Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver Po apr 17, 2023 3:36 pm

Gremo še enkrat lepo počasi:
Z delanjem ponudb in ogledi terena imaš realne stroške (tvoj čas izdelave ponudbe+ tvoj čas na terenu + kilometrina). Če se posel realizira, tu ni problema.
Problem nastane v primeru, da si cele dneve po terenu na ogledih in potem v pisarni za izdelavo ponudb, do realizacije pa ne pride.
Hja, pač tisti mesec ne bo plače...ne bo plačila za tvoj čas in tvoje delo, ki si ga dejansko opravil.
Pravite, da je to ok?

No, tudi tisti, ki imajo ponudbo in ogled zastonj, morajo nekam ta strošek vtakniti. Moja teza je, da mora zaradi tega stroška trpeti nekaj drugega- ali zaposleni na/pod minimalcem in/ali crap roba.

Izpostavil bi še to, da iz čiste ljubezni do kupca tega ne bo nihče delal zastonj. Od čiste ljubezni boš tudi sam umrl od lakote, ker v štacuni brez denarja nimaš kaj delat...

Pa niti ni važno, kje jaz delam...samo logiko uporabljam.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a meganer Po apr 17, 2023 6:18 pm

Ko mi je/mi bi rekel da računa za ponudbo ...

Ne rabim, hvala.

Kar nekaj prodal, prefušal .... Pa niti pomislil nisem, da bi računal za ponudbo. poveš v štartu kje si .... Približno .... In to je to. Potem je pa na tebi, če znaš prodat izdelek.


Moje mišljenje.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a boštjan_01 Po apr 17, 2023 9:46 pm

Imam s.p. (uspešno poslovanje) in za vse skrbim sam, od nabave, proizvodnje do iskanje kupcev in prodaje. Dokler ne prodam proizvoda imam samo izgubo. Če sem na bolniški ali na dopustu, ne zaslužim niti centa. Imam praktične izkušnje kako preživet iz nič.

Glede teh ponudb ste pomešali jabolka, hruške, banane, ananas ...
Nekdo ki nima pojma o SE se mu ponoči nekaj sanja in bo klical nekoga naj mu brezplačno naredi ponudbo in preveri razna dovoljenja pa vse zastonj? Brezplačno se lahko pogovarjaš samo okvirno, za konkretni ogled z do centa natnačno ponudbo in preverjanje soglasij se običajno plača.

Če ti zidar dela ponudbo, že vnaprej ve da že imaš vsa potrebna dovoljenja in boš zagotovo gradil. Vprašanje je samo izbira izvajalca. Saj tudi gradbeni projektant ne naredi zastonj elaborata in vsa potrebna dovoljenja.

Če mislite da je brezplačno zares brezplačno, ne vem kje živite.

Zdaj si izbiral med "brezplačnimi". Mogoče bi bil plačljivi bolj ugoden, samo tega ne boš več nikoli izvedel.
Veliko kupcev rabljenih avtov si zraven vzamejo kakšnega znanca mehanika in ni problem plačat pijačo in še nekaj stisnit v žep. Pa prejagat celo državo po dolgem in po čez.
Po drugi strani je SE nekajkrat dražja od avta in je problem 50 ali 100€. :roll:
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1125
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a berlonso Po apr 17, 2023 11:06 pm

Dobro povedano. SE so verjetno trenutno ena taka tema, kjer bi vsi nekaj tipali. Ampak dvomim, da bo nekdo klicaril izvajatelje domov delati meritve in se še ukvarjal s papirologijo, če ni prepričan v nabavo... Je pa res 100ljudi 100 čudi, ampak ko si en čas v temu, približno znaš oceniti kdo je resen in kdo ima samo preveč časa.
Lani sem iz firbca vprašal na sejmu enega ponudnika in sva podebatirala čez palec in je za prvo informacijo bilo več kot dovolj. Vseeno če bi se odločil po tem iti v investicijo, bi želel brezplačno ponudbo, mislim da so jo oni tudi ponujali (nismo se pa pogovarjali o papirologiji).

Fire, ljubezen ne plača kruha, ampak kdor štepa ponudbe in izplen ne omogoča preživetja firme/sp-ja, je nekaj hudo narobe - naj se raje ukvarja s čem drugim on ali podjetje.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver To apr 18, 2023 12:27 am

Res je, kdor dela ponudbe brez nobene realizacije, ne bo preživel. Saj zato me je zanimalo, kje je Soso delal, da je bila "ljubezen" do stranke tako močna.

Še en detajl pri sončni elektrarni, ki je vsem na očeh, pa jih malo vidi. Velike zveneče firme z veliko podizvajalci to opravijo zelo hitro, problem pa je, da velikokrat v naglici in površno. Ko jih rabiš za reklamacijo ali pa, ko kak del odpove, kar nekam poniknejo.

To je montaža.

1. Glede na to, da so strehe v različnih stanjih preden se izvajalec loti, je kot zadnji, ki vanjo posega odgovoren, da po posegu ne pušča. Tega čez prst brez ogleda ne moreš ugotoviti, delna rešitev je, da na ponudbi nabije 10-20% nepredvidenih stroškov. Ampak taka ponudba ni več ugodna.
2. Različne kritine imajo različne montažne sisteme, predvsem po mora biti takšen, da garancija kritine ne pade zaradi tega. Cene montaže za različne kritine so zelo različne, v grobem pa velja, da je boljša tista dražja izvedba. Cenejša je pa seveda bolj mamljiva za kupca.
3. Najhitrejša montaža je vrtanje+ pol tone tesnilca, koliko to zdrži, da je zadeva diht tudi po 20 letih pa čista loterija. Upoštevati je treba tudi veter, sploh ker ljudje želijo čim več modulov na strehi in kje nastane sega malce čez rob in volia, veter ti zagrabi. Dober izvajalec ti bo to svetoval, slabemu bo pa ok, samo da čimprej čimveč gor nameče.
4. In na koncu splošen pozor! Slaba izvedba v primeru puščanja povzroĉi več kot dvojne stroške - elektrarno dol, sanirati puščanje, pa elektrarno nazaj gor. Seveda, če izvajalec ne ponikne nekam (ni malo takih primerov), ko je elektrarna plačana in se čez nekaj časa začnejo problemi.

Sedaj pa, vsaka čast, če sprejmete tako ponudbo, ki je brez ogleda pri takem izvajalcu, ki ponuja tako, čez prst. Verjemite, izvajalci so vsega zmožni glede "kamuflacije" hitre in poceni izvedbe.

No, da bližnjic pri elektromaterialu in neobstoječi poprodajni storitvi niti ne pišem.

Sprobajte, pa mogoče odpišete v to temo...če vas ne bo preveč sram.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a J.McLane To apr 18, 2023 10:28 am

To da se ponudbo, naredi zastonj je meni čisto pričakovana stvar.
Prošnja za soglasje je pa že storitev, ki se jo lahko zaračuna.

Meni se kar malo obrne da bi sedaj dal delati SE, ker vem da material stane ca. 6k €, ponudba pa ne pod 13k €. In taki bi potem še jamrali, da je treba že ponudbo zaračunat....
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver To apr 18, 2023 11:01 am

No, vedno bo polno folka, ki bi ponudnikom (mehanikom, krovcem, instalaterjem, drugim storitvam itd.) postavljali cene materiala in storitev.

Hudič je vedno bil v podrobnostih, tudi tukaj je. Lahko si mislite, da je robe samo za 6k€, noben pa se ne vpraša po kvaliteti te robe. Lahko je material + storitev 13k€, ampak noben se ne vpraša po garancijah na delo, dobavi rezervnih delov v času tovarniške garancije in recimo, odpravljanju napak v delovanju elektrarne. Tukaj marsikateri izvajalec pogori. Hja, važno, da je poceni, saj to ljudje iščejo, mar ne?

Zadnje cene odkar spremljam je nekje okoli 1k€ za 1kW moči s srednje do višjo kvaliteto modulov, razsmerniki so povsod istega proizvajalca (z redkimi izjemami) pa dimenzionirano mora biti pravilno. V mestih je dražje, na podeželju manj. Velik vpliv je zahtevnost kritine in vetrovna lega. Sedaj pa presodite ali je to drago ali poceni.

Jaz pravim, da so na papirju najcenejše ponudbe velikokrat na koncu dejansko najdražje. Pač odvisno ali gledaš kratkoročno (čim manjši strošek vgradnje) ali dolgoročno (višja kvaliteta vgradnje, ki ne povzroča dodatnih stroškov pri strehi).

Res je, noben ne serje denarja. Jih je pa malo, ki vzamejo vse "nevarnosti" investicije v obzir. Pravzaprav je za marsikoga dobro, da na streho ne daje nič, ker bi ves prihranek denarja namenil sanaciji strehe zaradi puščanja. Lahko se tožari z izvajalcem, če bo še dosegljiv. Tudi če bo, je potem eno samo flikanje in ga pošlješ v tri krasne, ker ne zmore urediti zadeve trajno.

Lahko pa se igrate loterijo in vam celo uspe. Da v 20-25 letih nič ne pušča, nič se ne kvari, pa da ni nikoli toče ali strele (prihranek pri zavarovanju). Rariteta. Pač vaša izbira.

Uf, sedaj sem že preveč pisal v to temo. Če vam moja poanta ne kapne, vam lahko utegne kasneje na dražji način.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
rafunc
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr dec 25, 2013 10:04 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a rafunc To apr 18, 2023 12:21 pm

Kar jaz spremljam pri kolegih so trenutne cene krepko nad 1000 eur po kWp :roll:
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a ban To apr 18, 2023 12:32 pm

Cene so okoli 1200 €/kW
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 593
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a zundapp To apr 18, 2023 12:50 pm

l. 2020 jaz plačal po 850 eur/kw z odbito subvencijo
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver To apr 18, 2023 1:01 pm

Koliko od teh samooskrb je bilo delano na ponudbo po ogledu?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a RedBull™ So jun 10, 2023 3:32 pm

Mi lahko kdo prosim pomaga pri slednjem:

Za katerega izvajalca za postavitev SE se odločiti, če bi se odločali med tema dvema:
- Plan-net solar d.o.o.
- Sonce energija d.o.o.

Kaj je boljše, imeti več optiminizatorjev ali manj?

Kateri razsmernik naj bi bil boljši: Huawei ali SolarEdge?
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a ban So jun 10, 2023 3:48 pm

Eden ponudnik mi je dal 28 panelov in 28 optimizatorjev, ta ki nam je potem delal nam je dal 29 panelov in 15 optimizatorjev. Razsmernik je solar edge. Kaj je boljš? nimam pojma
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver So jun 10, 2023 3:58 pm

Razsmerniki od 16kW naprej lahko uporabljajo močnejše optimizatorje - vezava en opt za dva modula.
Manjši razsmerniki imajo verzijo en opt en modul in je malce dražji, bo pa več naredil, ker se bo v povprečju "vrtel višje", kjer ima boljši izkoristek.

Če je 28 modulov v igri, je moč naprave cca. okoli 11kW. Razsmernik 10kW bi bil optimalen, tovarniško dovoli do 135% obremenitve.

Če za cca 11kW napravo vzameš 16kW razsmernik, bo vedno fural "pod obrati", tam ni dobrega izkoristka in imaš sistemske izgube za brez veze. Je pa res, investicija je malce cenejša.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a meganer Po jun 12, 2023 5:48 am

Kapo dol kdor zdele kupi 1kw za cca 1100eur.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver Po jun 12, 2023 6:25 am

RedBull™ je napisal/-a:Mi lahko kdo prosim pomaga pri slednjem:

Za katerega izvajalca za postavitev SE se odločiti, če bi se odločali med tema dvema:
- Plan-net solar d.o.o.
- Sonce energija d.o.o.

Kaj je boljše, imeti več optiminizatorjev ali manj?

Kateri razsmernik naj bi bil boljši: Huawei ali SolarEdge?


S ponudniki nimam izkušenj kdo bi bil boljši, bodi pozoren na to, kako nudijo poprodajne usluge grede garancije. SolarEdge ima 12 let na razsmernik (lahko podaljšaš, ampak kdo bi rad imel 20-25 let staro tehnologijo, če prvi razsmernik crkne?), 25 let na optimizatorje. Če ti monter po izvedbi ponikne, boš imel probleme to uveljavljat.

Za manjše samooskrbe je "ena na ena" (en panel na en optimizator) edina rešitev, ker se to šteje pod residential in je za monitoring najboljša. Večje zadeve (commercial) pa "dva na ena", ampak tisto je za samooskrbe vsaj 16 kW (torej vsaj 17kWp na strehi). Kombinacije 11kW samooskrbe z 16 kW razsmernikom so neposrečene (več v mojem prejšnjem postu).

SolarEdge je postal standard, Huawei pa je malce dražji, zaenkrat nudi samo optimizatorje "ena na ena", nekoliko krajšo garancijo, ima pa že default priključke za naknadno prigradnjo baterije.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Gapiii
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1122
Pridružen: Pe feb 25, 2005 4:28 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Gapiii Po jun 12, 2023 11:18 am

Živjo, vprašanje za vas.

Ponudili smo mi "balkonsko elektrarno". Gre za dva panela z močjo 800W, ki se priklopita preko DC/AC konverterja kar na 220V vtičnico. Ob sončnih dneh naj bi pomagala in dobavljala energijo porabnikom, ko jo zmanjka oziroma ko sonce ne sije dovolj močno, prihaja elektrika iz omrežja. Ima kdo izkušnje? Je kaj takega sploh smiselno namestiti?

Na streho fotovoltaike ne bi montirali, ker je naša poraba na letni ravni res premajhna. Takšen paket iz tujine je pa cenovno zelo privlačen.

Hvala za mnenja.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a Firediver Po jun 12, 2023 11:40 am

Kolikor vem, so balkonske naprave omejene na eno napravo do 800W. Baje je dovolj eno obvestilo na elektro, pa števec nastavijo na 800W output, če je več, bo odklopil.

Je pa še en catch: Lahko imaš neuradno tudi več, samo ven ne sme sekati, ker se bo na števcu videlo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Sončna elektrarna

Napisal/-a meganer Po jun 12, 2023 8:12 pm

Gapiii je napisal/-a:Živjo, vprašanje za vas.

Ponudili smo mi "balkonsko elektrarno". Gre za dva panela z močjo 800W, ki se priklopita preko DC/AC konverterja kar na 220V vtičnico. Ob sončnih dneh naj bi pomagala in dobavljala energijo porabnikom, ko jo zmanjka oziroma ko sonce ne sije dovolj močno, prihaja elektrika iz omrežja. Ima kdo izkušnje? Je kaj takega sploh smiselno namestiti?

Na streho fotovoltaike ne bi montirali, ker je naša poraba na letni ravni res premajhna. Takšen paket iz tujine je pa cenovno zelo privlačen.

Hvala za mnenja.



Ali lahko zaupaš kje gledaš v tujini?
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov