Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
JureV
Novinec
 
Prispevkov: 254
Pridružen: Pe jun 20, 2008 7:37 pm

Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a JureV Po avg 09, 2010 2:43 pm

Lp!

S punco bi rada začela varčevati za kasnejšo skupno življenje pa me zanima
na kateri banki bi dobil največje obresti z varčevalno knjižico.
Oba pa bi začela z minimalnim vložkom in pač vsaki mesec vplačala kolko boma pač sposobna (več kot 50 evrov na mesec sigurno ne). Varčevala bova seveda na dolgi rok.
Mogoče obstajajo kakšno stanovanjsko(hišno) varčevanje?

Hvala:D
 
Uporabniški avatar
Misak
Uporabnik
 
Prispevkov: 809
Pridružen: To mar 09, 2004 9:13 pm
Kraj: Grosuplje

Napisal/-a Misak Po avg 09, 2010 6:35 pm

Seveda obstaja. Imaš namenska varčevanja, Nacionalno stanovanjsko varčevalno shemo, življenjska zavarovanja (z garancijo ali brez), varčevalne načrte pri družbah za upravljanje, nakupe obveznic, ... Vse odvisno od tega kaj od varčevanja pričakuješ. Imaš PM
Da bi zmanjšali število prometnih nesreč na naših cestah,
bi morali moškim prepovedati točiti alkohol.
In ženskam bencin!
 
Uporabniški avatar
ManIAK
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2639
Pridružen: So apr 16, 2005 8:37 am

Napisal/-a ManIAK To avg 10, 2010 5:44 am

Daj še meni neki pm.
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a adis To avg 10, 2010 9:42 am

@misak:

me prov zanima kakšen model varčevanja si predlagal?...

no lahko bi kakšno debato okrog tega sprožila ;)
 
JureV
Novinec
 
Prispevkov: 254
Pridružen: Pe jun 20, 2008 7:37 pm

Napisal/-a JureV To avg 10, 2010 10:51 am

mene zanima obročno varčevanje.....ala neke sheme pri meni ne pridejo v poštev, ker nimam tolko denarja, niti nočem bit prisiljen vsak mesec določene vsote odstopit.
Zato sprašujem po banki z dobrimi obrestmi.
Kolko gledam je delavska hranilnica najboljša z 1.7%
 
Uporabniški avatar
ejsim
Uporabnik
 
Prispevkov: 835
Pridružen: Sr jul 29, 2009 7:33 am

Napisal/-a ejsim To avg 10, 2010 12:40 pm

Načinov je več, ni pa noben kaj posebno "donosen". Pač toliko, da denarja ne zapraviš, pa da ti inflacija ne požre vsega.
Lahko npr vsak mesec daješ določen znesek v koverto doma, po enem letu daš to vezati na npr 13 mesecev in je. Obrestna mera je 3,4% na SKB če se ne motim, kar pomeni, da boš v primeru vezave 10k EUR, po enem letu "zaslužil" 340 EUR, če ne upoštevamo inflacije ipd. 10k EUR sem uporabil, zaradi okrogle številke :)
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a adis To avg 10, 2010 5:00 pm

ejsim je napisal/-a:Načinov je več, ni pa noben kaj posebno "donosen". Pač toliko, da denarja ne zapraviš, pa da ti inflacija ne požre vsega.
Lahko npr vsak mesec daješ določen znesek v koverto doma, po enem letu daš to vezati na npr 13 mesecev in je. Obrestna mera je 3,4% na SKB če se ne motim, kar pomeni, da boš v primeru vezave 10k EUR, po enem letu "zaslužil" 340 EUR, če ne upoštevamo inflacije ipd. 10k EUR sem uporabil, zaradi okrogle številke :)


davkarija zna pobrati veliko od pridobljenih obresti konec leta če znesek preseže 1000 eur.

na srednji oz. daljši rok tj. 3-6 let se najbolj izplača varčevati pri družbah za upravljanje torej varčevanje v skladih.

kaj več o tem pa preko pm, če koga seveda to zanima.

Misak je napisal/-a:življenjska zavarovanja (z garancijo ali brez), nakupe obveznic, ...


življenska zavarovanja se izplačajo za dobo vsaj 10 let, zakaj bi pa že moral vedeti ker si to tudi predlagal.

obveznice? ... odvisno kdaj jih kupiš in kdaj jih prodaš...
 
Uporabniški avatar
ManIAK
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2639
Pridružen: So apr 16, 2005 8:37 am

Napisal/-a ManIAK To avg 10, 2010 5:26 pm

Hahahah. 340€ za 10k€ in eno leto. Hvala lepa.

Jaz sem nekam "vložu" pol manjši znesek, pa sm dobil 100€ obresti na mesec..
 
Uporabniški avatar
ejsim
Uporabnik
 
Prispevkov: 835
Pridružen: Sr jul 29, 2009 7:33 am

Napisal/-a ejsim To avg 10, 2010 5:51 pm

ManIAK je napisal/-a:Hahahah. 340€ za 10k€ in eno leto. Hvala lepa.

Jaz sem nekam "vložu" pol manjši znesek, pa sm dobil 100€ obresti na mesec..


Jah sej, opcij je več. To je ena od teh t.i. "varnih". Vsak izbira po želji.
 
Uporabniški avatar
Misak
Uporabnik
 
Prispevkov: 809
Pridružen: To mar 09, 2004 9:13 pm
Kraj: Grosuplje

Napisal/-a Misak To avg 10, 2010 6:45 pm

Če nočeš biti vezan, vzameš sklade - vplačaš kadar in kot ti paše in vzameš kadar in kot ti paše - sprejmeš dejstvo, da ti od pridelanega dobička pajsnejo do 20% davka (dohodnine če smo natančni). Glede na shemo in potrebe, ki jih imaš pa je odvisnali izbira sklada/skladov. Stroški v skladih so tako ali tako procentualni in nima veze ali daš notri 20 ali pa 100 €, pogoj je le da kupiš eno točko, ko vplačuješ. Sedaj točka je lahko 1€ ali pa 100€, spet odvisno od sklada. Povprečna donosnost skladov je v zadnjih 100letih 9,78% (povzeto po SP500), je pa res da imaš lahko v enem leto tako -70 kot + 70%, zato pravim se je pametno prej vsesti in pogovoriti kako varčevati, da te ne bodo nenadni padci zadeli ravno takrat, ko denar potrebuješ... Veliko se da povedati na to temo, in če tu napišem 10% vsega znanja kar ga imam s tega področja, ter skonzumiraš le polovica tega, te takoj vzamem v službo :).

Prepusti izbiro produkta nekomu, ki se s tem ukvarja (ne rabiš mene ;) ), da ne boš kot večina "znalcev" iz bifeja, ki vse vejo danes, čez 5 let pa razlagajo kako so jih nategnil. V končni fazi, tudi diagnoze bolezni si ne postaviš sam (čeprav vse obstaja na internetu) ampak greš h zdravniku, mar ne ;)
Da bi zmanjšali število prometnih nesreč na naših cestah,
bi morali moškim prepovedati točiti alkohol.
In ženskam bencin!
 
Uporabniški avatar
Misak
Uporabnik
 
Prispevkov: 809
Pridružen: To mar 09, 2004 9:13 pm
Kraj: Grosuplje

Napisal/-a Misak To avg 10, 2010 6:49 pm

ManIAK je napisal/-a:Hahahah. 340€ za 10k€ in eno leto. Hvala lepa.

Jaz sem nekam "vložu" pol manjši znesek, pa sm dobil 100€ obresti na mesec..


Kot sem omenil, možnosti je ogromno, vprašanje pa se postavi, koliko je tvoja naložba pravnoformalno legalna in legitimna. Nad vsemi finančnimi inštrumenti, ki so v sloveniji registrirani in s tem legalni, drži roko katera od agencij, ki skrbi tudi za to, kako poteka samo upravljanje teh naložb. Če za svojo naložbo ne najdeš kakega primernega pravnega akta, obstaja velika verjetnost, da s tem, ko si ti služil 100€ na mesec obresti, obstaja kdo drug, ki je teh 100 (in verjetno še več za zraven) pušil. v zadnjem času je po Sloveniji krožila samo ena taka zadeva, zato bom ustrelil na slepo: FFX :D

@adis
Predlagal sem mu, naj si vzame čas, da se dogovoriva za sestanek, kjer se bova natančno pogovorila glede na boljše produkte, ki so trenutno na voljo. Kaj si pa ti pričakoval? Še enega iz agencije Smiljan Mori :lol:
Da bi zmanjšali število prometnih nesreč na naših cestah,
bi morali moškim prepovedati točiti alkohol.
In ženskam bencin!
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a adis To avg 10, 2010 8:42 pm

Misak je napisal/-a:
ManIAK je napisal/-a:Hahahah. 340€ za 10k€ in eno leto. Hvala lepa.

Jaz sem nekam "vložu" pol manjši znesek, pa sm dobil 100€ obresti na mesec..


Kot sem omenil, možnosti je ogromno, vprašanje pa se postavi, koliko je tvoja naložba pravnoformalno legalna in legitimna. Nad vsemi finančnimi inštrumenti, ki so v sloveniji registrirani in s tem legalni, drži roko katera od agencij, ki skrbi tudi za to, kako poteka samo upravljanje teh naložb. Če za svojo naložbo ne najdeš kakega primernega pravnega akta, obstaja velika verjetnost, da s tem, ko si ti služil 100€ na mesec obresti, obstaja kdo drug, ki je teh 100 (in verjetno še več za zraven) pušil. v zadnjem času je po Sloveniji krožila samo ena taka zadeva, zato bom ustrelil na slepo: FFX :D

@adis
Predlagal sem mu, naj si vzame čas, da se dogovoriva za sestanek, kjer se bova natančno pogovorila glede na boljše produkte, ki so trenutno na voljo. Kaj si pa ti pričakoval? Še enega iz agencije Smiljan Mori :lol:


morda v istih vodah delujeva? no več si lahko poveva na pm.

pozabil si povedati, kdaj ti "pajsnejo" 20 % od dohodnine? če to leti na sklade nisi povedal.
ja zelo pomemben je nakup točk ampak zelo pomembno je vedeti ali ti neka hiša tudi ponuja popust pri določeni vrednosti točk ( recimo: če kupiš za 41 eur imaš 50% vstopne stroške pri nakupu).

zelo pomembno je dejstvo provizij, koliko ima katera od hiš provizij tako pri nakupu kot pri prodaji in seveda pika na i je kolikšna je upravljalska provizija.
 
Uporabniški avatar
B|ind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2601
Pridružen: So avg 07, 2004 4:05 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a B|ind Pe mar 08, 2013 7:47 pm

Kakšen nasvet za dobro kratkoročno varčevanje ?

Imel sem prostopno varčevanje pri NLB pa mi ni ustrezalo.
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a lisko Pe mar 08, 2013 7:55 pm

Kak pa je potem če izgubiš službo? Glede socialne se gleda vse....tudi denar na banki....
Kaj je potem z otroškimi če imaš denar na banki....Glede se vse....
Pri današnjih plačah....Hvala lepa mam denar doma v zoknu :D
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a MBtouran Pe mar 08, 2013 8:07 pm

kolikor sem sam gkedal ima delavska hranilnica vredu obrestno mero za obročno varčevanje in depozit
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis So mar 09, 2013 10:31 pm

lisko je napisal/-a:Kak pa je potem če izgubiš službo? Glede socialne se gleda vse....tudi denar na banki....
Kaj je potem z otroškimi če imaš denar na banki....Glede se vse....
Pri današnjih plačah....Hvala lepa mam denar doma v zoknu :D


- gleda se vse, ne upošteva se pa ravno vse ;)

socialna vidi vse a dejstvo je, da nekatera varčevanja socialna ne more upoštevati pri svojih izračunih, kjer ti potem lepo zmanjšajo pravice pri otr. dodatkih.

B|ind je napisal/-a:Kakšen nasvet za dobro kratkoročno varčevanje ?

Imel sem prostopno varčevanje pri NLB pa mi ni ustrezalo.


odvisno kakšni so tvoji cilji pri varčevanju ( kratkoročni, dolgoročni), kaj želiš od % ( koliko ti je dovolj? ); na podlagi teh odgovorov ti lahko poiščem primeren produkt.

MBtouran je napisal/-a:kolikor sem sam gkedal ima delavska hranilnica vredu obrestno mero za obročno varčevanje in depozit


odvisno od dobe, kaj se skriva v produktu, kakšne so opcije prekinitve, itd.. itd.. torej finese so veliko bolj pomembne kot pa %.
 
Uporabniški avatar
Speedfighter
Uporabnik
 
Prispevkov: 1323
Pridružen: Če feb 17, 2005 3:57 pm
Kraj: Domžale

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a Speedfighter So mar 09, 2013 11:15 pm

Vezave v banki (sploh razna postopna) so zgolj varovalke, da daješ nekaj na stran in ne zapraviš - ni pa za pričakovati kakih pametnih obresti. Pri dolgoročnih varčevanjih se obdavčijo obresti nad 1000 eur, in sicer od letos 25%.

Moje mnenje:
-če imaš namen varčevati dolgoročno (nad 10 let) manjše mesečne zneske(od 50eur dalje), potem se najbolj splača večkratni nakup v zlatu (tu naj poudarim, da ni obdavčitve niti nimajo nobene socialne službe vpogled v tovrstno premoženje posameznika).
-če že imaš nek znesek (5, 10tisoč eur), pa bi v nekaj letih rad dobro obrnil, pa vsekakor zaprti skladi.

Obe navedeni opciji koristim sam in sem z njima zadovoljen (konkretno bolj kot z investicijami v banko, vrednostne papirje ipd...), tako da lahko priporočim iz prve roke.

Je pa še nekaj alternativ, pač odvisno od zmožnosti in potreb posameznika - če koga zanima, več na ZS.
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis So mar 09, 2013 11:47 pm

Speedfighter je napisal/-a:Vezave v banki (sploh razna postopna) so zgolj varovalke, da daješ nekaj na stran in ne zapraviš - ni pa za pričakovati kakih pametnih obresti. Pri dolgoročnih varčevanjih se obdavčijo obresti nad 1000 eur, in sicer od letos 25%.

Moje mnenje:
-če imaš namen varčevati dolgoročno (nad 10 let) manjše mesečne zneske(od 50eur dalje), potem se najbolj splača večkratni nakup v zlatu (tu naj poudarim, da ni obdavčitve niti nimajo nobene socialne službe vpogled v tovrstno premoženje posameznika).
-če že imaš nek znesek (5, 10tisoč eur), pa bi v nekaj letih rad dobro obrnil, pa vsekakor zaprti skladi.

Obe navedeni opciji koristim sam in sem z njima zadovoljen (konkretno bolj kot z investicijami v banko, vrednostne papirje ipd...), tako da lahko priporočim iz prve roke.

Je pa še nekaj alternativ, pač odvisno od zmožnosti in potreb posameznika - če koga zanima, več na ZS.


zlato? :lol:

zlato naj bo le "dodatek" k obstoječim naložbam in ta naj ne predstavlja večine našega premoženja. v zlatu je smiselno varčevati na dolgi rok kar pomeni vsaj 20-30 let, se pravi za čas upokojitve.

info:
zlato je v zadnjih 10 letih res naredilo skoraj 100% rast a vrednost zlatu vztrajno pada, ker gre za zelo "zaprt" način varčevanja ( vplivi mnogih dejavnikov). gospodarska rast, ki se odraža v ameriki se bo v naslednjih 3-6 mesecih pozitivno odrazila na eu trgu kar bo pomenilo še večji padec zlatu.

skladi na drugi strani pa delajo zelo lepe donose kljub krizi, ki je bila navzoč. ekstremi so panožni skladi, kjer so donosi v zadnjih 5 let kar 45% ;)

in ko se zopet obrnemo k varčevanju je potrebno upoštevati ( skladi, naložbe v zlatu) vstopno/izstopno/upravljalsko provizijo.
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a pinny Ne mar 10, 2013 12:15 am

Ta glede zlata in 20-30 let je res bosa, skratka pretirana, pa tudi tista glede skladov o 45& donosnosti ipd., no ja res ni pri vseh tako. Pač moje mišlenje.
Za primer, varčeval sem v nlb skladu, po par letih vzel ven ker je šlo samo dol, potem nekaj v kd skladih surovine in energija pa nek mešan, surovine energija še nekaj malega imam vse ostalo sem dal v zlato in srebro. Sem pa imel tudi v balkan skladu, a ker sem pač bolj med poznimi šel v to, sem kr nekej izgubu .... železo se pač kuje ko je vroče :D. Se pa tolažim z tem, da sem nekje v istem časovnem obdobju naredil pri zlatu in srebru tak plus, da sem si pokril izgubo na skaldih. Res da zlato in srebro nihata, ampak na dolgo časovno obdobje je donos, vsekakor pa 20-30 let je pretirano. Za primer, nekaj let nazaj sem imel pač določeno gramažo zlata, a ker sem se selil sem rabil denar, zato sem ga moral prodati, po parih mescih. Seveda je bilo nekaj malega minusa. Ampak ko sem pogledal za isto količino zlata čez 3 letavrednost, bi bilo 3.000eur dobička. Ampak kaj čmo, enkrat dobimo, drugič izgubimo.
Pa še primer iz nekaj let nazaj o modrem varčevanju pri nlb .... Vsak mesec sem vplačeval določeno vsoto, in po se mi zdi da 3 letih bi naj dobil kredit v 3x vrednosti privarčevanih sredstev. Leta varčevanja so se nekako iztekla, čeprav nisem rabil kredita, sem povprašal koliko kredita sploh dobim, in o 3x vrednosti ni bilo ne sluha ne duha, zato denar pobral in dal v zlato. Sploh pa po tem ko sem dvignil denar, je bilo po tv, da sploh niso obračunavali pravih obresti, srečo sem imel vsaj to, da sem bil izzuzet iz obdobja nepravilno obračunanih obresti :D.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov