Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk To jan 08, 2019 7:49 am

Odločam se za nakup vrtnega traktorja za daljši čas in bi prosil za kakšen pameten nasvet, izkušnjo, usmeritev... Kosil bom okoli hiše, dobrih 3000m2, večinoma ravno oz. nekaj minimalnega naklona.

Po pregledu "bolj resnih" traktorjev so v "finale" prišli:
1. Husqvarna TC239: https://www.husqvarna.com/si/proizvodi/ ... 960510147/
2. Honda HF2417: https://www.honda-as.com/power-equipmen ... hf2417-hme
3. John Deere X146R: http://www.agroremont.si/program/vrtni-traktor-x100/

Iščem seveda čim bolj uporabno zadevo, ki mora imeti koš, mora mulčit in mora kositi širino min 90cm. Zaželen je preprost in hiter preklop med mulčenjem in zbiranjem v koš (tega mislim, da John Deere ne nudi).

Husqvarna pride dobrih 3400€, Honda 4200€, John Deere pa dobrih 4300€... Od izbora se mi zdi Honda nekako najboljša, vendar mi cenovno nekoliko štrli iz proračuna, ravno tako John Deere (meja je bila nekako 3000 do max 3500€). Sicer mi Honda deluje super, edina pomanjkljivost poleg cene je, da nima možnosti dodatnih priključkov (za odstranjevanje mahu, prezračevanje, ipd...). ne vem pa še, koliko bi/bom to uporabljal oz. ali je to sploh smiselno uporabljat ali je vse skupaj bolj blažev žegenj...

Zanima me ali je v kvaliteti med Hondo in Husqvarno kakšna razlika, je Honda robustnejša, bolj zanesljiva, lepše kosi, bolj učinkovito zbira v koš, da upraviči razliko cca 800€ in nezmožnost dodatnih priključkov?

John Deere so baje najbolj robustni in nimaš kaj zgrešit, me pa moti ta odsotnost hitrega preklopa mulčenje-zbiranje trave. višji rang John Deera (serija 300) pa je že >5000€ in ne pride v poštev.

Prosil bi kakšne uporabnike z izkušnjami, da napišete svoje mnenje, morebitne težave, ipd...

Hvala vsem za pomoč!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a Firediver To jan 08, 2019 8:01 am

To so bolj namenski vrtni kosilniki z možnostjo kakega dodatnega priključka, niso pa to traktorji (kot univerzalni stroj), da priklopiš gor vse živo. Tudi priključki (če so predvideni) so dražji in vse skupaj ima omejitve, ker je stroj preslaboten za kaj drugega kot košnjo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk To jan 08, 2019 8:30 am

Ja, vem, saj to tudi kupujem, ne iščem traktorja kot delovnega stroja.

Zato pa tudi sprašujem, če so sploh ti priključki npr. za odstranjevanje mahu in prezračevanje trate učinkoviti in se splača imeti to kot faktor odločanja ali pa je vse skupaj bolj za okras in je to vse skupaj zgolj malo večja kosilnica...
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a vipe5s To jan 08, 2019 10:35 am

Husqvarna TC342 (107cm) - motor je Briggs, in ne Kawasaki kot so sedaj, kupljena dve sezoni nazaj, in je stala takrat 4k€ (to je bila realna cena z DDV, sedaj pa dražji). Ne vem kam so šle sedaj cene...
V glavnem 2 cilindra, hitri preklop mulčenja, elektronski vklop nožev.
Mulčenje je ok, vse bolj pa se mi dopade deflektor zadaj (kjer je koš), ker mulčenje lepo "zapaca" kosišče spodaj.
(ko kosimo tam, kjer se ne sekiramo za travo v kosih. Dejansko mulčenje zelo dobro zdrobi travo).

V enem letu smo morali menjati nekakšno vzmet, ker ni vžigal ok, ena led luč občasno ne dela in jo je treba razdreti - slabi kontakti očitno (zunaj garancije sedaj).

Pozabi, da boš (redno) menjal priključke, ker je kar nekaj dela z jermeni in vsem, razen če boš kakšno prikolico priklopil. Tudi cena teh je kar lepa.
Kosišča ne peri z vodo čez leto, samo na suho očisti. Ko je zima pa kosišče dole pa opereš in shraniš. Zastaja voda in rjavi na luknjah.
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 914
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a radar To jan 08, 2019 2:45 pm

Pozdravljen.

Sam imam doma husqvarno CTH 200 (2 cilidra, 20 KM) in je zaenkrat zakon.
Moči ima dovolj tudi pri gosti travi višine pol metra in več, v primeru, da ni mokra od dežja.
Do mašenja pride v primeru, če je trava mokra.

Vse ostalo dela bp, tako, da husqvarno lahko samo priporočam.

lp b
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Sr jan 09, 2019 2:08 pm

sem iskal opis tvoje, pa nikjer nič ne najdem - a je bila ta najvišji husqvarnin rang tistega časa ali kaj srednjega?
z mulčenjem in pobiranjem v koš si zadovljen? Jaz bom sicer kosil nižjo travo in to redno (verjetno bolj kot do sedaj, ko sem moral cca 3 ure teči za kosilnico oops :roll: :roll: :lol: )
vipe5s je napisal/-a:Husqvarna TC342 (107cm) - motor je Briggs, in ne Kawasaki kot so sedaj, kupljena dve sezoni nazaj, in je stala takrat 4k€ (to je bila realna cena z DDV, sedaj pa dražji). Ne vem kam so šle sedaj cene...
V glavnem 2 cilindra, hitri preklop mulčenja, elektronski vklop nožev.
Mulčenje je ok, vse bolj pa se mi dopade deflektor zadaj (kjer je koš), ker mulčenje lepo "zapaca" kosišče spodaj.
(ko kosimo tam, kjer se ne sekiramo za travo v kosih. Dejansko mulčenje zelo dobro zdrobi travo).

V enem letu smo morali menjati nekakšno vzmet, ker ni vžigal ok, ena led luč občasno ne dela in jo je treba razdreti - slabi kontakti očitno (zunaj garancije sedaj).

Pozabi, da boš (redno) menjal priključke, ker je kar nekaj dela z jermeni in vsem, razen če boš kakšno prikolico priklopil. Tudi cena teh je kar lepa.
Kosišča ne peri z vodo čez leto, samo na suho očisti. Ko je zima pa kosišče dole pa opereš in shraniš. Zastaja voda in rjavi na luknjah.
Pišeš, da mulčenje zapaca kosišče oz pušča travo v kosih - to pri bolj visoki travi ali tudi pri redni košnji na cca 1 teden ali kakšen dan več?
Kako pa pobira travo, učinkovito ali kaj pušča za sabo? Sicer je ta rang višje oz najvišji husqvarnin rang, upam pa, da TC239 ni kaj veliko slabša, če bi se odločil za to...
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 375
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a format Sr jan 09, 2019 9:06 pm

Mogoče pa takšno kosilnico, katero so opisali v Avtomobilizmu pred približno pol leta:

https://www.avtomobilizem.com/novice/ho ... /#comments
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Če jan 10, 2019 7:28 am

Odlična ideja!

Žal ne more biti kandidat, ker nima koša ;) :lol: :lol: :lol:
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 914
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a radar Če jan 10, 2019 9:20 am

Kosi in pobira zelo lepo.

Takrat je bil to model blizu vrha. Če se ne motim so imeli še možnost awd, ampak se takrat nisem odločil zanj. Šibkejši motorji so bili takrat
kawasakijevi, močnejši pa kohler (v-twin9).

Kakšen imaš teren za kositi?

lp
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Če jan 10, 2019 10:00 am

Teren je v glavnem raven z minimalnim naklonom... sicer imam na robu dva obrova bolj strma, ampak tisto bom šel verjetno z rotacijsko čez, ker ni veliko. Itak bom še rabil rotacijsko za fino košnjo okoli dreves...

Vmes je John Deere že odpadel, ker ima samo kit za mulčenje, katerega je treba "fizično inštalirat" - menjat nože, ipd... s tem pa se ne mislim ubadat...

Torej sta v igri samo še Husqvarna TC 239 in Honda HF 2417...
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Če jan 31, 2019 7:50 am

A pozna kdo kosilnice Cub Cadet?
Našel sem meni ustrezen model Cub Cadet XT2 s 95 ali 106cm kosiščem... cenovno sta nekje v rangu Honde oz. John Deera... Po specifikacijah delujeta OK (imajo cel LED luči :shock: :roll: :lol: )...

Žal pa ne poznam znamke niti nisem našel kaj dosti informacij o njih. A gre za OK kosilnice, vredne tega denarja, ima kdo kakšne izkušnje?

Glede na vse zbrane informacije so mi glavna vodila:
1. vzdržljivost in neproblematičnost kosilnice (za >10let)
2. učinkovitost košnje in pobiranja v koš
3. učinkovitost mulčenja
4. okretnost, udobje

pri čemer je glavna tč.1 :lol:
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a vipe5s Če jan 31, 2019 8:17 am

Cub Cadet je brand od MTD. Če ti to pove kaj več.
Jo ima sosed, samo je prvo leto in se itak v enem letu kaj veliko ne vidi.

Nisem ti odgovoril za mulčenje pri Husq., v glavnem mulči zelo lepo.
Mulčim na koncu, ker takrat "zabije" kanal za v koš, in ga je potrebno očistiti (kar se da in ni težko) - logično, saj kosilnca meče travo v kanal, ki je fizično zaprt z loputo, in se na loputi nabere trava.
Nazadnje pa mi je sosed posodobil "home made" deflektor, ki se namesti namesto koša, in šele takrat sem videl kako je trava lahko v kosih brez mulčenja.. Ta trava se je tudi zelo dolgo razkrajala, pri mulčenju pa je ta proces veliko hitrejši.
Kosimo v sezoni pa poredko - 2/3 tedne, saj nam trava neenakomerno raste (pred hišo počasi, na enem mestu kjer je veliko sonca pa dosti hitreje in gosto). Tam kosimo na polni hitrosti in ni problema.
Travo v koš pobira lepo, je pa res, da če zavijaš mogoče malo trave pusti na robovih.
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Če jan 31, 2019 8:38 am

Hvala za odgovor. TI imaš sicer dejansko najvišji model Husqvarne, zato verjamem, da dela OK. Upam sicer, da je mulčenje in pobiranje tudi pri rangu nižje OK in ne bistveno slabše...

Kolikor pa sem izvedel, imajo bolj kot ne vsi traktorji, ki lahko preklapljajo med mulčenjem in zbiranjem v koš, težavo pri preklopu oz. se rado zamaši in moraš po mulčenju malo očistit, da lahko spet zbiraš v koš... Ampak, glede na to, kar si napisal, to verjetno ni neka huda težava....

To, da je Cub Cadet del MTD, je dobro ali slabo? MTD sicer nisem nikjer zasledil kot neke hudo dobre kosilnice oz. jih nihče ni priporočal, večinoma zaslediš Husqvarno, John Deere,...
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a DX5050 Če jan 31, 2019 9:45 am

Jaz imam zelo dobre izkušnje z STIGA kosilnicami. Sicer z navadnim, ne z vrtnimi traktorji... Poglej si še te.
Je pa vsaj meni zelo pomembno, ker dobim vse rezervne dele. Je v Domžalah trgovina in servis Opara. Res da so kar "zlatarji" glede cene, ampak vseeno bolje dat npr. 30€ za en plastičen del, kot pa zaradi tiste počene plastike kupit novo kosilnico...
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a kseb Če jan 31, 2019 10:03 am

Tole zadnje se mi zdi bistveno.
Boljše kupit kosilnico znane znamke, četudi dražjo, ki (težje) propade oz. se umakne s trga in ima dobro organizirano servisno mrežo, kot pa neko "no name" zadevo, ki je "kao full dober in zanesljiv nakup", ampak se na trgu šele uveljavlja, potem pa njihov preboj ne uspe in čez 5 let ne dobiš nobenega rezervnega dela več.

Pa dober nakup
 
ata smrk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe jul 03, 2009 7:17 pm

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a ata smrk Če jan 31, 2019 10:39 am

seveda, se strinjam z obema, zato tudi sam gledam uveljavljene znamke, kjer kar zajetno sicer plačaš znamko, ampak ta znamka tudi nekaj pomeni z vidika vzdržljivosti, rezervnih delov na dolgi rok, ipd... kolikor sem gledal, je Cub Cadet v bistvu zelo razširjen, vendar ne pri nas... vsaj jaz jih še nisem videl v živo... bi rekel, da je pri nas največ husqvarn...
 
Uporabniški avatar
Asterix
Uporabnik
 
Prispevkov: 1385
Pridružen: To nov 26, 2002 10:11 am

Re: Nakup vrtnega traktorja

Napisal/-a Asterix Po jul 06, 2020 2:33 pm

Fantje kako mnenje o teh dveh?

https://www.ideo.si/vrtni_traktorji/tra ... _MCCULLOCH

In avstrijska zadeva:

https://www.al-ko.com/shop/si/izdelki/k ... ition.html

4 leta garancije ima, kar je zelo ok.

Kosilo se bo ca. 1500 m2, tedensko, cisto ravni teren.

Tnx
Kadim Lord, vozim Ford, v Avstriji mešam mord.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov