: 1039
Pridružen: Po nov 29, 2010 10:07 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a gasolinedream Če apr 04, 2013 9:42 pm

Pustit kot je, tlak v pnevmatikah pa naj res ne bo prenizek. Je pa tako da, dodatno načeloma ni treba pumpat. Jaz avto pumpam 1x na leto, pa še takrat ni treba vseh gum.

Vem za enega unota ter enega saxoja ki sta stala po eno leto, z tem da sta se vsakih nekaj tednov zapeljala kilometer ali dva, več ne. Bilo je vse v najlepšem redu. Sovoznikova vrata je bilo treba odpret z nekaj več sile, ker se pač eno leto niso odpirala, to pa je to^^
 
AKREVS6
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Sr okt 31, 2012 4:26 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a AKREVS6 Ne apr 07, 2013 5:02 pm

Jaz sem ga samo opral in parkiral v garažo ter priključil na vzdrževalnik in odjavil iz prometa.Čez zimo sem ga parkrat vžgal za par minut brez problema.So mi pa malo zarjaveli diski vendar ploščice niso prijele ker sem ga nekajkrat premaknil po nekaj decimetrov prav zaradi gum in zavor.Aha pa tank je tudi poln :D. Ravno ta vikend sem ga tudi registriral in čakam lepše vreme.Če pa bodo kake težave po prvi vožnji pa napišem.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a mardy Po jan 28, 2019 10:55 am

Pozdrav,

No, doma se je pojavila potreba po samo enem avtu, zato bi ta drugega "vložili" v suho garažo za eno leto, kasneje bo spet v uporabi.

Avto je dizel, Golf 4 SDI. Do neke mere bi se držal že naštetih ukrepov, razen na klonce ga res ne mislim postavljat.

A je pametno, da recimo vsakih 14 dni avto prižgem, ter zapeljal kak meter dva po parkirišču, da se ogreje voda na 90°C?

A je bolje da je med tem časom, se pravi od-do 14 dni akumulator odklopljen?

Kako bo s kvaliteto dizla v tanku po enem letu - predvidevam, da nič kar drastičnega, ali pač?

A fašem kljub temu kak davek, ko je avto odjavljen od prometa za eno leto?

lp!
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a Kristjan123 Po jan 28, 2019 2:02 pm

Najhuje kar se lahko zgodi po letu mirovanja v suhi garazi so jajcaste gume pa prazen akumulator... zato je priporoceno odklopit akumulator obcasno daj na polnjenje obcasno vzgi in premakni malo da ne bo stalno obremenitev na istem delu gume pa se to je bolj tako...
Skratka manj ko kompliciras bolje bo ko bos spet uporabljal pa pazi da ne preobremenis turbine :)
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a mardy Po jan 28, 2019 2:37 pm

Bom menjal olje turbini, da se bo lažje vrtela 8)

Razbral sem, da je bil v pripravi in uveljavljen dopolnjen zakon o odjavi vozil, ki nagovarja k plačilu 25% cene stroška cestnine, če je vozil odjavljeno več kot 1 leto.

Torej ponovna prijava v promet znotraj 1 leta nima nobenega dodatnega davčnega stroška. Za Info....
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a limas Po jan 28, 2019 6:18 pm

Eno leto ni tako hud interval, da ga je treba vžigati.
Avto na 3-4 tedne premakniti za nekaj cm zaradi gum in ležajev, ki tudi radi popustijo.
Dizel je po enem letu še dober. V tanku naj ga ne bo preveč, po enem letu pa takoj dotoči.
Akumulator vzameš ven in ga daš na toplo in suho mesto.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: avto bo dlje časa miroval - preventivni ukrepi?

Napisal/-a titanius Po jan 28, 2019 11:37 pm

Sdi sploh nima turbine. Ne nasedat o turbini. To je navadni dizel.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov