Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Če okt 31, 2013 12:35 pm

Pozdravljeni,

Vrjetno bom dal vgradit v moje vozilo (Audi A3 1.8T 1998) Webasto grelec. Cena pride okol 1000 eur.
Prebral sem že kar veliko tem o grelcih Webasto, vendar imam še vedno nekaj vprašanj:

1. Kakšni so pogoji za vklop Webasto grelca? (zunanja temperatura)
2. Kakšni so pogoji za izklop Webasto grelca? (temperatura motorja, zunanja temperatura, temperatura kabine)
3. Maksimalni čas delovanja grelca?
4. Ali se grelec samodejno vklopi, ko vžgeš avto? (ali ga moraš ročno vklopiti v takih primerih)
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a peroRS Če okt 31, 2013 4:30 pm

Odvisno kakšnega si naročil. Glede na ceno imaš:

1)na timer (vklopi se glede na nastavljen čas)....najcenejši
2)na timer+vklop ročno z daljincem......srednja cena
3)na timer+daljinec+možnost vklopa preko telefona.....najdražji

Pri vsakem je pogoj, da si zapomni zadnje nastavitve klimatske naprave. Se pravi, da ti dan prej nastaviš recimo temperaturo na HI (27 stopinj v kabini oz. na daljincu to pomeni mislim da temperaturo okoli 33 stopinj, toliko piha iz rež ven) ter npr. maksimalno pihanje na prednjo šipo.
Če imaš nastavljen čas vklopa npr. 6.00 to pomeni, da se bo grelec vklopil ca. pol ure prej in bo ob 6.00 avto že topel in odmrznjen ter se bo grelec nato izklopil.
Pri dražjih dveh opcijah pa lahko potem še z daljicem ročno upravljaš webasto.

Posebnih pogojev za vklop grelca ni. Včasih so bili tudi tipi grelcev, ki so se vklopili avtomatsko ob prižigu avta ter zunanjo temperaturo pod 10 stopinj.
Problemi so se pojavili, ker je čez celo poletje grelec stal, prav tako tudi nafta notri, potem je pa pri ponovnem delovanju pozimi začel precej kaditi, tudi crkovali so radi.

Pri teh, ki so naknadno vgrajeni lahko ti ročno vklopiš grelec kadarkoli. Pri Webastu celo priporočajo vklop vsaj 2-krat mesečno (tudi poleti), da se zadeva "prepuca". Poleti si lahko nastaviš ventilacijo na hladno pihanje, tako da ne prideš v pregreto kabino, ampak da je vsaj delno ohlajeno.

Toliko na hitro. Drugače ti priporočam, da za vse informacije pokličeš na webasto in ti bodo vse lepo razložili. :)
Za kolega sem šel kak mesec nazaj vgradit (uno srednjo opcijo). Dobra zadeva, tudi mora biti za tak denar oops

lp
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Če okt 31, 2013 6:50 pm

Koliko pa je tvojega kolega prišel samo material? (brez dela) A je kupir rabljeno ali novo?
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a peroRS Če okt 31, 2013 7:09 pm

Vzel je novo.
Maš ZS.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a čare Če okt 31, 2013 9:30 pm

Na avto ki je vreden jurja boš montiral webasto ki je vreden isto???Pa še bencinar je ki se hitro segreje.
 
Uporabniški avatar
BBoss
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: Pe apr 29, 2005 12:51 pm

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a BBoss Če okt 31, 2013 11:10 pm

čare je napisal/-a:Na avto ki je vreden jurja boš montiral webasto ki je vreden isto???Pa še bencinar je ki se hitro segreje.


Sej ni fora koolk hitr se segreje med vožnjo... štos je v tem, da zjutraj prideš v ogret avto z odmrznjenimi šipami. Pa še za motor je bolje, da se zalaufa že ogret.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a abbe Če okt 31, 2013 11:11 pm

za 16 let star motor je čist vseen.kar je obrabljeno je že obrabljeno.
Ni vse res kar napišem
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Pe nov 01, 2013 12:31 am

abbe je napisal/-a:za 16 let star motor je čist vseen.kar je obrabljeno je že obrabljeno.

jp, staro pa dobro. Zdej sam še kitajska "j***a" delajo :s
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a peroRS Pe nov 01, 2013 12:32 pm

Bistvo je, da ko prideš do avta, da ni glih pol metra snega gor in 2cm ledu na šipah.
Če se ne motim je @goldeneye iz mojih koncev doma, tako da ga razumem, 16 let star avto gor al dol :)
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Pe nov 01, 2013 1:12 pm

Še nekaj pojasnil glede mojih vprašanj:

1. Nekje sem bral da se ne vklopi, če je zunaj več kot 3°C oz. 15°C (torej, če je pretoplo). Naslednji pogoj je, da je napetost na akumulatorju dovolj visoka in naslednji, da še ni dosežena željena notranja temperatura.

2. Tukaj sem pa mislim bolj to: ali se Webasto samodejno izklopi, ko pride motor na delovno temperaturo? Ali se izklopi šele ko je dosežena željena notranja temperatura oz. max. čas delovanja (glej spodaj)

3. Mislim, da je maksimalni čas delovanja 30 min (od enkrat), potem se samodejno izklopi. (timer varjanta)

4. Zanima me za varianto s programsko uro / timerjem (najcenejša varijanta)
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a nebivedu So nov 02, 2013 12:49 pm

Sam sem si kupil rabljeno s timerjem. Cena je bila 100 evrov, vse kar moram še poštimat je izpuh, potem jo pa priklopim in preverim, kako dela.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye So nov 02, 2013 6:55 pm

nebivedu je napisal/-a:Sam sem si kupil rabljeno s timerjem. Cena je bila 100 evrov, vse kar moram še poštimat je izpuh, potem jo pa priklopim in preverim, kako dela.

Kaj in kje si pa kupil? A vse skupaj samo 100 eur?
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a nebivedu So nov 02, 2013 10:01 pm

Kupil sem WEBASTO thermo top BW50. Kompletno vse odšraufano iz avta ven z vso napeljavo in timerjem z displeyem.

Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a tristan01 Ne nov 03, 2013 4:01 pm

BBoss je napisal/-a:Pa še za motor je bolje, da se zalaufa že ogret.


Premisli še enkrat o temle. Če je voda ogreta na 60 ali 70 stopinj motor še zdaleč ni ogret. Zunaj imaš -10 stopinj, vklopi se webasto, segreje vodo in preko klime ogreje notranjost vozila. Olje ima pa koliko? Kakšnih 10 stopinj v najboljšem primeru. Avtomobil vžgeš in odpelješ kot da je motor ogret, saj števec kaže ogret motor. Potem se pa čudimo ko turbina odžvižga svoje že ponekaj 10.000km... Sam sem naredil ta test ko je Octavija stala celo noč pred blokom. Ko je voda dosegla skoraj delovno temperaturo, je temperatura olja komaj dosegla 50 stopinj (avto ni imel webasta).

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Ne nov 03, 2013 4:11 pm

tristan01 je napisal/-a:
BBoss je napisal/-a:Pa še za motor je bolje, da se zalaufa že ogret.


Premisli še enkrat o temle. Če je voda ogreta na 60 ali 70 stopinj motor še zdaleč ni ogret. Zunaj imaš -10 stopinj, vklopi se webasto, segreje vodo in preko klime ogreje notranjost vozila. Olje ima pa koliko? Kakšnih 10 stopinj v najboljšem primeru. Avtomobil vžgeš in odpelješ kot da je motor ogret, saj števec kaže ogret motor. Potem se pa čudimo ko turbina odžvižga svoje že ponekaj 10.000km... Sam sem naredil ta test ko je Octavija stala celo noč pred blokom. Ko je voda dosegla skoraj delovno temperaturo, je temperatura olja komaj dosegla 50 stopinj (avto ni imel webasta).

LP Tristan01


Hmm, ne vem če bo to čisto držalo! Ker mislim, da Webasto ogreje preko vode tudi mašino, koliko pa dejansko ogreje, mora pa kakšen lastnik Websata povedati...
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a tristan01 Po nov 04, 2013 6:45 pm

Golden eye je napisal/-a:
tristan01 je napisal/-a:
BBoss je napisal/-a:Pa še za motor je bolje, da se zalaufa že ogret.


Premisli še enkrat o temle. Če je voda ogreta na 60 ali 70 stopinj motor še zdaleč ni ogret. Zunaj imaš -10 stopinj, vklopi se webasto, segreje vodo in preko klime ogreje notranjost vozila. Olje ima pa koliko? Kakšnih 10 stopinj v najboljšem primeru. Avtomobil vžgeš in odpelješ kot da je motor ogret, saj števec kaže ogret motor. Potem se pa čudimo ko turbina odžvižga svoje že ponekaj 10.000km... Sam sem naredil ta test ko je Octavija stala celo noč pred blokom. Ko je voda dosegla skoraj delovno temperaturo, je temperatura olja komaj dosegla 50 stopinj (avto ni imel webasta).

LP Tristan01


Hmm, ne vem če bo to čisto držalo! Ker mislim, da Webasto ogreje preko vode tudi mašino, koliko pa dejansko ogreje, mora pa kakšen lastnik Websata povedati...


Webasto, ki greje z nekaj 100W moči, morda 1KW ne more proizvesti dovolj toplote, da ogreje okrog 100kg težek motor do delovne temperature (če boš ob tem upošteval še toplotne izgube zaradi prenosa toplote grelec-voda-motor bo slika še precej slabša. Težava pa nastopi, ker večina obrne kluč, motor pokaže delovno temperaturo, ki pa jo ima le voda, blok in olje pa sta občutno hladnejša. Sam sem spremljal temperaturo na Octaviji, kjer se preko BC lahko spremlja tudi temperaturo olja. Ko pozimi (-10 stopinj) voda doseže skoraj delovno temperaturo, je temperatura olja komaj dosegla 50 stopinj. V takih razmerah motor obremenjevati na polno pa pušča posledice, saj olje ne maže vitalnih delov kot bi moralo. Poznam celo primer, ko je na P307 v slabem letu neslo dve turbini, avtomobil pa je imel vgrajen webasto, voznik pa je vozil točno tako kot sem opisal.

Na koncu, webasto je super zadeva, saj se vsedeš v toplo kabino, pomaga tudi, da se motor ogreje malce hitreje kot bi se brez, vseeno pa motor niti pod razno ni ogret na delovno temperaturo ko obrneš ključ - za večino težav pa so krivi vozniki, ki se tega dejstva ne zavedajo.

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Po nov 04, 2013 6:53 pm

Prav maš ja. Vseeno pa so na plusu tisti, ki imajo merilec temepratura olja.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a nebivedu Po nov 04, 2013 7:21 pm

webasto ogreje vodo v motorju na nekih 60 stopinj. Sam webasto ima vgrajeno vodno pumpo, da voda kroži. S tem ko kroži, pride v pečko in ogreva notranjost avta. Olje ima seveda par stopinj manj, ker ga je večina v karterju. Seveda pa se potem zelo hitro ogreje.

Vžig je lažji, avto lepše dela, še vedno pa ni to ogreta mašina in je vseeno treba pazit prvih nekaj kilometrov.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a Golden eye Po nov 04, 2013 7:49 pm

Še en webasto grelec za olje pa si zmagal :P
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Webasto - vgradnja

Napisal/-a nebivedu To nov 05, 2013 8:39 am

Golden eye je napisal/-a:Še en webasto grelec za olje pa si zmagal :P



Na avtu je dobro imeti izmenjevalnik toplote. Med oljni filter in mašino se ga zmontira (vmesnik ki ga naviješ na odprtino za filter in filter potem naviješ na ta vmesnik). V njem teče voda in dokler je olje mrzlo, ga ta voda ogreva, potem pa ko se olje bolj segreje, ga pa ta voda hladi. S tem rešiš vse. Moj avto to ima vgrajeno, tako da ni nekih problemov.

Imam pa en webasto za prodat, če kdo rabi. Enak kot na gornji sliki.
Old subarus never die, they just get faster!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 116 gostov