Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
dreja
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe jan 04, 2008 8:53 am

Mitsubishi 4WD (Outlander) vs Subaru AWD (Forester)

Napisal/-a dreja Sr jun 09, 2010 9:01 am

Pozdravljeni,

v zadnjem casu si ogledujem cestne terence. V testih, ki sem jih prebral, dajejo precej povdarka na izgledu (stevilo predalckov, blago na sedezih, itd.) kot pa opisujejo tehnicne lastnosti 4wd / awd sistemov.

Glede Subarujevega AWD sistema je kar nekaj opisov na netu, nisem pa zasledil, kako deluje Mitsubishijev 4WD v Outlanderju. Pri sodelavcu imajo Outlanderja, vendar mi lahko pove le to, da se normalno vozi v nacinu 2WD, ko je dez premakne gumb v 4WD. Lock nacina pa nikoli ne uporablja (niti po snegu), ker zacne zadek odnasat...

Torej zanima me sledece:

1. Kaksen sistem uporablja Outlander in kaj se dejansko zgodi, ko preklopimo gumb iz 2WD v 4WD oz. Lock ?
(stalen stirikolesni pogon ali le dinamicna porazdelitev navora - po potrebi, razmerje navora spredaj/zadaj, zapore/delne zapore diferencialov, itd. ) ?

2. Je Outlander po terenskih zmogljivostih primerljiv s Foresterjem ? Ali jih je tezje primerjat, ker je 4WD sistem primeren za ene pogoje, AWD za druge ?

3. Imata nov in star Forester popolnoma enak AWD sistem ? Nekje sem zasledil debato, da naj bi star Forester imel delno zaporo zadnjega diferenciala, nov pa le sredinskega ?


Tnx & LP Andrej
 
Uporabniški avatar
GorazdO
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2109
Pridružen: So apr 17, 2004 8:04 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a GorazdO Sr jun 09, 2010 9:32 am

Novejši Foresterji imajo zadnji diff. LSD;
zapore sredinskega diffa nima noben Subaru.

Za outlanderja pa nevem nič povedat.
Power is nothing without Control; so Think, Feel, Drive...
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a INFINITI Sr jun 09, 2010 9:36 am

2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
danatory
Novinec
 
Prispevkov: 281
Pridružen: Po jun 16, 2008 1:35 pm

Napisal/-a danatory Sr jun 09, 2010 9:51 am

Outlander:
V 2wd se pelješ kot z vsakim avtom na prednji pogon. V kakšen križišču ali pa v ovinku se čuti, da hoče potegnit volan iz rok.
4wd način mislim, da je identičen sistemu s haldexom. Ko zdrsnejo prednja kolesa, pomagajo zadnja.
Lock pa porazdeli 50:50 na prednjo in zadnjo os. Sprednjega in zadnjega diferenciala se ne da blokirat. Torej vedno sta vedno aktivna vsaj dva kolesa. Režim lock je stalen.
Res je, da v tem režimu odnaša zadek, ampak je po snegu vseeno avto stabilnejši.

Moj oče ima ta avto tako, da o izkušnjah ne bom nakladal. Vem le, da je prišel še povsod po gladkih površinah. Problem je bil vedno navzdol, ker outlander nima (mogoče ima po prenovi) nobene zadeve za spust po klancu navzdol.

Problem je tudi oddaljenost od tal. Mislim, da je 17cm. Tako, da kakšne ekstremne zadeve odpadejo.

Glede foresterja pa ne vem veliko. Edino to vem, da so sedeži obupni in da ima vzmetenje veliko mehkejše od outlanderja.
 
Uporabniški avatar
ejsim
Uporabnik
 
Prispevkov: 835
Pridružen: Sr jul 29, 2009 7:33 am

Napisal/-a ejsim Sr jun 09, 2010 10:38 am

Ne vem, kak je novi forster, smo pa imeli doma 1999-2004 Foresterja 2.0 Turbo in je bil avtomobil res izredno dober in na podlagi te izkušnje absolutno priporočam avtomobil. Vožnja po AC, ovinkasti cesti, skozi mesto, izven cest, po snegu..povsod je bil praktičen, zdržal je tudi precej hud "teren" parkrat. Edino gume so šle..jih je mal "porezalo" :) Pač nuja je bila, kaj češ. Da bi se ga kaj posebno pazilo, težko rečem, pa sploh ni kazal znakov utrujenosti pri cca 250.000 km, ko je šel od hiše.. Outlanderja pa ne poznam.

Kar se sedežev tiče..tisti so bili super, nevem kak je z novimi ;)
 
dreja
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe jan 04, 2008 8:53 am

Napisal/-a dreja Sr jun 09, 2010 9:14 pm

Tnx vsem za odgovore :)

Za Outlanderja sem tudi sam nekaj nasel, ceprav se 2 uporabnika pritozujeta, da je "Mitsu awd system is at best - your grandmothers' awd" :( Za to naj bi bil kriv ASC (stability control):
http://townhall-talk.edmunds.com/direct/view/.f135677/0
Tukaj pa je razlaga "virtualnega" LSD efekta:
http://townhall-talk.edmunds.com/direct ... 185114/957

LP Andrej
 
Uporabniški avatar
GorazdO
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2109
Pridružen: So apr 17, 2004 8:04 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a GorazdO Sr jun 09, 2010 9:43 pm

Naslednji vikend imamo subarujevci piknik; oglasi se; boš pregledal, morda tudi probal,... vprašal... več na subaru forumu - oddelek srečanja
Power is nothing without Control; so Think, Feel, Drive...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Če jun 10, 2010 7:29 am

Jst imam foresterja. Sprobal sem vse, od snega do puščave z njim, pa nikjer problemov.
 
Uporabniški avatar
gore
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 502
Pridružen: Če feb 27, 2003 6:54 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a gore Če jun 10, 2010 10:51 am

Sam lahko Foresterja le pohvalim (nekaj zapazk najdeš tudi na mojem blogu.

Outlander je meni všeč, sam pa nimam izkušenj z njim. Edini resnejši minus mi je omenil klepar, saj pravi, da danes malo avtomobilov tako hitro začne rjaveti.
 
dreja
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe jan 04, 2008 8:53 am

Napisal/-a dreja Če jun 10, 2010 12:45 pm

@ gore:
Nisem dobro razumel, kateri avti naj bi zaceli hitro rjavet... Subaruji ali Outlander ?

@ all:
Subaruje vsi hvalijo. Tudi s sluzbenim Legacijem gremo po zasnezeni cesti "kot po tracnicah"...
Sicer se slisi malo hecno, ampak mi je v oci padel Outlander predvsem zato, ker ima zadaj se 2 zasilna sedeza. Imam namrec 3 otroke (se vse v otroskih sedezih). Tako da sem razmisljal, ce bi bil Outlander dovolj dober "priblizek" Subaruju, tako po zmogljivostih, kot po zanesljivosti...

LP Andrej
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Če jun 10, 2010 1:05 pm

dreja je napisal/-a:@ gore:
Nisem dobro razumel, kateri avti naj bi zaceli hitro rjavet... Subaruji ali Outlander ?

@ all:
Subaruje vsi hvalijo. Tudi s sluzbenim Legacijem gremo po zasnezeni cesti "kot po tracnicah"...
Sicer se slisi malo hecno, ampak mi je v oci padel Outlander predvsem zato, ker ima zadaj se 2 zasilna sedeza. Imam namrec 3 otroke (se vse v otroskih sedezih). Tako da sem razmisljal, ce bi bil Outlander dovolj dober "priblizek" Subaruju, tako po zmogljivostih, kot po zanesljivosti...

LP Andrej


Tista 2 zadnja sedeža kr spusti iz "ogledovanja". Celo pri mnogo večjih terencih je tako, da sta namreč tako majhna, s tako malo placa da, za drugega kot za otroka nista primerna. Pa v primeru da jih imaš raztegnjena boš imel zelo majhen prtljažnik in boš moral vozit še trugo na avtu, da boš lahko vse not spravil. Vprašanje pa kako se avto obnaša, če ti kdo v rit prileti - otroci zadaj so pomoje kr ogroženi na teh pomožnih sedežih.
Na zunaj je outlander kr velik, ko pa notri sediš, se mi pa zdi ravno ene tok velik kot subaru forester.
 
Uporabniški avatar
gore
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 502
Pridružen: Če feb 27, 2003 6:54 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a gore Pe jun 11, 2010 4:36 am

dreja je napisal/-a:@ gore:
Nisem dobro razumel, kateri avti naj bi zaceli hitro rjavet... Subaruji ali Outlander ?
LP Andrej


Mitsibushiji naj bi hitro rjaveli. Spomnim se, da je omenil ravno Outlanderja in da ga je že nekajkrat presenetila rja pri precej novih letnikih.
 
Uporabniški avatar
danatory
Novinec
 
Prispevkov: 281
Pridružen: Po jun 16, 2008 1:35 pm

Napisal/-a danatory Pe jun 11, 2010 9:53 am

A to ta stari al ta novi? Očetov je eden izmed prvih nove generacije pred faceliftom pa ni še niti pikice.
 
Uporabniški avatar
gore
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 502
Pridružen: Če feb 27, 2003 6:54 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a gore Pe jun 11, 2010 1:10 pm

Pojma nimam - človeku sicer verjamem (sploh v tistem pogovoru ni bilo nič takega, da bi imel za kaj nakladat), pa je to omenil pred nekaj meseci. Katere modele je imel v mislih ne vem.

Meni je sicer Outlander precej všeč. Vseeno sem se odločil za Subaruja in ni mi žal (kot sem napisal na blogu). Nekaj stvari mu sicer manjka, ampak to velja za vsakega.
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov