Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Prva Pomoč - protokol, medicinska pomoč, reanimacija...

Napisal/-a MacTron Če nov 29, 2007 7:42 pm

Tema ki je vsekakor dobrodosla na tem forumu in lepo prosim da se spostuje njen namen
zasluzna za idejo: ghandaed, medicincko.
Zadnjič spremenil MacTron, dne Če nov 29, 2007 7:49 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Če nov 29, 2007 7:48 pm

edit: prestavljam post v to temo

ko smo ravno na avtomobilističnem forumu... pa dajmo malo o prometnih nesrečah!

protokol bi bil recimo tak...
1. poskrbiš za lastno varnost (to je zelo pomembno!)
2. preveriš odzivnost (poškodovanca narahlo streseš, pokličeš...)
3. če ni pri zavesti pokličeš 112. in poveš kdo si, kje si, koliko je poškodovancev in poveš čim več o stanju poškodovanca.
4. če poškodovanec ne diha ali mu ne bije srce (pulza laiki NE ugotavljajo!) začneš z reanimacijo.
5. ustaviš krvavitev če je, s kompresijsko obvezo (v kompletu PP je označena kot "prvi povoj"

REANIMACIJA:
1.očistiš dihalne poti (s prstom odstraniš vse ven iz ustne votline)
2. 30X masaža srca (na sredino prsnega koša položena peta ene roke, čez njo druga roka...), masaži srca sledita 2 počasna diha usta na usta. To ponavljamo do prihoda reševalce, do spontanega bitja srca (to preverjamo vsako minuto) ali do stanja ko smo povsem izčrpani.


POMEMBNO!!! Poškodovanca je treba čim manj premikat, sploh pri prometni nesreči kjer je velika možnost poškodbe hrbtenice. Za vsak premik morajo biti udeležene štiri (!) osebe. Ena fiksira glavo in vrat (ta tudi vodi premikanje), druga dva stabilizirata trup, eden poskrbi za od kolkov navzdol.

Če motorist ne diha ali mu ne bije srce, se mu sname čelado in začne z reanimacjo (temeljnimi postopki oživljanja). Za snemanje čelade sta potrebna DVA! Eden poskrbi za negibnost glave in vratu pri snemanju čelade (objame vrat in spodnjo čeljustnico), drugi pa za vizir in zatilni del PREVIDNO potegne čelado navzgor, dol z glave.

Že samo s temi preprostimi dejanji bi zvišali možnost preživetja verjetno za vsaj 80%.


Do sedaj ni znanega primera (vsaj meni ne), da bi se kdo pri reševanju okužil z npr HIV-om pri izvajanju umetnega dihanja. Seveda ni nič narobe če uporabiš zaščitne rokavice, vendar pa razen v primeru da nimaš kake sveže rane na roki ni nevarnosti okužbe. Imam pa sicer sam vedno pri sebi tako mini obrazno masko in 2 sterilni kirurški latex rokavici.

Toliko na kratko če pa koga še kaj zanima pa naj vpraša.

LP, Jan
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Če nov 29, 2007 9:46 pm

Imam en komentar na čelado? Zakaj snemat? Kaj če je glava počena in mu s tem ko daš dol čelado glavo še bolj poškoduješ?


Mislim, da je tema dobra, ampak ljudje se ne ustavljajo več in ne pomagajo več, tako da je tole bolj blažev žegn.

Se mi je zadnjič zgodilo, da sem hodil s psom po cesti in je na tleh ležal človek in se nerazločno drl. Gospa ki je šla mimo se je ozrla in ga nadrla, da je grdo, če pije in je potem pijan, sploh pa ni opazila pene na ustih. Tip je imel napad božjasti in je prosil za pomoč, ko je bil še pri sebi, potem se je začel pa trest.
Dal sem mu svoj usnjen pas in poklical rešilca, staro kokoš sem pa nadrl, da bi lahko prej preverila, če je človek pijan al pa je kej drugega narobe z njim.
Old subarus never die, they just get faster!
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Če nov 29, 2007 10:16 pm

glede čelade...
kaj je bolje biti mrtev ali imet pač še malo bolj poškodovano glavo :)
ameri imajo lep izraz - collateral damage.
Če ne diha in mu srce ne bije je edini postopek, ki sledi reanimacija. Jaz sem izučen kako ravnati, da ne naredim še več škode. Laik pa pač reskira.


Ma ja vem, da je blažev žegen ma kaj češ. Tud če je samo eden kaj dobrega od tega odnesel se je že izplačalo :)

svoje mnenje glede takih, ki grejo mimo in ne jebejo 5% pa sem povedal že v drugi temi.
 
Uporabniški avatar
im nobody
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3321
Pridružen: Pe feb 03, 2006 11:18 pm
Kraj: laško

Napisal/-a im nobody Če nov 29, 2007 10:43 pm

nekateri mamo "srečo" da smo u zdravstvu....glede čelade...oziroma snemanje čelade.če ni nujno jo jaz nebi snemal z glave...počakal bi na prihod reševalcev...človek lahko postane hrom.če se gre pa za življenje pa jo pa bil tudi pripravljen sneti ja...glede umetnega dihanja.če naletite na osebo katera je potrebna umetnega dihanja morate dati glavo čisto nazaj oziroma položte dva prsta na brado in potisnite nazaj da sprostite dihalne poti.ker če tega ne storite bo še zrak katerega vpihnete mimo sapnika oz. pljuč v trebuh. ;)
passat 1.9 tdi 110,235 nm
Na levi pas...do konca gas
viewtopic.php?t=72616&postdays=0&postorder=asc&start=60
 
Uporabniški avatar
JEREMIJA79
Uporabnik
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: Po okt 01, 2007 12:56 am

Napisal/-a JEREMIJA79 Pe nov 30, 2007 12:21 am

im nobody je napisal/-a:nekateri mamo "srečo" da smo u zdravstvu....glede čelade...oziroma snemanje čelade.če ni nujno jo jaz nebi snemal z glave...počakal bi na prihod reševalcev...človek lahko postane hrom.če se gre pa za življenje pa jo pa bil tudi pripravljen sneti ja...glede umetnega dihanja.če naletite na osebo katera je potrebna umetnega dihanja morate dati glavo čisto nazaj oziroma položte dva prsta na brado in potisnite nazaj da sprostite dihalne poti.ker če tega ne storite bo še zrak katerega vpihnete mimo sapnika oz. pljuč v trebuh. ;)


Ja par takih vpihov v želodec zna biti neprijetnih ker ko se želodec napihne se mišica pod požiralnikom odpre in imaš vse kar je ponesrečenec pojedel za kosilo ti v ustih.Tako da je treba pazit da pravilno izvajaš umetno dihanje.Jaz sem se je ponovno udeležil mesec nazaj tako da so mi pokazali tudi delovanje in uporabo defibrilatorja o katerem je bilo zadnji čas veliko govora.Svetujem vsem da se tega udeležijo mislim da vsi premorete 30 evrov sploh če ti ta stvar lahko reši bližnjega. ;)
 
Uporabniški avatar
Sonny
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 711
Pridružen: So sep 06, 2003 8:53 pm

Napisal/-a Sonny Pe nov 30, 2007 12:41 am

Fak jst sem to že precej pozabil. Glavo je potrebno v glavnem potem previdno čim bolj nazaj nagnit npr. tko (lahko bi tud kako bejbo dal na sliko ampak ok) Slika

da nekoliko na čelo pritisneš in povlečeš nazaj/dol. A spodnjo čeljust kaj dol potisneš ?
 
Uporabniški avatar
FBR
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: So sep 03, 2005 12:40 pm

Napisal/-a FBR Pe nov 30, 2007 9:18 am

Čist tko... kolkr sem jaz nazadnje gledal oddajo na TV je tip, ki vozi motor v ljubljanskem kliničnem, rekel, da se sploh ne vpihuje več oz. naj bi bila povsem dovolj samo masaža srca (za LAIKE). Whats up with that??!?!??
 
Uporabniški avatar
JEREMIJA79
Uporabnik
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: Po okt 01, 2007 12:56 am

Napisal/-a JEREMIJA79 Pe nov 30, 2007 10:31 am

FBR je napisal/-a:Čist tko... kolkr sem jaz nazadnje gledal oddajo na TV je tip, ki vozi motor v ljubljanskem kliničnem, rekel, da se sploh ne vpihuje več oz. naj bi bila povsem dovolj samo masaža srca (za LAIKE). Whats up with that??!?!??


Ja tudi meni je rekel ta zdravnik-inštruktor za prvo pomoč da je bistvenega pomena masaža srca.Če pa je na voljo defibrilator je pa čisto enostaven postopek.Elektrode se namesti tako kot kaže na slikcah eno pod ključnico,drugo pod prsno mišico tako da tok le najbolj optimalno steče skozi srce in potem se zadevo vklopi in ta naredi vse sama.Naprava zazna tvoje bitje srca preko poškodovanca in ne reanimira dokler se ga dotikaš da ne poškoduje tebe.
Priponke
lifepak500.jpg
philips_fr2_img45.jpg
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 914
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Napisal/-a radar Pe nov 30, 2007 11:36 am

Tole je za vse, kateri bi radi pomagali ...

http://www.uciteljska.net/blodnjaki/prv ... apomoc.htm

Lp
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Pe nov 30, 2007 7:15 pm

FBR je napisal/-a:Čist tko... kolkr sem jaz nazadnje gledal oddajo na TV je tip, ki vozi motor v ljubljanskem kliničnem, rekel, da se sploh ne vpihuje več oz. naj bi bila povsem dovolj samo masaža srca (za LAIKE). Whats up with that??!?!??


Dejstvo je, da je masaža srca zelo pomembna - bolj pomembna od umetnega dihanja. Če je le to "nemogoče" pač izvajaš samo masažo srca.
Včasih je obraz uničen, včasih je globlje zapora dihalne poti... to so situacije za katere moraš imeti tubus ali znat izvest konikotomijo. Tega pa laiki pač ne počnete.


za vse ki nekaj bluzite o zvračanju glave nazaj... pri prometnih nesrečah da vam kaj takega NE PRIDE NA PAMET!!! bogami tisti ki znate naredite prilagojen trojni manever, tisti ki ne pa samo izvajajte masažo srca!
 
proxima
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: To nov 02, 2004 12:23 pm

proxima

Napisal/-a proxima Pe nov 30, 2007 7:43 pm

Mislim, da je to letelo na članek, ki je marca letos izšel v Lancetu - da je tehnika kardiocerebralnega oživljanja (CCR), pri kateri se izvaja samo masaža srca s frekvenco 100/min, uspešnejša od klasične metode kardiopulmonalnega oživljanja. Vendar doktrina (predpisano ravnanje) zaenkrat še nikjer ni spremenjena, vsaj kolikor vem, tako da velja do nadaljnjega tako, kot navaja ghandaed.

lp, proxima
 
Uporabniški avatar
FBR
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1768
Pridružen: So sep 03, 2005 12:40 pm

Napisal/-a FBR Pe nov 30, 2007 9:15 pm

Kot sem jaz razumel tistega voznika, je bistvo v tem: Če res nisi pripravljen narediti nič, vsaj masiraj srce, kar je daleč najmanj kar lahko narediš, pomeni pa zelo zelo veliko.

Torej tisti, ki ne bi dajali umetnega dihanja, naj vsaj masirajo srce.
 
Uporabniški avatar
JEREMIJA79
Uporabnik
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: Po okt 01, 2007 12:56 am

Napisal/-a JEREMIJA79 Pe nov 30, 2007 9:43 pm

ghandaed je napisal/-a:
FBR je napisal/-a:Čist tko... kolkr sem jaz nazadnje gledal oddajo na TV je tip, ki vozi motor v ljubljanskem kliničnem, rekel, da se sploh ne vpihuje več oz. naj bi bila povsem dovolj samo masaža srca (za LAIKE). Whats up with that??!?!??


Dejstvo je, da je masaža srca zelo pomembna - bolj pomembna od umetnega dihanja. Če je le to "nemogoče" pač izvajaš samo masažo srca.
Včasih je obraz uničen, včasih je globlje zapora dihalne poti... to so situacije za katere moraš imeti tubus ali znat izvest konikotomijo. Tega pa laiki pač ne počnete.


za vse ki nekaj bluzite o zvračanju glave nazaj... pri prometnih nesrečah da vam kaj takega NE PRIDE NA PAMET!!! bogami tisti ki znate naredite prilagojen trojni manever, tisti ki ne pa samo izvajajte masažo srca!


Se strinjam ker lahko zadevo v hipu poslabšaš ali celo povzročiš smrt.Glavo lahko zvračaš samo v primerih ko se človek onesvesti in neha dihat ali če gre za infarkt. :!:
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Pe nov 30, 2007 10:06 pm

:lol: glavo zvračaš predvsem le ko si prepričan, da NI poškodbe vratne hrbtenice.

Ja recimo pri hudem AKS (srčnem infarktu), ko je potrebno oživljanje. Štos zvračanja glave je sprostitev dihalnih poti. Če ne rabiš izvajat umetnega dihanja tudi ne rabiš zvračat glave :lol:
 
Uporabniški avatar
medicincko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 72
Pridružen: Sr sep 01, 2004 1:45 pm

Napisal/-a medicincko Ne dec 02, 2007 11:43 am

copy

med predavanji o nujni medicinski pomoči na zdravstvenem faksu, je profesor, sicer zdravnik iz urgence dejal, da tisti, ki se bojijo dajati umetno dihanje usta-usta, naj izvajajo le masažo srca-že s tem v veliki meri pomagajo poškodovanem/obolelem

Kot so nekateri predhodniki pred mano napisali... Še vedno je tako, da očividci sploh ne ustavijo, ozr gledajo od daleč ... Ko pa prispeš na prometno nesrečo - ekipa NMP, pa vsi okoli gledat :shock: Bog ne daj, da bi mogoče poprijeli kakšno infuzijo :roll:

Apeliram na vse tiste, ki to prebirate... Ko javite na 112 za prometno nesrečo, oziromo akutno bolezen, poškodbo povejte natančne podatke, npr točen kraj dogodka, koliko je poškodovanih, ter po vašem mnenju kakšne so poškodbe-recimo poškodovani krvavi iz glave,nezavesten,ne kaže znakov življenja itd...

Za akutne bolezni: npr akutni miokardni infarkt: osebo xy tišči v prsnem košu, težko diha, bolečina se širi v levo ramo...

Iz izkušen povem, da ljudje ne povedo bistvenih podatkov :? Po svoje jih razumem, vendar za nas - ekipo nujne medicinske pomoči so slednji podatki zelo pomembni
Slika
 
Uporabniški avatar
Marsovček
Novinec
 
Prispevkov: 269
Pridružen: Sr dec 22, 2004 2:13 pm

Napisal/-a Marsovček To dec 04, 2007 10:55 pm

Menim, da je bolj kot poznavanje tehnik oživljanja za pomoč v prometnih nesrečah potrebno znanje "splošne" prve pomoči. Sicer nimam statističnih podatkov, pa vendar si upam trditi, da je v nesrečah neprimerno več ran kot zastojev srca.

Zatorej bi morali bolj trenirati in si zapomniti ustavljanje krvavitev, obvezovanje večjih ran,... Esmarcha sicer skoraj vsakdo zna narediti, na prste roke pa preštejem tiste, ki vedo, kdaj (in kako!) se ga lahko uporabi ;) .
 
Uporabniški avatar
JEREMIJA79
Uporabnik
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: Po okt 01, 2007 12:56 am

Napisal/-a JEREMIJA79 Sr dec 05, 2007 12:31 am

Marsovček je napisal/-a:Menim, da je bolj kot poznavanje tehnik oživljanja za pomoč v prometnih nesrečah potrebno znanje "splošne" prve pomoči. Sicer nimam statističnih podatkov, pa vendar si upam trditi, da je v nesrečah neprimerno več ran kot zastojev srca.

Zatorej bi morali bolj trenirati in si zapomniti ustavljanje krvavitev, obvezovanje večjih ran,... Esmarcha sicer skoraj vsakdo zna narediti, na prste roke pa preštejem tiste, ki vedo, kdaj (in kako!) se ga lahko uporabi ;) .


Čeprav ne vem kakšen človek si MARSOVČEK ampak večina ljudi bi ko bi našli ponesrečenca brez noge(železniška nesreča)omedlela tako da ko bi prišli na kraj nesreče reševalci,bi morali reševati dva človeka. :!: Tako da Esmarch-ova preveza pride upoštev za tiste z boljšimi želodci. ;)
 
Uporabniški avatar
Pollo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne feb 12, 2006 10:07 pm

Napisal/-a Pollo Sr dec 05, 2007 12:42 am

radar je napisal/-a:Tole je za vse, kateri bi radi pomagali ...

http://www.uciteljska.net/blodnjaki/prv ... apomoc.htm

Lp

tole je cel bullshit...prej na enmu koraku kliknem "narocis enmu anj poklice prvo112" pa napise da ne ves stanja...pol pr naslednmu ti rece da mors poklicat 112 pa isto neves stanja...tema
 
Uporabniški avatar
JEREMIJA79
Uporabnik
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: Po okt 01, 2007 12:56 am

Napisal/-a JEREMIJA79 Sr dec 05, 2007 12:58 am

Polooo je napisal/-a:
radar je napisal/-a:Tole je za vse, kateri bi radi pomagali ...

http://www.uciteljska.net/blodnjaki/prv ... apomoc.htm

Lp

tole je cel bullshit...prej na enmu koraku kliknem "narocis enmu anj poklice prvo112" pa napise da ne ves stanja...pol pr naslednmu ti rece da mors poklicat 112 pa isto neves stanja...tema


Ja je bl kavbojska zadeva. :EE
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov