Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Uporabniški avatar
sonček
1/2 zvezdice
 
Prispevkov: 2599
Pridružen: To jul 26, 2005 10:42 pm
Kraj: 10 km iz Žirov v hribe

Ara

Napisal/-a sonček To avg 14, 2007 10:13 pm

Živ

Recimo, da grem v nedeljo gledat neko vozilo in se odločim za nakup avta. Prodajalcu ponudim samo aro več dokumentacije pa bi zrihtala nek delovni dan. Pa me zanima, kaj vse naj naredim, napišem, da bom sigurno imel 100% zanesljivosti are. Recimo, da prodajalec reče po ari, da mi avta ne bo prodal-odstopi, potem bi mi mogu dat nazaj dve ari ampak samo, če imaš ustrezne papirje, če pa ni nič črno na belem pa se lahko obrišem pod nosom.

Kaj vse naj vzamem od prodajalca, da me po domače ne bo nategnil glede are.
Ni problema, če bi šel avto kupit sred tedna ampak časa tud nimam veliko in bi takrat naredu prepis.

P.S. Po pravici se mi ne da brskat, če ej že bila kakšna podobna tema
Osu gre samo enkrat na led.lp
 
Uporabniški avatar
DaDek
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4246
Pridružen: Sr maj 18, 2005 6:39 am
Kraj: Maribor

Napisal/-a DaDek To avg 14, 2007 10:17 pm

ja če boš kupo na sejmu maš tam prepise.. nevem zakaj bi zavlačeval.. verjetno pa ti lahko tam tudi overijo če na nek hajzl papir napišeta kdo komu prodaja pa kok are boš dal, pa overita tam.
 
Uporabniški avatar
sonček
1/2 zvezdice
 
Prispevkov: 2599
Pridružen: To jul 26, 2005 10:42 pm
Kraj: 10 km iz Žirov v hribe

Napisal/-a sonček To avg 14, 2007 10:22 pm

DaDek je napisal/-a:ja če boš kupo na sejmu maš tam prepise.. nevem zakaj bi zavlačeval.. verjetno pa ti lahko tam tudi overijo če na nek hajzl papir napišeta kdo komu prodaja pa kok are boš dal, pa overita tam.


na sejmu ne, govorim na sploh
Osu gre samo enkrat na led.lp
 
Uporabniški avatar
RENO911
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 611
Pridružen: To jun 26, 2007 9:53 pm
Kraj: Mb

Napisal/-a RENO911 To avg 14, 2007 10:26 pm

Napišita na list papirja vse podatke iz osebne, tudi št. izkaznice, za kaj se gre, kdo da komu aro in za kaj, ter se spodaj oba podpišita.

To je toliko, da ne greš ravno praznih rok domov. Pravilno bi bilo, da bi potem ta list pogledal notar in overil podpise, da si prodajalec kasneje ne zmisli in reče, da mu nisi nič dal in da on ni nič podpisal.

Je pa najboljše te stvari reševat tako, da ko greš po avto, narediš nekje v eni avto-hiši takoj prepis (max. 10€, to delajo sedaj že skoraj vsi mali avto-dealerji), nato pa takoj na občini za 2€ overi prodajalec na teh papirjih svoj podpis in je avto še isti dan tvoj.

Pa ne pretiravaj z aro. Manj daš, boljše je. Si še vedno lahko premisliš.
 
italjan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: So mar 16, 2002 12:41 am

Napisal/-a italjan Če nov 27, 2008 1:16 am

Kaj pa če položiš aro in ugotoviš, da podatki, ki jih je izdajal niso pravilni...npr: piše 1. lastnik, po vpogledu v podatke o vozilu (preko e-uprave), pa se je izkazalo, da je bil avto že pred njim registriran. Se pravi, on trdi, da je prvi lastnik, avto pa je bil že prej registriran na drugo reg. številko.

A imam v takem primeru pravico zahtevati aro nazaj? Prodajalec vozila je avtohiša...
 
Uporabniški avatar
Jaka156
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: To jan 09, 2007 7:12 pm

Napisal/-a Jaka156 Če nov 27, 2008 7:32 am

italjan je napisal/-a:Kaj pa če položiš aro in ugotoviš, da podatki, ki jih je izdajal niso pravilni...npr: piše 1. lastnik, po vpogledu v podatke o vozilu (preko e-uprave), pa se je izkazalo, da je bil avto že pred njim registriran. Se pravi, on trdi, da je prvi lastnik, avto pa je bil že prej registriran na drugo reg. številko.

A imam v takem primeru pravico zahtevati aro nazaj? Prodajalec vozila je avtohiša...


Po vsej verjetnosti je bila avtohiša drugi lastnik, če je bilo to testno vozilo, ker imajo vozila na leasing (prvi lastnik), nato ga pa oni odkupijo za nadaljno prodajo.
 
italjan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: So mar 16, 2002 12:41 am

Napisal/-a italjan Če nov 27, 2008 8:36 am

Pozabil sem dodati, da podatki preko e-uprave, kažejo 4 različne lastnike, zadnja sprememba je bila narejena pol leta nazaj. Oni pa trdijo, da je avto ves čas vozila ena lastnica??
 
Uporabniški avatar
TDI freak
Novinec
 
Prispevkov: 158
Pridružen: Po apr 07, 2003 6:43 pm
Kraj: okolica Celja

Napisal/-a TDI freak Če nov 27, 2008 9:54 am

Neboš dobil are nazaj, o lastništvu bi se lahk pozanimal preden si položil aro.
____________________
TDI power rules forever
____________________
 
Uporabniški avatar
black
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Ne jul 13, 2003 8:50 pm

Napisal/-a black Če nov 27, 2008 7:40 pm

Tako je ja.Če ti odstopiš od predkupoprodajne pogodbe ara ostane prodajalcu.Če odstopi prodajalec,ti mora vrniti dvojno vrednost are.Kaj opaziš po plačani ari nima veze.
 
dolenc31
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe okt 06, 2017 1:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a dolenc31 Po jan 29, 2018 3:05 pm

Pozdravljeni.


V soboto zaaram avtomobil v eni od avtohiš v LJ. Vse je črno na belem na A4 papirju z podpisi in žigom. Dogovorim se tudi da mi v ponedeljek pošljejo predračun in jim nato nakažem preostalo.
Nakar me danes v ponedeljek pokličejo in presenetijo z izjavo, da je avtomobil že prodan. Izgovarjajo se, da je bil avto zaaran s strani drugega kupca v petek...Ok si rečem, pač so zaj..l, bom dobu pač dvojno aro nazaj. Vendar oni ne pristanejo na to, oziroma si me podajajo med sabo.

Prosim za nasvet.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Ara

Napisal/-a limas Po jan 29, 2018 3:52 pm

Ker smo daleč od pravne države, ne boš dosegel nič.
Naslednjič v dokumentu navedi, da ti pripada dvojna ara, dodaj še podpis in pečat odgovorne osebe. Samo tako bi lahko dosegel svojo pravico.
Napiši katera je to firma, ki ima tako nepošteno prakso.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Ara

Napisal/-a mrtwelvetrees Po jan 29, 2018 3:55 pm

Osebno se oglasi pri tej osebi s katero si delal aro, probaj se lepo pogovoriti.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a Firediver Po jan 29, 2018 3:58 pm

Mislim da v obligacijskem zakonu piše nekaj o tem, samo sem na terenu, da bi raziskal o tem...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
dolenc31
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe okt 06, 2017 1:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a dolenc31 Po jan 29, 2018 4:05 pm

Sem poizkusil že vse, govoril z nadrejenimi. Aro mi bodo vrnili brez težav, samo se ne dam kar tako...
Se mi zdi, da je bilo včasih to na sejmih bolj poštimano, kot sedaj v teh avtohišah. Si dal aro in si segel v roke pa je bolj držalo, kot pa sedaj ko je vse v digitalni obliki + na papirjih,...
Brez skrbi bom objavil ime avtohiše, samo ne bom prehiteval, da jim slučajno po krivem ne kvarim ugled...čakam še odgovor direktorja...
 
dolenc31
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe okt 06, 2017 1:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a dolenc31 Po jan 29, 2018 6:32 pm

Tudi vodilni ne pozna teh pravil are, tako da ne bo nič brez pravne pomoči...
 
dolenc31
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe okt 06, 2017 1:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a dolenc31 Po jan 29, 2018 7:55 pm

Tukaj na tej povezavi je vse jasno. 65 člen 2 točka vse pove...


Citiram:

IX. ARA IN ODSTOPNINA

1. Ara

Vračanje in vštevanja are

64. člen

(1) Če je ob sklenitvi pogodbe ena stranka dala drugi stranki nek znesek denarja ali neko količino drugih nadomestnih stvari v znamenje, da je pogodba sklenjena (ara), se šteje, da je pogodba sklenjena, ko je ara dana, razen če ni dogovorjeno kaj drugega.
(2) Pri izpolnitvi pogodbe se mora ara vrniti ali všteti v izpolnitev obveznosti.
(3) Če ni dogovorjeno kaj drugega, ne more stranka, ki je dala aro, odstopiti od pogodbe s tem, da pusti aro drugi stranki; prav tako ne more tega storiti druga stranka s tem, da vrne dvojno aro.

Neizpolnitev pogodbe

65. člen

(1) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je dala aro, sme druga stranka po lastni izbiri bodisi zahtevati izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, in povrnitev škode, aro pa všteti v odškodnino ali vrniti, bodisi se zadovoljiti s prejeto aro.
(2) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je prejela aro, sme druga stranka po lastni izbiri zahtevati bodisi izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, bodisi povrnitev škode in vrnitev are, bodisi vrnitev dvojne are.
(3) Kadar druga stranka zahteva izpolnitev pogodbe, ima vselej tudi pravico do povrnitve škode, ki jo ima zaradi zamude.
(4) Sodišče sme na zahtevo zainteresirane stranke zmanjšati pretirano veliko aro.
 
dolenc31
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe okt 06, 2017 1:59 pm

Re: Ara

Napisal/-a dolenc31 Sr feb 07, 2018 12:28 pm

limas je napisal/-a:Ker smo daleč od pravne države, ne boš dosegel nič.
Naslednjič v dokumentu navedi, da ti pripada dvojna ara, dodaj še podpis in pečat odgovorne osebe. Samo tako bi lahko dosegel svojo pravico.
Napiši katera je to firma, ki ima tako nepošteno prakso.



Avtotehna VIS Ljubljana je ta firma.

Se mi pa enostavno de da tožarit, da bom čez xx let dobu tisto dvojno aro...
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Ara

Napisal/-a ojnica Sr feb 07, 2018 10:51 pm

Vzami aro in čao
 
jimmyjames
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: So jan 06, 2018 8:16 pm

Re: Ara

Napisal/-a jimmyjames So feb 17, 2018 10:08 pm

Če to, kar si napisal, drži, imaš tožbo dobljeno že na podlagi listin. Preprost dokazni postopek brez tveganja, komu bo sodišče verjelo. Čas, živci, stroški .. to je pa druga pesem. Vendar vsaj stroške dobiš povrnjene, če uspeš.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov