Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
Evan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Po nov 21, 2005 2:19 pm

Kupovanje RABLJENEGA terenca

Napisal/-a Evan Po nov 27, 2006 9:18 am

Živjo,

Tisti, ki ste kupovali rabljenega terenca in niste ravno avtomehaniki me predvsem zanima na kakšen način ste se lotili nakupa? Zanima me izključno pregled avta pred samim nakupom! Torej, kako ste ocenili da je avto OK? Ste imeli pomoč kakega stručkta? Namreč sam sicer znam na oko malo ocenit v kakem stanju je avto; niti slucajno pa ne znam REALNO ocenit v kakem stanju je recimo motor, v kakem stanju so diferenciali, zapore, ipd.?!


Hvala
 
Uporabniški avatar
SlaYeR
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: So mar 15, 2003 5:50 pm

Napisal/-a SlaYeR Po nov 27, 2006 11:11 pm

Največkrat tudi nemoreš presodit v kakšnem stanju DEJANSKO je motor, diferenciali... Odkriješ lahko napake ki so občutne pri vožnji in na pogled od zunaj, kaj je noter pa sam bog ve. Moj nasvet je da vzemi stručkota s seboj... Sej drgače če te bo hotu prodajalec nafukat, te tako ali tako nafuka če se malo potrudi.
 
leoCar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1569
Pridružen: Pe apr 14, 2006 10:13 am
Kraj: prekmurje

Napisal/-a leoCar To nov 28, 2006 9:31 am

Med kakšnim terencem pa izbiraš, kateri so padli v ožji izbor?
BMW E46
 
Evan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Po nov 21, 2005 2:19 pm

Napisal/-a Evan To nov 28, 2006 9:57 am

Sorenta ali pa Toyoto 95 tko, tam nekje do 4 mio. Sorento se mi zdi za moje "terenske želje" cisto dovolj (priključljivi 4x4 ali TOD, oba reduktor in LSD zadnji dif.), za isti denar se dobi novejsega (tam okoli 2003), Toyota mi je pa - ne znam razložit - zakon, no. Sicer je se nisem imel, ampak sem se pa imel priloznost vozit z vec LCjkami (serija 70, 80), tako da gledam nekje 95 tko okl letnika 1999. Gledal sem tudi ze staro verzijo Santa fe samo me moti ker nima zadnjega LSD diferenciala. Bomo videli, najvecji problem mi je da ne kupim totalno zdelane variante.
 
leoCar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1569
Pridružen: Pe apr 14, 2006 10:13 am
Kraj: prekmurje

Napisal/-a leoCar To nov 28, 2006 10:11 am

Vzemi toyoto, nebo ti žal, samo pazi ker radi zbijajo kilometre takim toyotam, kot vsakim podobnim avtim.
BMW E46
 
Evan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Po nov 21, 2005 2:19 pm

Napisal/-a Evan To nov 28, 2006 12:03 pm

leoCar je napisal/-a:Vzemi toyoto, nebo ti žal, samo pazi ker radi zbijajo kilometre takim toyotam, kot vsakim podobnim avtim.


Ja, tudi sam podobno razmišljam; prav tako tudi, da gre nekdo z menoj ki se na stvar razume.

Hvala za mnenja.
 
Pepo25
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Sr dec 21, 2005 7:26 am

Napisal/-a Pepo25 To nov 28, 2006 12:17 pm

Sam po moje pa Sorento ni velikokrat videl brezpotja, Toyoto pa večinoma kupuje folk ki jo uporablja za njen prvotni namen (se pravi za brezpotja) in s tega vidika mislim da boš veliko lažje dobil bolj ohranjenega Sorenta kot pa Toyoto...
Če bi bila pa oba nova bi bila pa odločitev toliko lažja...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu To nov 28, 2006 12:28 pm

Jst ko kupujem avto, vzamem avto samo če je lastnik pripravljen podpisat dodatek k pogodbi - garancija. In to garancijo potem tudi overim posebej kot pogodbo. Pač plačam še dodatno 3000 sit za overovitev, vendar to pomeni, da lahko v tem garancijskem roku če karkoli crkne pripeljem nazaj in zahtevam kupnino nazaj, ali pa da mora bivši lstnik na svoje stroške popravit avto.

V garancijo pa zapišem da se obvezuje bivši lastnik da daje garancijo 3 mesece in da avto popravi v 45dneh od nastale napake. Če pa ne more popravit, pa vrne kupnino z obrestmi za tisti čas.

Če tega noče podpisat avta ne vzamem.

Enako počnem pri firmah - če ne dajo garancije grem drugam.

In tko se je zgodilo, da sva kupila avto in nama je po 460km šel po gobe - odmična je počla. Avto je firma moral na svoje stroške odpeljat in ga popravit. Stroškov je bilo kr nekaj, vendar nobenega za naju. In tko ima zdej moja boljša polovica letnik 1994 avto, pa mašino generalno obnovljeno.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
SlaYeR
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: So mar 15, 2003 5:50 pm

Napisal/-a SlaYeR To nov 28, 2006 10:50 pm

nebivedu je napisal/-a:Jst ko kupujem avto, vzamem avto samo če je lastnik pripravljen podpisat dodatek k pogodbi - garancija. In to garancijo potem tudi overim posebej kot pogodbo. Pač plačam še dodatno 3000 sit za overovitev, vendar to pomeni, da lahko v tem garancijskem roku če karkoli crkne pripeljem nazaj in zahtevam kupnino nazaj, ali pa da mora bivši lstnik na svoje stroške popravit avto.

V garancijo pa zapišem da se obvezuje bivši lastnik da daje garancijo 3 mesece in da avto popravi v 45dneh od nastale napake. Če pa ne more popravit, pa vrne kupnino z obrestmi za tisti čas.

Če tega noče podpisat avta ne vzamem.

Enako počnem pri firmah - če ne dajo garancije grem drugam.

In tko se je zgodilo, da sva kupila avto in nama je po 460km šel po gobe - odmična je počla. Avto je firma moral na svoje stroške odpeljat in ga popravit. Stroškov je bilo kr nekaj, vendar nobenega za naju. In tko ima zdej moja boljša polovica letnik 1994 avto, pa mašino generalno obnovljeno.


Sicer nevem kdo ti je in kaj ti je podpisu, zase vem da kaj takega nebi podpisu nikoli četudi bi z prodajajočim avtom bilo vse vredu. Garancijo dajat na 12 let star avto (tvoj nakup - 94) je zelo neumno. Mogoče ga da kaka avtohiša, fizične osebe pa upam da se ne poslužujejo tega. Rajš čakam še pol leta drugega kupca da ga odpelje, kot da podpišem garancijo.
 
Uporabniški avatar
zupi13
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3297
Pridružen: Sr mar 27, 2002 1:45 pm
Kraj: CE

Napisal/-a zupi13 Sr nov 29, 2006 7:58 am

SlaYeR je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:Jst ko kupujem avto, vzamem avto samo če je lastnik pripravljen podpisat dodatek k pogodbi - garancija. In to garancijo potem tudi overim posebej kot pogodbo. Pač plačam še dodatno 3000 sit za overovitev, vendar to pomeni, da lahko v tem garancijskem roku če karkoli crkne pripeljem nazaj in zahtevam kupnino nazaj, ali pa da mora bivši lstnik na svoje stroške popravit avto.

V garancijo pa zapišem da se obvezuje bivši lastnik da daje garancijo 3 mesece in da avto popravi v 45dneh od nastale napake. Če pa ne more popravit, pa vrne kupnino z obrestmi za tisti čas.

Če tega noče podpisat avta ne vzamem.

Enako počnem pri firmah - če ne dajo garancije grem drugam.

In tko se je zgodilo, da sva kupila avto in nama je po 460km šel po gobe - odmična je počla. Avto je firma moral na svoje stroške odpeljat in ga popravit. Stroškov je bilo kr nekaj, vendar nobenega za naju. In tko ima zdej moja boljša polovica letnik 1994 avto, pa mašino generalno obnovljeno.


Sicer nevem kdo ti je in kaj ti je podpisu, zase vem da kaj takega nebi podpisu nikoli četudi bi z prodajajočim avtom bilo vse vredu. Garancijo dajat na 12 let star avto (tvoj nakup - 94) je zelo neumno. Mogoče ga da kaka avtohiša, fizične osebe pa upam da se ne poslužujejo tega. Rajš čakam še pol leta drugega kupca da ga odpelje, kot da podpišem garancijo.


se strinjam!! jst tut za moj redno vzdrževan avto s 180.000 kilometri ne upam dat tri mesece garancije! mene bo zdržal še neki cajta, če ga pa kak neuk voznik kupi za izživljanje, ga pa lahk unič v enem tednu al pa še prej....
Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr nov 29, 2006 10:52 am

Fantje mal si poglejte zakone o varstvu potrošnikov. Na vsak avto, ki se prodaja morate dati garancijo in prav je tako. Avtov pa ne kupujemo za razbijat in zato da bi se nad njim izživljal - ponavadi se avto kupi za vožnjo in to normalno vožnjo.
Počasi se bo nategovanje da avto za silo popraviš in prodaš nehalo - upam pa da bodo kazni za te stvari večje kot so sedaj. Pač če nekaj prodajaš prodajaj orenk poštimano, ali pa to povej kupcu, da ve kajlahko pričakuje od nakupa.

In ker mora vsakdo v sloveniji po tem zakonu dat garancijo, kjer lahko specifično napišeš za kaj je garancija(recimo na pleh je ne moreš dobiti, ker je to jasno, da pleh gnije po toliko in toliko letih), vendar na mašino in podvozje pa lahko daš garancijo - če tega ne storiš, potem predvidevam da je z mašino ali podvozjem nekaj narobe. V večini primerov pa lahko za skrite napake tožiš prodajalca. In takega avtomobila brez garancije sam nebi kupil. Sam upam dat za vse moje avtomobile roko v ogenj, da ob normalni uporabi in rednem servisiranju bodo mašine zdržale vsaj še 100.000km. Pa ima moj avto 300.000km, je pa redno servisiran.

Koliko od vas jih lahko ali upa to storit?
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
jay
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3183
Pridružen: So feb 26, 2005 10:59 am
Kraj: Mb-Ruše

Napisal/-a jay Sr nov 29, 2006 11:03 am

kdo bo te garancijo podpisoval za star avto (jaz že ne) :?
Slika
dB team united
16. dB awards 2009
Slika
irmscher vectra C GTS
 
Uporabniški avatar
Bosko001
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: So mar 27, 2004 11:03 am
Kraj: Krško

Napisal/-a Bosko001 Sr nov 29, 2006 11:32 am

nebivedu je napisal/-a: Sam upam dat za vse moje avtomobile roko v ogenj, da ob normalni uporabi in rednem servisiranju bodo mašine zdržale vsaj še 100.000km. Pa ima moj avto 300.000km, je pa redno servisiran.

Koliko od vas jih lahko ali upa to storit?


Nočem se spuščat v noben prepir ali kaj podobnega, ampak tako samozavesten pa ne moraš bit! NE MORAŠ garantirat, da bo avto zdržal še 100 tisoč kilometrov, ker to enostavno ne moraš vedet, pa si lahko še tako prepričan v avto! Fotru je na novem avtu shodla vodna pumpa in je avto zakuhal. Brez opozorila!! Sam vrjetno veš, kakšne stroške to potegne za sabo. Ne rečem, da je avto zanič, vendar nepokvarljiv pa tudi ni in prevzemat odgovornost za naključno napako, ki se lahko zgodi meni ali pa novemu lastniku čez dva dni pa resnično ni smiselno. Ne rečem, da se podpiše klavzula, da je avto TISTI trenutek 100% delujoč, sprejemat pa tveganje na katerega nimaš nobenega vpliva je pa neumnost!

Pa brez zamere!
Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr nov 29, 2006 12:08 pm

Bosko001 je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a: Sam upam dat za vse moje avtomobile roko v ogenj, da ob normalni uporabi in rednem servisiranju bodo mašine zdržale vsaj še 100.000km. Pa ima moj avto 300.000km, je pa redno servisiran.

Koliko od vas jih lahko ali upa to storit?


Nočem se spuščat v noben prepir ali kaj podobnega, ampak tako samozavesten pa ne moraš bit! NE MORAŠ garantirat, da bo avto zdržal še 100 tisoč kilometrov, ker to enostavno ne moraš vedet, pa si lahko še tako prepričan v avto! Fotru je na novem avtu shodla vodna pumpa in je avto zakuhal. Brez opozorila!! Sam vrjetno veš, kakšne stroške to potegne za sabo. Ne rečem, da je avto zanič, vendar nepokvarljiv pa tudi ni in prevzemat odgovornost za naključno napako, ki se lahko zgodi meni ali pa novemu lastniku čez dva dni pa resnično ni smiselno. Ne rečem, da se podpiše klavzula, da je avto TISTI trenutek 100% delujoč, sprejemat pa tveganje na katerega nimaš nobenega vpliva je pa neumnost!
Pa brez zamere!


Tvojemu fotru se je vse pokazalo na armatruri - števec za temperaturo je moral narasti in če ni pravi čas ustavil avtomobila je naredil škodo sam. To je pa tisto, čemur sam pravim pravilna uporaba avtomobila in redni servisi. Pa ne mislim redni servisi na kateremkoli servisu, ampak na servisu, kjer te bodo opozorili tudi na take probleme in ti svetovali kaj narest v določenem primeru. Verjemi, da ti lahko dokažem, da je ta vodna pumpa puščala že nekaj časa in tvoj oče ni opazil. Vedno preden crkne pumpa tudi nekaj časa pušča, da s tem pokaže da jo je potrebno menjat. Tudi če ni lužice na tleh, boš videl ob podrobnem pregledu pumpe, da ima luknjico narejeno na strani in tam se nabira voda, če je pumpa slaba.

Drugo pa je da se jermen strga - vendar je to tudi napaka voznika in serviserja, ker ne pogledata pod havbo, in ne preverita kakovosti jermenov - vse to se da opraviti, če samo 2x na mesec za 5 minut pogledaš pod havbo svojega avtomobila (seveda pa se moraš malo spoznati, al pa ti mora nekdo pokazat te točke, ki so kritične.
Verjemi pa da moraš najmanj 2x na mesec odpreti havbo, saj moraš doliti vodo za čistit šipe in preverit nivo olja in hladilne vode.
Z garancijo je pa tako, od letnika 1998 naprej mora biti garancije po zakonu 6 mesecev, pred tem pa od enega do treh mesecev. In pri obeh primerih se upošteva do enega leta po nakupu za skrite napake, ki bi se pokazale na avtu. In tista varianta videno kupljeno v tem primeru ne velja(za skrite napake).
Zadnjič spremenil nebivedu, dne Sr nov 29, 2006 12:11 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Old subarus never die, they just get faster!
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Sr nov 29, 2006 12:09 pm

kolikor sem jaz razumel - garancija na motor pa na podvozje. Toliko da je zagotovljeno da bati grejo gor in dol in da šasija ne gre na pol...
 
Uporabniški avatar
Bosko001
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: So mar 27, 2004 11:03 am
Kraj: Krško

Napisal/-a Bosko001 Sr nov 29, 2006 12:23 pm

nebivedu je napisal/-a:
Bosko001 je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a: Sam upam dat za vse moje avtomobile roko v ogenj, da ob normalni uporabi in rednem servisiranju bodo mašine zdržale vsaj še 100.000km. Pa ima moj avto 300.000km, je pa redno servisiran.

Koliko od vas jih lahko ali upa to storit?


Nočem se spuščat v noben prepir ali kaj podobnega, ampak tako samozavesten pa ne moraš bit! NE MORAŠ garantirat, da bo avto zdržal še 100 tisoč kilometrov, ker to enostavno ne moraš vedet, pa si lahko še tako prepričan v avto! Fotru je na novem avtu shodla vodna pumpa in je avto zakuhal. Brez opozorila!! Sam vrjetno veš, kakšne stroške to potegne za sabo. Ne rečem, da je avto zanič, vendar nepokvarljiv pa tudi ni in prevzemat odgovornost za naključno napako, ki se lahko zgodi meni ali pa novemu lastniku čez dva dni pa resnično ni smiselno. Ne rečem, da se podpiše klavzula, da je avto TISTI trenutek 100% delujoč, sprejemat pa tveganje na katerega nimaš nobenega vpliva je pa neumnost!
Pa brez zamere!


Tvojemu fotru se je vse pokazalo na armatruri - števec za temperaturo je moral narasti in če ni pravi čas ustavil avtomobila je naredil škodo sam. To je pa tisto, čemur sam pravim pravilna uporaba avtomobila in redni servisi. Pa ne mislim redni servisi na kateremkoli servisu, ampak na servisu, kjer te bodo opozorili tudi na take probleme in ti svetovali kaj narest v določenem primeru. Verjemi, da ti lahko dokažem, da je ta vodna pumpa puščala že nekaj časa in tvoj oče ni opazil. Vedno preden crkne pumpa tudi nekaj časa pušča, da s tem pokaže da jo je potrebno menjat. Tudi če ni lužice na tleh, boš videl ob podrobnem pregledu pumpe, da ima luknjico narejeno na strani in tam se nabira voda, če je pumpa slaba.

.


Še replika na fotrovo dogodivščino, potem pa se umikam, ker drugače bo nastal prepir. Govora je o A3 1.6. Kazalec za temperaturo je stal na 90*C kot pribit! Ko sva pršla na servis (Malgaj Trbovlje) so prklopil avto na tester in je bila dejanska temperatura neje med 105-110 stopinami. Pumpa ni spustila, ampak sta se po razlagi serviserja ločila rotor in jermenica :shock: Nimam pojma kako naj bi to zgledal. Vse so zrihtal brez najmanšega kompliciranja in oporekanja češ, da je foter kriv , da je zakuhal! Da je nakaj narobe je pa ugotovil ko je kontroliral tekočine v avtu in je opazil, da je na ekspanziski posušen antifriz. Serviser je reku, da se lahko mirne duše pripelje na servis. Seveda ni mogu vedet kaj se je zgodilo, sicer bi avto odpeljali z vleko.

Pa lep dan še naprej!
Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr nov 29, 2006 1:09 pm

Bosko001 je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:
Bosko001 je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a: Sam upam dat za vse moje avtomobile roko v ogenj, da ob normalni uporabi in rednem servisiranju bodo mašine zdržale vsaj še 100.000km. Pa ima moj avto 300.000km, je pa redno servisiran.

Koliko od vas jih lahko ali upa to storit?


Nočem se spuščat v noben prepir ali kaj podobnega, ampak tako samozavesten pa ne moraš bit! NE MORAŠ garantirat, da bo avto zdržal še 100 tisoč kilometrov, ker to enostavno ne moraš vedet, pa si lahko še tako prepričan v avto! Fotru je na novem avtu shodla vodna pumpa in je avto zakuhal. Brez opozorila!! Sam vrjetno veš, kakšne stroške to potegne za sabo. Ne rečem, da je avto zanič, vendar nepokvarljiv pa tudi ni in prevzemat odgovornost za naključno napako, ki se lahko zgodi meni ali pa novemu lastniku čez dva dni pa resnično ni smiselno. Ne rečem, da se podpiše klavzula, da je avto TISTI trenutek 100% delujoč, sprejemat pa tveganje na katerega nimaš nobenega vpliva je pa neumnost!
Pa brez zamere!


Tvojemu fotru se je vse pokazalo na armatruri - števec za temperaturo je moral narasti in če ni pravi čas ustavil avtomobila je naredil škodo sam. To je pa tisto, čemur sam pravim pravilna uporaba avtomobila in redni servisi. Pa ne mislim redni servisi na kateremkoli servisu, ampak na servisu, kjer te bodo opozorili tudi na take probleme in ti svetovali kaj narest v določenem primeru. Verjemi, da ti lahko dokažem, da je ta vodna pumpa puščala že nekaj časa in tvoj oče ni opazil. Vedno preden crkne pumpa tudi nekaj časa pušča, da s tem pokaže da jo je potrebno menjat. Tudi če ni lužice na tleh, boš videl ob podrobnem pregledu pumpe, da ima luknjico narejeno na strani in tam se nabira voda, če je pumpa slaba.

.


Še replika na fotrovo dogodivščino, potem pa se umikam, ker drugače bo nastal prepir. Govora je o A3 1.6. Kazalec za temperaturo je stal na 90*C kot pribit! Ko sva pršla na servis (Malgaj Trbovlje) so prklopil avto na tester in je bila dejanska temperatura neje med 105-110 stopinami. Pumpa ni spustila, ampak sta se po razlagi serviserja ločila rotor in jermenica :shock: Nimam pojma kako naj bi to zgledal. Vse so zrihtal brez najmanšega kompliciranja in oporekanja češ, da je foter kriv , da je zakuhal! Da je nakaj narobe je pa ugotovil ko je kontroliral tekočine v avtu in je opazil, da je na ekspanziski posušen antifriz. Serviser je reku, da se lahko mirne duše pripelje na servis. Seveda ni mogu vedet kaj se je zgodilo, sicer bi avto odpeljali z vleko.

Pa lep dan še naprej!


Ne bo kreganja, vendar v tem primeru je šlo za napako na materialu in to je skrita napaka za katero ne moreš vedeti - popravit in odparvit pa jo mora servis ki je ta del vgradil - oni pa potem posredujejo pri proizvajalcu za povrnitev stroškov. Tak je cel koncept.

Zelo malo ljudi ve recimo to da renault jamči z garancijo za pogonski jermen do 40.000km(torej bi ga u bistvu če bi hotel imeti stalno garancijo moral menjat na 40.000km). In če se ti jermen v tem času strga je renault tisti, ki ti na svoje stroške popravi komplet avto. Ker pa se jermen v tem času ne bo strgal(to so predvideli), pa po tem času odgovarja lastnik avtomobila sam.

In še nekaj - novi avtomobili imajo vsi optimalno temperaturo okoli 100 do 110 stopinj celzija.(clio 1.2 od letnika 1998 ima delovno temperaturo 100 stopinj celzija) Antifriz zavre šele pri okoli 112 stopinj in zato tudi vam na avtu ni kazalo da je kaj narobe, saj računalnik ni videl tega še kot napako. Voda pa v avtu vseeno kroži, ker se topla voda razteguje in spodriva mrzlo vodo.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Fiat007
Novinec
 
Prispevkov: 462
Pridružen: Sr mar 31, 2004 5:33 pm
Kraj: Bled

Napisal/-a Fiat007 Sr nov 29, 2006 1:15 pm

nebivedu je napisal/-a:[
Z garancijo je pa tako, od letnika 1998 naprej mora biti garancije po zakonu 6 mesecev, pred tem pa od enega do treh mesecev. In pri obeh primerih se upošteva do enega leta po nakupu za skrite napake, ki bi se pokazale na avtu. In tista varianta videno kupljeno v tem primeru ne velja(za skrite napake).


Mi citiraš člen, ki govori o obvezni garanciji od letnika 1998 dalje in ki striktno določa garancijo najmanj 6 mesecev???

Kot je meni znano - zakon narekuje garancijo, nikjer pa ni zapisano koliko časa mora garancija veljati. Niti ni omejeno od kateterega letnika naprej...

Torej, prosim za link ali citat.

Hvala!

lp
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr nov 29, 2006 1:42 pm

Garancija za nove avtomobile je najmanj 1 leto. Na rabljene pa je nujno dat garancijo, vendar zakonsko ni določena, vendar velja za firme dogovor, da za do letnika 1998 od enega do treh mesecev garancije in od letnika 1998 pa 6 mesecev.

P R A V I L N I K
o blagu, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje

1. člen

Kot blago, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje, se štejejo:
...
2. Proizvodi avtomobilske in podobne industrije, in sicer:
– cestna motorna in priklopna vozila ter vozila s pomožnim motorjem in kolesa,
– motorji za cestna motorna vozila ter vozila s pomožnim motorjem, ki so dana v promet kot posebni proizvodi,
– gume za cestna motorna in priklopna vozila, vozila s pomožnim motorjem in kmetijske stroje,
– akumulatorske baterije, razen akumulatorskih baterijskih vložkov splošne rabe.
...
2. člen

Kot rabljeno blago, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje, se štejejo:
– cestna motorna vozila,
– priklopna vozila
– vozila s pomožnim motorjem.

3. člen

Garancijski rok za blago začne teči z dnem njegove izročitve končnemu uporabniku.
Garancijski rok za blago iz 1. člena tega pravilnika ne sme biti krajši od enega leta
Old subarus never die, they just get faster!
 
Fiat007
Novinec
 
Prispevkov: 462
Pridružen: Sr mar 31, 2004 5:33 pm
Kraj: Bled

Napisal/-a Fiat007 Sr nov 29, 2006 1:48 pm

nebivedu je napisal/-a:Garancija za nove avtomobile je najmanj 1 leto. Na rabljene pa je nujno dat garancijo, vendar zakonsko ni določena, vendar velja za firme dogovor, da za do letnika 1998 od enega do treh mesecev garancije in od letnika 1998 pa 6 mesecev.

P R A V I L N I K
o blagu, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje

1. člen

Kot blago, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje, se štejejo:
...
2. Proizvodi avtomobilske in podobne industrije, in sicer:
– cestna motorna in priklopna vozila ter vozila s pomožnim motorjem in kolesa,
– motorji za cestna motorna vozila ter vozila s pomožnim motorjem, ki so dana v promet kot posebni proizvodi,
– gume za cestna motorna in priklopna vozila, vozila s pomožnim motorjem in kmetijske stroje,
– akumulatorske baterije, razen akumulatorskih baterijskih vložkov splošne rabe.
...
2. člen

Kot rabljeno blago, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje, se štejejo:
– cestna motorna vozila,
– priklopna vozila
– vozila s pomožnim motorjem.

3. člen

Garancijski rok za blago začne teči z dnem njegove izročitve končnemu uporabniku.
Garancijski rok za blago iz 1. člena tega pravilnika ne sme biti krajši od enega leta


To je pa možno le v naši državi. Veljavnost zakona se tolmači z dogovorom.
Še vedno ne vem, od kje tebi 6 mesecev. Dogovora o tem NI, in ga nikoli ne bo. Če bo, bo obstajal le napisan zakon, ki bo to narekoval. Drugače pa je tako, da prodajalec lahko da 1 (en) dan garancije in je zakonsko krit. Potrošnik pa se lahko na glavo postav in ne bo sprememb. Tako to je. In prosim, da si ne tolmačiš zakona po svoje. Zaradi takih in podobnih je sodstvo v zaostanku!

Lp
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov