Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a matejxx Pe dec 09, 2022 4:15 pm

cc09 je napisal/-a:Nekdo, ki naredi 30,000 km na leto, je b****, če ne gleda na ceno goriva. Takega b***** bi reku da ne poznam. Niti tisti, ki imajo avte za 50 jurjev in več.


Jaz naredim skoraj 30.000 km letno. Pa je veliko takih, ki so nepotrebni. Pač rad vozim. In se zato pogosto, kam zapeljem za brezveze. Če bi imel električni avto, bi pa vsekakor delal manj km, ker v sami vožnji nebi užival.

Tako, da. Mene trenutno cena goriva ne zanima kaj preveč. Dokler bo pod 2 €, se moj način vožnje ne bo spremenil.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 5:20 pm

krimič je napisal/-a:Za mene EV ne pride v postev v nobenem primeru (trenutno). Prvic mi niso vsec (petrol freak), drugo me ne preprica financna plat (cena vozil previsoka, oz. se sama povrnitev stroskov ne povrne v mojem primeru v 10 letih), prav tako pa ga nimam kje polnit, tudi ce bi razkiral 25 jurjev za jajcek ala Twingo oz. vsaj se enkrat toliko za normalen druzinski avto. Prav tako pa sem clovek, ki se odloci in se odpelje kamor mu pase in definitivno pri tem ne gledam na porabo (pri EV bi moral zaradi organizacije polnjenja). Torej ce bi zelel po Jadranki do Šibenika lahko z EV v vrednosti 30 jurjev pozabim (pa to sedaj velikrat naredim, ker mi je pac zakon cesta), saj najbrz ni kje polnilnic, pa niti mi ni nekje bogu za hrbtom cakat 1 uro da se avto napolni. Ne potujem na nacin, da se vsako uro ustavim na kavici ipd...
Pa se to... Zivim v bloku in imam do prve polnilnice cca 1 km. Torej zame kljub mojim subjektivnim proti deluje se glavni objektivni protimotiv, da ga ne morem polnit doma. Tudi ce bi bila moznost polnjenja na parkiriscu, bi mi vsaka zima zmanjsala domet zaradi mraza.
Trenutno sam pri sebi ne vidim nic kar bi me pritegnilo EV.

To da živiš v bloku ni opravičilo lahko vržeš kabel skozi okno na parkirišče in polniš razen ce si kako visje nadstropje. Lahko ga pustiš na polnilnici in ga greš kasneje iskat peš ali če je predaleč te nekdo pelje. Ce ima tudi on stromarja ga tam se pusti za nafilat in ga potem ti s svojjm , ki ima polno baterijo peljes domov. Potem se spet zamenjata... Pozimi pač polniš bolj pogosto big deal... Kam bi rad šel se pač prilagodiš dometu avtomobila. Zakaj bi sploh hotel it kam daleč? Nimaš tudi v bliznji okolici lepe kraje za obiskat? Imaš morda čoln ali kamp prikolico. Pozabi, ne rabis prodaj ,ker jih z avtom itak ne mores vlečt. Štromajr je tako uporaben., da moraš pri hiši imet se vsaj eden avto na fosilna goriva, da ne pozabiš kako slabo ti je bilo dokler nisi kupil stromarja. Nekaj podobnega kot moški, ki se poroči in gre vsak petek s prijatelji na pivo, da vidi kako slabo mu je bilo, ko je bil samski in je 100% prosto razpolagal s svojim časom.
.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 Pe dec 09, 2022 6:31 pm

Hoho, kako smo smešni. Dokler vi filozofirate kako se nič ne da, se drugi vozijo v tišini, udobno in skoraj zastonj. Dokler boste skapirali, da bi lahko tudi vi, bomo mi svojega že odplačali samo od goriva.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 6:34 pm

cc09 je napisal/-a:Od kod ti ideja, da tisti, ki radi vozijo, hočejo vozit na nafto?
Na nafto hočejo vozit tisti, ki se vozijo bolj malo, ker vožnja na nafto stane 3x več. Vsi drugi bi radi šli na elektriko.
1000 km v 5 min ne boš ti dočakal, to kar pozabi. Ampak zarad tega ne bomo šli nazaj na nafto, ne glede kaj mislite da vam "pripada". Ostalo glede baterij je rešeno in še bolje bo, 5 min za 1000 km pa ne bo šlo.

Tisti ki radi vozijo in jih ne brigajo stroški si lastijo kaj na benz močnejšega. Dizel je kar ekonomičen in velik plus je avtonomija. Stromar pa šele po določenem št kilometrov začne "delati plus" s tem, da je potrebno cel čas sklepat kar dosti kompromisov. Nekateri to težje drugi lažje sprejmejo. Dejstvo je da ce je stromar edini in prvi avto pri hiši so velikokrat kompromisi prehudi. To ne govorim na pamet imam znance, ki si za čas dopusta posojajo avto. So že bili skupni izleti ko enostavno niso sli zraven ker so bili načrti "preveč za njihovega stromarja" ostale 2 druzine pa se niso hotele prilagajat . V bistu ti ena baterija narekuje koliko bos vozil.Zelo pa zagovarjajo svojo odločitev o nakupu stromarja Drugi so pa poleg stromarja kupili še cenejši avto " za zraven" in ko jih vprašaš zakaj je odgovor točno ker ga imam na razpolago takoj in ga lahko nafilam v 5 minutah če je prazen. V bistvu cenejši fosilc "rešuje rit" dražje mu stromarju kar pogosto.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 Pe dec 09, 2022 6:39 pm

Skoraj vsaka družina ima 2 avta in pri vsaki bi bil en od teh lahko električni.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 6:44 pm

cc09 je napisal/-a:Hoho, kako smo smešni. Dokler vi filozofirate kako se nič ne da, se drugi vozijo v tišini, udobno in skoraj zastonj. Dokler boste skapirali, da bi lahko tudi vi, bomo mi svojega že odplačali samo od goriva.

Če si ti srečen, in si požrl vse kompromise ki ti jih je stromar prinesel ti privoščim, da ne bo pomote... jaz se tega zaenkrat ne grem. Ni racunice pri tej kilometrini in višji nabavni ceni stromarja.... Kaj pa bo ? Bomo videli...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 6:46 pm

cc09 je napisal/-a:Skoraj vsaka družina ima 2 avta in pri vsaki bi bil en od teh lahko električni.

Sej počasi boš razumel vidiš zelo velik kompromis je če je vse na strom. Skoraj neuporabno na trenutke...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a matejxx Pe dec 09, 2022 6:53 pm

cc09 je napisal/-a:Skoraj vsaka družina ima 2 avta in pri vsaki bi bil en od teh lahko električni.


Ja, skoraj vsaka družina ima 2 avta. Toda malo katera družina, da za drugi avto 30.000€. To večina da za prvi avto, tisti pač ne bo električen, ker ga rabiš tudi za daljše poti.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 Pe dec 09, 2022 7:10 pm

Na avtu piše kater je prvi, kater drugi? Zakaj ne en cenejši električni, če za 200 km pa 200, malo poti je daljših, en pa poceni bencinar karavan za tistih parkrat na leto po 500 km.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 7:16 pm

Pri nas je situacija sledeča imamo
Enoprostorca s katerim delamo daljse fure ima kljuko kar pride prav za prikolico s čolnom parkrat na leto. Do apartmaja imamo slabih 400km. S prikolico imam cca 600km avtonomije drugače okoli 1000km. Tašča in nekaj žlahte je vse na drugem koncu države. Enkrat do dvakrat na leto naredimo tudi kak daljsi road trip po tujini.
Vreden cca 7k eur

Drugi avto je malček za po mestu v katerega natočim za 50 eur in pozabim. Na leto dela cca 3k kilometrov vreden cca 1k eur

Oba avta sta zaenkrat trkam na les tankaj- vozi.

Katerega naj bi zamenjal stromar? Dejansko izpolnjuje pogoje samo za drugega. Racunice razen če mi ga podarijo pa ni...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a matejxx Pe dec 09, 2022 7:25 pm

cc09 je napisal/-a:Na avtu piše kater je prvi, kater drugi? Zakaj ne en cenejši električni, če za 200 km pa 200, malo poti je daljših, en pa poceni bencinar karavan za tistih parkrat na leto po 500 km.


Sedaj bom pa dal za avto, s katerim se bo delalo malo km in se bo v njem večinoma vozila samo ena oseba več kot 20.000€. Za prvi avto, pa bom dajal drobiž in potem upal, da me ne bo pustil na cesti, ko bom oddaljen par sto kilometrov od doma? Pa veš, da bom za prvi avto dal vedno več in ta vsekakor ne bo električni.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 Pe dec 09, 2022 7:36 pm

Lahko samo ponovim. Na avtu piše kater je prvi in kater drugi? Niti en niti drug pa ne rabi bit v stanju, da lahko kadarkoli crkne.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a matejxx Pe dec 09, 2022 7:42 pm

Mislim, da vsi vemo, kaj je prvi in kaj drugi avto v družini.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 8:14 pm

cc09 je napisal/-a:Lahko samo ponovim. Na avtu piše kater je prvi in kater drugi? Niti en niti drug pa ne rabi bit v stanju, da lahko kadarkoli crkne.

Ne obnašaj se pokroviteljsko ker izpadeš aroganten kr***n in ne frajer. Soforumas ti je korektno predstavil svojo situacijo. Zdaj če imaš ti stromarja in se ti to izide ok. Ni pa pri vseh enako . Pa daleč od tega, da si ga ne morem privoščiti tudi obstoječe fosilce bi lahko kupil dražje pa trenutno ne vidim logike v tem...
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 Pe dec 09, 2022 8:33 pm

matejxx je napisal/-a:Mislim, da vsi vemo, kaj je prvi in kaj drugi avto v družini.

Jaz ne vem kater je prvi in kater drugi. Opis realnega stanja ni žaljenje. Kater je prvi in kater drugi, če nekdo z manjšim poceni električnim naredi 15 ali 20,000 km letno, z bencinarjem, ne glede koliko je starejši, novejši, dražji ali cenejši pa manj, gre pa z njim na morje in drugam dlje?
Vi se ne zavedate, da se da, če si malo pameten in odvisno od situacije, najt električni avto, ki te na 5, 8 ali 10 let dejansko nič ne stane, ker prišpara več na gorivu kot ga pa plačuješ. S tem je cenejši od katergakoli, in lepše se vozi kot karkoli v istem rangu. Ali je to rabljen za 12 jurjev ali nov za 50, je pa odvisno kam in koliko se voziš.
Če je to za vsakega ali ne, me ne zanima, naj vsak zase računa. Če nekdo živi v bloku in noče svojega parkinga, prav, naj kuri nafto, dokler si lahko privošči. Zakaj se bi moral jaz za to sekirat.

Soforumas ti je korektno predstavil svojo situacijo.

Ne, ni. Reku je samo da noče električnega, ker se rad vozi. Kaj ti bo kolo, če imaš ruzag...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 9:01 pm

"Vi se ne zavedate, da se da, če si malo pameten in odvisno od situacije, najt električni avto, ki te na 5, 8 ali 10 let dejansko nič ne stane, ker prišpara več na gorivu kot ga pa plačuješ."

Se kako se zavedam da je ta za nekatere mogoče. .Recimo da imas nekoga, ki se vsak dan vozi v službo recimo cca 100km v eno smer se pravi 22 dni na mesec po 200km x 12 mesecev = 52800 km na leto. To bo cca 5k eur v gorivu ne me zdaj lovit za cente... recimo, da je izvedljivo z stromarjem za 20k. Dejmo zelo zelo okvirno rect da je primerljiv stromar 10k eur dražji od fosilca. V 2 letih pokriješ razliko če imaš idealno situacijo da polnis s presežki iz lastne elektrarne vse ostalo je plus...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a Kristjan123 Pe dec 09, 2022 9:06 pm

No tako je kalkuliral moj kolega. Potem pa je menjal službo in se zaposlil v domačem kraju prakticno 2km od doma. No potem pa se je kalkulacija podrla in je avto postal samo za po mestu za dopuste je premajhen in ima premalo avtonomije zdaj po 7 letih je se slabse ima samo 120km. Pozimi se manj pravi...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a D12J12 So dec 10, 2022 8:13 am

Prijavil sem se v eno skupino kjer so sami vozniki štromarjev, da si malo razširim obzorja. Elektro POGON je zakon, baterije malo manj in ostala elektronika (VW grup ne more iz svoje kože) še manj. Hitro polnenje ti domet (kopiram)
Iz izkusenj: 20-80% 23 min, 10-80% 26 min, 20-90% 32 min, 10-90% 35 min. Po navadi na poti polnim nekje med 20-70% (18 min) ali 10-70% (21 min). V obeh primerih je ravno casa za it na WC in kupi kavo za s sabo.
Pa obstajajo avti, ki se se opazno hitreje polnijo …
Da pa na lokaciji ne bi bila prosta vsaj ena delujoca polnilnica se mi je zgodilo tocno enkrat v par letih. Cakal sem 5 min.

Pri teh številkah pa že ni več tako slabo.

So pa pri vseh stvareh, katere so za male ribe skrite pasti.
Ker naš trg ni nasičen z EV se prehod subvencionira, ko se bo to spremenilo se bodo subvencije ukinile, logično. Nekaj takšnega se sedaj dogaja na norveškem, zaradi nasičenosti trga se ukinja subvencija in prihajajo novi davki, davek na luksuz (48.000€) in pa davek na maso vozila, vsaka kila nad 500kg je 1,2€.

V vse naše domove je zadela in tako bo tudi na cesti, govorim o euro normah. Pralni stroji a+++, sesalec samo še 700-900W (suha enota) itd... na cesti bo pa stvar popolnoma enaka, seveda dražja končna cena vozila.

Kot zanimivost pri nas izdelujemo vodne črpalke za ID3 in ID4 ( za ID 5 nisem prepričan) in že dražimo, ker se nam za staro prodajno ceno ne splača delati, torej vemo od kje 10k€ višja cena novega ID3, starega se ne da več dobiti (vem ni vsa cena v črpalki, da se ne bo kdo na to obesil). Ta črpalka je iz plastike, katero se ne da stopiti, za kaj drugega uporabiti, ampak se jo zmelje in vrže pod asfalt (malo, da se vidi koliko je to eko stvar :D )
Slika

Tisti kateri misli, da bo šparal na račun EV se je malo ujel v past, subvencije bodo odšle in prihajajo davki in vedno dražja vozila. Meni je šef obljubil višjo plačo, torej bo tista črpalka zgoraj prodana po višji ceni, ker nas ne zanima ali si bo neki Janez lahko privoščil avto. V prototipni na zahtevo VW razvijamo novo črpalko, ta švohnej, manj potratna in dražja, pa že tista zgoraj dela težave, s to bodo težave samo še večje. Avto je bil in vedno bo strošek, kateri se bo samo še povečeval.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a cc09 So dec 10, 2022 8:45 am

VW je sranje, elektrčni VW je še večje sranje. Na Kitajskem so jim to že lepo povedali, domači kitajci so bistveno bolj kvalitetni od vw, evropski kitajci bojo pa še boljši.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: PRIHODNOST NOVIH AVTOMOBILOV

Napisal/-a boštjan_01 So dec 10, 2022 12:43 pm

D12J12 je napisal/-a:
Iz izkusenj: 20-80% 23 min, 10-80% 26 min, 20-90% 32 min, 10-90% 35 min. Po navadi na poti polnim nekje med 20-70% (18 min) ali 10-70% (21 min). V obeh primerih je ravno casa za it na WC in kupi kavo za s sabo.
Pa obstajajo avti, ki se se opazno hitreje polnijo …
Da pa na lokaciji ne bi bila prosta vsaj ena delujoca polnilnica se mi je zgodilo tocno enkrat v par letih. Cakal sem 5 min.

Pri teh številkah pa že ni več tako slabo.

Ta podatek je neuporaben dokler ne vemo o kakšni bateriji govorimo. 20-80% je lahko pri enem avtu kakšnih 80km realnega dosega, pri drugem pa mogoče 300km.
Res se ne sliši slabo dokler ne napišeš zraven koliko se to plača v €. Če boš redno polnil na plačljivih polnilnicah se ti el. avto izplača mogoče v 20 letih. Življenjska doba baterije na hitro polnjenje se močno zmanjša.
Seveda se bodo nekateri (oz. točno eden) oglasili kako je super imeti lastno elektrarno in zastonj polniš. Potrebno je poudarit da v čisto vseh Slovenskih mestih močno primanjkuje parkirnih prostorov, vsaj "uradnih". In če nimaš parkirnega prostora, ne vem kam se boš priklopil.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov