Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
zlatorog28
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Po jan 28, 2013 10:35 pm

LandRover Freelander

Napisal/-a zlatorog28 Po jan 28, 2013 10:48 pm

Mogoče že obstaja vprašanje, vendar se mi ne da brskati. Zanima me ali je mogoče kaj lahko narobe čez čas pri LandRoverju Freelanderju 2.0 dizel, če se odstrani kardan in je pogon samo spredaj? Meni se sicer ne zdi, da bi lahko bilo kaj narobe oz. celo boljše je saj glede porabe goriva vendar rabim strokovno mnenje. Odstranil sem kardan, ker sta šla oba centralna ležaja na srednjem delu kardana in še ena zelo draga stvar pa razmišljam, da sploh nebi popravljal in bi se vozil brez pogona zadaj, ker nerabim. Hvala za odgovor!
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: LandRover Freelander

Napisal/-a lisko Ne feb 03, 2013 10:24 pm

Zavedaj se nekaj.....noben 4 pogonc ni narjen v osnovi za pogon samo ene osovine.
Če ima v osnovi 4 kolesni pogon potem so so sile oz. momenti preračunani na pogon 4 koles. Če odstraniš en par....drugi prenaša 2x večje navore.
Recimo jeep ima v osnovi samo zadnji pogon....in ima zadnji kardan konkretno močnejši od sprednjega. Seveda to ne pomeni da bo takoj crknil kakor hitro bo moral prenest večjo silo kot zadnji ( recimo teren...prednji par na asflatu zadnji na blatu) ampak na dolgi rok mu ne prija in se začnejo različni lufti v križih....

Problem ni pri 100-200 prevoženih km....problem se zna pojavit na dolgi rok.
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
_T_O_M_O_
Novinec
 
Prispevkov: 107
Pridružen: Pe jan 13, 2012 12:15 am

Re: LandRover Freelander

Napisal/-a _T_O_M_O_ Po feb 04, 2013 12:45 am

Če se ne motim ima Freelander podoben sistem kot Haldex, torej da je v osnovi moč speljana na prednji pogonski par. Tako da ima sigurno, če že ima, močnejši prednji del podvozja. Drugače sem pa glih tisti dan nekaj prebiral na Land rover forumu in sem zasledil kar nekaj tem kjer se omenja ta možnost odklopa zadnjega pogona. Nekaj ljudi je to tudi naredilo. Problem je bojda v temu ker se redno ne menjava sprednjega para za zadnji par gum.
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov