Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
Speedfighter
Uporabnik
 
Prispevkov: 1323
Pridružen: Če feb 17, 2005 3:57 pm
Kraj: Domžale

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a Speedfighter Ne mar 10, 2013 12:24 am

adis je napisal/-a:zlato? :lol:

zlato naj bo le "dodatek" k obstoječim naložbam in ta naj ne predstavlja večine našega premoženja. v zlatu je smiselno varčevati na dolgi rok kar pomeni vsaj 20-30 let, se pravi za čas upokojitve.

info:
zlato je v zadnjih 10 letih res naredilo skoraj 100% rast a vrednost zlatu vztrajno pada, ker gre za zelo "zaprt" način varčevanja ( vplivi mnogih dejavnikov). gospodarska rast, ki se odraža v ameriki se bo v naslednjih 3-6 mesecih pozitivno odrazila na eu trgu kar bo pomenilo še večji padec zlatu.



Še enkrat beri, bolj kot ne nisi napisal dosti drugače kot jaz...zlato je odlična izbira na dolgi rok (minimalno 10let, idealno seveda 30), sploh v primerih manjših mesečnih vložkov 50, 100 eur). Zlato resda trenutno pada, ampak v primeru tovrstnega načina mesečnega varčevanja v znesku pomeni kratkoročen padec zlata le to, da ga trenutno za svoj denar dobiš toliko več vsak mesec...dolgoročno se s tem lepo blaži nihanja, ni nekih tveganj, pa nenazadnje dober donos čez 10, 20, 30 let.
Nenazadnje, vse resnejše države sveta imajo lep del premoženja shranjenega v zlatu...

Tudi zaprti skladi se splačajo, sama provizija oz. stroški pa so minimalni napram končnim donosom.

Je pa teh produktov kar nekaj in je seveda od posameznika odvisno, kje se najde, kaj potrebuje, kaj pričakuje - vsaka opcija pa je zagotovo boljša kot imeti v štumfih ali na banki :)
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis Ne mar 10, 2013 12:30 am

@pinny:
vsak ima pravico in prav je tako, da se na koncu sam odloči kako bo naredil in kaj bo naredil z premoženjem.

predlagam ti, da si pogledaš donose za zadnje 5 let recimo tehnologijo ali pa farmacijo-zdravstvo ;)

če misliš imeti zlato kot nek hiter zaslužek potem se lahko hitro opečeš.

verjemi, da vem o čem govorim ko rečem, da naj bo zlato samo dodatek k vsem obstoječim naložbam, ker gre za zelo neprividljivo obliko varčevanja zaradi velikih nihanj...iz danes na jutri lahko zgubimo kar nekaj % - razlog: špekulacije.

@speedfighter:
razlog zakaj nisem naklonjen nakupu zlata je "balon" ki bo slej ko prej počil.
 
Uporabniški avatar
ice
Administrator a.com
 
Prispevkov: 3083
Pridružen: Po feb 04, 2002 9:58 pm
Kraj: Gorenjska

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a ice Ne mar 10, 2013 3:19 am

JureV: če te zanima varčevanje preko bank ti lahko na PM pošljem za vse slovenske banke okvirne obrestne mere za obdobje 1 leta v obliki depozitnega varčevanja. Pri tem je tako: dobre banke npr. SKB in Banka Koper ter Sberbank aka bivši Volksbank so edine, ki poslujejo še dokaj normalno (SKB edina ki beleži pozitivn rast, če se ne motim). Te banke so med najbolj varnimi, vendar posledično nimajo visokih obrestnih mer, ker pod nujno ne potrebujejo kapitala. Danes je tako, največ boš dobil na banki, ki "krvavo" potrebuje denar, vendar tu govoriva o mogoče max 1-2% boljši letni obrestni meri, kar pa ni veliko, še posebno pri nekih manjših zneskih. Vseeno ima Slovenija precej visoke obrestne mere v primerjavi z ostalimi članicami EU.

Država oz. banke vzajemno jamčijo fizični osebi do 100,000 eur, v primeru, da bi ena banka bankrotirala. Več od tega zneska danes ni varno imeti na eni banki, ki spada med rizične (kar jih je pa večina).

Tu imaš seznam vseh bank in varčevalnic v BZS (Bančna zveza Slovenije):
http://www.zbs-giz.si/zdruzenje-bank.as ... tureId=383

lp!
IceBreakr
Ustanovitelj portala/foruma Avtomobilizem.com
 
Uporabniški avatar
B|ind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2601
Pridružen: So avg 07, 2004 4:05 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a B|ind Ne mar 10, 2013 10:30 am

adis imel sem postopno varčevanje nlb kjer sem mesečno na račun nalagal 100€.
Tako da bi mi ustrezala neka takšna opcija pri kateri se nek znesek nalaga recimo cca 100€ oz. lahko ta znesek prilagodim..recimo kak mesec dam več.
Trenutno bi me zanimalo kratkoročno varčevanje oz. lahko tudi dolgoročno ampak želim imeti dostop do denarja če ga potrebujem. Pri nlb postopnem varčevanju ga nisem imel oz. lahko bi dobil denar vendar si kar precej velik znesek vzame banka oz. imaš 90dnevni odpovedni rok. To pa mi ni všeč..
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis Ne mar 10, 2013 3:18 pm

B|ind je napisal/-a:adis imel sem postopno varčevanje nlb kjer sem mesečno na račun nalagal 100€.
Tako da bi mi ustrezala neka takšna opcija pri kateri se nek znesek nalaga recimo cca 100€ oz. lahko ta znesek prilagodim..recimo kak mesec dam več.
Trenutno bi me zanimalo kratkoročno varčevanje oz. lahko tudi dolgoročno ampak želim imeti dostop do denarja če ga potrebujem. Pri nlb postopnem varčevanju ga nisem imel oz. lahko bi dobil denar vendar si kar precej velik znesek vzame banka oz. imaš 90dnevni odpovedni rok. To pa mi ni všeč..


če te zanima mi piši na pvt in ti malo razložim kaj narediti oz kakšne so možnosti pri varčevanju.
 
Uporabniški avatar
B|ind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2601
Pridružen: So avg 07, 2004 4:05 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a B|ind Ne mar 10, 2013 3:39 pm

Seveda me zanima..piši mi. lp
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 956
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a a4 Ne mar 10, 2013 3:59 pm

kakšno je to varčevanje če hočeš kdaj pa kdaj ven vzet ?
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis Ne mar 10, 2013 4:11 pm

B|ind je napisal/-a:Seveda me zanima..piši mi. lp


imaš.

a4 je napisal/-a:kakšno je to varčevanje če hočeš kdaj pa kdaj ven vzet ?


življenje je zelo neprividljivo in kaj hitro iz danes na jutri potrebuješ sredstva, zato je pametno varčevanje prerazporediti na več varčevanj, da bi lahko črpal sredstva iz tistega varčevalnega računa oz načina varčevanja kjer boš imel najmanj stroškov pri predčasnem črpanju v kolikor gre za "vezan" produkt na neko dobo.
 
Uporabniški avatar
ice
Administrator a.com
 
Prispevkov: 3083
Pridružen: Po feb 04, 2002 9:58 pm
Kraj: Gorenjska

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a ice Po mar 11, 2013 1:24 am

a4: preveri tudi v Hranilnici Lon (Kranj), ponudba se imenuje Zlati lon. Se da določena sredstva črpat:
http://www.lon.si/LON_SI,,osebne_financ ... ti_lon.htm

lp
IceBreakr
Ustanovitelj portala/foruma Avtomobilizem.com
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a Vikking Po mar 11, 2013 9:50 am

Kar se tiče zlata:

Saj je stvar ista kot pri delnicah in ostalih finančih produktih. Ko zadeva doseže svoje višave, jih ponujajo kot vroče žemljice ki bodo vroče še naslednjih 10-20 let. Za nakup zlata si prepozen že najmanj 5 let, če ne ičeš popolne varnosti, ko boš čez 40 let razmišljaj kaj storiti z njim.
Če poznaš borzni trg začni kupovati delnice. Ljudje so noreli za delnicami NKBM pa je bila cena 30€. Zakaj sedaj nihče ne nori za njimi ko so takorekoč zastonj?. Sedaj jih kupi, sedaj je smiselno pri takšni ceni. Boš tvegal? Seveda, z delnicam vedno tvegaš, vendar stokrat manj kot je nekdo pri nakupu te delnice pri 30€.

Če ne poznaš finančnih produktov, sploh pa jih ne razumeš in bi rad vložil denar, ga vloži v posel, kakršenkoli posel le da ta posel dobro poznaš in razumeš. Pa boš najmanj tvegal. Če ne poznaš nobenega posla, potem vloži v izobraževanje sebe, da se naučiš nek posel.
 
Luky
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 70
Pridružen: Če feb 09, 2012 5:10 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a Luky Po mar 11, 2013 9:59 am

Pozdravljeni

Si bom izposodil kar tole temo. Mene zanima nakup delnic. Je kdo tu ki se spozna na te zadeve? Jaz nimam pojma in ne bi rad poiskal kako borzno posredniško hišo kjer me lahko peljejo žejnega čez vodo in nazaj.
Kupil delnice ni važno katere družbe. Trenutno bi vložil tja do 10 000 €.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1294
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a J.McLane Po mar 11, 2013 10:07 am

Če nimaš pojma katere delnice bi kupil potem jih raje ne kupuj, oz. če si prepričan da bodo vse borze šle gor, potem kupi indeksni sklad ali kaj podobnega.

Drugače pa najcenejši način za nakup točno določenih delnic je sigurno tako da z on-line programom oddaš ponudbo (tržno ali z limitom) direktno na borzo, brez "živega" dragega borznega posrednika.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis Po mar 11, 2013 2:39 pm

luky je napisal/-a:Pozdravljeni

Si bom izposodil kar tole temo. Mene zanima nakup delnic. Je kdo tu ki se spozna na te zadeve? Jaz nimam pojma in ne bi rad poiskal kako borzno posredniško hišo kjer me lahko peljejo žejnega čez vodo in nazaj.
Kupil delnice ni važno katere družbe. Trenutno bi vložil tja do 10 000 €.


nekaj pojma imam jaz ( delujem v teh vodah).

nakup delnice za katero bi ti lahko povedal, da je TOP bi bila utopija oz zgolj zavajanje...lahko ti pa dam nekaj "smernic" oz. iz najinega pogovar ti lahko svetujem kaj bi bilo optimalno glede na tvoje želje in glede na "realno" stanje na trgih.

če te zanima lahko na pvt rečeva besedo ali dve.
 
burek66
Novinec
 
Prispevkov: 104
Pridružen: Sr jul 30, 2003 11:53 am
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a burek66 To mar 12, 2013 10:30 am

Moje vprašanje na tole temo: imam nekaj brezvrednih delnic. Pri NLB za skrbniški in trgovalni račun plačujem letno skoraj več kot je vrednost delnic.
Kako se tega hudiča znebiti s čim manj stroški?
golf VI 1.2TSI
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a nebivedu To mar 12, 2013 11:00 am

adis je napisal/-a:
lisko je napisal/-a:Kak pa je potem če izgubiš službo? Glede socialne se gleda vse....tudi denar na banki....
Kaj je potem z otroškimi če imaš denar na banki....Glede se vse....
Pri današnjih plačah....Hvala lepa mam denar doma v zoknu :D


- gleda se vse, ne upošteva se pa ravno vse ;)

socialna vidi vse a dejstvo je, da nekatera varčevanja socialna ne more upoštevati pri svojih izračunih, kjer ti potem lepo zmanjšajo pravice pri otr. dodatkih.

B|ind je napisal/-a:Kakšen nasvet za dobro kratkoročno varčevanje ?


Česa pa ne upošteva?
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a adis To mar 12, 2013 12:05 pm

nebivedu je napisal/-a:
adis je napisal/-a:
lisko je napisal/-a:Kak pa je potem če izgubiš službo? Glede socialne se gleda vse....tudi denar na banki....
Kaj je potem z otroškimi če imaš denar na banki....Glede se vse....
Pri današnjih plačah....Hvala lepa mam denar doma v zoknu :D


- gleda se vse, ne upošteva se pa ravno vse ;)

socialna vidi vse a dejstvo je, da nekatera varčevanja socialna ne more upoštevati pri svojih izračunih, kjer ti potem lepo zmanjšajo pravice pri otr. dodatkih.

B|ind je napisal/-a:Kakšen nasvet za dobro kratkoročno varčevanje ?


Česa pa ne upošteva?


upošteva se samo donos, ne pa glavnica po podatkih, ki jih imam...če je kaj drugače pa me lahko popravite.
 
Uporabniški avatar
B|ind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2601
Pridružen: So avg 07, 2004 4:05 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a B|ind To mar 12, 2013 12:33 pm

Kaj pa se zgodi z denarjem na varcevalnem racunu vprimeru da banka propade..
recimo nlb ki bo ima velike tezave in jaz nimam vec ravno nekega zaupanja v njih?
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1294
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a J.McLane To mar 12, 2013 12:45 pm

Država garantira za hranilne vloge na bankah, ne vem pa točno koliko je že znesek, mislim da je 100k €
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
B|ind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2601
Pridružen: So avg 07, 2004 4:05 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a B|ind To mar 12, 2013 3:44 pm

Tudi če garantira, denarja nima od kje vzet da povrne ljudem. Zato resno razmišljam da bi prenesel račun iz nlb nekam drugam,na neko stabilnejšo banko.
 
Uporabniški avatar
ice
Administrator a.com
 
Prispevkov: 3083
Pridružen: Po feb 04, 2002 9:58 pm
Kraj: Gorenjska

Re: Varčevanje na dolgi rok (katera banka, kater model)

Napisal/-a ice To mar 12, 2013 7:13 pm

V bistvu sem ze napisal zgoraj na to temo. V bistvu garantirajo druge banke oz. v veliki meri tista, ki prevzame poslovanje propadle banke. V Sloveniji so zelo rizicne trenutno vsaj 3 banke, zato ce vlagas manj kit 100k se mogoce splaca vzet pri njih, letne obr. mere so tam do 4,9% ;)
IceBreakr
Ustanovitelj portala/foruma Avtomobilizem.com
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov