Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
robib
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po avg 28, 2006 11:26 am

potrebujem nasvet za nakup cestnega terenca

Napisal/-a robib Po avg 28, 2006 12:12 pm

žena kupuje avto v malcxe višjem rangu kot je jimny. živiva na kureščku pri ljubljani in predvsem zaradi zime potrebuje nek manjši terenski avto... je voznica ZAČETNICA! Občasno bo vozila tudi otroka, ter me zato zanima seveda varnost. poleg tega bi bile koristne dobre snežne karakteristike... Je realno pričakovati nakup rabljenega avtomobila do 1 mil sit? Za vsak koristen nasvet bom zelo hvaležen
 
Uporabniški avatar
Spasky
Novinec
 
Prispevkov: 299
Pridružen: Po jan 26, 2004 3:41 pm

Napisal/-a Spasky Po avg 28, 2006 12:23 pm

Mogoče dobiš za tak denar kakega Pajerota, osebno sem ga pozimi velikokrat vozil in bil preprosto navdušen z njim; vprašanje kako bo to potekalo z voznico začetnico in večjim terencem + sneg? Mislim da ni problem v premagovanju zimskih razmer z nobenim terencem , ko si pa ravno poudaril "začetnica" bo mogoče bolj problem tukaj.
Vsekakor ne pozabi na dobre zimske gume.

lp

Spasky
Mitsubishi outlander
Mini Cooper S
Suzuki LTR
Ducati Diavel
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Po avg 28, 2006 12:44 pm

Moje mnenje je tako, da ker je začetnica, sam nebi dal več kot miljon za avto.

Daihatsu feroza obstaja samo model 3 vrata - večja od jimnyja in močnejša z odličnimi voznimi lastnostmi, pa zelo malo crkuje. Sam jo imam letnik 1990 in ima sedaj že 300.000km pa dela brez problemov.
Avtomobili letnika 1994 in naprej imajo nastavljivo podvozje iz kabine - mehki, poltrdi in trdi amortizerji, elektroogledala in elektro stekla. Omejitev je samo to da so samo 3 vratni modeli. Cena za 1995 ali 1996 je okoli 900.000 sit.To so tudi zadnji modeli v sloveniji, videl sem enega 1997, samo ne vem, če ni to samo 1996 registriran 1997 leta. Mašina je 1600ccm z 85(frgazer) ali 95KM(injection)
feroza
Slika
Zadnji del strehe lahko poleti daš dol z avta in...
Slika

Druga opcija je suzuki vitara 3 vrata - močnejša od feroze in tudi lažja. Opreme dosti, drugače pa podobno kot feroza.
Možnost imaš tudi 5 vratne vitare, cene pa se gibljejo okoli miljona za 1994 letnika.
Mašine imaš od 1600ccm (105KM) do 2000ccm in celo 2500ccm
3 vrata
Slika
Slika
5 vrat - tako ima moja boljša polovica, samo zelene barve.
Slika

tretja opcija je daihatsu terios, vendar ga izpod miljona zaenkrat še ni. Avto je res odlično izdelan, (od 400 prodanih pri eni avtohiši v sloveniji ni prišel niti en na kakršnokoli garancijsko popravilo). Omejitev je sicer majhna mašina - 1300 ali 1500 ccm, vendar z enako močjo kot vitara ali feroza. Ima pa standardno 5 vrat in stalni 4 kolesni pogon, poraba je pa tovarniško okoli 7,2 litra mešane vožnje. Mašina 1300 ali 1500ccm in v obeh primerih 85KM(tok kot jimny, vendar je večji in z več prostora)
daihatsu terios
Slika

imaš pa še eno možnost, subaru legacy dobiš že za male denarje, ga orenk poštimaš in bo imela sicer velik, ampak tudi dober avto za po snegu.

Tudi jimny bi bil dober, ker to ni slab avto, samo majhen pa je.

Kie ti pa ne priporočam, čeprav je najbrž najcenejša od vseh naštetih, vendar nekak ni tisto pravo, če ne verjameš, se usedi not in naredi eno vožnjo po slabši makadamski cesti ali celo po kakem blatu, če imaš možnost.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
ahiM
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 799
Pridružen: Po avg 16, 2004 4:51 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a ahiM Po avg 28, 2006 12:47 pm

A dej no, tam pr vas na Kureščku mate prej spluženo ko pri nas v Ljubljani!

Jaz bi raje vzel naprimer kakšnega Subaruja s 4-kolesnim pogonom (Impreza, Legacy).
SlikaSlika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Po avg 28, 2006 12:53 pm

Spasky je napisal/-a:Mogoče dobiš za tak denar kakega Pajerota, osebno sem ga pozimi velikokrat vozil in bil preprosto navdušen z njim; vprašanje kako bo to potekalo z voznico začetnico in večjim terencem + sneg? Mislim da ni problem v premagovanju zimskih razmer z nobenim terencem , ko si pa ravno poudaril "začetnica" bo mogoče bolj problem tukaj.
Vsekakor ne pozabi na dobre zimske gume.

lp

Spasky


Ne dobiš ga. Pajero je letnik 1990 okoli miljona, če je dober. Dobiš hyundaja galloperja - enak avto, vendar 6 do 7 let mlajši.

Imam izkušnje zadnjih 5 mesecev sva z boljšo polovico iskala terenca zanjo in na koncu pristala na 5 vratni vitari(4 metre dolg avto). Prostora je dosti in tut zdej ona nebi zamenjala za noben majhen avto več.

Glede zimskih gum pa je tudi tako, da imaš na terencu lahko ALL TERRAIN gume - narejene za celo sezono, pa boš vseeno zelo daleč po snegu prišel.
Tole imam jst na avtu, pa ni bilo nobenih problemov. Zdej imam z njimi narejeno okoli 40.000km, pa je profila še vedno več kot centimeter. Stane pa taka guma v dimenziji 215/75/15 - najmanjša kar se je dobi - okoli 30.000 sit, vendar jih imaš za par let.
Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Spyker
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2297
Pridružen: Po dec 06, 2004 5:34 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Napisal/-a Spyker Po avg 28, 2006 1:11 pm

En Legacy 4x4 v premislek za ta denar... http://www.avto.net/2004/osebna/oglas.asp?ID=993354#
 
Uporabniški avatar
bass
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3140
Pridružen: Če mar 31, 2005 3:59 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a bass Po avg 28, 2006 1:18 pm

Subaru 4x4 bo več kot zadost.
Jeremy Clarkson je napisal/-a:You can not be a true petrolhead until you have owned an Alfa, until you have experienced that roller-coaster of pain, disappointment and agony for that brief moment, when everything works.
 
Uporabniški avatar
GTA lover
Novinec
 
Prispevkov: 190
Pridružen: To maj 31, 2005 9:06 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a GTA lover Po avg 28, 2006 2:09 pm

bass je napisal/-a:Subaru 4x4 bo več kot zadost.


Se strinjam. Pa tudi majhen otrok in varnost...Veliko bolje mi gre to skupaj z Legacyjem kot s trivratnimi malimi terenci. Stric je imel trivratno Vitaro, avto je na zadnjih sedežih za vožnjo skrajno neudoben (sediš dobesedno na kolesih), šipo imaš pa mogoče 10 cm za glavo...Mislim da ni ravno varno...
Alfa Romeo - Cuore Sportivo
 
Uporabniški avatar
ANJCI
TÜV ekspertinja
 
Prispevkov: 1376
Pridružen: So jun 18, 2005 5:45 pm

Napisal/-a ANJCI Po avg 28, 2006 2:29 pm

Vem za Toyoto RAV 4 podobna tej http://www.avto.net/2004/osebna/oglas.asp?id=921772 vendar ima tudi ta zadaj malo prostora , kot ostali mali terenci ....letnik in motor isti, kot zgoraj vendar Cena primerno boljša ...več na PM
 
robib
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po avg 28, 2006 11:26 am

Napisal/-a robib Sr avg 30, 2006 10:04 am

Spasky, nebivedu, ahiM, Spyker, bass, ANJCI, vsem res najlepša hvala. Moram priznat da sem se vrnil na forum z ne preveč upanja na kakršenkoli odgovor.
Ker z avtomobili res nisem doma se vam vsem za pomoč še enkrat lepo zahvaljujem, hkrati pa se morda lahko oddolžim s kakšnim nasvetom v zvezi z nepremičninami (nakup, gradnja, obnova)... ker to ni tema tega foruma me lahko kontaktirate na osebni mail br.planet@gmail.com
lp
 
robib
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po avg 28, 2006 11:26 am

Napisal/-a robib Sr avg 30, 2006 11:00 am

nebivedu... po psevdonimu sodec si močno skromen. hvala za res informativen odgovor
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr avg 30, 2006 11:47 am

robib je napisal/-a:nebivedu... po psevdonimu sodec si močno skromen. hvala za res informativen odgovor


Ni problema, zato pa je ta forum.

Vsekakor pa poročaj, kaj bosta vzela in kako se bo obneslo.

Mogoče, če bo kdaj z avtom kaj narobe, lahko če kakšne dele zrihtam, ali pa poceni mehanika, ki odlično opravi svoj posel(je zelo skromen pri cenah, delo pa je opravljeno strokovno in brez napak).

Vseeno pa vama priporočam kako 5 vratno vitaro ali 5 vratnega teriosa(oba sta dolga par cm preko 4 metre) - vožnja z enim in drugim je za žensko nekaj lahkega, avto je zelo pregleden in kar je najvažneje tut dost varen. Pa ne izsiljujejo te potem več tisti butli, ki bi radi prišli 15 sekund pred tabo domov.

Moji pride prav terenec, ker je dost velik, da ga butli na cestah ne izsiljujejo(prej je imela stalno probleme z izsiljevanjem in nasilnim prehitevanjem v škarje) za vožnjo po robnikih(prej so bile feltbne podrajsane) in ker za dopust naloživa vse v prtljažnik (šotor, gadafija(tist nadstrešek iz cevi in platna), spalke in kuhalnik, posode in hrano ter vodo) in greva na morje brez problemov celo s psom. Kjerkoli se ustaviva pač postaviva gadafija(5 minut dela) in sva v senci in ponavad se zapeljeva še tja ko z osebnimi avtomobili ne morejo več in imava svojo plažo(poznava par takih kotičkov) in potem tut po cel teden kampirava brez problema na taki plaži. Vožnja z takim avtom do morja in na kake otoke pa tudi odlična, saj se lahko ustaviš na vsakem makadamu in zapelješ na skoraj vsako še tako usrano in kamnito pot, pa avto pelje po vsem brez problemov.
Old subarus never die, they just get faster!
 
gasper
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Če avg 17, 2006 7:40 pm

Napisal/-a gasper Pe sep 08, 2006 2:58 pm

nebivedu vsa cast za tako izcrpne poste :D

me zanima koliko casa ze imas svojo ferozo, zadovoljen si, vidim, precej. Kje dobis rezervne dele? Kdo popravlja te avtomobile? Je precejšnja exotika ali je narejen tako, da ga zna popraviti še vsak popoldanski mojster?

Je dele za vitaro dobiti težje?

Kaksno porabo dosegas? Imaš fergija ali ze avt. vbrizg?
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Pe sep 08, 2006 9:07 pm

gasper je napisal/-a:nebivedu vsa cast za tako izcrpne poste :D

me zanima koliko casa ze imas svojo ferozo, zadovoljen si, vidim, precej. Kje dobis rezervne dele? Kdo popravlja te avtomobile? Je precejšnja exotika ali je narejen tako, da ga zna popraviti še vsak popoldanski mojster?

Je dele za vitaro dobiti težje?

Kaksno porabo dosegas? Imaš fergija ali ze avt. vbrizg?


Ferozo sem kupil z 215.000km prevoženimi za 300.000 sit. Imam jo sedaj 80.000km(leto in pol in avto ima 295.000km). Moj servis je bil dodatna 2 lista vzmeti(24.000 sit) za dvig zadnjega dela avta in ojačanje vzmeti ter menjava vodne pumpe(7.800 sit) preventivno, ker nisem vedel, kaj je delal prejšnji lastnik z avtom. Menjal sem pa pred kratkim še prednje ploščice(6.600 sit) in dal sem nov 78 stopinjski termostat(2.100 sit), prej je bil v avtu 84 stopinjski. Preventivno sem zamenjal vse 4 amotrtizerje(blažilce) prednji 12.000 sit komad in zadnji 15.600 sit komad

To je pa vse kar sem delov kupil. Zamenjal sem gume in kupil BFGoodrich all terrain 215/75/15, s katerimi sem sedaj naredil že 40.000km, pa so gume še vedno odlične. Potrebno je bilo pa kar nekaj švasanja, saj je bil poden dost gnil(posledica starosti in vožnje po terenu). Enkrat se bom lotil pa še pleha na zunaj in jo celo poličal in preštrihal.

Motor v ferozi je že 16 ventiler, vendar s frgazerjem in nimam nobene elektronike. Motor služi namenu in ga zna popravit vsak mehanik, je čisto preprost. Pa še deli so poceni - dihtunga za glavo je 6.600 sit, komplet kit(dihtunge, tefloni, itd) pa je 32.000 sit. Sicer pa sam vse šraufam, zato me tudi popravilo tega avta pride zelo poceni.

Poraba najmanjša je bila 7,9 litra, najvišja na cesti 17(120 do 130km/h po avtocesti proti mariboru po 10cm novozapadlega snega). Na offroad tekmi pa celih 24 litrov.

Vitara je nekaj drugega kot feroza in suzukijevi deli so malo dražji, samo vseeno ne prov dost. Dobijo se pa deli preko oglasov al pa nadomestni v raznih štacunah z nadomestnimi deli.
Old subarus never die, they just get faster!
 
kmatjaz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po feb 12, 2007 9:49 am
Kraj: ljubljana

Napisal/-a kmatjaz To feb 13, 2007 3:59 pm

Vozim novega Kangooja 1,6 16 v -4x4.Za na Kurešček super primeren.
srečno,pa ne za večno!
 
Uporabniški avatar
Cuore Sportivo 156
Uporabnik
 
Prispevkov: 1127
Pridružen: To nov 18, 2003 6:11 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Cuore Sportivo 156 So avg 18, 2007 4:49 pm

je vzderževanje drago pri Pajero-tu? je potrebno biti na kaj posebno pozoren?
zanima me za model od l.99 do l. 02

se ga da čipat (2.5l ima samo 134hp...)? :twisted:

je Pajero Pinin bolj mestni terenec?
kakšni so kaj GDI motorji?
 
leoCar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1569
Pridružen: Pe apr 14, 2006 10:13 am
Kraj: prekmurje

Napisal/-a leoCar So avg 18, 2007 5:14 pm

Cuore Sportivo 156 je napisal/-a:je vzderževanje drago pri Pajero-tu? je potrebno biti na kaj posebno pozoren?
zanima me za model od l.99 do l. 02

se ga da čipat (2.5l ima samo 134hp...)? :twisted:

je Pajero Pinin bolj mestni terenec?
kakšni so kaj GDI motorji?

Če gledaš pajerota, vzemi dizla, GDI- motor je benzinski z direktnim vbrizgom goriva, so vredu motorji malo porabijo dobro prožni le vzdrževanje je malce dražje ( veliki servisi... Vem iz izkušenj, ker sem vozil carizmo z 1,8 GDI mašino poraba od 6,5-7,5..)
Samo v terencu rabiš navor, katerega ti pri GDI-ju hitro zmanjka, ne da ga je malo ( v carizmi 174NM pri 3750rpm) samo za terenca je tole skoraj premalo, razen če vzameš pajerota 3,2 GDI tole pa je že žival :twisted: ....
BMW E46
 
Uporabniški avatar
Cuore Sportivo 156
Uporabnik
 
Prispevkov: 1127
Pridružen: To nov 18, 2003 6:11 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Cuore Sportivo 156 So avg 18, 2007 7:30 pm

2.5 dizel me zanima...

koliko ima to navora?
 
leoCar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1569
Pridružen: Pe apr 14, 2006 10:13 am
Kraj: prekmurje

Napisal/-a leoCar Po avg 20, 2007 6:40 am

Pajero sport 2,5 TD ma 2477ccm 91,1X95,0-Vrtina-gib , 21 kompresije, 2 ventila na cilinder ena odmična, turbinski polnilnik, Moč 85kw- 115KM pri 4000rpm navor 240NM pri 2000rpm Masa praznega vozila 1990kg :shock: Pospešek 18,5s do 100kmh, končna hitrost 145 ;) poraba 10,5 litra...
Podatki so za modele od 2002-2003...
Upam da ti kaj pomaga.
BMW E46
 
Uporabniški avatar
Cuore Sportivo 156
Uporabnik
 
Prispevkov: 1127
Pridružen: To nov 18, 2003 6:11 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Cuore Sportivo 156 Po avg 20, 2007 9:38 pm

potem je obvezen chip tuning :P

malo predolgo rabi do 100 :shock: :lol:
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov