Vožnja po brezpotjih, tekmovanja, vse o offroad in cestnih terencih...
 
avion
Novinec
 
Prispevkov: 137
Pridružen: Po mar 15, 2010 8:33 pm

Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a avion Če jul 25, 2013 10:20 pm

Pozdravljeni,
Na vas se obračam, ker potrebujem nasvet pri nabavi enega cestnega terenca.
Avto bosta kupila moja starša. Celo življenje sta vozila limuzine srednjega razreda tam do 150 konjev. sedaj gresta pa v penzijo. Po vsej verjetnosti bosta imela samo en avto. Sta pa prišla na idejo da bi sedaj imela terenca. Ne zaradi drugega, kot samo zato, ker naj bi jima bili všeč in ker se sedi malo višje. Terenskih zahtev nimata nikakršnih. Ne vozita se po nekih blaznih brezpotjih, oziroma sta že do sedaj vse neasfaltirane ceste prevozila z avtom.
Sam terencev ne maram, zato se ne spoznam nanje.
Jasno pa mi je, da 4x4 ne potrebujeta. Dejstvo pa je, da se vozita na vikend, ki je dobih 100km oddaljen, tako da delata kar veliko km. Avto bosta kupila druge roke, tam nekje do dobrih 10k€. naj čim manj porabi. Meni je zadnjič padla v oči Toyota Rav4 od sodelavca, stara kake 4 leta. Sploh ne vem ali je imel 4x4 ali samo na dva pogona, prepričala pa me je predvsem zaradi tega, ker je potovalni računalnik kazal 6,1 l/100 km za celotno porabo. To s emi zdi skoraj neverjetno da avto s takimi gumami in višino toliko malo porabi.
Skratka, kaj mi svetujete? Glede na to, da bosta v penziji, si nekega preseratorskega avta ne moreta privoščiti, nekaj da bodo servisi nizki, da poraba ne bo prekomerna, da se ne bo kvaril, pa da ne bo preveč cene zgubljal. Nimata nobenih želja ali pa preferenc glede znamke. Mogoče edino Dacia odpade.
Kakšno je kaj vaše mnenje o Toyotoi Rav4, Land Rover Freenlander, Škoda Yeti, Ford Kuga? Ali terenci, ki so 4x4 se jim da izklopit stalni4x4, da ko recimo se vozi po avtocesti, da delata samo na dva pogon?
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a ~toMmy~ Če jul 25, 2013 10:26 pm

Če je bistvo visoko sedenje, naj raje pogledata za kakšnim enoprostorcem (Scenic, C-max, Touran, ...) oz. "kapelico" (Kangoo, Berlingo, Caddy, ...).
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
avion
Novinec
 
Prispevkov: 137
Pridružen: Po mar 15, 2010 8:33 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a avion Če jul 25, 2013 10:28 pm

To sem jima tudi jaz rekel, vendar pravita, da so jima kot dostavniki in da si želita terenca.
 
Uporabniški avatar
Spasky
Novinec
 
Prispevkov: 299
Pridružen: Po jan 26, 2004 3:41 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a Spasky Pe jul 26, 2013 7:37 am

Outlander - visoko sedenje, poraba zadovoljiva, opreme veliko, pogon izklopljiv (2wd- 4wd- 4wd-diff lock)
npr. http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=6819413&show=1
Mitsubishi outlander
Mini Cooper S
Suzuki LTR
Ducati Diavel
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a Blinder Pe jul 26, 2013 8:01 am

Če rav4 pride skozi z 6.1 litri... bo konkurenca kej podobnega porabila. Tle lahko gledaš porabo konkurence.

http://www.spritmonitor.de/de/uebersich ... ower_e=115

http://www.spritmonitor.de/de/uebersich ... ower_e=115

http://www.spritmonitor.de/de/uebersich ... ower_e=115
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a srcnik Pe jul 26, 2013 8:34 am

Cenejša varjanta: Renault Koleos, Peugeot 3007, Citroen c-crosser, Outlander (ti zadnji trije so v osnovi enaki, le druge "maske", koleos je pa najcenejši a ni ravno pojem lepote, mogoče bo pa starim staršem všeč)

Ne vem, ti so malo cenejši, ker kuga, yeti, tiguan... se šele pri 13k€ začnejo... za ta denar pa že dobiš novega Capturja ali z malo doplačila mojega favorita Peugeota 2008. Pa je nov avto ;)
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a chan Pe jul 26, 2013 8:48 am

Načeloma se skorajda že vsi sodobni 4x4 SUV (haldex sklopka, Torsen, ipd ...) ponašajo s prilagodljivim štirikolesnim pogonom, ki v normalnih pogojim prenaša večino navora na sprednji kolesi (90-98%), ter ob tem vsaj deloma poskrbi za manjšo porabo goriva. Tako je pri sodobnejših SUV, ki se ponašajo z dokaj nizko težo, moč dosegati povprečno porabo izpod 7 litrov/100km. Omenjenega RAV-a prejšnje generacije (z maso malce čez tono in pol - 1.585 kg) ter 136 konji je moč brez težav spraviti na porabo okrog 6.5 l/100km. Primerljivo varčen (oziroma še varčnejši) pa bi znal biti Škodin Yeti s kakšnim 110 konjskim TDI (ki povsem zadostuje pri Yetiju). A je na trgu rabljenih Yetijev , ki bi bili okrog 10 evrskih tisočakov malo - če sploh (me je že @srcnik prehitel ter podal dobri opciji - Captur in 2008 :) ).

Nenazadnje pa se je potrebno vprašati o sami smiselnosti 4x4 pogona oziroma koliko jima bo prišel sploh prav. Če se ne vozita ravno v hribovskih predelih, kjer bi ju velikokrat presenetila konkretno zasnežena cesta, bi sam večji poudarek raje dal na avtomatski menjalnik, ki jima bi prišel bistveno bolj prav. Tako zna načeloma zadostiti marsikateri situaciji že povsem običajen dvokolesno gnani SUV, ki ima kakšno dodatno elektronsko pomoč - zgolj dva primera: Grip Control pri novemu Peugeotu 2008, ki prilagaja navor med sprednjima kolesoma glede na podlago ter dokaj učinkovit sistem za počasnejši spust (HDC sistem), s katerim se dandanes ponaša že marsikateri dvokolesni SUV (Kia Sportage, Hyundai IX35, ipd).
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a JG2 Pe jul 26, 2013 8:59 am

Tudi sam bi pogledal za Rav4, recimo kaj takega:
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=6962285&show=1
ali pa mogoče tale (nekliko dražji), meni zelo všečen avto: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=7507417&show=1
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a nebivedu Pe jul 26, 2013 9:03 am

Če bi sam izbiral bi si vzel telih par za izbor:

toyota rav4
subaru forester
nissan xtrail
mitsubishi outlander
land rover freelander
kia sportage

Sedaj pa malo na tehniko.
Najboljši pogon tukaj ima subaru, vendar prvi dizelski motorji (2008 in 2009) niso ravno zanesljivi - pokanje gredi v motorji pri 110 do 150 k kilometrih, tako da moraš gledat od 2010 naprej. Bencinar je odlična izbira, zanesljiv, prostoren, robusten in vedno dela. Uglavnem avto narejen tako kot se zagre.

Toyota ima servise drage, drugače pa avto bo delal dolgo časa in je zanesljiv. Pogon pa ne vem, če je stalni 4x4, ampak mislim da je pogon na prednja kolesa in se zadnji par vklopi pri zdrsu prednjih koles - haldex sklopka.

nissan xtrail - renaultova mašina, japonsko podvozje. Če mašina dela, se bo še dolgo vozil. Nikoli pa ne veš, kdaj bo renault ven udaril - tako da je bolj odvisno od srečnega nakupa.

mitsubishi outlander - avto dela, sodelavc ga ima že kar nekaj let in do sedaj zaenkrat nič problemov.

land rover freelander - novejši so že kr dobr urihtani, glede na probleme ki so jih imeli prvi freelanderji. Avto je taprav, ampak rabiš srečo pri nakupu.

kia sportage - če je z menjalnikom vse v redu, bo delal dolgo časa, če menjalnik kaj škrta beži stran, ker se je sodelavec tako za?ebal. Kupil je nov avto, in v dveh letih bil že 3x na servisu zaradi menjalnika. Kr zatakne se ročka in se ne da več prestavljat, potem pa namažejo vodila na servisu in avto dela dalje(njihova uradna razlaga).
Old subarus never die, they just get faster!
 
avion
Novinec
 
Prispevkov: 137
Pridružen: Po mar 15, 2010 8:33 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a avion So jul 27, 2013 9:48 am

Pozdravljeni,
Full hvala za vaše odgovore. Ste mi razjasnili marsikatero nejasnost.
Nič pa se niste dotaknili Ford Kuga. Ima kdo kaj izkušenj s tem avtom?
lp
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a ghandaed So jul 27, 2013 10:18 am

Če nameravata avto obdržat dlje časa, svetujem glede na njuno starost, da obvezno vzamete avtomatika!

Star človek več ne sliši tako dobro, ima upočasnjene refkekse... In avtomatik jih razbremeni okupacije spremljanja motorja in kvačkanja skozi prestave, tako da lahko več pozornosti namenijo cesti.
 
avion
Novinec
 
Prispevkov: 137
Pridružen: Po mar 15, 2010 8:33 pm

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a avion Ne jul 28, 2013 10:31 am

To je sicer po eni strani res, venda pa ju sedaj navajti na avtomatika, po tem ko sta ves čas vozila ročni menjalnik...
Kaj pa chevrolet Captiva? Kakšna je kaj kakovost teh avtov?
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Svetovanje pri nabavi cestnega terenca

Napisal/-a sonic So dec 14, 2013 1:35 pm

avion je napisal/-a:To je sicer po eni strani res, venda pa ju sedaj navajti na avtomatika, po tem ko sta ves čas vozila ročni menjalnik...

Pa saj ravno to je fora, da se na avtomatika ni treba sploh kaj dosti navajati - v obratni smeri sicer verjamem da bi bilo kar težko.
Iz lastnih izkušenj lahko povem, da edina stvar je to, da prvih par dni moraš res malo paziti, da se leva noga navadi na brezdelje (na začetku se včasih zgodi, da leva noga v določenem momentu išče sklopko - in najde bremzo, kar ni ugodno, hehe).
Ampak kot rečeno, to se takoj navadiš. Res ne vem zakaj se ljudje tako bojijo avtomatikov, ker le-ti imajo zgolj prednosti, razen praviloma višje nabavne cene.

P.S.: ja, nisem takoj opazil da odgovarjam na pol leta staro temo, bravo jaz. :D
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
Vrni se na Offroad in cestni terenci

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov