Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a nered Če okt 19, 2017 12:02 pm

Govorimo v konkretnem primeru. Prav tako preberi si se enkrat sodbo, ki si jo linkal ti ne podpira popolnoma tvojih argumentov. Da videno-kupljeno se lahko spreobrne (zelo zelo tesko) ce kot kupec lahko dokazes, da je prodajalec vedel za napako in te o tej ni obvestil, kar pa je tezava zase. V tem primeru je prodajalec obvestil kupca o napaki (ustno) in tu se zgodba konca.

Tako, da se vedno stoji: videno-kupljeno.
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a gusti85 Če okt 19, 2017 8:27 pm

Gin je napisal/-a:1. Videno kupljeno ne pomeni, da se kupec odreka pravice do sodnega postopka. Pomeni zgolj, da je prodajalec zaščiten v primeru očitnih napak ni pa v primeru naslednjih dveh stvari:

stvarna napaka - kupec mora obvestiti o njej prodajalca v osmih dneh po podpisu pogodbe (torej, ko sta podpisala pogodbo za Corso je začel teči ta osem dnevni rok)

skrita napaka - pol leta od podpisa pogodbe

2. Videno kupljeno je bilo na sodišču že večkrat ovrženo, še posebej na višjem. Dam samo en star primer, da ne bo hude krvi http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak ... sca/35747/


A dej no lepo te prosim ... a zdaj boš rekel, da ko jaz prodajam 15 let starega pugija za manj kot 1000€ bo imel kupec fizična oseba pol leta časa, da mi zamori za kakšno skrito napako? :lol: :lol: :lol: Ja pa kaj še ... ga raje v grabn potisnem (kupca z takšno idejo, ker avta je škoda :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ).
 
Stumpjumper
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 750
Pridružen: To maj 24, 2016 3:08 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a Stumpjumper Če okt 19, 2017 8:55 pm

Ne nasedaj. Če rabljen avto prodaš kot fizična oseba, se lahko novi lastnik pod nosom obriše če kaj ne deluje. Zakaj? Zato, ker se rabljen avto pregleda PRED nakupom. Če kaj ne dela izbijaš ceno, ali pa se obrneš in greš drugam.
 
Gin
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: To jul 25, 2017 2:35 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a Gin Če okt 19, 2017 10:50 pm

@nered

To, da v celoti ne podpira mojih argumentov se strinjam in ti dam prav, pa vendar se vsekakor nagne "meni v prid". Zakaj? Ker se pri ustnih zadevah v primeru neustreznih prič (se pravi beseda proti besedi, ker se pač ni nobenemu vredno zdelo zapisat) ponavadi upošteva šibkejšega. Vsak tak sodni postopek je na strani šibkejšega. To pa je v tem primeru kupec

Oz, kot je rekel en profesor na faksu. Z razlogom v ZDA ni mogoče skleniti ustne pogodbe za prodajo ali storitev česarkoli nad 500$.

@Gusti

Meni ni treba verjet, ne zahtevam tega od tebe itak sem lahko kr neki blefer z interneta. Zato pa sem samo zate malce pobrskal in našel odgovor pravnice iz ugledne firme.

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=6871320

Skratka v realnosti te za nekaj kar stane par sto € ne bo nihče tožil, ker je pač predrago, zamudno in se ne splača. Tu se strinjava oba. Imaš pa ogromno primerov (in tudi goljufij), ko se toži fizične osebe, ki gredo na sodišče s takim odnosom kot ga imaš ti. Potem pa se smeh hitro sprevrže v jok in prošnje za odlog tega in onega plačila, ......

Moj zadnji post v tej temi in o tem, ker bo itak vsak trdil svoje.

Skratka. Z enim preprostim stavkom v pogodbi bi se človek rešil vseh problemov, .... Še ko se dražje ure prodaja se točno napiše kaj in kako. Od površinskih prask do kake morebitne napake mehanizma kaj šele za nekaj takega kot je avto, ko gre jutri lahko kaj narobe

V Sloveniji si kot kupec izredno zaščiten, če se ti le da it do konca in predvsem če imaš denar za it do konca (tu se pa večini zatakne). Vse ostalo so samo forumske in gostilniške debate.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a nebivedu Pe okt 20, 2017 6:38 am

Če kupiš avto in se po mesecu dni opazi napaka, si lahko sam uničlil avto, zdej pa meni kot prodajalcu težiš, da je z avtom nekaj narobe. Kako naj ti verjamem, da nisi ti kaj uničil?
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Kovcek
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 623
Pridružen: Po okt 14, 2002 11:50 am
Kraj: Murska Sobota

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a Kovcek Pe okt 20, 2017 8:17 am

Jaz sem zadevo preveril pri tržnem inšpektorju...večina pa vas piše samo nekaj na pamet :roll: ...
Lp

kovcek
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a nered Pe okt 20, 2017 8:55 am

Zato pa je videno-kupljeno skoraj nemogoce spreobrniti v sodnem postopku razen ce imas res konkretne dokaze in se tu moras upat da se jih uposteva.

Trzni inspektor ti bo povedal isto ker je ustaljeno v pravu. Videno-kupljeno velja razen v primeru skrite/stvarne napake, ki jo je prodajalec zamolcal. To pa moras konkretno dokazati (vso sreco v vecini primerov) . Ce kupca obvestis o napakah ustno ali navedeno v kupoprodajni pogodbi si kot prodajalec razbremenjen in kupec ima 1% sanse da ti bo kateri sodnik sprejel tozbo.

Razen ce bi kot kupec lagal v sodnem postopku tu pa vso sreco.

Vsekakor v tem primeru je kupec bil obvescen in je zgodba koncana.
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a JG2 Pe okt 20, 2017 9:35 am

Prodal si rabljen avto, na katerem predvidevam mu nisi dajal nobene garancije (fizična oseba vs fizična oseba)? Torej, turbina je potrošni materjal....
Sedaj pa tako, vedi da je na sodiščih bistveno težje kaj iztožiti kot se pa braniti, zatorej brani se na kulturen način in podaj žogico kupcu, da je pač na njegovi strani dokazovanje o tvoji odgovornosti za sesutje turbine po mesecu (ali dnevu saj je vseeno) uporabe le te na deset let starem avtu s strani tretje osebe, ki je še ne dolgo nazaj (spet predvidevam) brez kakršnih koli težav opravilo tehnični pregled na pooblaščenih servisih ki to delajo.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a uros11 Pe okt 20, 2017 6:43 pm

Hipotetično:
- sem odvetnik in pride stranka, ki bi tožila za 200,
- ok, ni problema,
- svetovanje 200, tožba 300, 150 sodna taksa, odgovor na pripravljalno vlogo 300, narok 300, izvedenenc 800, pritožba 500 + DDV.

Bom tožil?
Nea bom.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a DePalmo Pe okt 20, 2017 9:37 pm

Ti in večina ne, se pa zna najdt kakšen ki bi tožil iz principa. In kot je že bilo rečeno, največji problem je dokazat da je avtor vedel za napako. Kako boš to dokazal? Tudi če je turbina dotrajana, jo bi lahko usulo avtorju če bi kupec prišel mesec kasneje, avtor tega ni mogel vedet koliko na koncu je, sploh pa če ni mehanik. So določeni znaki za morebitno odpoved, eden izmed znakov je da turbina žvižga. A glej ga zlomka, s tako turbino sem naredil skoraj 150.000 km, pa sem avto vmes ubijal, danes pa isti motor in ista turbina dela dalje v drugem avtu. In še vedno žvižga ;)

Drugače bi bilo če bi avtor bil preprodajalec avtov. Takrat se smatra da je strokovnjak na svojem področju in da tudi nekaj ve o avtih, zato pa je pri pravnih osebah garancija, pri fizičnih je pa ni.

Jaz svojemu avtu zaupam dovolj da se lahko z njim odpravim na daljšo pot, a to ne pomeni da bom kupcu dal garancijo da bo vse delalo teden dni po prodaji, sploh pa ker je avto rabljen in že v letih in lahko na njem crkne karkoli, kadarkoli.

Tukaj je bila tožba omenjena samo zato (sklepam!), da se bi avtor ustrašil in odprl denarnico.
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a JG2 Pe okt 20, 2017 10:17 pm

:)
uros11 je napisal/-a:Hipotetično:
- sem odvetnik in pride stranka, ki bi tožila za 200,
- ok, ni problema,
- svetovanje 200, tožba 300, 150 sodna taksa, odgovor na pripravljalno vlogo 300, narok 300, izvedenenc 800, pritožba 500 + DDV.

Bom tožil?
Nea bom.


Se vidi da sploh ne ves kako potekajo te stvari. V tožbi se toži za odškodnino ki pa ni nikoli enaka višini škode zaradi katere je do tožbe sploh prišlo in verjemi da odvetniki to odškodnino zgolj pri samo turbini navijejo na nekaj (deset)tisočakov, ker samo tako lahko v morebitni obravnavi na sodišču izstavijo visok račun, saj je le ta odvisen od višine odškodnine za katero se toži.
Aja pa še to glede svetovanja. To je pa res daleč najbolj podcenjena tarifa v Sloveniji, dober advokat vam bo svetoval (ura) oz. oni to pravijo tolmačil 40-60 eur, top družba vas verjetno ne bo sprejela na tolmačenje ene ure, ker imajo zadosti državnih poslov pa vseeno za 100 eur na uro dobite top odvetnika v Sloveniji na uro tolmačenja, kar je ekvivalentno frizerki ali vaškemu vulkanizerju, vodovodar je dražji.
 
Hav
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: So okt 14, 2017 1:28 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a Hav Ne okt 22, 2017 7:00 pm

Najprej hvala vsem za odgovor, nisem pričakoval takšnega odziva na, no, očitno kar precej dvolično zadevo. Od takrat me kupec še ni kontaktiral in upam da me tudi ne bo. Ne vem kaj pričakovati, kajti gospod ima nekje v Kamniku slaščičarno in fast food, pripeljal se je z novim Marcedes S klaso, za katero je non stop pri ogledu govoril da je stala 76000€ in da njemu ni problem denar. Rabi namreč drug avto (ker mu je Mercedesa škoda), da se pelje v Makedonijo med zimo in spomladi nazaj, verjetno ker v tem času sladoledarji pač ne delajo.

Potrdila o pregledu več nimam, ker sem ga založil. Najbolj me je motilo, da sem mu za napako povedal več krat pri prvem ogledu (kjer je mi dal aro, za katero sem ga vprašal če se strinja da napišema papir, on pa odgovoril, da ne rabi on nobenega papirja, češ da ima on dovolj denarja in da če sma s punco že takšna prevaranta, da lahko s temi 200€ greva na kavo :roll: ). 1 mesec kasneje pa me grozi s tožbo. Prvo kot prvo, si je punca avto kupila pred malo več kot 1 letom, malo za tem ko je naredila izpit. Avto je pač izbrala njena mama, od kvazi nekega znanca. In glej ga zlomka, avto je imel kar nekaj napak. Nekaj sva jih popravila, nekaj pa jih je ostalo. Vizualne je videl sam, mehaničnih pa mu nisem zamolčal (vsaj tistih ne, za katere sem vedel) Poleg tega pa vem, da nisem noben napizdant. Upam, da mu bo avto služil, pa če se bo v svojo deželo vračal z turbino ali brez. Hvala ;)
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a čara Po okt 23, 2017 8:11 am

Še en nasvet. Za določene stvari sem redoljub. In sem sodi, da spravljam v posebej mapo, predal papirje od avta-od vseh materialov, servisa, tehničnih, vsak ceglc. Ajd za avto žarnice res ne shranjujem računov po menjavi, mogoče kakšen mesec ali do kurilne sezone. In ko se avto nekega lepega dne proda, četudi blazno star, dam tisto škatlo z računi od servisov, materialov-zraven. V bistvu tudi za druge stvari (telefon, foto aparat...kar sem pač prodajala rabljeno-gre zraven račun).
 
NorthKat
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po nov 06, 2017 5:47 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a NorthKat Po nov 06, 2017 6:27 pm

Zivjo!

Tudi jaz imam tezave z kupcem in groznjami tozbe.
Pred 3 meseci je prisel pogledat avto, se je peljal z njim in ga pregledal, dala sem mu stevilko sasije, da bi ga dal preveriti, a se je odlocil da ga ne bo, potrjena servisna, mesec pred tem je bil narejen mali servis, skratka vse tako kot mora biti. Odlocil se je da ga bo vzel in mi prinesel aro, avto sem parkirala in cakala da pride cez en teden po njega, tako kot je rekel. Vendar je tisti "en teden" trajalo cel mesec, ker se mi je vsak dan izgovarjal da ne dobi denarja in da me prosi ce lahko pocakam. Potem je koncno dobil lizing in avto sem morala jaz do njega peljat da smo naredili prepis z njegovo avto hiso. Stvar resena.
Danes po 3 mesecih oz. 2 odkar ima avto, pa me klice, da je avto dal na pooblasceni servis in da je ugotovljeno, da pusca nafta, olje, ne dela 4x4 pogon in da je se ogromno napak, ki jih ne bo omenjal. Dejal je, da sem za te napake vedela in da mu jih nisem povedala in da je dobil predracun za 1600 EUR in da naj jaz poravnam 1000 eur, ostale stroske pa on, v nasprotnem primeru me bo tozil na zvezo potrosnikov slovenije in policijo zaradi goljufije. In da ne pozabim omeniti tudi to, da je dele ze narocil in da bodo avto razdrli in popravili.
Vozilo je Audi 2013 letnik in nikakor se s tem ne strinjam, saj mi je omenil taksne napake, ki bi jih sama tudi videla oz. Opazila. Ce ne jaz pa moj serviser, ki mi je malo pred prodajo menjal olje. Nikoli ni bilo z avtom nic narobe, prodala sem ga samo zaradi nakupa vecjega in nikakor ga ne bi "zejnega cez luzo peljala" sploh pa s takimi napakami ne.
Namen imam iti na sodisce, saj mu tega ne bom popustila. Prosila bi pa se za vase mnenje.

Hvala!
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a mrtwelvetrees Po nov 06, 2017 6:47 pm

To so samo besede, nič ne bo iz tega. Ignoriraj.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a Blinder Po nov 06, 2017 8:23 pm

Meni se slisi kot nateg. In s tem ko je dodal, da je ze nabavil material za popravilo... pritiska nate, da prejmes hitro odlocitev.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
NorthKat
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po nov 06, 2017 5:47 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a NorthKat Po nov 06, 2017 9:20 pm

Hvala za odgovore! Saj je tudi pomoje nateg, ker dejansko ni bilo nicesar narobe, ce bi bilo bi pa vedela, in bila obvescena o teh omenjenih napakah. Sedaj pa je v 2 mesecih odkar ga ima on pa vse zanic po njegovih ocenah ocitno. On je lahko v 2 mesecih bog ve kaj naredil z njim, sedaj pa je narocal material, ga mislijo razdret in zamenjat dele od mene pa pricakuje da bom jaz krila vecji del stroskov.
Zahtevala sem vso dokumentacijo od pooblascenega servisa in da se ga naj nihce ne dotika dokler ga ne vidim sama in moj mehanik.
Bomo videli kam bo to pripeljalo.
Ce misli da jaz babnca nc ne vem kaj sem vozla, se je gladko malo ustel, ker za vsak avto ki ga imam v lasti lepo skrbim, in se ne bo kar tako zmazal :P
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a nejc1986 Po nov 06, 2017 9:38 pm

A ni lažje blokirat številko in obvestiti policijo da te nadleguje?
Jaz vem da se kaj dosti nebi s tem ukvarjal...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a TrijoAdijo To nov 07, 2017 9:46 am

Hav je napisal/-a:Najprej hvala vsem za odgovor, nisem pričakoval takšnega odziva na, no, očitno kar precej dvolično zadevo. Od takrat me kupec še ni kontaktiral in upam da me tudi ne bo. Ne vem kaj pričakovati, kajti gospod ima nekje v Kamniku slaščičarno in fast food, pripeljal se je z novim Marcedes S klaso, za katero je non stop pri ogledu govoril da je stala 76000€ in da njemu ni problem denar. Rabi namreč drug avto (ker mu je Mercedesa škoda), da se pelje v Makedonijo med zimo in spomladi nazaj, verjetno ker v tem času sladoledarji pač ne delajo.

Potrdila o pregledu več nimam, ker sem ga založil. Najbolj me je motilo, da sem mu za napako povedal več krat pri prvem ogledu (kjer je mi dal aro, za katero sem ga vprašal če se strinja da napišema papir, on pa odgovoril, da ne rabi on nobenega papirja, češ da ima on dovolj denarja in da če sma s punco že takšna prevaranta, da lahko s temi 200€ greva na kavo :roll: ). 1 mesec kasneje pa me grozi s tožbo. Prvo kot prvo, si je punca avto kupila pred malo več kot 1 letom, malo za tem ko je naredila izpit. Avto je pač izbrala njena mama, od kvazi nekega znanca. In glej ga zlomka, avto je imel kar nekaj napak. Nekaj sva jih popravila, nekaj pa jih je ostalo. Vizualne je videl sam, mehaničnih pa mu nisem zamolčal (vsaj tistih ne, za katere sem vedel) Poleg tega pa vem, da nisem noben napizdant. Upam, da mu bo avto služil, pa če se bo v svojo deželo vračal z turbino ali brez. Hvala ;)


Aja, pa to so ti šiptarska posla....Ignore mode: ON! To je to.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Prodal avto, kupec grozi s tožbo!

Napisal/-a TrijoAdijo To nov 07, 2017 9:48 am

Blinder je napisal/-a:Meni se slisi kot nateg. In s tem ko je dodal, da je ze nabavil material za popravilo... pritiska nate, da prejmes hitro odlocitev.


x2. Goni ga v 3 parkirna mesta in to je to.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov