Komentirajte članke portala www.avtomobilizem.com, podajte mnenja in ideje o izboljšavah
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?)

Napisal/-a wildbliw Sr feb 08, 2017 10:58 am

Že dolgo opažam, da se je na tem forumu uporablja merska enota, ki je ne poznam. Ne pozna je niti wikipedia. Mogoče bi z velikimi črkami opisoval ukrivljenost prostora? Gre torej za enoto "kkm". Kje ste to enoto staknili?
Piše avto ima prevoženih nekaj deset ali sto kkm. Da bi to "km" mi je po logiki premalo. 1 km = 1000 m. Zdi se mi bolj logično, da so to Mm. 1 Mm = 1000000 m. https://en.wikipedia.org/wiki/Metric_prefix ali pa http://www.savel-hobi.net/leksikon/htm/merske_en.htm

Osebno se mi zdi prav, da se navaja merske enote tako, kot je po pravilih.

Tega pa nisem objavil, da bom kaj spremenil, ker ne verjamem, da bom. Verjamem pa, da vas večina piše napačno v dobri veri, da pišete prav.
 
Uporabniški avatar
M-jack
Novinec
 
Prispevkov: 157
Pridružen: Po mar 24, 2008 6:10 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a M-jack Sr feb 08, 2017 11:09 am

Predvidevam, da uporabniki, ki uporabijo enota kkm smatrajo to kot predpono (k=10^3=1000).

Npr: 130kkm = 130.000km

Vsaj jaz si to tako predstavljam.

https://sl.wikipedia.org/wiki/Predpone_SI

Lp
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a uros11 Sr feb 08, 2017 11:11 am

Ne poznaš kkm? Si hodi v šolo? Ste se učili predpone? K za kilo. Ste se morda učili, da je kombiniranje prepovedano? Niste. Ne se torej smešit po forumu z bedarijami.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a wildbliw Sr feb 08, 2017 11:20 am

Tako je. Osnovna enota na katere se daje predpone je m in ne km, ki ima že predpono. Pa vseeno se lahko to pove na malo bolj civiliziran način.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a Firediver Sr feb 08, 2017 11:49 am

Napad čistunov na forumu..
...da bo vse sterilno, predlagam še prepoved (uradno je to prepovedano od leta 1980!) navajanja moči motorja v konjskih močeh (KM) namesto v uradnih kilovatih (kW).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a danci1973 Sr feb 08, 2017 11:51 am

Jaz ponavadi napišem 200k km, kar bi lahko bilo vsakomur jasno. A razumem tudi 200 kkm in se mi zdi bolj berljivo kot 200000000 m, 200000 km, 200 Mm ali 0,2 Gm. :twisted:
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a DePalmo Sr feb 08, 2017 11:56 am

Nam je že razumljivo, tistim ki pa ni, se pa lepo pove, ne da se človeka napada. Nismo vsi vsevedni :roll:
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a wildbliw Sr feb 08, 2017 12:23 pm

Zakaj pa potem metrov ne zapisujemo kot mkm, če je že fajn zakomplicirati?
Drugače pa razumem tovrstno razvado, saj števec v avtu šteje km in ne m. Posledično pride do tovrstne napake.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a DX5050 Sr feb 08, 2017 12:29 pm

Sej ti je @danci lepo napisal, da je je vsa poanta v tem, da je tak zapis bolj berljiv.... Zdaj pa ko veš kaj pomeni kkm, nehaj komplicitat.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a wildbliw Sr feb 08, 2017 12:40 pm

Eno je kaj je berljivo, drugo pa je kaj je prav. Zakaj pa je narobe bolj berljivo, je pa drugo vprašanje.

Pa nič ne kompliciram, ampak le izražam dejstva ter svoje mnenje okoli njih.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a uros11 Sr feb 08, 2017 1:06 pm

wildbliw je napisal/-a:Zakaj pa potem metrov ne zapisujemo kot mkm, če je že fajn zakomplicirati?.
In kaj so km drugega kot m, če že hočeš pametovati z mkm? Od kdaj so km osnovna enota?
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a corus Sr feb 08, 2017 1:15 pm

wildbliw


Popolnoma se strinjam s tvojimm razmišljanje. Je pa zanimivo kako moderator lepo izbriše komentar, ki mu ni všeč. Npr: predvsem kadar zanj pretirano pohvališ kakšno znamko vozila , razen seveda VW, ki je zanj oh in sploh najboljši, ne zmoti pa ga takšno izmišljeno navajanje merskih enot.
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a Gosic Sr feb 08, 2017 1:50 pm

Mm kot megametrov :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a RedBaron Sr feb 08, 2017 1:50 pm

lahko pa napišete Mm, pa bo vsakomur jasno :)
 
izotrop
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: So avg 13, 2016 2:16 pm

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a izotrop Sr feb 08, 2017 2:25 pm

Al pa 200 tisoč km :) Je tudi berljivo, pa še pravilno je = volk sit, koza cela :mrgreen:
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a nejc1 Sr feb 08, 2017 3:07 pm

Hitreje še en k napišeš zraven kot pa tisoč ali 3 ničle več :mrgreen: Če se piše z nekimi kraticami je pač kkm dosti bolj berljivo kot Mm, sploh ne vem kdaj sem nazadnje videl megametre napisane, razen tu na forumu od enga ali pa dveh "pravilnopiscev" :lol:
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a esem Sr feb 08, 2017 5:13 pm

Sam sem nekajkrat uporabil tako kkm kot Mm - morda sem bil glede tega celo prvi na forumu (in torej glavni krivec? :huh: ). Taka slovnično-fizikalna natančnost sicer ni nič posebnega ali negativnega, je pa malo čudno se obešat na to (kar je v osnovi dovolj razumljivo - če ni, pa se vpraša), hkrati pa nič reči na "milijon" napak (npr. neznam, negre, nedam, nebo, nesme - pravilno vse narazen!!, hkrati pa "na enkrat", po tem takem, ob enem - pravilno vse skupaj!!)), ki tudi s pomočjo tega foruma prehajajo v nek sistemski "novorek", pa tudi močno pokažejo "jezikovni" odnos do domovine, ki je seveda en naipomembnejših.

Vprašanje za vse
Ste za to, da obudimo staro temo o jeziku in poskušamo vsaj kaj spremeniti? Morali boste biti aktivni tudi vi, sam namreč ne morem nič, tema pa zamre.
corus je napisal/-a:wildbliw
Popolnoma se strinjam s tvojimm razmišljanje. Je pa zanimivo kako moderator lepo izbriše komentar, ki mu ni všeč. Npr: predvsem kadar zanj pretirano pohvališ kakšno znamko vozila , razen seveda VW, ki je zanj oh in sploh najboljši, ne zmoti pa ga takšno izmišljeno navajanje merskih enot.
Lahko poveš, kdaj, kje in kateri mod je to storil (zbrisal komentar, kjer se preveč hvali karkoli razen VAG-a)? Vsaj približno, lepo prosim?

Sem dosti na forumu, pa tega in niti pristranskosti za VAG nisem opazil. Zadnje čase je kvečjemu obratno. Si malo zmišljujemo? Zakaj?
Žal nisi edini, tudi tam (kje, kdo?) brez argumentov.

Sem pa opazil, da si večkrat "kao kritiziral" VAG-ove fane (kot npr tistega umišljenega moderatorja zgoraj), pri tem povdaril, da ti to nisi, takoj zatem pa si branil VAG kot en redkih na forumu. Zaradi mene ga lahko braniš, a je to s prej povedanim nekako skregano
. Bi-težave to niso, upam? Kaj je, bomo šele videli...

In BTW - Od kje ti "izmišljeno navajanje merskih enot", če nas je kar nekaj priznalo, da smo tako navajanje dejansko storili? Oporekaš tudi Wildbliw-u?
Si mislil "navajanje izmišljenih merskih enot"?
Natančnost ni samo lepa čednost, kdaj je tudi nujna.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr feb 08, 2017 5:29 pm

kkm pomeni tisoč x km npr. 150kkm = 150 000 km

Fantje...zaka mora vsako vprašanje na tem forumu ratat tema o pomanjkanju inteligence ljudi s komentarji kot so "kako pa to ne veš" pa "pejt nazaj v šolo" pa "dej ne sprašuj neumnosti" pa pljuvanje, pa blatenje, pa sponašanje ipd.

So drugi forumi na svetu kjer ljudje sprašujejo še bolj neumne stvari pa dobijo človeško normalen odgovor.

Ka se res raje kregate cel dan o tem kako da ne ve kaj pomeni kkm kot pa da mu nekdo lepo na hitro odgovori in se tema zapre...basta :roll:

LP
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a esem Sr feb 08, 2017 5:44 pm

Saj avtor točno ve, koliko je kkm ali Mm, njegova "težava" ni neznanje ampak (tuje) neupoštevanje pravil (mednarodno veljavnih) o zapisovanju enot.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Merske enote za večje razdalje (kaj za vraga pomeni kkm?

Napisal/-a sašo5 Sr feb 08, 2017 9:15 pm

že časa nazaj (mislim, da kmalu po uvedbi evra) sem dobil neko ponudbo za xy zadevo in je pisalo 2k€....... :shock: ni se mi sanjalo, da je mišljeno 2000€
- tako verjetno tudi pri kilometrih pomeni prvi k "tisoč".....samo meni bolj samumevno, da bi pisalo rec. 120t.km
Vrni se na Obvestila in predlogi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov