Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
igork
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: To apr 14, 2009 7:10 am

hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a igork Če jan 28, 2021 7:33 am

Pozdravljeni, v stanovanju imamo problem s pojavom plesni v nekaterih vogalih zunanjih sten, ker je objekt preslabo izoliran. Razmišljam o vgradnji lokalnih rekuperatorjev, kot na primer Lunos. Zanima me kakšne so vaše osebne izkušnje s tem in predvsem za katerega proizvajalca ste se odločili, saj opažam, da jih je kar precej na trgu z zelo različnim razponom cen. So rezultati res taki kot jih obljubljajo oz. se je stanje kaj izboljšalo?
Pa prosim ne mi govorit, da je potrebno več zračit in ogrevat in bo problem rešen.

Hvala za odgovore in predloge.
 
Uporabniški avatar
ule
Uporabnik
 
Prispevkov: 972
Pridružen: Sr avg 28, 2002 4:56 am
Kraj: Babno Polje

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a ule Če jan 28, 2021 7:37 am

Vlaga v stanovanju je pa? Verjetno previsoka?
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a coco66 Če jan 28, 2021 8:34 am

Sosed je montiral Lunos in zaenkrat je zadovoljen.Vlaga se mu je začela pojavljat ko je namontiral nova okna, ogreva na drva in je temperatura v hiši 24 stopinj , tri mesece nazaj je nabil še izolacijo od 15 cm -bom raportiral jeseni če bo skakal z jupolom.Bil pa sem v enih par hišah zgrajenih v 80 letih ki so zamenjali okna , nabili izolacijo pa smrdi v hiši po vlagi.Pa upam da zdaj v zimskih mesecih gospodinja ne suši perila v stanovanju
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a krimič Če jan 28, 2021 9:38 am

Zadeva definitivno vredna vsakega centa.
Sorodnik ima Lunos sistem montiran v hisi (2 prezracevalnika za vecji prostor - vsak na svoji strani) in enega posebej za kopalnico. Primer v kopalnici je, da ko se stusiras in se nabere vlaga na steklu se po vklopu prezracevalnika le-ta posusi v parih minutah (lahko racunas, da v casu ko se obrises in obleces ter uredis).
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a Ivan36 Če jan 28, 2021 3:54 pm

Ta stric ima še boljši sistem za stare hiše ... https://www.re-mi.si/ Idrija. Za nas je naračunal 780€ samo je pol korona ukinla regres :roll: :evil: 96m2 5 zračnikov in 3 motorji.

Prezračevalni sistem so razvili na Švedskem, kjer so zimske temperature v povprečju na južnem delu od

-5°C do 15°C, v osrednjem delu -20°C ter proti severu tudi do -40°C.

Izdelki so izdelani natančno in kvalitetno. Garancija je od 3 - 5 let.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a motom Če jan 28, 2021 5:30 pm

Lunos za v spalnico ni, preglasen. Verjetno vsak rekuperator. Naj govorijo kar hočejo, ampak poleg delujočega hladilnika se ga sliši. Ko ga daš na nočni režim pa ugasne.
Druga slabost je, da mora biti par povezan s kablom. Tretja, da je filter le na notranji strani.
 
igork
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: To apr 14, 2009 7:10 am

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a igork Pe jan 29, 2021 7:51 am

Sej to me še najbolj skrbi, kar se glasnosti tiče, če ga pa ponoči ugasnem pa nisem nič naredil. Vprašanje je tudi, koliko zaduši zvok in smrad od zunaj. Razmišljam, da bi reskiral in najprej vgradil ta sistem samo v dnevno sobo in če bom zadovoljen potem še v spalne prostore.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a motom Pe jan 29, 2021 5:04 pm

V spalnici pravzaprav ne rabiš rekuperacije, če le ne dovajaš preveč zraka in s tem prostor preveč podhladiš. Jaz imam narejeno regulacijo vrtljajev ventilatorja preko CO2 senzorja. Da je ventilator praktično neslišen pa skrbi izolirana cev sonodeck in ventilator montiran v škatli iz stiropora. Curek zraka na koncu cevi razbije dovodni konusni element. Zajem zraka je pa kar preko škatle rolete. Vrata v spalnico so ponoči le priprta, v kopalnici pa je zračnik napeljan na streho.
Priponke
20210129_161238.jpg
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a For So jan 30, 2021 10:51 am

Problemi z plesnijo so letos kar pogosti, razlog so nizke temperature ki jih nismo imeli par let.

Ponavadi je problem

- kapilarna vlaga (temelji brez hidro in termo izolacije)
- slaba izolacija na sploh
- slabo prezračevanje
- slabo ogrevanje (eni ful šparajo in konstantno ugašajo in prižigajo gretje, kar je narobe)
- veliko vlage od kuhanja (zdaj ko smo vsi doma je tega precej več kot ponavadi)
- napačna okna (20 let že imam lesena Jelovica in so konstantno mokra. Vmes sem dva zamenjal z AJM in teh problemov ni.)

Tudi sam se trenutno veliko ukvarjam s tem.
Lani sem sicer imel probleme z zunanjo kanalizacijo in posledično sem tudi ogromno temeljev saniral. Hidro in termo izoliral, pravilno naredil drenažo in letos na dveh vogalih hiše kjer je vse komplet narejeno nimam težav. Tam kjer to nisem naredil pa se je plesen pokazala.

Za silo sem na parih koncih dal električno folijo za talno gretje kar na stene in tako vsaj malo premaknil točko rosišča navzven ...dokler ne saniram to od zunaj tako kot mora biti.

Trenutno obnavljam eno stanovanje in del kleti v hiši. Veliko sem bral o prezračevanju in teli Lunosi in ostali lokalni rekuperatorji se mi ne zdijo rešitev.
- preveč prebojev zunanjih sten
- hrup od zunaj
- tudi močnejše pihanje vetra jih baje moti

Še posebej ne razumem samostojen sistem ki vpihuje in izpihuje zrak. Kako naj bi prezračil kvalitetno če istočasno tisti vpihani zrak takoj izpiha ven.
To se po moje vse dogaja tam v bližini in prezračuje en kvadraten meter okrog luknje :roll:

Centralni sistem rekuperacije je pa zelo drag. Ne razumem sicer zakaj.
Nekaj predračunov sem dobil čez 2000 evrov samo za instalacije (brez mašine). Če pa sam vse to seštejem in pogledam njihove cene materiala ne pridem niti do 800 € :huh:

Odločil sem se sam vse narediti in zato veliko raziskujem. Zdaj ko imam stanovanje v tretji gradbeni fazi se mi zdi greh te cevi ne instalirat.

Nekako tako sem si zamislil

Slika

Največje napake delamo ko te probleme z vlago rešujemo kar po nekih bližnjicah in lokalno nekaj krpamo.

Če poenostavimo je treba hišo od temeljev do strehe pravilno izolirat, okna in vrata zamenjat in na koncu centralno prezračevanje. To bi rešilo problem.

Jaz sem dober primer za to, ker sem del hiše saniral ostalo pa ne. Povsod je treba enako izolirat zaradi toplotnih mostov.
To so kar veliki stroški, ampak edini pravilen pristop problemu.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a xxl So jan 30, 2021 4:37 pm

Ne vem, ko sem gradil hišo leta 2011, nisem kaj dosti razmišljal o plesni. Delali so razni mojstri, upam, da kvalitetno. Tako, kot mora bit, nadzorni ni imel večjih pripomb. Poroterm na 30 cm, 15 cm fasada, troslojna AJM okna, brez kleti, talno gretje se vklaplja 3-4 krat na dan po 3-4 ure... Stroški minimalni, vlaga se občasno pojavi na vhodnih vratih na okencih in v mansardi na strašnih oknih. Plesni ni, žena bi sicer pogosteje prezračevala kot jaz, ampak, verjetno ima prav.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a sašo5 So jan 30, 2021 5:39 pm

če bi danes delal hišo, potem sigurno en veliki DA....tako pa ob adaptaciji potegne za sabo ogromno in se nebi spušcal v to....Mam hišo 95 letnik, adaptirano 2012....ja, luftat treba ogromno, najraje na prepih, ni plesni, ni vlage: trenutno med 42 in 47......poleti pride do 65
Lunosa vsi hvalijo, vsaj po televiziji ne poznam pa nobenega, ki ga ima....
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a xxl So jan 30, 2021 5:54 pm

Ker so izolirali blok in menjali okna, se je pojavila plesen pri znanki. Lunos je rešil zadevo, zelo zadovoljna. Sicer v bližini sistema čuti rahel piš in tudi vonjave kurjenja sosedov.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a Cefizelj So jan 30, 2021 6:45 pm

Vprašanje je kakšno vlago rešuješ.

Če imaš pritličje v hiši in ti vleče kapilarno po zidu, potem je Lunos za brezveze.

Če pa je 5 štuk v bloku in je visoka vlažnost zaradi izolacije, potem pa se Lunos splača.

Sam sem tudi odkopal cel konec stare hiše in je razlika očitna, ko narediš hidroizolacijo (hiša je 60 letnik).
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 649
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a alexwell So jan 30, 2021 9:06 pm

pri zidni plesni je največji problem, da jo večina opazuje kako se širi ukrepa se pa ne....če se pojavi pošpricaš s Cloxom in izgine, če ostane madež pa še pobarvaš z jupol citro in bo mir vsaj eno sezono.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a DePalmo So jan 30, 2021 10:29 pm

Clox ali varikina je pozimi problem ker smrdi za pop. in ne smeš biti v sobi dan ali dva. Jaz sem letos kupil nek bio sprej za test in zaenkrat sem zadovoljen. Sem pa nedavno kupil v Hoferju njihov razvlaževalnik pa nisem zadovoljen, je preglasen in ko se ugasne, ugasne samo kompresor in ne vsega. Tako da bi spal zraven njega, ni pogojev, zato se sedaj spogledujem z nečim drugim.

Sprej je pa tale: https://www.free-spray.si/ Res pa je da rabi malo dlje časa da naredi svoje, to le ni strup kot varikina.

In ne, nisem nič povezan z njim. Če bi bil zanič, bi to tudi napisal.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a srcnik Ne jan 31, 2021 3:08 am

Še mojih 5 centov:

Sam imam praktično enak sistem kot je lunosov samo da je malo cenejši (https://www.suedwind.it/en/) - pa tale uporablja brushless motorje, tako da je najtišji na trgu (tedaj je bil tudi tišji od lunosa, za zdaj pa ne vem)

1. kopalnica: osnovna varianta = tipka za vklop + 2 hitrosti
2. kopalnica: napredna varianta = daljinsko upravljanje + avtomatika s senzorji vlage in gibanja

Izkušnje:
- Realno si lahko vsi tistih 90% izkoristka nabijejo nekam, ker ko vpihuje zrak, ti piha notri tudi hladno (mogoče malenkost manj, kot pa brez tiste keramike vmes, a še vedno hladno in niti približno toliko da bi mel 90% izkoristek)
- Ko je zunaj dež oz. visoka vlaga, je ta sistem praktično nekoristen (ker vpihuje zunanjo vlago)
- Če imaš srečo, da kdo kuri na drva v bližini in njegov dim zapiha proti tvoji hiši, ti lahko hitro smrdi po dimu

Dejansko je zanimivo, da menjaš okna najprej, da si bolj energetsko učinkovit, ker stara ne "tesnijo dobro", potem pa montiraš ventilatorje, da ti nadomestijo zrak ki je prej uhajal čez špranje pri starih oknih... Energetsko iz dežja pod kap...

In ja, folk je zadovoljen, ker ni več vlage, koliko pa je potrebno bolj ogrevati, pa noben "ne opazi" oz. "ne ve"... In seveda je super, če dajo za 20€ vreden ventilator + "keramično posodo" po 800€...

Že ko pogledaš stran od Lunosa vidiš, da je narejena v smeri prodajanja megle (izjemni % popustov, izjemni izkoristki, same zadovoljne stranke)...

Realnost je pa takšna, da na koncu dejansko največ uporabljamo tole zadevo (te lokalne rekuperatorje pa imam čez zimo ugasnjene, ker preveč ohladijo prostor in tudi (odvisno od vetra) zasmradijo notranjost - sosed kuri na drva)

https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba ... nik-zraka/

Tole je pa res vredno vsakega €, ker v primerjavi s tem lunos in podobnimi sistemi:
- dela enako ne glede na zunanje pogoje,
- ne zasmradi ti prostora, če zunaj kdo kuri na drva,
- ne rabiš gradbenih podvigov in menjav filtrov,
- ima nastavljiv timer in nastavljiv senzor vlage,
- hitreje razvlažuje prostor (cca. 12m2 kopalnica iz 90% (po tuširanju) na 50% vlage v 2-3h urah),
- uporaben tudi za hitro sušenje oblačil v notranjih prostorih,
- Zastonj destilirana voda = voda, ki se izloči iz zraka v zbiralnik je destilirana in se lahko uporabi za likanje, avtomobile...
- Poraba, cca. 0,3kW na uro, kar pomeni, da če ga uporabljaš 1x dnevno za 3 ure zvečer po tuširanju si na cca. 0,15€ na dan, recimo, da je 5 mesecev hladna sezona nanese to cca. 150 dni = 22,5€ na leto stroška (kar je minimalno v primerjavi s toliko večjo investicijo v te ventilatorje + tu nimaš toplotnih izgub - praktično ti še tistih 0,3kW segreva prostor)

Tako, da če imate problem s plesnijo je moj predlog, da si raje tole zadevo nabavite - cenejše, bolj učinkovito, bolj praktično in enostavno zamenljivo ;)

PS: Pa zraven si dajte še en merilec vlage nabavit in postavit v te problematične prostore. Npr: https://www.mimovrste.com/termometri/te ... a-51190007

Potem pa samo gledaš, da je vlaga nekje med 40-60% -> ko je nad to vrednostjo pa vklopiš razvlaževalnik. Simpl. ;)
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a motom Ne jan 31, 2021 10:07 am

Pozimi je lahko zunaj 100% vlaga in ko tak zrak spustiš noter mu z ogrevanjem vlažnost drastično pade.
Stanovanje je potrebno prezračevati tudi za nadomestitev kisika. Projektanti pri poslovnih stavbah računajo izmenjavo 30m3/h po osebi. Tudi meritve pokažejo podobno. Meni v spalnici v prve pol ure že začne delat ventilator, nastavljen ne 900ppm CO2.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a srcnik Ne jan 31, 2021 8:39 pm

Ja seveda, po tvoje, ko lonec vode segrevaš, dobiš suh zrak...

Če imaš v prostoru npr. 5l vode v zraku, ga lahko še tako greješ, boš na koncu vseeno imel 5l vode v prostoru, samo na drugi temperaturi in morda kje kondenzirano zaradi rezlike v temperaturi (okna, stene...) In če dovajaš 100% vlago, ti bo z ali brez mešanja s toplim zrakom samo dvigovalo vlažnost v prostoru... Ne bo prišlo do čudežnega sušenja...

Sicer je priporočljivo, da se vse ene 2x prezrači (na hitro) na dan, samo to da pa rabiš 30m2 po uri na osebo je pa tudi malo bosa, potem bi moral v spalnici npr. 12m2 2,5m visok strop, kar nanese cca. 30m3 volumna z dvema osebama moral zamenjat ves zrak vsake pol ure... Čudno da sploh kdo preživi noč...

Tole mi je podobna bedarija, kot tisti bedaki, ki so se pritoževali, da če nosiš te "kirurške" maske, vdihuješ lasten co2, pa da imaš nevem kake hude posledice potem... Ja, ko si ga pa vprašal kako preživi na smučanju z dosti manj prepustnim buffom čez usta 8 ur intenzivnega smučanja, pa to cel teden, te je pa samo butast gledal...

Mal zdrave pameti...
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a danci1973 Ne jan 31, 2021 8:47 pm

A za relativno vlažnost še nisi slišal? :lol:
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: hišni prezračevalni sistem - rekuperacija

Napisal/-a DePalmo Po feb 01, 2021 7:34 am

srcnik je napisal/-a:https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba/od-ponedeljka-18-1-2021/produktdetailseite/ps/p/easy-homerazvlazilnik-zraka/

Imam, točno tega. Če te hrup ne moti, je to super zadeva, ampak spal zraven ne boš. Pa kot sem napisal, tudi ko doseže željeno vlažnost se ne ugasne, ugasne samo kompresor, piha pa še vedno.
Je pa res da kar hitro razvlažuje. Predviden je za prostor do 20m2, sam ga imam v prostoru 24,2m2 in iz 60% pade na 45% nekje v eni uri, pod 45% pa zaboga ne pride, pa tudi če laufa celo popoldne.
Pa še eno stvar sem opazil. Če spravim vlago pod 50% z zračenjem, se soba hitro segreje (po občutku), če pa jo s telim razvlaževalnikom, me pa v njej še nekaj časa zebe, čeprav imam po termometru v sobi 23 stopinj.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 12 gostov