Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Stečaj podjetja

Napisal/-a RedBull™ Po maj 05, 2014 7:12 pm

Se mogoče kdo spozna na postopek stečaja oz stečajne mase.

Zanima me, po kakšnem vrstnem redu so poplačani upniki. Na katerem mestu so zaposleni, kateri niso dobili plač? Verjetno je prvi durs, zaradi neplačila prispevkov, banka zaradi kredita.... kako sploh to poteka?
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
tesfalar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: Po dec 15, 2008 1:42 pm

Re: Stečaj podjetja

Napisal/-a tesfalar Po maj 05, 2014 8:17 pm

Poenostavljeno;
1. Prvi so LOČITVENI upniki. Npr. leasing hiše, te poberejo kar je pod lizingom in se ne plačuje in jih ne zanima ne stečajni postopek, ne delavci.
2. Naslednji so IZLOČITVENI upniki. To so tisti, ki jim je PRED uvedbo stečajnega postopka uspelo na neki (ne)premičnini pravnomočno vpisati rubež . Ko se konkretna (ne)premičnina proda, gre denar najprej njim, če kaj ostane se deli naprej.
3) Potem so na vrsti PREDNOSTNE terjatve. Neizplačane plače za zadnje tri mesece, odpravnine...
4) Zadnji so na vrsti navadni upniki. V Sloveniji običajno ne dobijo nič. :evil:
 
tesfalar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: Po dec 15, 2008 1:42 pm

Re: Stečaj podjetja

Napisal/-a tesfalar Po maj 05, 2014 8:22 pm

Pa še to;
VSE terjatve je treba v treh mesecih po uvedbi stečaja priglasiti stečajnemu upravitelju. Če tega ne storiš, po zakonu terjatev ne obstaja. Kar se tiče plač ipd. ponavadi uredi stečajni upravitelj z ekipo.
Prav tako je treba podati zahteve po ločitvenih oz. izločitvenih pravicah. To se potem potrjuje, dopolnjuje, prereka, priznava, zavrača... V glavnem pravniško-advokatska posla.
Kako leto po pričetku stečaja je objavljen potrjen seznam terjatev in to je potem osnova za plačevanje česarkoli komurkoli.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: Stečaj podjetja

Napisal/-a RedBull™ Ne maj 25, 2014 4:31 pm

Hvala za pojasnilo.

Bi pa še vprašal, če pozna kdo kakšnega dobrega pravnika/co ki se ukvarja s delovnim pravom. Zaželjeno je, da je iz gorenjske oz. Lj.

Res je, da mi jih google vrže precej ven, ampak kaj, ko z nobenim nimam izkušenj.

Vsako priporočilo dobrodošlo, lahko tudi na privatno sporočilo.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov