Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Mazda2 So maj 08, 2021 7:11 pm

Živjo!
Nedavno sem kupil električno polnovzmeteno gorsko kolo. Na njem so bila običajna pedala vendar z grobim profilom. Foter mi je namontiral pedala in take čevlje katere vpneš spodaj v pedalo. Zaradi tega sem že 2× padel, ker nisem pravočasno iztaknil čevlja iz pedala. Pravi, da imaš s takim patentom več moči v klanec, ker z eno nogo pedalo tudi vlečeš navzgor. Sam sem mnenja, da je to bolj za cestno kolesarstvo, ne pa za trail kolesa katera se srečujejo z zelo raznolikim terenom že v nekaj metrih in tudi navzdol moraš po makedamu v ovinkih imeti noge pripravljene, da se z njimi loviš, če je treba. Kaj pa menite vi?
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a gusti85 So maj 08, 2021 8:48 pm

No to, da si 2x padel moraš bit pa kr šlampast ali pa imaš neustrezno nastavljeno trdoto odpenjanja. Seveda pa so te pedalke različne za cestni ali gorski bicikel. Jaz imam na gorskem kolesu takšne pedalke, da so na eni strani navadne na drugi strani se pa lahko vpneš. Ko se peljem navzdol po težjem terenu se vedno prej odpnem in obrnem pedalko. Meni so super. Glej link spodaj.

https://www.veb-company.si/mtb-pedala/p ... t8000-6885
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a nejc1986 So maj 08, 2021 9:38 pm

Kot kolesar z letno prevozenimi 12000-14000km ti povem da so pedala z vpenjanjem top. Samo navaditi se moraš.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a danci1973 So maj 08, 2021 10:13 pm

Jaz se sicer strinjam, da so pedala za vpenjanje super stvar, a kljub temu jih pri električnem niti malo ne pogrešam.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a limas So maj 08, 2021 10:18 pm

Za gorska kolesa je za začetnike in tiste s slabo motoriko bolje imeti navadna pedala. Če se ne navadiš na spd pedala v doglednem času, jih pač zamenjaj za navadna.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Mazda2 Ne maj 09, 2021 11:30 am

Ni fora običajno ustavljanje, ko veš, da se boš moral ustaviti, fora je če te kaj preseneti prav hitro. Pa to ni cesta, pa ne vozim se samo po lepem makedamu, so tudi kamni, korenine in je včasih treba stopiti dol še preden se zaveš, da bo za to potreba. Potem pa recimo v neraven klanec, prepreden s kamni in koreninami speljat. Moraš dobiti hitrost, ampak jo ne moreš ker nimaš vpetega čevlja, je pa tako neroden, da če ni vpet zdrsava s stopalke.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a emozul Ne maj 09, 2021 1:46 pm

nejc1986 je napisal/-a:Kot kolesar z letno prevozenimi 12000-14000km ti povem da so pedala z vpenjanjem top. Samo navaditi se moraš.


Bravo. Kar tako naprej.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a limas Ne maj 09, 2021 1:56 pm

Mazda2 je napisal/-a: fora je če te kaj preseneti prav hitro. /.../ je pa tako neroden, da če ni vpet zdrsava s stopalke.

Saj pravim, na začetku imej navadna pedala. Pri gorskem kolesu spd pedala niso nuja, ampak redkost. Drugače pa izurjenim gorskim kolesarjem spd ne predstavljajo nobene težave. Le peto potisne navzven in že ima prosto stopalo. Jaz imam spd na cestnem in gorskem iz navade.

Kolesarji padajo, pa ne zaradi pedal. Proste noge lahko omilijo padec in poškodbo, saj v nasprotnem stradajo rebra in ključnica, pa recimo komolec.
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Bat_zajla Ne maj 09, 2021 2:33 pm

Mazda2 je napisal/-a:Živjo!
Nedavno sem kupil električno polnovzmeteno gorsko kolo. Na njem so bila običajna pedala vendar z grobim profilom. Foter mi je namontiral pedala in take čevlje katere vpneš spodaj v pedalo. Zaradi tega sem že 2× padel, ker nisem pravočasno iztaknil čevlja iz pedala. Pravi, da imaš s takim patentom več moči v klanec, ker z eno nogo pedalo tudi vlečeš navzgor. Sam sem mnenja, da je to bolj za cestno kolesarstvo, ne pa za trail kolesa katera se srečujejo z zelo raznolikim terenom že v nekaj metrih in tudi navzdol moraš po makedamu v ovinkih imeti noge pripravljene, da se z njimi loviš, če je treba. Kaj pa menite vi?


Za e-bike se nerabiš vpenjat. Tudi to da vlečeš gor ne drži. Kupi pedala kakšne Crankbrothers stamp 1 in in pa flat mtb čevlje, recimo Five ten freerider. Vpenjanje je bol za DH in XC, da te ne vrže dol. Seveda se da tudi za ostale discipline, sam če ti ni kul bol da se ne matraš :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a RedBaron Ne maj 09, 2021 3:34 pm

Če te moti, pač demontiraj in daj nazaj "original" pedala... simple ;)
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a nasamorpheus Ne maj 09, 2021 9:21 pm

92 odstotkov ljudi na emtb ima flat pedala ne pa SPD, ker SPD res ne rabiš na emtb. Kdorkoli ti svetuje drugače nima pojma o kolesih.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Firediver Po maj 10, 2021 7:16 am

Tu sploh ni dileme.
Na razgibanem terenu, ko moraš hitro in instinktivno posredovati (recimo z iztegnjeno nogo), ti pedala na vpetje čevlja ne pomagajo nič - še poškoduješ se zlahka.
Si pa ne morem zamisliti e-kolesa v "gorskem" okolju..je preprosto več feelinga, če imaš direkten občutek na pedalih (lažje loviš ravnotežje) in ne vsiljenega pogona zraven.

Če pa niti toliko kondicije nimaš za klasičnega gorca, pa tja gor niti ne hodi. Je dokazano več poškodb, če se s tem ukvarja "nerazgibana" oseba...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a VW T4 Po maj 10, 2021 7:25 am

kakšni argumenti... če nimaš kondicije da moraš z avtom v službo, potem niti ne hodit tja... :roll:
Sicer pa, po moje tudi za ebike je spd pedal brezveze... itak ti kolo pomaga gonit, tako da ni potrebe po fiksni nogi.
Vrži pedal dol in daj klasične nazaj gor, ali more fotr to naredit :?:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Firediver Po maj 10, 2021 8:00 am

Površno bereš.

Na terenu moraš kdaj reševati nepredvidene situacije, kdaj te tudi vrže s kolesa, ker ti situacije ne uspe rešiti. In največ poškodb je pri ljudeh, ki niso v formi.
Predvidevam, da bo takih poškodb samo še več, ker ti e-pogon da potuho...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a danci1973 Po maj 10, 2021 8:07 am

Firediver je napisal/-a:Tu sploh ni dileme.
Si pa ne morem zamisliti e-kolesa v "gorskem" okolju..je preprosto več feelinga, če imaš direkten občutek na pedalih (lažje loviš ravnotežje) in ne vsiljenega pogona zraven.

Predvidevam, da eMTB še nisi poskusil (glede na to, da si ne moreš zamislit)...

Saj boljše, ker če / ko boš, boš imel samo dodatne stroške. :lol:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Firediver Po maj 10, 2021 8:29 am

Imam dovolj forme, da mi ni treba še baterijskega pogona in njegove teže zraven.

Mogoče kdaj kasneje, ko se bom polenil...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a Bucko99 Po maj 10, 2021 7:29 pm

eMTB je drug svet, samo ne tist za 2-3 jurje...
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a ban To maj 11, 2021 6:14 am

E kolesa so za softiče :mrgreen: joke
Drgač pa na e kolesih res ne potrebuješ fiksnega vpetja, da bi s tem še dodatno pedalo iz mrtve točke gor vleku. To je za cestarje. Navadna pedala gor pa bo. ;)
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a BlackT To maj 11, 2021 9:44 am

Dajte odgovarjat samo tisti, ki ste kdaj že vozili vpeti, pomožnosti road, mtb in emtb. Res ne vem zakaj bi delal razliko pri vpenjanju z mtb in emtb :eyes
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Električna gorska kolesa ter ustrezna pedala

Napisal/-a ban To maj 11, 2021 10:15 am

Vozil vse troje, na cestarju imam itak cestna pedala, na gorcu trdaku, ki ga občasno še furam ravno tako spd pedala. Na testu e kolesa sem imel navadna pedala, pa spd niti pod razno nisem pogrešal zarad 250 W motorja, ki ti stalno pomaga. Edino če bi se šel mazohista potem bi izklopil elektriko in šel v hrib z gont 20 kg kolo. Moje mnenje, pa naj si vsak po želji izbere pedala, ki mu ustrezajo.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov