Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
dejan19
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: Sr jun 17, 2009 6:03 pm

Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a dejan19 So dec 07, 2013 8:50 pm

Zanima me če kdo ve za kakšno ugodno opcijo za ogrevanje vozila pozimi ugasnjenega ali pa vzganega samo,da bi začelo že takoj toplo pihati..
Rabim za Citroen c-elysee 1.6 hdi. Probal sem zjutraj opcijo,da ga užgem da se odtali in segreje in ga zaklenem pa gem v stanovanje spit kavo in pojesti ampak ga nemorem zaklent,,.
Opcija je Webasto samo je dokaj draga zadeva. Zanima me,če je kaka opcija za grelec ki pride na cev od vode in mi hitro segreje vodo ter mi že po kaki minuti začne toplo pihati...
Opcije za na vtikač oziroma 230v nimam,...
Če ima ko kakšno idejo naplan,če ne bom pa tako kot do sedaj.
 
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Scorp84 Ne dec 08, 2013 12:17 am

Kaksen mini oljni radiator nabavis mocnejsi pretvornik 12V na 320V (vsaj 300w). Na radiatorju nastimas porabo max kokr pretvornik premore. Ce te skrbi, da bi akumulator spraznil, pa nabavis dodatni akumulator in das v prtljaznik (danes se itak prodajajo taki, da so lahko v zaprtem prostoru). Sam imam tko reseno, le da imam 230V uticnico. Pa se timer lahko das in se samo uklopi pa izklopi.
 
Uporabniški avatar
Gregamax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 525
Pridružen: Po jun 05, 2006 9:12 pm
Kraj: Metlika

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Gregamax Ne dec 08, 2013 8:09 am

Zdravo. En znanec si je na megana dodatno zmontiral 3 grelne svečke od golfa 2 na cev od sistema za gretje avtomobila, kam točno ne vem. Vem pa da ima to narejeno tako, da ko avto vžge, ima noter v kabini dodatno stikalo s katerim te grelne svečke prižge in te grelne svečke pomagajo dodatno ogrevati vodo v sistemu. Ko avtomobil segreje na delovno temperaturo, samo na stikalu vgasne svečke. Pravi, da se mu avtomobil dosti hitreje segreje in posledično prej začne pihati toplo v kabino.
 
dejan19
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: Sr jun 17, 2009 6:03 pm

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a dejan19 Ne dec 08, 2013 1:29 pm

Ja to sem mislil kaj takega da gre na cev vode ali pa med cev vode in ko ga užgeš jo nahitro zagreje,ko pa doseže določeno temparaturo se pa ugasne pa pol sam avto greje vodo naprej. In pomoje je posledično tudi motor prej topel in vse samo nevem,če je kaj takega samo za kupit in zmontirat. Videl sem enkrat na opel omegi nekaj takega med cevmi od vode,ko naj bi grelo,...
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Energetik81 Po dec 09, 2013 9:33 am

dejan19 je napisal/-a:Zanima me če kdo ve za kakšno ugodno opcijo za ogrevanje vozila pozimi ugasnjenega ali pa vzganega samo,da bi začelo že takoj toplo pihati..
Rabim za Citroen c-elysee 1.6 hdi. Probal sem zjutraj opcijo,da ga užgem da se odtali in segreje in ga zaklenem pa gem v stanovanje spit kavo in pojesti ampak ga nemorem zaklent,,.
Opcija je Webasto samo je dokaj draga zadeva. Zanima me,če je kaka opcija za grelec ki pride na cev od vode in mi hitro segreje vodo ter mi že po kaki minuti začne toplo pihati...
Opcije za na vtikač oziroma 230v nimam,...
Če ima ko kakšno idejo naplan,če ne bom pa tako kot do sedaj.
Če nimaš 230V zraven avta, pozabi na razne kaloriferje, razen če nisi pripravljen vsak dan ene par dodatnih akumulatorjev polnit in nosit do avta. Zgoraj omenjen 150W kalorifer ti ne bo kaj dosti naredil, ker je prešvoh, 1200W ti bo pa aku v nulo spraznil najkasneje v pol ure.
Če bi imel priklop na 230V omrežje, se pa dobijo grelci, ki se vštukajo na cevi, ki grejo v kabino in ti ogrevajo hladilno tekočino.
Edina varianta zato, ki bi res delovala, je Webasto.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1294
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a J.McLane Po dec 09, 2013 9:53 am

Še en zastonj nasvet, praviš da avta ne moreš zakleniti ko ta deluje, si že poiskusil z mehanskim ključem? Ponavadi dalinjsko centralno ne deluje, mehanski pa še vedno dela.

Drugače pa za gretje potrebuješ moč, to moč lahko pri avtu dobiš samo iz goriva (webasto ali prižgan avto) ali če napelješ 220V kabel do avta pa imaš potem notri kalorifer ali namenski "block heater". Edino pazit moraš, da se ti žena ne odpelje in potrga vse kable :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
dejan19
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: Sr jun 17, 2009 6:03 pm

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a dejan19 Po dec 09, 2013 10:37 am

Sem probal mehansko zaklent pa tudi ne gre. Ja saj ce bi hitro segrelo vodo da bi toplo pihalo mi ni problem. Vzgem avto ga popucam pa je to par min mimo pa je ze skoraj toplo recimo.
Mislil sem ugodno da ni tok kot webasto pa da ni 230 v
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a abbe Po dec 09, 2013 11:20 am

Sj tut webasto ne zgreje avta v parih minutah.
ni nobene stvari k bi segrela avto v parih minutah.
tm maš 7 litrou hladilne tekočine.
dj 7 litrov vode v lonc pa na štedilnik pa do konca dj plato pa boš vidu kok minut rabš da pride voda na 50 stopinj.
po si pa predstavlja da maš pozim antifren na -15 stopinj ohlajen pa kok rabš da prideš do 50 da piha toplo..
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Energetik81 Po dec 09, 2013 11:26 am

Točno to. Razni 150W grelci zato odpadejo, tukaj rabiš kilovate v rangu 15min in več. Kar pa je nemogoče za akumulator.
Torej ali kabel in priklop na 230V ali pa grelec na gorivo.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a pskoda Po dec 09, 2013 11:46 am

Ali pa ogrevana garaža, ki ti pride prav tudi pri naslednjih avtomobilih :D
Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a esem Po dec 09, 2013 11:46 am

abbe je napisal/-a:...
tm maš 7 litrou hladilne tekočine.
dj 7 litrov vode v lonc pa na štedilnik pa do konca dj plato pa boš vidu kok minut rabš da pride voda na 50 stopinj....


V sistemu je za ogret precej manj vode, ker je samo voda v motorju, par ceveh in grelcu kabine (termostat je zaprt).
In za segret vodo v loncu gre ogromno energije za izhlapevanje, v avt. sistemu ne gre nič energije za izhlapevanje.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a abbe Po dec 09, 2013 11:52 am

esem je napisal/-a:
abbe je napisal/-a:...
tm maš 7 litrou hladilne tekočine.
dj 7 litrov vode v lonc pa na štedilnik pa do konca dj plato pa boš vidu kok minut rabš da pride voda na 50 stopinj....


V sistemu je za ogret precej manj vode, ker je samo voda v motorju, par ceveh in grelcu kabine (termostat je zaprt).
In za segret vodo v loncu gre ogromno energije za izhlapevanje, v avt. sistemu ne gre nič energije za izhlapevanje.


ja prou ja in boš v parh minutah segreu vodo da bo toplo pihalo?ne neboš. pa v loncu greješ samo vodo pa lonec v avtu pa greješ zravn še cel blok motorja pa glavo pa egr...kok gre pa kle v izgube?
webasto rab 20 minut da segreje kabino pa je naejen samo v ta namen. tko da ni grelca k bi v parih minutah segrel vodo da bi pihalo toplo.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a tristan01 Po dec 09, 2013 11:54 am

esem je napisal/-a:
abbe je napisal/-a:...
tm maš 7 litrou hladilne tekočine.
dj 7 litrov vode v lonc pa na štedilnik pa do konca dj plato pa boš vidu kok minut rabš da pride voda na 50 stopinj....


V sistemu je za ogret precej manj vode, ker je samo voda v motorju, par ceveh in grelcu kabine (termostat je zaprt).
In za segret vodo v loncu gre ogromno energije za izhlapevanje, v avt. sistemu ne gre nič energije za izhlapevanje.


Ne pa pozabit, da imaš v avtomobilu tudi kup cevi in del bloka motorja, ter pečko skozi katero ta voda kroži. In ko je vse ohlajeno na zimske temparature... Preprosto je potrebno veliko energije, da se avtomobil ogreje. Nahitrejša rešitev je webasto ali električen grelec, ki se napaja preko hišnega omrežja. Nobena zadeva pa ne bo delovala v trenutku.

Če želiš hitro rešitev, ki ima podoben učinek, ne rabi ogromno energije in bo malce pripomogla k boljšemu počutju je kvečjemu ogrevanje sedežev. Stekel ne boš zato nič hitreje odtalil, bo pa občutek ko se vsedeš na topel sedež dosti boljši. To je edina rešitev, ki si jo lahko zmisliš za nekaj 10 EUR in ji zadostuje moč avtomobilskega akumolatorja.

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a ~toMmy~ Po dec 09, 2013 1:28 pm

Kakšne so pa kaj preproste rešitve, če imaš 220V (in streho)? Bolj me zanima za sam motor, kot za kabino.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1294
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a J.McLane Po dec 09, 2013 1:41 pm

Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Energetik81 Po dec 09, 2013 3:37 pm

Za samo kabino in odmrzovanje stekel je pa najceneje da postaviš v kabino en 2kW kalorifer za 10€, pripelješ v bajto podaljšek in zjutrak ko vstaneš samo vštekaš v vtičnico. Ko se oblečeš poješ in popiješ kavo, bi morala biti kabina prijetno topla in okna odmrznjena.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
dejan19
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: Sr jun 17, 2009 6:03 pm

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a dejan19 Po dec 09, 2013 6:46 pm

Kaj pa recimo kakšen dodaten grelec ki bi greu zrak? Tako kot imajo nekateri avtomobili. Pač pri uzganem avtu in gretju.
Sicer bo očitno edina opcija webasto
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a tristan01 Po dec 09, 2013 10:28 pm

~toMmy~ je napisal/-a:Kakšne so pa kaj preproste rešitve, če imaš 220V (in streho)? Bolj me zanima za sam motor, kot za kabino.


Motorju ni pomoči. Ti bi rad iz zimske temperature ogrel cca 100kg železa/aluminija in tekočin na vsaj ene 50 stopinj.... Težka bo. Najbolj še pomaga topla garaža.

Lp Tristan01

Ps: tudi za ogrevanje notranjosti nebi kupoval poceni kaloriferjev. Notranjost avtomobila je preveč vnetljiva za kaj takega. Če že naj bo v kakovostnem ohišju, da ne bomo za zajtrk imeli roštiljade.
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Gretje/ogrevanje vozila pozimi

Napisal/-a Energetik81 Po dec 09, 2013 10:53 pm

dejan19 je napisal/-a:Kaj pa recimo kakšen dodaten grelec ki bi greu zrak? Tako kot imajo nekateri avtomobili. Pač pri uzganem avtu in gretju.
Sicer bo očitno edina opcija webasto
Se ne splača, ker najmočnejši grelec je motor sam. Že če laufa v leru, proizvaja vsaj ene 5kW toplotne moči, niti približno toliko ne boš nikoli dobil iz alternatorja.
Kaj šele če se pelješ in je motor obremenjen, potem imaš takoj 10kW in več ogrevalne moči. Ja, motor z notrnajim izgorevanjem je bolj peč kot pa motor.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov