Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 9:34 am

Ker me je več ljudi prosilo, da predstavim svoj avto in kamping opremo, bom to naredil kar tukaj.

Obadva rada potujeva naokoli, na leto narediva vsaj 10.000 kilometrov dolg road trip in že nekaj časa nabirava kamping opremo. Včasih je bil to malo večji šotor, pa en kup prevelikih stolov, miza in podobno, počasi pa sva začela razmišljat o pomanjšanih zadevah. Potem sem pa na neki avstralski strani videl tole slikico in zadeva mi je bila zelo všeč in sva začela delat v tej smeri.
Slika

Avto:
Avto je prvi subaru forester, letnik 1998, 2 litra prostornine in samo 90kW (neobremenjena mašina), vendar ima reduktor (skrajšana razmerja v menjalniku, ki jih vklopiš mehansko), da lahko z njim premaguješ še tako strme klance brez hujšega obremenjevanja sklopke. Malo elektronike, večina zadev je mehanskih in narejenih da delajo v vseh pogojih. Skratka ta avto je zame en izmed najbolj zanesljivih avtomobilov.

Je pa to nek kompromis med terencem in navadnim osebnim avtomobilom. Treba je upoštevat malo tudi celoletne dejavnike, kot so vožnja v službo, krajši izleti,.... Majhen terenec je premajhen, ker se je družina vmes povečala za enega člana, velik terenec je malo predrag, da bi se potem vsak dan po par kilometrov v službo in nazaj vozil z njim, da bi imel pa 2 avta mi je pa nesmisel, ker so potem dvojni stroški. Hitrosti terencev po avtocestah so nizke (tam do 100, mogoče 110km/h) in ker avto rabiva tudi vsak dan in sva se odločila za tak kompromis, tako da sva porihtala subaru foresterja za take zadeve.
Kar se tiče minusov, jih je nekaj napram terencu. Recimo oddaljenost od tal je nižja, podvozje ni tako robustno kot pri terencih, prostora je manj kot v kakšnem velikem pravem terencu, streha je lahko manj obremenjena, po terenu je tako treba bolj paziti in voziti zmerneje, ampak ker pravim, da je to kompromis, so tukaj tudi plusi. Avto je lažji in nižji (nižje cene trajektov, ker v tujini so mere do 1.9m in nad 1.9m, ter dolžina do 450cm in nad 450cm - ta avto je pa 160cm visok in 445cm dolg, tako da tudi s polnim prtljažnikom pridem pod 1.9m in pod 4.5m dolžine in so karte tako cenejše), ima veliko nižje težišče kot velik terenec (v bistvu ima nižje težišče kot večina ostalih avtomobilov zaradi zasnove motorje - boxer), manjša poraba goriva kot terenec, po avtocesti lahko voziš hitreje, vožnja je udobnejša, predvsem pa s cenovnega vidika je že nabava avta in samo servisiranje veliko cenejše.

Sem pa v in na avto dodal kar nekaj stvari. liftkit, da je avto malo višji, dodaten akumulator, pretvornik 12V na 220V, malo bolj ojačane gume (yokohama geolandar ATS z ojačano bočnico in grobim profilom), pa malo višje so gume (3cm višje od serijskih), heavy duty fedre zadaj, da zdržijo 200kg več tovora v prtljažniku. Dodatni predali, dodatne pripenjalne točke za tovor, zaščitna mreža med prtljažnim prostorom in ostalo kabino, kaka kanta za gorivo 20 litrska, pa osnovno orodje, ki ga rabiš pri popravilu avta - vsi ključi in gedore, ..., potem pa sekirca, žaga, kladivo in lopata, ki so vedno uporabni po kakih zakotnih kolovozih.
Forester-1.jpg
forester


Oprema za kampiranje:
Šotor je "kitajček", ki sem ga rabljenega kupil od kolega. Drugače so cene rabljenih od 500 do 800, tudi 1000 evrov, novi pa so od 1600 evrov naprej.
Slika
V šotoru je že blazina vgrajena, spalke še vržeš vanj, ko ga zapiraš, tako da s tem nimaš več problema in je vse že pripravljeno. Rabiš pa za kompletno postavitev nekje 5 minut in malo več za zapreti, ker ga je treba lepo spodviti, da kaj ven ne štrli.

Drugi del opreme ki je pa v prtljažniku, je hladilnik. Kompresorski z zmrzovalnikom, ki je prirejen, da se lahko vozi v avtu (med vožnjo je priklopljen)
Slika

Zelo uporabna zadeva za kampiranje, le dodaten akumulator v avtu je zaželjen. Sam letos vgrajujem fotovoltaiko, da bo napajala akumulatorje, ko avto stoji. Sicer prostora na strehi ni, tako da razmišljam o postavitvi le teh na havbo.

Tenda je pa sestavljena iz 2x3m velike plahte, ki jo napnem na eni strani z avta, na drugi pa jo držita 2 palici, ki pa sem ju vzel od enega starega šotora.
Slika

Na začetku sva se zadovoljila tudi s takole mizico:
Slika

Vendar sva kmalu ugotovila, da je malo premajhna, pa sem naredil svojo, malo bolj močno narejeno. Vzel sem lepljeno plato 12mm debeline in velikosti 100x90cm, da gre na dno prtljažnika, kupil sem ogrodje nog, ki se ga dobi že za zelo ugodno ceno in sem ga navijačil na plato, tako da imava sedaj mizo malo večjo in višjo.
Stole sva na začetku imela najcenejše zložljive, ki pa se radi zlomijo, zato sva vzela malo bolj kvalitetne, ki pa so sedaj z nama že več let brez poškodb
Slika

Moje slike bom pa dodal, ko bom (najbrž oziroma upam da še ta vikend) sestavil vse skupaj in pripravil na sezono.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
tr00per
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 711
Pridružen: Ne jul 13, 2014 12:01 pm
Kraj: kransterdam

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a tr00per Če apr 02, 2015 6:29 pm

:pivo
 
blaz2013
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: To dec 03, 2013 3:50 pm

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a blaz2013 Če apr 02, 2015 6:59 pm

Si se pa potrudu z predstavitvijo. :tomidelej:
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 7:43 pm

Sej čakam še na kaka vprašanja kako to, kako ono, ker je tukaj veliko za povedat. Sej če se še kaj spomnim, bom še napisal.

Trenutno sta pa 2 takale doma (srebrn je moj, letnik 1998, zelen je ženin, letnik 1999). Oba sta v pogonu vsakodnevno, srebrn pa še za daljša potovanja:
WP_20150223_16_46_10_Pro.jpg


Rdeč, ki sem ga imel prej, je pa prodan (slikan je pa v Maroku. Na strehi so 3 kante goriva(polne), lopata, dvigalka za terence in 2 rezervni gumi - nekje 110kg).
Slika
Slika


Pa še malo lepot Maroka:
gore
Slika
Slika
Slika
puščava
Slika
daleč naokoli ni žive duše
Slika
"Windows pokrajina"
Slika
gozdovi
Slika


Utrinki s cest
preštej glave
Slika
malce obtežen
Slika
malo bolj obtežen
Slika
še malo bolj obtežen
Slika
še en mal bolj obtežen
Slika
temu pa rečmo kr res polno naložen
Slika

Tole je pa pot v Maroku, ki sva jo prevozila
Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
darkside
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Po jan 17, 2011 10:08 am

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a darkside Če apr 02, 2015 8:24 pm

Super stvar :)
Pa to na potovanjih kampirata v avtu (oz. prespita zgoraj v šotoru) ali kako? V nekaterih državah vem, da je prepovedano, da ne smeš kampirati izven kampa (moral bi najdit seznam katere države so to). Ker neko tako potovanje je meni tudi všeč, le da ne vem če bi blo varno prespat v avtu.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 8:40 pm

Večinoma tako planirava celotno pot, da se ustavljava v kampih, si tam postaviva šotor (sedaj ga samo odpreva) in tam prespiva. Če ne gre drugače pa na parkirišču ob kaki pumpi.

Se nama je že zgodilo, da je celo Romun prosil, če lahko zraven parkira in sicer v nasprotno smer, da bova vsak svojo stran nadzirala. Je bil revež tok prestrašen, da je nož zapičil med šipo na vratih in gumo pa celo noč držal ročaj noža. Pomoje ni nič spal, jaz pa kot dojenček.


Je pa tako, severna afrika je sedaj nevarna. Tunizija in Maroko sta najbolj prijazni za turiste, ampak je vseeno nevarno. Tako da letos greva Črno goro prevozit po dolgem in počez, naslednje leto pa verjetno celo norveško, sva pa lansko leto obdelala Islandijo. Tam je pa noro lepo, samo ker sva bila tam na prvi poletni dan, je bilo še orenk mrzlo (za naju, Islandci so naokoli hodili v kratkih hlačah in kratkih majicah).
Old subarus never die, they just get faster!
 
blaz2013
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: To dec 03, 2013 3:50 pm

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a blaz2013 Če apr 02, 2015 9:00 pm

Super fotke, narava prečudovita, kot iz filma, meni osebno so takšne teme najbolj zanimive.
Ko sem gledal ta naložena vozila sem se spomnil, ko včasih potujem po južnem delu balkana kakšne luknje so tudi tam na cesti in kako slabo ljudje ravnajo z vozili. Je Slovenija še kar lepa in urejena glede cest in vozil, čeprav je veliko jamranja... Jaz vedno ko pridem v domov še bolj cenim to kar imam, ker revščine po svetu je še ogromno.

Nebivedu, katerega leta je pa bilo to potovanje nareto? Ta trenutek si jaz ne bi upal zaradi celotne destabilizacije S Afrike po zaslugi Američanov od Maroka, Alžirije, Tunizije, Libije preko Egipta, Palestine do Afganistana... Pa še Mavretanija in Mali sta blizu, tam se pa tako ve da je Al kaida zelo močna. V severnem delu Afrike pa poleg destabiliziranih vlad pustošijo še razne veje ISIS-a in druge skupine. Ugrabitve tujcev so stalnica saj so odkupnine del zaslužka terorističnih organizacij. Dejansko je še veliko več ugrabitev kot mediji poročajo.

Drugače pa lepa reportaža... kako se je pa Subaru držal je bilo kaj popravil med izletom?
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 9:21 pm

To je bilo 2010, potem je sledilo leto v Tunizijo, 2012 se nama je rodil otrok, tako da sva bila tisto leto bolj doma, 2013 smo pa šli čez vse otoke (po 2 do 3 dni na enem otoku, potem pa na drugega) od zadra proti rijeki in 2014 smo obiskali Islandijo.

Ja, sever afrike se trudijo destabilizirat. Samo Tunizija se brani na vse načine (tudi s streljanjem osumljenih, da ostale prestrašijo), Maroko pa tudi kr uspešno zapira take, ki bi lahko kej naredili turistom. Tako da ti dve državi sta še vedno v mejah normale, le da sam z enim avtom nebi šel več tja - vsaj trije avtomobili in vsaj 6 ljudi skupaj.
Kar se pa tiče cest v Maroku in Tuniziji pa lahko rečem, da je večina cest v boljšem stanju kot naše ceste. So pa veliko bolj revni in 2x peljat tovor iz mesta na vas je že zapravljanje, tako da robo, ki bi jo pri nas peljal dvakrat oni naložijo za eno furo.

Kar se pa tiče subaruja. V Maroku sem zapel z loncem za eno skalo, pa so mi to popravili že tam in 2x sem gumo zluknjal. Bil sem na najvišji točki 3257m nad morjem (atlas je najvišji s 4400mnv), pa je lepo "dihal", tako da ni imel nič problemov. Tudi pri +50 v puščavi je normalno delovala mašina. Edina stvar je, da dokler nisem evropskega bencina tankal, je avto šel maximalno 130 po hribu navzdol, ker imajo tok slab bencin.
Old subarus never die, they just get faster!
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a ysrxdtczvgu Če apr 02, 2015 10:04 pm

Najprej poklon! Veliko ljudi govori o tem kako bodo šli, malo kdo ima jaj*a ca to dejansko stori!

Imam nekaj vprašanj. Ali lahko kar tako prespiš v avtu, kaj ni v nekaterih državah to prepovedano? Kakšne pa so kaj razlike v cenah kempov po evropi, se zelo razlikujejo? Tako iz glave? :D

Vsekakor pa super tema! Ko zaključim študij in dobim malce novejši avto bom defenitinvo tudi sam preizkusil takšno življenje :D Saj nevem če bi moja 20 let stara cordoba takšno pot preživela cela :D
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 10:16 pm

ysrxdtczvgu je napisal/-a:Ali lahko kar tako prespiš v avtu, kaj ni v nekaterih državah to prepovedano?

Ob avtocestah so počivališča, kjer komot prespiš. Tudi policaji raje vidijo če človek prespi, kot da zaspan naredi štalo na avtocesti. V bližini turističnih središč ti bodo verjetno povsod težili razen na severu Evrope. Na norveškem je povsod dovoljeno kampiranje do 150m od ceste, razen, če ni izrecno prepovedano (kar je pa samo na parih koncih).

ysrxdtczvgu je napisal/-a:Kakšne pa so kaj razlike v cenah kempov po evropi, se zelo razlikujejo? Tako iz glave? :D

Cene kampov niso tok različne. Ponavadi pride za avto, mali šotor in dve osebi ter otrok nekje od 9 do 18evrov nočitev, sedaj ko je šotor na strehi avta, pa računajo samo avto, tako da še manj. Na korziki smo recimo plačevali nekje 15 evrov po avtu v turistični sezoni.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Če apr 02, 2015 10:22 pm

blaz2013 je napisal/-a:kako se je pa Subaru držal je bilo kaj popravil med izletom?


Prej sem pozabil napisat. V Tržiču imaš preventivne tehnične preglede zastonj. Če prideš tja in mu poveš, da greš na daljši roadtrip, ti zna zelo podrobno pogledat vse zglobe, ležaje, amortizerje,... Si možakar vzame tudi več kot pol ure, da res vse na podvozju pregleda in ti rezultate zapiše na list papirja. Seveda je meni to več kot dobrodošlo, ker vem kaj pred potjo še zamenjat. Zato ponavadi tudi nimam nobenih problemov na poti, pa sem recimo v 36 urah prišel iz Gibraltarja domov(2700km), s tem da je avto delal stalno (razen na pumpah, kjer sem tankal), vmes sem pa spal 3 ure na parkirišču, samo je bilo tok mrzlo, da je avto delal zaradi gretja.
Old subarus never die, they just get faster!
 
nalcoq4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 515
Pridružen: Sr jul 15, 2009 6:58 pm
Kraj: Ljubljana - Bežigrad

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nalcoq4 Če apr 02, 2015 11:00 pm

Lepa predstavitev.
Imaš pa pogum za taka potovanja z avtom...res da greš na pot z najbolj zanesljivo znamko,vendar vseeno.
Očitno so foresterji res tanki..tudi pri nas doma je že od leta 98 in samo redni servisi...popolnoma nič ni crknilo ;)
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Pe apr 03, 2015 6:26 am

nalcoq4 je napisal/-a:Lepa predstavitev.
Imaš pa pogum za taka potovanja z avtom...res da greš na pot z najbolj zanesljivo znamko,vendar vseeno.
Očitno so foresterji res tanki..tudi pri nas doma je že od leta 98 in samo redni servisi...popolnoma nič ni crknilo ;)


Sej pravim, zame je to en izmed najbolj zanesljivih avtomobilov. Orodje imam pa vse kar rabim s sabo (na srečo rabiš za ta avto samo 10, 12, 14, 17, 19, 32 ključ in gedore,...) pa še kak del, ki bi prav prišel - kak ležaj, pesto, polosovino, manšete, jermen, vodna pumpa, napenjalec in najbolj pomembna zadeva na potovanjih - vezice vseh vrst. Pa vse 3 filtre (olje, zrak in gorivo) in po liter olja za menjalnik in motor. Uglavnem orodja in delov je za toliko, da zapolnijo luknjo rezervne gume v prtljažniku (rezervna guma je na strehi)
Old subarus never die, they just get faster!
 
mjack
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr apr 17, 2013 7:04 pm

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a mjack So apr 25, 2015 10:52 pm

Super si naredil! Sedaj ko sem menjal avto bom lahko kaj podobnega tudi sam prakticiral :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Ne apr 26, 2015 8:34 am

Kaj si pa vzel?
Old subarus never die, they just get faster!
 
mjack
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr apr 17, 2013 7:04 pm

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a mjack Ne apr 26, 2015 9:14 am

Iz corse sem šaltal na novo merivo, seveda nebom šel v tak "ekstrem" kakor ti, bo pa kakšna ideja prišla prav :)
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Ne apr 26, 2015 12:47 pm

Če rad kampiraš, lahko o tem še kakšno rečemo. Ideje za kampiranje so vedno dobrodošle.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Ne jun 28, 2015 8:10 pm

Evo takole zgleda sedaj:
WP_20150627_18_44_08_Pro.jpg
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Po avg 17, 2015 7:56 pm

Morm priznat da sm kr z užitkom prebral čez to temo in jo bom še z zanimanjem spremljal. Zelo dobro ste opisal avto in opremo, slike s potovanj so zlo zanimive! Tud men se je Forester vedno zdel kot tak robusten nepopustljiv avto, zato mi je bil vedno všeč, čeprav ga nikoli nisem mel.

Pravte da se Vam je rodil otrok...ste ga vzeli s sabo po islandiji in norveški? kako je pa kej prenašal potovanje? Jst mam 2 letnega sina ka komaj zdrži 1,5h vožnje, kaj šele da bi šli kam po evropi!

Povejte kej o kakšnih prigodah, smešnih, žalostnih ali drugače zanimivih? Kje ste bili letos in kam še mate namen iti?

LP
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Subaru forester in kampiranje

Napisal/-a nebivedu Po avg 17, 2015 11:04 pm

Mi imamo res srečo, pa pri nas tamala obožuje dolge vožnje (ker takrat lahko za več kot pol ure na dan dobi tablico), da ji tudi po 14 urah vožnje ne pride na misel, da bi kej težila. Sicer so bili vmes postanki, da se sprehodiš in nekaj poješ, ampak najbolj pomembno je bilo da je kabel za USB napajanje tablice z risankami in igricami dovolj dolg, da je lahko tudi med gledanjem na zadnjih sedežih napajal tablico. :lol:

Letos sva imela ogromno planov, potem pa sva se odločila za čisto kampiranje in postavila avto za 2 tedna v kamp ter se spočila. Je bilo to leto res noro v obeh mojih službah in ženini, zato sva si zaželela resnega počitka.
No vseeno pa sva rabila do tega kampa 14 ur po avtocesti in potem nekaj magistrale ter še trajekt in še nekaj magistrale.

Takle je bil pa naš kotiček:
WP_20150809_06_42_12_Pro.jpg
Old subarus never die, they just get faster!
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov