Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a RedBull™ To sep 03, 2019 9:48 pm

Kupuje se nov prenosnik, za nezahtevnega uporabnika in se odločamo med dvema modeloma in sicer:

- https://www.mimovrste.com/prenosniki/hp ... Rp0FmJpZU0 (HP 17-ca1018nm prenosnik (6RL98EA)

- https://www.mimovrste.com/prenosniki/as ... yOafqNmMgo (Asus prenosnik VivoBook 17 X705MA-BX124T N4000/4GB/SSD256GB/17,3HD+/W10H (90NB0IF3-M01890)

za katerega bi se odločili oz. priporočate kaj podobnega v tem cenovnem rangu?

za odgovore se vam zahvaljujem.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
luks104
Novinec
 
Prispevkov: 119
Pridružen: So mar 09, 2013 10:02 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a luks104 To sep 03, 2019 10:38 pm

Oba prenosnika imata dve večji pomankljivosti za to ceno:
- samo 4 GB ram-a (dandanes ni več dovolj, že samo google chrome je znan po tem, da ga rabi ogromno)
- ločljivost HD 1600 x 900 slikovnih pik (Full HD 1920 x 1080 je mnogo boljši, pazite da je LED)

Prenosnik bo mnogo hitrejši, če ima montiran SSD disk. Slaba stran tega je, da ima manj prostora. Če boste doma na računalniku shranjevali veliko stvari (slike, videi...) bi priporočal takega z navadnim trdim diskom (HDD). Če vam veliko pomeni to, da za zagon potrebuje samo okoli 10 sekund, da je odziven in ne boste na njem veliko shranjevali, vzemite takega z SSD diskom.
(https://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4)

Dimenzije so važne, ali ne?

Pri nakupu prenosnika, se lahko ogromno privarčuje, če se ga kupi brez operacijskega sistema in se kasneje namesti zastonj verzijo (partis). Ampak če nisi računalniško vešč in ne poznaš nikogar, ki bi ti lahko pomagal, ti priporočam, da ga kupiš z že nameščenim. Sicer pa se na youtubu najde ogromno posnetkov na to temo.

Tako na hitro bi jaz za tako ceno vzel nekaj takega:

- operacijski sistem WINDOWS + SSD: https://www.mimovrste.com/prenosniki/hp ... ik-6ec79ea
- brez operacijskega sistema + SSD in HDD (hiter in odziven pa še veliko prostora): https://www.mimovrste.com/prenosniki/hp ... ik-6ll09ea
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a avto fan1308 Sr sep 04, 2019 5:13 pm

Pozdrav!
Če se že izbira iz linkov priporočam Hp iz vašega linka. Kaj pa je za vas nezahtevni uporabnik? Kaj naj bi delal? Za pisanje dokumentov in obiskovanje spletnega brskalnika sta računalnika za tole ceno ok. Kot je že predhodnik napisal bi pa sam gledal vsaj da ima 8 GB ram-a. Kot pravite je tole za nezahtevnega uporabnika tako, da potrebe po SSD disku ni (moje mnenje) podpišem se pa tudi pod izjavo glede operacijskega sistema poglejte malce po netu kje v vaši bližini bi kdo tole naredil računica je boljša.
Lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a limas Sr sep 04, 2019 6:07 pm

Za PC so najbolj kompetentni na tem forumu:

https://slo-tech.com/forum/t170766/26599
Debata ima preko 500 strani, ampak zate so aktualne zadnje 3-4.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a Ivan36 Sr sep 04, 2019 6:15 pm

Po 3 leta pa 7 mesecev bom letos decembra menjal DELL Intel i3 5 gen za NOV prenosnik to rundo bo AMD!
AMD Ryzen™ 5 3550H Mobile Processor with Radeon™ Vega 8 Graphics
Ali AMD
Ryzen™ 7 3700U Mobile Processor with Radeon™ RX Vega 10 Graphics
http://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3550h
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a DePalmo Sr sep 04, 2019 7:49 pm

AMD je sploh vreden nakupa? Ker vmes sem že skoraj spremenil mnenje da so Ryzen procesorji dobri, ampak sem potem naletel na nekaj slabih novic in se ponovno odločil da ostajam na Intelu.

4 GB rama se res sliši premalo, ampak punca ga ima ravno toliko na Win 10 in ji računalnik laufa. Je nezahtevna uporabnica, kar pomeni: Office, internet, filmi. Licenca za WIn 10 je prišla z računalnikom, je HP 17-by0003nm, I3, 4GB rama, SSD. In ja, SSD je obvezen pa naj kdorkoli reče kar hoče.

Je pa res da bi za 17 inčnega, gledal da ima vsaj FDH (1920x1020) resolucijo ... ampak to sem jaz.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a RedBull™ Sr sep 04, 2019 7:51 pm

Uporabljala ga bo starejša oseba, zato bo v uporabi samo internet, shranjevanje slik, dokumentov, to je to :)

Skrbi me samo, da v primeru, da operacijski sistem ne bo "original" , da zna čez čas utrujati, da niso legalni....
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a limas Sr sep 04, 2019 8:07 pm

V tem primeru inštalirati Lynux in si rešen vseh nadlegovanj, virusov in podobno.
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a avto fan1308 Sr sep 04, 2019 8:23 pm

DePalmo je napisal/-a:AMD je sploh vreden nakupa? Ker vmes sem že skoraj spremenil mnenje da so Ryzen procesorji dobri, ampak sem potem naletel na nekaj slabih novic in se ponovno odločil da ostajam na Intelu.

4 GB rama se res sliši premalo, ampak punca ga ima ravno toliko na Win 10 in ji računalnik laufa. Je nezahtevna uporabnica, kar pomeni: Office, internet, filmi. Licenca za WIn 10 je prišla z računalnikom, je HP 17-by0003nm, I3, 4GB rama, SSD. In ja, SSD je obvezen pa naj kdorkoli reče kar hoče.

Je pa res da bi za 17 inčnega, gledal da ima vsaj FDH (1920x1020) resolucijo ... ampak to sem jaz.


Enako tudi sam sem se odločil da ostajam na intelu. Kot sem rekel za nezahtevnega uporabnika in sploh za starješo osebo za katero predvidevam, da ne uporablja nekakšnih posebnih funkcij je 4 dovolj.
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a avto fan1308 Sr sep 04, 2019 8:25 pm

RedBull™ je napisal/-a:Uporabljala ga bo starejša oseba, zato bo v uporabi samo internet, shranjevanje slik, dokumentov, to je to :)

Skrbi me samo, da v primeru, da operacijski sistem ne bo "original" , da zna čez čas utrujati, da niso legalni....

Potem nekako najbolje kupiti original, da se ima mir predvsem. 4 GB ji je potem najverjetneje dovolj. A v izboru sta samo tista 2 zgoraj.
Lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a DX5050 Sr sep 04, 2019 8:47 pm

DePalmo je napisal/-a:AMD je sploh vreden nakupa? Ker vmes sem že skoraj spremenil mnenje da so Ryzen procesorji dobri, ampak sem potem naletel na nekaj slabih novic in se ponovno odločil da ostajam na Intelu.

4 GB rama se res sliši premalo, ampak punca ga ima ravno toliko na Win 10 in ji računalnik laufa. Je nezahtevna uporabnica, kar pomeni: Office, internet, filmi. Licenca za WIn 10 je prišla z računalnikom, je HP 17-by0003nm, I3, 4GB rama, SSD. In ja, SSD je obvezen pa naj kdorkoli reče kar hoče.

Je pa res da bi za 17 inčnega, gledal da ima vsaj FDH (1920x1020) resolucijo ... ampak to sem jaz.


+1
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a RedBull™ Sr sep 04, 2019 9:47 pm

avto fan1308 je napisal/-a:
RedBull™ je napisal/-a:Uporabljala ga bo starejša oseba, zato bo v uporabi samo internet, shranjevanje slik, dokumentov, to je to :)

Skrbi me samo, da v primeru, da operacijski sistem ne bo "original" , da zna čez čas utrujati, da niso legalni....

Potem nekako najbolje kupiti original, da se ima mir predvsem. 4 GB ji je potem najverjetneje dovolj. A v izboru sta samo tista 2 zgoraj.
Lp


Vsekakor lahko še kaj pride v poštev, ampak naj bo enkrat 17 in ne 15 inch
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a Kristjan123 Če sep 05, 2019 8:54 am

15" ali 17" je dilema ki jo mora rešit konkreten uporabnik naj pogleda obe dimenzije v živo in se določi čeprav je moje mnenje da je 17" prevelik za ga prenašat okoli če bo 90% na mizi je to potem itak vseeno. obvezno pa Full HD resolucija 1920X1080

SSD je obvezen! Vsak ki je poizkusil klasičen "tastar" HDD in SSD ve točno o čem govorim hitrost zagona programov odzivnost sploh ni primerjave s tem da klasičen HDD s časom še dodatno izgublja na hitrosti slabi sektorji ...

Minus SSD-ja vidim samo zaradi manjšega placa. Uporabnikih, ki na veliko vlečejo kake filme potem se SSD ki je običajno 250GB hitro poln se pa zadeva enostavno reši s kakim zunanjim diskom.

Kateri CPU? dobra spletna stran za primerjavo med CPU-ji je

https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

Tukaj točno vidiš nekako nominalno izražena primerjava rdeča cifra kaj da določen CPU iz sebe
Ne ravno kot laiki ki rečejo višja kot je cifra za i-jem boljši je cpu

Pa še garancija glej da ima več kot 1 leto lahko ne boš rabil ni pa slabo imet ...
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a vipe5s Če sep 05, 2019 9:09 am

Napisal je, da ga bo uporabljalala starejša oseba, tako da FULL HD ni ravno nujen. Vem, da lahko povečaš ali resolucijo ali samo fonte itd., samo ni to to. Stvari v browserju, posameznih aplikacijah bodo še vedno lahko manjše, sploh če je 15.6" ekran. Potem pa imaš ljudi, ki so že čisti zviti ker gledajo na razdalji 20 cm. Naj gre v kak Big Bang in v živo vidi resolucijo.
AMD Ryzen na desktopu je sedaj TOP, za prenosnike pa po pravici nisem spremljal zadnjo leto. Tam Intel še vedno dominira. Če že, preveri temperature, ker ni bolj nadležne stvari kot PWM aktivni ventilator v prenosniku ob obremenitvi.
Linux za tako osebo? Če ni mal nadpovprečno rač. pismena, ali pa ma okoli sebe takšne ljudi, pol ravno ni realno. Če ni zraven, licence za Win dobiš na Ebay za male denarje.
Brez SSD? V letu 2019 smo. Saj se lahko kupi zunanji disk, določeni prenosniki imajo tudi lahko dva diska (sploh 17"). Sploh če bo 4Gb rama, ker potem se podatki "cache-irajo" na disk.
Prav tako ne razumem zakaj nujno prenosnik, če je starejša oseba, razen če res ni prostora za ekran. Ampak če OP tako želi, potem ok.
Zadnje čase je plastika v prenosnikih katastrofa. Zadnjič Lenovo kjer je, samo zaradi odpiranja, šla po letu "plastika narazen". Polomljeni nosilci matic.

Garancija pa vsaj 2 leti. Itak odvisno od sreče kako se razplete..
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a DePalmo Če sep 05, 2019 10:35 am

Ker ga bo uporabljala starejša oseba, bi v tem primeru celo razmislil o 17 inčnem in 1600 x 900 resoluciji ker sklepam da oči že pešajo in da jih nebo toliko naprezala. Drugače znajo stvari, predvsem kakšen tekst, na hitro ratati premajhne in potem se zaslon gleda od blizu. Kar pa ni ravno zdravo.

Naj bo kar Windows 10, že to bo dovolj velika sprememba iz (predvidevam) Windows 7, razni linuxi odpadejo. Licence iz eBaya so enako legalne kot iz Partisa ...

Imaš pa še alternativo če se ne mudi. Hofer ima redno prenosnike in lahko pogledaš tudi za tistimi, ponavadi se najde kaj uporabnega za normalen denar.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a esem Če sep 05, 2019 10:50 am

Hofer se je malce podražil, pred leti so res bili best buy in zanesljivi.
Verjetno je kakšna akcija v Leclercu najceneje, poleg Bolhe, seveda (ni garancije, a je ponudba velika in zanimiva, vedno se kaj zanimivega ugodnega najde). Sicer pa 8 GB , 17 palcev in SSD (raje 480 kot 240, po potrebi kasneje zunanji disk 1TB za 40 € v Leclercu v akciji). Resolucija pa za starejšo osebo raje manj
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a Ivan36 Če sep 05, 2019 7:34 pm

RAvno dane imel čas in šel v BB NG pa sem ogledal prenosnike pa videl tudi moj bodoči model Lenovo serija 330 sive barve pa I5 ali AMD R5 ali R7 in ja raje bom spet kupil 15,6 cole kakor 17 cole je bolj PRENOSEN od 17col! Teža novih navadnih je sedaj okoli 1.9 kg do 2.2 kg, ker so vsi na M.2 NVMe SSD pa navadne on čip grafe not pa brez CD/DVD enote.
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a Fnatic To sep 17, 2019 12:47 pm

Sicer je najbrž že mimo ampak vseeno..A se je kdo vprašal, kaj starejša oseba potrebuje? A rabi večji zaslon? Touch pad? Kakšna teža?
Moja nona gaje kupila v Hoferju pred 3mi leti. Izredno lahek, original win10, ostalo pa pač neh HDD pa 2 jedrni proc pa krneki. Pač za njene fbje pa jutube pa word je ok. Edino eksterno miško za par eur sm ji še prinesel.
Vprašal sem jo, kaj ji je najbolj važno (uporablja tudi tablico) in je dejala, da mora bit čim lažji za okoli nosit pa da je hiter internet (ki pa tako nima veze s tem). Rami, proci, turboti itd so zanjo bla bla..
Torej kaj potem nabavit? Nisem pogledal linkov ampak malo preverit v tej smeri.

Sam si pa lastim trenutno kar težko ''kravo'', HPja zbook 17. Je med težjimi, tudi po ceni. Ubijalec med workstationi.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a soso Ne sep 13, 2020 6:47 am

Kaj pravite na tega? Uporaba za osnovno solo, kaksen google sketchup, youtube... brez igranja igric. Cena obeh okoli 400 eur

Kaksni drugi predlogi okoli tega zneska?
Priponke
20200913_074532.jpg
20200913_073339.jpg
AH NI NAM LAHKO!
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Pomoč pri nakupu prenosnika

Napisal/-a luxxx7 Ne sep 13, 2020 7:06 am

Nekaj usmeritev ti bom napisal za tvoj najboljsi izbor:

- izberi med procesorji Intel i3 ali AMD Ryzen
- Trdi disk naj bo SSD, ne pa HDD (velika razlika v hitrosti delovanja)
- Pomnilnika (RAM) naj bo čim več

Za takšno ceno ko si jo zastavil, boš mogel narediti nek kompromis (mogoče iskati modele z diagnonalo zaslona 15,6 in ne 17,3)....
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov