Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a krimič Če jan 28, 2021 5:47 am

Električna dvižna garažna vrata se odpirajo na daljinec s frekvenco. V primeru, da potrebuješ več daljincev, le-te nabaviš "prazne" in jih skodiraš na svojo frekvenco in lahko uporabljaš večje število daljincev (vsaj pri mojih Hormann je tako).

Sedaj pa dilema. Kupiš garažo z el. vrati, za katero je nekdo že uporabljal daljinec in si naredil x število le-teh. Ali lahko na obstoječih vratih zamenjaš frekvenco odpiranja ali kaj podobnega in s tem izničiš dosedanje daljince? Namreč, če uporabljaš garažo za motorje in ostale stvari kot npr. jaz je to zelo pomemben podatek za mirnejše spanje (kraje in podobne zadeve).
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a Gricko Če jan 28, 2021 8:56 pm

kolikor jaz vem je frekvenca ena (433MHz) za "vse " stvari ( vse vzami z rezervo, je pa najbolj pogosta)

Sama frekvenca ne določa ničesar razen frekvence za prenos po zraku, koda za odklepanje pa je različna, vedno pa se prenaša po tej frekvenci
stari dalinci so imeli 40MHz samo so bili ogromni ( kot škatlica za cigarete)

koda pa je tista, ki ti stvar odpre, vse novejše elektronike ( bolje varovane) imajo spremenljivo ( rolling ) kodo.
eni imajo dostopen algoritem oz standarden ( lahko kupiš katerikoli daljinec z rolling kodo in ga upariš z sprejemnikom)
eni pa imajo svoje algoritme samo za sebe, v tem primeru ti odklepa lahko le "njihov" daljinec, ki ima algoritem vpisan, ne pa tudi od konkurence ali pa kakšni aftermarket daljinci

ampak koda je vpisana kakršna je, sam je sigurno ne moreš spremeniti ( mogoče serviser, da preprogramira?)
mislim pa, da imaš funkcijo na elektroniki, da vse "sparjene" daljince izbrišeš in potem spariš le tvojega ( za uparjenje potrebuješ dostop do centrale, saj se med povezovanjem daljinec/centrala pogovarjata in je treba na obeh pritisniti potrditev) torej lahko to naredi le nekdo, ki ima hkrati dostop do centrale in do daljinca


na starih daljincih pa si imel recimo 24 pin čip in si kodo ustaril da si prekinil določene nogice na čipu. na centrali je moralo biti narejeno enako.
vsaka nogica pa je imela 2 ali pa 3 različna stanja ( vezana na - , vezana na + , ali pa nepovezana) seveda je tukaj omejitev števila različnih kod ( jih ni malo ampak vseeno določeno število - torej z določenim dekoderjem in nekaj časa si lahko kodo našel ) zato to ni več v uporabi.
imam tak daljinec še iz dalnega leta 99 in še vedno odpira garažo :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a RedBaron Če jan 28, 2021 9:31 pm

V osnovi imaš dve vrsti daljincev, s fiksno in z rolling kodo.

Fiksno kodo se da skopirati, če imaš učljivega daljinca, ga lahko naučiš kode (rabiš samo delujoči daljinec).

Rolling kode se pa ne da skopirati in je treba vsak dodatni daljinec seznaniti s sprejemnikom, se pravi rabiš dostop do sprejemnika.
Daljinec lahko tudi izbrišeš. V tvojem primeru, bi jaz poiskal navodila od pogona vrat (če jih nimaš so ziher na spletu) in naredil "master reset" - izbrisal vse daljince in nato ponovno seznanil svoje...
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a krimič Pe jan 29, 2021 9:33 am

Torej je vse odvisno od sistema
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a Gricko Pe jan 29, 2021 6:34 pm

seveda je odvisno od sistema oz bolj od starosti sistema

če so vrata kolikor toliko "nova" uporabljajo rolling kodo . kakšna je ta koda te ne zanima

dobil si 2 odgovora, da imajo te sistemi možnost resetiranja oz izbrisa vseh sparjenih daljincev
torej naredi izbris / factory reset ali kakor koli se to imenuje in nato upari le tvoj daljinec in je stvar rešena


ča pa je sistem star, pa daljinci itak niso uparjeni, ker je itak fiksna koda in nimaš kaj upariti, niti ne moreš nič zbrisati, ker je koda fizično "vpisana" na vezju

torej, kaj ti ni jasno? reset in ponovno uparjanje pa si siguren
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a krimič Ne jan 31, 2021 12:59 pm

O sistemih mi je zdaj vse jasno, saj so forumasi dobro razlozili kako to deluje, kar prej nisem vedel, zato sem tudi vprasal

Ni mi edino jasno zakaj sedaj taka agresija iz tvoje strani, ampak ok... Smo ze navajeni forumov in VAS komentatorjev. Hvala za tvoj odgovor :roll:
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a Gricko Ne jan 31, 2021 1:49 pm

čaki mal, kateri forumaši?

jaz in @RedBaron sva edina, ki sva ti odgovorila, torej o katerih soforumaših (množina) govoriš?

od obeh si dobil odgovor, da se novejši sistemi z rolling kodo dajo resetirati in ponovno nastaviti daljince.
ti pa še kar razmišljaš?

in kje je moja agresija? ko sem te vprašal kaj ti še vedno ni jasno pri dveh dokaj direktnih odgovorih?
jao kam smo prišli?
namesto hvala, smo agresivni.....
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: El. garažna vrata - frekvenca

Napisal/-a krimič Ne jan 31, 2021 5:56 pm

Kje pa sem napisal, da se kaj razmisljam? Prejsnja odgovora sta dodobra razlozila sisteme in sem samo dopisal, da sem po odgovorih razumel, da je zadeva odvisna od sistema (rolling ali ne). To je to.

Hvala obema za odgovore, zadeva je bila razumljiva. Kot pa sem napisal me je zanimalo zgolj informativno, ker nisem vedel kako se to resuje
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov