Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Po mar 25, 2019 9:41 pm

S kupcem sva sklenila kupoprodajno pogodbo o prodaji vozila. Rekel je, da bo avto odpeljal v razgradnjo, meni pa poslal potrdilo razgradnji. Avto je odpeljal, jaz sem avto odjavil, sedaj pa zaman čakam na potrdilo o razgradnji. Tudi kupnine, ki je bila minimalna, mi ni nakazal. Kupec se ne javlja več na telefon in ne odgovarja na SMS...

Sedaj vem, da bi moral narediti takoj prepis, takrat pa sem mislil, da je dovolj, da vozilo odjavim...

Kako naj sedaj dokažem, da nimam več vozila? Ali naj prijavim, da je bilo vozilo ukradeno? Je še kakšna druga možnost, ker bom moral sicer plačevati dajatev na odjavljeno vozilo, pa še skrbi me, da se bo kakšen del avta pojavil bog ve kje... Kupnino sem že odpisal, šlo je za nekaj 10 evrov...
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a avto fan1308 Po mar 25, 2019 9:49 pm

Kaj pa vam je kupec dal v zameno za vozilo? Nič vi ste pa mu pustili še registracijo in vse. Najbolje še parkrat poklicati nato pa prijavit kot ukradeno.
Lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Po mar 25, 2019 9:59 pm

To da nisem nič dobil me ne moti. Avto je sicer odjavljen, vendar še vedno "moj". Rad bi se znebil te obveznosti, povzroča mi skrbi, ker ne vem, kaj se z avtom dogaja... Če se bo kdo vozil z njim, čeprav z neregistriranim, ne vem kako bom dokazoval, da mu tega nisem dovolil. Zgleda da je prijava na policijo edina možnost :(
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 649
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a alexwell To mar 26, 2019 10:06 pm

sej pa imaš kupoprodajno pogodbo, ki dokazuje, da si avto prodal, ko pa si avto odjavil pa si moral vrnit tud tablice
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a Firediver Sr mar 27, 2019 6:13 am

Čez eno leto dobiš položnico za dajatev na odjavljena vozila...če ni prepisa, si ti še vedno lastnik.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a DePalmo Sr mar 27, 2019 8:08 am

Tudi meni se je zgodilo isto, na žalost. Sem šel na policijo, obrazložil situacijo, smo se strinjal da sem bil i**** in so naredili zaznamek o ukradenem vozilu. S tem da mojega se ziher nebo več videlo na cesti, ker sem prodal praktično samo školjko, ostalo je šlo takrat za med.

Sem pa hotel tisto školjko dat v razgradnjo in NI bilo možno. Vsi so hoteli cel avto ali pa da ima vsaj večino delov, samo školjke ne jemljejo pa tudi če bi jo jim dostavil pred vrata na moje stroške. Eden je bil celo pameten in je predlagal da naj odkupim vse dele in naj nato pripeljem avto.

Ne vem pa kako je potem s tem pri plačevanju teh taks, tega se pa nisem pozanimal in upam da me ne bo pričakala položnica.

Je pa to bila šola za naprej, najprej papirji in denar, nato lahko naložijo.
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Sr mar 27, 2019 8:54 am

Tudi jaz sem bil na policiji in ne morejo narediti nič, kar se tiče lastništva avtomobila (razen zapisa, da sem bil tam). Predlagali so naj grem na Upravno enoto... Imam sicer kupoprodajno pogodbo in policaj je rekel, da je to dovolj, da dokazujem, da nisem odgovoren za "posledice uporabe avtomobila", seveda pa me bodo iskali, če se bo avto kje pojavil...

Bom šel še na UE, da vidim, kaj mi bodo tam predlagali. (Sem pa čisto pri vsakem okencu vsaj 3 krat slišal, da bi moral najprej narediti prepis in da kupoprodajna pogodba ni dovolj. Tako, da imam že oslovska ušesa :(. Je pa zanimivo, da lahko prodaš skoraj vse (razne nepremičnin) s pogodbo, avta pa ne... Nihče pa mi še ni dobro razložil, kdo je sedaj lastnik avta - kupec ali jaz. V evidencah sem še jaz, menda je pa lastnik kupec.)
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a VW T4 Sr mar 27, 2019 9:44 am

Kaj naj bi bilo po tvoje razlika med prepisom in kupoprodajo? To je eno in isto...
Sem kupil/prodal že kar precej vozil...vedno sem prepis delal na tehničnih, kjer je uslužbenka na okencu spisala kupoprodajno pogodbo ter opravila identifikacijo - včasih je bila potrebna overitev, danes je pa to dovolj. In to je vse.
Torej praviš da imaš kupoprodajno pogodbo? Sta jo sama spisala, ali sta jo na kakšnih tehničnih, kjer je uslužbenka opravila identifikacijo? Glede na to, da ste opravili odjavo vozila iz prometa, sklepam da ste delali kupoprodajo na tehničnih, vrnili vam bodo na račun razliko cestne takse, s kopijo odjavljenega prometnega dovoljenja greste do zavarovalnice po razliko zavarovanja. Če je kupoprodajna "overjena" oziroma "identificirana" je za vas zaključeno. Ali bo kupec avto registriral ali ne, je njegova stvar...vas je na naj**** za kupnino, če vam jo še ni nakazal :)
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Sr mar 27, 2019 9:53 am

VW T4 je napisal/-a:Kaj naj bi bilo po tvoje razlika med prepisom in kupoprodajo? To je eno in isto...


Pogodbo sva podpisala doma, nato sem naredil odjavo vozila, prepisa pa ne, ker ga tudi nisem mogel, ker ni bilo poleg kupca, pogodba pa ni dovolj. V evidenci vozil sem še vedno zaveden jaz, če ne drugega bom plačeval novi davek na odjavljena vozila, ki niso uničena...
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a VW T4 Sr mar 27, 2019 10:02 am

Torej pogodbe nista nikjer uradno potrdila, tako bi lahko rekli, da nista naredila nič...no to pa ni pametno
 
Djsnoopy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Če apr 07, 2016 9:03 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a Djsnoopy Pe jul 12, 2019 8:06 am

DePalmo je napisal/-a:Tudi meni se je zgodilo isto, na žalost. Sem šel na policijo, obrazložil situacijo, smo se strinjal da sem bil i**** in so naredili zaznamek o ukradenem vozilu. S tem da mojega se ziher nebo več videlo na cesti, ker sem prodal praktično samo školjko, ostalo je šlo takrat za med.

Sem pa hotel tisto školjko dat v razgradnjo in NI bilo možno. Vsi so hoteli cel avto ali pa da ima vsaj večino delov, samo školjke ne jemljejo pa tudi če bi jo jim dostavil pred vrata na moje stroške. Eden je bil celo pameten in je predlagal da naj odkupim vse dele in naj nato pripeljem avto.

Ne vem pa kako je potem s tem pri plačevanju teh taks, tega se pa nisem pozanimal in upam da me ne bo pričakala položnica.

Je pa to bila šola za naprej, najprej papirji in denar, nato lahko naložijo.



Kako si lahko prijavil vozilo kot ukradeno, če je bila narejena kupoprodajna pogodba?

Ali je še kdo v taki situaciji in mu je uspelo to rešiti, ker jest več ne vem kaj naj storim :/ Ali lahko naredijo kaj na upravni enoti?

Lp
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Pe jul 12, 2019 9:22 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Jaz sem prijavil vso zadevo na policijo kot goljufijo, ker je v resnici tudi šlo za to. Zadevo so potem poslali na tožilstvo, ki se bo odločilo ali bo šlo v pregon. Ker je znesek majhen, zna biti, da ga niti ne bodo preganjali.
Bil sem na UE, kjer so me najprej poučili, da sem naredil napako (to sem slišal že velikokrat), potem sem prišel do vodje oddelka, ki mi je povedala, da ni nobenega načina, da bi jaz to sedaj prepisal na kupca (goljufa). To lahko naredi samo kupec (v resnici mora narediti in je on odgovoren, ker tega ni naredil, ampak to mene niti ne zanima).

Glede takse, ki jo bom dobil naslednje leto, ker vozilo ni uradno razgrajeno, je rekla, da še ni nobene prakse na tem področju. Ona mi je tudi svetovala naj na policiji prijavim goljufijo. Potem, ko bom dobil naslednje leto odločbo za plačilo dajatve, naj se nanjo pritožim... Če bo to pomagalo bomo pa videli...

Še to - tudi če bi bila pogodba notarsko overjena, je vedno kupec tisti, ki je dolžan prijaviti vozilo. Ni uradnega načina, da bi ga v to prisilil (npr. po uradni dolžnosti ali kaj podobnega).
 
Djsnoopy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Če apr 07, 2016 9:03 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a Djsnoopy Pe jul 12, 2019 10:19 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Problem pri meni je bil, da mi je oseba obljubljala da bo problem rešila in se lagala ves čas, kot da je problem že rešen, ubistvu pa ni bil. V začetku sm tudi sam mislil napisati pritožbo na položnico, pa je že čas potekel.

Po vsem tem, mi je neka tožilka predlagala, da naj prijavim goljufijo na policiji. Tako da sem šel na policijo, kjer je kriminalist dejal, da naj se pritožim na to položnico. Klical sem potem na ministrstvo, od koder sem položnico dobil, pa so rekli da nej probam zrihtat to na tehničnih pregledih, ker oni sam pošiljajo kar imajo v bazi in da ne morjo nič in da nej probam zrihtat to kjer se dela tehnične pregledel. Sem klical še na tehnične, so rekli da ne morjo nič, ker rabiš met osebo za prepis, do takrat je pa tvoje ime kot lastnik v bazi.

Trenutno še nimam ničesar urejeno, bom šel na policijo za goljufijo pa upam, da bo to osebo še kdo prijavil, da bodo kaj storili na tem, da ne dela to še drugim.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a esem Pe jul 12, 2019 11:24 am

Pišeš nerazumljivo, brez repa in glave itd. Nikjer nisi napisal, kaj sploh se je zgodilo, samo o goljufiji proti tebi vemo, vsaj po tvojih besedah.

Se zavedaš, da si si popolnoma sam kriv? Končno prodajo, plačilo, podpis KP pogodbe in prepis na TP ali UE se VEDNO dela hkrati. Dosti tem je že bilo, kjer so komu verjeli na lepe oči, nakar je mrknil, zavarovanje, prekrški ipd pa na starega lastnika.

Vzemi to kot šolo
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a zk_eu Če jul 18, 2019 11:30 am

OP je pač naredil napako. Kaj zdaj, vsi jih.

Dajatev na odjavljena vozila določa Zakon o dajatvah za motorna vozila (http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO6437). Za razliko od letne dajatve za uporabo motornih vozil, kjer je zavezanec za plačilo dajatve vedno oseba, na katero je vozilo registrirano, je zavezanec pri plačilu dajatve za odjavljena motorna lastnik vozila (glej 2. člen). Ja, to nista ena in ista pojma, čeprav se običajno pokrivata.

Res, da sicer ta zakon za posamezne primere določa kdaj je zavezanec oseba na katero je vozilo registrirano (recimo, ko je vozilo v lasti več oseb ali ko je oseba mladoletna), vendar za primer kot je tvoj, ni določilo drugače. Zato lahko dokazuješ nasprotno. Država mora biti pri nalaganju dajatev zavezancem pač natančna.

Ti si vozilo prodal, sklenil si prodajno pogodbo, kupec je vozilo odpeljal. Lastninska pravica na vozilu preide z izročitvijo v posest, ne pa s prepisom vozila. Zato tvoje vozilo ne more biti ukradeno, ker nisi več njegov lastnik, ampak je lastnik kupec in je tudi zavezanec za plačilo te dajatve. Obveznost kupca pa je bila, da ti dostavi potrdilo o razgradnji, če sta tako določila v pogodbi.

Tvoj prvi problem je, da nisi ugovarjal plačilnemu nalogu, ki si ga prejel. Možnosti imaš dve, ali počakaš na novo položnico in tam ugovarjaš oziroma se pritožiš. Mogoče ti ne bodo takoj pritrdili, ker so na ministrstvu včasih pač malo smotani, vsekakor pa ne bi smel imeti problemov v upravnem sporu, če bi prišlo do njega (ja žal, pot je včasih pri preprostih stvareh lahko malce težja, a tako je). Vsekakor pa ti je kupec odškodninsko odgovoren, če sta določila, da ti pošlje potrdilo o razgradnji in se tega ni držal. Škoda je v tvojem primeru plačana dajatev.

To je tako na hitro po prebiranju tvojih objav in zakonodaje. Seveda pa se še sam malce poglobi in ne delaj na lastno pest, če ne znaš.

Vso srečo.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a DePalmo So jul 20, 2019 5:58 pm

Djsnoopy je napisal/-a:
DePalmo je napisal/-a:Tudi meni se je zgodilo isto, na žalost. Sem šel na policijo, obrazložil situacijo, smo se strinjal da sem bil i**** in so naredili zaznamek o ukradenem vozilu. S tem da mojega se ziher nebo več videlo na cesti, ker sem prodal praktično samo školjko, ostalo je šlo takrat za med.

Sem pa hotel tisto školjko dat v razgradnjo in NI bilo možno. Vsi so hoteli cel avto ali pa da ima vsaj večino delov, samo školjke ne jemljejo pa tudi če bi jo jim dostavil pred vrata na moje stroške. Eden je bil celo pameten in je predlagal da naj odkupim vse dele in naj nato pripeljem avto.

Ne vem pa kako je potem s tem pri plačevanju teh taks, tega se pa nisem pozanimal in upam da me ne bo pričakala položnica.

Je pa to bila šola za naprej, najprej papirji in denar, nato lahko naložijo.



Kako si lahko prijavil vozilo kot ukradeno, če je bila narejena kupoprodajna pogodba?

Ali je še kdo v taki situaciji in mu je uspelo to rešiti, ker jest več ne vem kaj naj storim :/ Ali lahko naredijo kaj na upravni enoti?

Lp

A sem kje omenil kupoprodajno pogodbo? Školjka avta je bila "prodana" za staro železo ciganom kateri me je ociganil. Šola za naslednjič, če bom še kdaj tam ...
 
dussan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Ne maj 20, 2018 11:24 am

Re: Odpeljano vozilo brez prepisa

Napisal/-a dussan Če okt 03, 2019 8:54 pm

dussan je napisal/-a:
Jaz sem prijavil vso zadevo na policijo kot goljufijo, ker je v resnici tudi šlo za to. Zadevo so potem poslali na tožilstvo, ki se bo odločilo ali bo šlo v pregon. Ker je znesek majhen, zna biti, da ga niti ne bodo preganjali.


Nadaljevanje zgodbe, če koda zanima, mogoče pa bo poučna :(
Torej - kot sem že napisal je že policist je omenil, da bo tožilec odločil ali bo sploh vložil tožbo zaradi goljufije in da je verjetno ne bo, zaradi prenizkega zneska.
Po 2,5 mesecih sem dobil sklep, da je tožilec zavrgel ovadbo... Tukaj pa je prepis zanimivega dela sklepa
"XXX je bil ovaden, da XXXX lažnivo zatrjeval XXXXX, da bo denar za nakup vozila znamke XXXX nakazal na transakcijski račun za katerega sta sestavila kupoprodajno pogodbo. Zaradi tega je XXXX zapeljal, da mu je opisano vozilo izročil še preden je od njega prejela kupnino.

Kazensko ovadbo sem zavrgel, saj iz načela določenosti v zakonu in razločljivosti kaznivih
od nekaznivih dejanj izhaja, da zgolj obljuba plačila predstavlja le civilno pravno obveznost.
Ker je oškodovanec v škodo svojega premoženja izročil svoje vozilo ne da bi poleg obljube kupnine osumljeni še kaj navajal glede prodaje njegovega vozila, je šteti njegovo ravnanje za civilni škodni dogodek, ki ne presega njegovih elementov. Zato tudi v njegovem ravnanju ni najti elementov očitanega mu kaznivega dejanja goljufije po petem odstavku 211. člena KZ-1. Zato sem kazensko ovadbo zavrgel. Obljuba plačila je namreč sestavina vsakega dvostranskega odplačnega posla in zaradi tega tudi kazenski postopek ne more postati nadomestek civilnemu, ko gre za neizpolnitev obveznosti iz dvostranskega pravnega posla."


Skratka - ostane mi še civilna tožba, ker mi ni nakazal denarja. (V to seveda ne bom šel, ker bom že za "koleke" dal več, kot je bilo vredno vozilo.) Se bom pa na dajatev odjavljena vozila pritožil. Potem pa sporočim, kaj bo...
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov