Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
DJ_MiheC
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Ne okt 29, 2006 11:22 am

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a DJ_MiheC Pe apr 20, 2012 6:48 pm

Kako je pa s subvencijami sedaj? Vrnejo denar, ali je že zmanjkalo?
 
Uporabniški avatar
106
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 561
Pridružen: Sr mar 15, 2006 1:06 pm
Kraj: Tukaj

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a 106 Pe apr 20, 2012 6:53 pm

Sorodniki pa imajo težave z zvijanjem plastike na južni legi, ki je temne barve


To se je tud nam dogajalo tak ,da nikol več plastike les pa tud ni tak drag pa še zgleda 3x lepše .... zdaj je že 5 leto zapored not pa nobenih problemov ni blo :D
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a Daedalus Pe apr 20, 2012 7:08 pm

106 je napisal/-a:
Sorodniki pa imajo težave z zvijanjem plastike na južni legi, ki je temne barve


To se je tud nam dogajalo tak ,da nikol več plastike les pa tud ni tak drag pa še zgleda 3x lepše .... zdaj je že 5 leto zapored not pa nobenih problemov ni blo :D


Plastika bele barve se ne bi smela zvijat. ;) Pa lahko od prodajalca tudi zahtevaš garancijo na to...eno sliko dobi, pa pokaži. Če bo cviknu, potem boljše da ne kupiš pri njem. :D
 
Uporabniški avatar
106
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 561
Pridružen: Sr mar 15, 2006 1:06 pm
Kraj: Tukaj

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a 106 Pe apr 20, 2012 7:15 pm

Daedalus je napisal/-a:
106 je napisal/-a:
Sorodniki pa imajo težave z zvijanjem plastike na južni legi, ki je temne barve


To se je tud nam dogajalo tak ,da nikol več plastike les pa tud ni tak drag pa še zgleda 3x lepše .... zdaj je že 5 leto zapored not pa nobenih problemov ni blo :D


Plastika bele barve se ne bi smela zvijat. ;) Pa lahko od prodajalca tudi zahtevaš garancijo na to...eno sliko dobi, pa pokaži. Če bo cviknu, potem boljše da ne kupiš pri njem. :D


Slike nimam več ,ker so okna že bogve kje pokojna so pa bla od Kli Logatec se mi zdi zvijala pa so se tak ,da jih ni blo več mogoče zapirat ...... nekaj so popravljali parkrat a neuspešno odkar je zdaj les not je mir tak ,da plastike nikol več ...
 
Uporabniški avatar
myster
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1978
Pridružen: Pe feb 09, 2007 3:43 pm
Kraj: malo tu, malo tam, odvisno od vremena

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a myster Pe apr 20, 2012 11:20 pm

najboljše je kombinacijna les-aluminij, ampak cenovno najdražja zadeva...
Lep pozdrav :)
 
Uporabniški avatar
maius28
Novinec
 
Prispevkov: 367
Pridružen: Če jan 05, 2006 11:12 am
Kraj: Gališki slapovi

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a maius28 So apr 21, 2012 6:14 am

DJ_MiheC je napisal/-a:
sašo5 je napisal/-a:tudi sam se vključujem v debato :arrow: skratka trojna,(ni dileme) medstekelni prostor polnjen z argonom, aaaaaaaaaaaaapak dilema: lesena ali plastična :?:


Jaz bi vsekakor dal lesena okna. Sam sem tudi pred dilemo med troslojnimi in dvoslojnimi. Kaj izplačila iz subvencij ni v roku pol leta ali kako? (ciljam na odgovor od maius28)


Da razložim. Subvencijo ti bodo odobrili, lahko daš vlogo notri normalno. Samo denarja za izplačilo ni. Torej ekosubvencija velja, sam plačana ne bo. Zato sem sam tudi v dilemi kaj in kako.

LP
Nikoli ni prepozno.
 
Uporabniški avatar
DJ_MiheC
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Ne okt 29, 2006 11:22 am

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a DJ_MiheC So apr 21, 2012 11:37 am

maius28 je napisal/-a:
DJ_MiheC je napisal/-a:
sašo5 je napisal/-a:tudi sam se vključujem v debato :arrow: skratka trojna,(ni dileme) medstekelni prostor polnjen z argonom, aaaaaaaaaaaaapak dilema: lesena ali plastična :?:


Jaz bi vsekakor dal lesena okna. Sam sem tudi pred dilemo med troslojnimi in dvoslojnimi. Kaj izplačila iz subvencij ni v roku pol leta ali kako? (ciljam na odgovor od maius28)


Da razložim. Subvencijo ti bodo odobrili, lahko daš vlogo notri normalno. Samo denarja za izplačilo ni. Torej ekosubvencija velja, sam plačana ne bo. Zato sem sam tudi v dilemi kaj in kako.

LP


Ne razumem, zakaj sami prodajalci ne opozorijo na pomanjkanje denarja za izplačilo. Potem tako nima smisla s subvencijami, če prav razumem?
 
Uporabniški avatar
maius28
Novinec
 
Prispevkov: 367
Pridružen: Če jan 05, 2006 11:12 am
Kraj: Gališki slapovi

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a maius28 So apr 21, 2012 11:44 am

Če te opozorijo potem ne vem, če bi kaj prodali a ne? Saj nič narobe ne naredijo. 8)

LP
Nikoli ni prepozno.
 
Uporabniški avatar
xsAMOR
Novinec
 
Prispevkov: 365
Pridružen: Sr feb 09, 2005 1:05 pm
Kraj: Hrušica

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a xsAMOR So apr 21, 2012 1:37 pm

Kolikor se sam spomnem glede teh subvencij, je razpis enkrat letno za take zadeve, vsaj tako je rekel gospod, ki ima podjetje z okni in vrati. Doma smo menjali okna septembra, razpis za subvencijo pa je bil februarja, marca tam nekje, izpolnis obrazce, neses na obcino vred s slikami, kopijo racuna kjer je razvidna kvadratura na novo zastekljenih povrsin in ko zrihtas vse obrazce, lahko samo cakas kdaj ti povrnejo nek delez stroskov (ko smo uveljavljali, je bilo cca 25€ na 1m2 zastekljene povrsine). Mislim da je letno nek sklad za subvencioniranje takih zadev, in glede na stevilo prijav dolocijo kvoto, ki jo bodo izplacevali vlagateljem - EKO vlagateljem :) Ni pa to bilo ravno hitro, cakali smo vsaj pol leta da so nakazali denar, ce ne se dalj. Tako da se kar pridno pozanimajte in izpolnite vsi, ki boste kdaj oz. ste pred kratkim menjali okna.

V moji sobi tudi sam slisim "pokanje-zvijanje" okenskih okvirjev ko zjutraj spomladi/poleti sonce vzhaja, so namrec plasticna v temno rjavi barvi in ni nic kaj prijetno - pa ni ravno huda soncna stran. Mogoce bi bilo bolje da bi pustili lesena okna, ter zamenjali samo police, kajti v moji sobi je bila lesena polica (dolga cca 2,5m) privijacena s tremi vijaki ter spodaj na treh koncih podlozena s parimi kladicami, med steno in polico pa samo z zeblji zabita "okrasna" letev - spodaj je vedno pihalo, dihtalo ni nic!


LP
 
Uporabniški avatar
myster
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1978
Pridružen: Pe feb 09, 2007 3:43 pm
Kraj: malo tu, malo tam, odvisno od vremena

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a myster So apr 21, 2012 2:31 pm

sebaveh je napisal/-a:Lesena.
Moj oče, dokler se je še ukvarjal z avtoprevozništvom pred 15-25 leti, je že takrat vozil slovenska lesen okna v Nemčijo, ker so nemci že takrat zmetali vsa plastična ven. In to je šlo za med.
Moj stric je dal plastično okno v spodnji kuhinji, prostor pa je pač takšen da je ves čas zelo toplo noter. In kmalu se je začela nabirati plesen v okvirju okne.
Slišal sem že primere, ko ljudje niso mogli spat zaradi te nesnage in glivic.


nemci so zaradi požarne varnosti zmetati vn plastična okna in zamenjati za lesena ali aluminjasta, ker so se ljudje pri požaru zadušili zaradi gorenje plastike in se s tem zadušili...

pri novih okenih za dobro izolirano hišo brez (prisilnega-rekuperator zraka) prezračevanja, se ponavadi začene pojavljati plesen. danes ne dobiš več slabih oken in vsa okna na današnjih trgih zelo dobro tesnijo. tako se v prostoru nabira vlaga, kar so idealni pogoji za plesen.
ker je to problem pri večina hišah (ponavadi pri starih hišah, ki se obnavjalo), ki izolirajo hišo in zamenjajo okna imajo problem s plesnijo in potem vsako jutro ali pa zvečer odpirajo vsa okna za 10-20 minut tudi pozimi. zato sem jaz mnenja, da pred menjavo oken je bolj pametno vgradit rekuperator zraka, če je hiša že izolirana.
Lep pozdrav :)
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a lancia hf So apr 21, 2012 4:20 pm

myster je napisal/-a:ker je to problem pri večina hišah (ponavadi pri starih hišah, ki se obnavjalo), ki izolirajo hišo in zamenjajo okna imajo problem s plesnijo in potem vsako jutro ali pa zvečer odpirajo vsa okna za 10-20 minut tudi pozimi. zato sem jaz mnenja, da pred menjavo oken je bolj pametno vgradit rekuperator zraka, če je hiša že izolirana.


Ahhhh to pa ne, je bolje bajto fino zadihtat, da se ja zadušiš od slabga zraka v njej. Prišparaš pa na kurjavi in samo to šteje :lol: :mrgreen:
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a Daedalus Ne apr 22, 2012 3:21 pm

Vsekakor je energijsko veliko bolj učinkovito (in isto zdravo) imeti dobro izolirano in zadihtano hišo, katero zluftaš za 15-20min zjutraj, in potem kuriš, kot pa če se sama lufta cel dan, in prek špranj in prek zidov in prek stekel in vsega.
 
Uporabniški avatar
denko4
Novinec
 
Prispevkov: 378
Pridružen: Pe sep 04, 2009 9:54 pm
Kraj: dolenjske benetke

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a denko4 Ne apr 22, 2012 5:19 pm

Mislim kaj na tem forumu ne znate uporabljati kljuke in odpirati oken? :roll: Če se vam pa ne da, pa zvrtajte noter kakšno luknjo ali pa tesnilo vzamite stran :DDD

Čudno, da se mi, po desetih letih z plastičnimi okni, še nismo zadušili. Pa ni nobenega zvijanja, ali pokanja, ali posedanja, ali kakšnihkoli drugih problemov.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a lancia hf Ne apr 22, 2012 5:32 pm

:lol: lesena okna so preverjena 300+ let o plastičnih je tukaj govora pa samo 10-15 let in so že kar precej boljša.
samo nek primer, ki nima veze z okni, azbest za kritino in svinec za vodovod sta bila tudi svoje čase zelo popularna, po toliko letih se pa ve kaj se z njim dogaja.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
denko4
Novinec
 
Prispevkov: 378
Pridružen: Pe sep 04, 2009 9:54 pm
Kraj: dolenjske benetke

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a denko4 Ne apr 22, 2012 6:07 pm

Dajmo četvorno ali pa celo petorno zasteklitev, da bo steklo čim manj toplote prevajalo, potem pa lesene okvirje, da bodo okna dihala in da se bo zrak menjal :roll:

Zakaj? Zato ker je to moderno!
 
Uporabniški avatar
myster
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1978
Pridružen: Pe feb 09, 2007 3:43 pm
Kraj: malo tu, malo tam, odvisno od vremena

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a myster Ne apr 22, 2012 7:36 pm

seveda trendi oken se spet vrača nazaj na stare tire: torej dvojna zasteklitev in dvojno tesnilo. 5 let nazaj je bil trend 3x ali celo 4x steklo in 3-5 tesnil iz različnih materialov.problemi so bili, ko je vsak material na okoljsko klimo drugače deloval in so spoznali, da taka okna po nekaj letih skoraj enako prevoda kot bolj enostavna okna z dvojno zasteklitvijo in dvojni tesnilom.
sedaj se pojavljajo okna z dvojno zasteklitvijo in delnim vakuumom med stekli. ta tehnologija je še v povojih, ampak prvič sem zanjo slišal okoli 4 leta nazaj.torej če ni zraka vmes, ni prevodnega mosta pri steklu (oz. je zelo majhen). prevoden je samo okvir okna. teoretično pri takih oknih ni toplotnega mostu in zvočnega prevoda

Vsekakor je energijsko veliko bolj učinkovito (in isto zdravo) imeti dobro izolirano in zadihtano hišo, katero zluftaš za 15-20min zjutraj, in potem kuriš, kot pa če se sama lufta cel dan, in prek špranj in prek zidov in prek stekel in vsega.


to seveda ni res...rekuperator za dobro zadihtano hišo je edina rešitev in še vedno varnejša (razn montaže, če nimaš predpripravljenih cevi), saj gre za zelo enostaven sistem.ker gre za zelo enostaven sistem, tudi ne porablja veliko elektrike. imaš pa dosti bolj nadzorovano klimo v hiši in ni prepiha.tudi preklopiš lahko z toplozračnim kolektorjem ali z toplotno črpalko zrak-zrak.pri znancih imajo te probleme, ampak kljub dnevnemu prezračevanju je plesen prisotna po kotih in za omaram.in imajo majhnega otroka, ki že ima posledice zaradi plesni, čeprav skrbno uničujejo plesen in uporabljajo tiste razvlaževalce (ceresit al ka je že).
Lep pozdrav :)
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a Daedalus Ne apr 22, 2012 9:18 pm

myster je napisal/-a:seveda trendi oken se spet vrača nazaj na stare tire: torej dvojna zasteklitev in dvojno tesnilo. 5 let nazaj je bil trend 3x ali celo 4x steklo in 3-5 tesnil iz različnih materialov.problemi so bili, ko je vsak material na okoljsko klimo drugače deloval in so spoznali, da taka okna po nekaj letih skoraj enako prevoda kot bolj enostavna okna z dvojno zasteklitvijo in dvojni tesnilom.
sedaj se pojavljajo okna z dvojno zasteklitvijo in delnim vakuumom med stekli. ta tehnologija je še v povojih, ampak prvič sem zanjo slišal okoli 4 leta nazaj.torej če ni zraka vmes, ni prevodnega mosta pri steklu (oz. je zelo majhen). prevoden je samo okvir okna. teoretično pri takih oknih ni toplotnega mostu in zvočnega prevoda

Vsekakor je energijsko veliko bolj učinkovito (in isto zdravo) imeti dobro izolirano in zadihtano hišo, katero zluftaš za 15-20min zjutraj, in potem kuriš, kot pa če se sama lufta cel dan, in prek špranj in prek zidov in prek stekel in vsega.


to seveda ni res...rekuperator za dobro zadihtano hišo je edina rešitev in še vedno varnejša (razn montaže, če nimaš predpripravljenih cevi), saj gre za zelo enostaven sistem.ker gre za zelo enostaven sistem, tudi ne porablja veliko elektrike. imaš pa dosti bolj nadzorovano klimo v hiši in ni prepiha.tudi preklopiš lahko z toplozračnim kolektorjem ali z toplotno črpalko zrak-zrak.pri znancih imajo te probleme, ampak kljub dnevnemu prezračevanju je plesen prisotna po kotih in za omaram.in imajo majhnega otroka, ki že ima posledice zaradi plesni, čeprav skrbno uničujejo plesen in uporabljajo tiste razvlaževalce (ceresit al ka je že).


Govoril sem seveda v primeru, ko rekuperator zraka ni prisoten (pustimo zdaj razloge zakaj). Seveda je DALEČ najboljša rešitev rekuperator zraka (no, še boljša je zemeljski prenosnik toplote, ki pa je dražji), in tega bi MORALA imeti vsaka novogradnja. Ravno tako toplotno črpalko. Vsak bo prenesel tistih nekaj tisoč € več začetnega vložka (še posebej, če sodim po velikosti novogradenj, ki so povečini predimenzionirane za potrebe tistih, ki v njih potem živijo...in že s tega vidika bi se dalo ta vložek prinesti noter). Vendar to je itak druga debata...
Materiali pa se starajo tudi v oknih z 2-slojno zasteklitvijo, btw. :)

Glede dihanja lesa: les diha minimalno, in niti približno ne dovolj za izognitev plesni. In primer našega balkona=kopalnice (študentski flat.press): okna so lesena IN obupno tesnijo (res obupno...pozimi veje zrak iz špranj), vendar zaradi vlage plesen je. Nauk te zgodbe je: če so zidovi mrzli in je v prostoru vlaga, te niti kubiki zraka na uro ne rešijo pred plesnijo. Pred plesnijo te rešijo topli zidovi, dovolj pogosto visoka temperatura v prostoru (problem pri nevseljenih stanovanjih/hišah ali pa redko uporabljanih sob) IN prezračevanje. Prvi pogoj za vse skupaj je torej dobra izolacija, potem pa prezračevanje, pa najsi bo to z rekuperatorjem ali pa z odpiranjem oken. Primer: naša soba ima okna, ki gledajo na isti balkon. Imamo zelo debele (old school) zidove, ki imajo poleg debeline še balkon kot izolator, in zračimo redko (zrak velikokrat slab in zatohel, vendar lenoba prevlada, jbg). Plesni ni. Sostanovalci imajo isto debele zidove, vendar so na zunanji strani (nimajo balkona za izolacijo)...glej ga zlomka, plesen je. In ni zato, ker se premalo zrači, ampak zato, ker so stene mrzle.

Dobra izolacija in dobra okna: manj € za ogrevanje, prostori ostanejo dlje časa topli, zunanji zidovi imajo precej višjo temperaturo, prezračiš vsak dan (in ker je zračenje na začetku ogrevanja prostorov bolj smiselno, je tudi tu prednost zaradi počasnejšega ohlajanja npr. ponoči - takšen zrak bo "nosil" več vlage). Nevem kaj nekateri toliko komplicirate.

PS: Ni cel post letel nate, myster. Zgolj tisti prvi del.
 
lium
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne avg 12, 2012 8:08 pm

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a lium Ne avg 12, 2012 9:25 pm

trojna se naj nebi rosila...
 
Uporabniški avatar
matey18
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Sr jan 23, 2008 3:29 pm
Kraj: kranj

Re: Menjava oken - dvojna ali trojna zasteklitev

Napisal/-a matey18 To apr 30, 2013 2:59 pm

Doma delam adaptacijo pa bom menjal balkonski del.zanima me ce je tu gor kdo ki se ukvarja s tem da bi dal dobro ponudbo?sem pa iz okolice kranja
 
Uporabniški avatar
obby
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr apr 23, 2003 10:53 am
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov