Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
FLINK
Uporabnik
 
Prispevkov: 1065
Pridružen: To jul 29, 2003 3:34 pm
Kraj: Novo mesto

Strešna okna za hišo

Napisal/-a FLINK Če nov 14, 2013 7:28 pm

Vem, da je to forum avtomobilizma ampak vseeno:

-je kdo v zadnjem času vgrajeval strešna okna v hiši? Zanimajo me predvsem osnovne ideje, izkušnje, informacije,...
:)
 
Uporabniški avatar
sablač
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 534
Pridružen: To okt 05, 2004 9:48 pm
Kraj: štore-celje

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a sablač Če nov 14, 2013 8:13 pm

imam krovsko firmo in jih mnogo vgradimo,tudi sam jih imam vgrajene.kaj te zanima.
evo pri starsih
Slika
in pri meni
Slika

ostale slike
http://www.mojalbum.com/sablac/matej-canzek-maj-sp
Vsi so vedeli da je to nemogoče. Potem pa je prišel nekdo, ki tega ni vedel in uspelo mu je!
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a sašo5 Če nov 14, 2013 8:16 pm

lahko ti samo predlagam, da niti ne pomisli, da bi kupil kaj drugega kot Velux......

cca 5 let nazaj sem menjal (imam sicer samo dva v mansardi) bila sta Glin Nazarje oz. "Bočna" dejansko se je en "razpadel" pa je bilo vzdrževano po predpisih (pač vsako drugo leto prelakiran z brezbarvnim lakom) te "Veluksi" pa zgledajo kot da sem jih včeraj dal na streho....mam občurek, da bodo "50" let zdržali.....

PS. Matej svaka čast :bow (slika 8, 9 si na Zlatiboru :pokrival mrgreen: (stil strehe)
 
pavel
Novinec
 
Prispevkov: 262
Pridružen: Po jun 05, 2006 2:34 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a pavel Če nov 14, 2013 8:45 pm

Tudi jaz imam Veluxova 7-8 let. V spalnici ni problemov, problem je pa v kopalnici zaradi vlage. Že ko sem jih kupoval, sem nameraval kupiti za kopalnico plastificirana, pa me je trgovec (ki plastificiranih ni imel na zalogi) prepričal, da ni potrebe po plastficiranih. Sedaj se mi kllub rednemu lakiranju nabira plesen pod lakom, mislim da bom moral v par letih razmišljati o menjavi.

lp
 
FLINK
Uporabnik
 
Prispevkov: 1065
Pridružen: To jul 29, 2003 3:34 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a FLINK Če nov 14, 2013 8:54 pm

Hvala za odgovore.
Sabljač: največjo pomisleki so:

1.) Sedaj sem veliko bral o tem, da pride skozi strešna okna več svetlobe kot skozi frčado in končni izračun naj bi bil manjši v prid strešnih oken.
2.) Ker sem začel obnavljati hišo predvsem v energetskem smislu sem menjal okna za troslojna-6-komorna. Okna so vrhunsko izolativna. Ta teden sem se zanimal za okna VELIX in izvedel, da so okna le lesena in imajo dvojno steklo. Največji problem mi predstavlja toplotna izguba. V načrtu imam vgraditi 4strešna okna 2 nad dvema in tako bi bila velika steklena površina. Glede na to, da gre vsa toplota gor me skrbijo izgube.
3.) Cena strešnega okna je še sprejemljiva, vendar z vsemi dodatki cena naraste X2. Pred direktnimi sončnimi žarki potrebujem zunanjo zaščito in tudi notranjo ( s tem zmanjšam toplotne izgube in tudi poleti prekomerno segrevanje). Sedaj imam pomisleke, da okna mogoče le niso cenejša.

Kaj svetuješ ti?
:)
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a radar Če nov 14, 2013 9:20 pm

sam bi sedajle verjetno vgradil tole..

http://www.fakro.si/izdelki/ponudba/stresna-okna/

lp
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a hippo Pe nov 15, 2013 7:16 am

sablač je napisal/-a:imam krovsko firmo in jih mnogo vgradimo,tudi sam jih imam vgrajene.kaj te zanima.

Daj mi prosim povej kaj se da naresti glede hrupa, ker mene strašno moti hrup od dežja. Pri močnejših nalivih se celo zbudim in to mi niti najmanj ni všeč.
Je kakšna praktična rešitev?
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a ban Pe nov 15, 2013 7:25 am

@sablač: Čemu pa služijo tista tri strešna okna pod nadstreškom :?:
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a ~toMmy~ Pe nov 15, 2013 8:11 am

Svetlobi? :D
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a Ivan36 Pe nov 15, 2013 8:44 am

ban je napisal/-a:@sablač: Čemu pa služijo tista tri strešna okna pod nadstreškom :?:

Učna doba ter praksa Sablača ;) tle ni imel kaj zajebat :lol: Se pa vidi vozni park od soseda ni, da ni, naši podjetniki, en naš sosed ima tudi fse to bajta pa nedokončana :D
 
Uporabniški avatar
sablač
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 534
Pridružen: To okt 05, 2004 9:48 pm
Kraj: štore-celje

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a sablač Pe nov 15, 2013 10:27 pm

Pozdrav
najprej odgovor avtorju teme

res je da okno da več svetlobe kot frčada.če rabiš svetlobo je glas za okno, če pa rabiš prostor pa je logična izbira frčada.
prostora ne rabiš če je kolenčni zid dovolj visok,
žal je, da če je kolenčni zid previsok potem se pri oknu vidi samo v zvezde.
za kaj več bi moral imeti vsaj skice objekta-lahko mi jih pošlješ na mail.
vgrajujemo vse po želji stranke, sam imam vgrajena fakro okna.
povpraševanje za ponudbo lahko pošlješ tudi direktno na fakro
od kje pa si?

@saso5 ce mislis ta objekt
Slika
ta objekt je 10 km iz celja - bivalni vikend za upokojen par - neverjeten izkoristek prostora.je pa to baje čisti gorenjski stil- planšarskih koč - mislim da jim pravijo "kekec"

tako kot je rekel @radar fakro ima tudi nizkoenergijska okna, lesena, plastificirana in tudi plastična. pravtako imajo zunanje in notranje dodatke, električne pomike z avtomatiko....

@hippo glede hrupa pri dežju se da pri večini vgradit zunanji rolo,ki vsaj delno razbije kapljice vode čeprav je bolj namenjeno temu da odbije sončno svetlobo.je pa res da se nadležnemu zvoku tu žal ne bo možno čisto ubežat- dež pada po steklu in pločevinastih obrobah (tu ima fakro tudi že obrobe z izolacijo). za roloje bi rabo proizvajalca oken in dimenzije da ti kaj več povem,lahko tudi pošlješ sliko na mail

@ban ta tri okna res služijo svetlobi,v tistem času ko se je tu delala streha je bilo to ceneje in lažje dobavljivo kot kakšne kupole.

@ivan36 absurd je to da je vozni park ves naš (od tastarih, moj,od moje itd), bajta z fasado in 4 strešnii okni od staršev, bajta oz delavnca brez fasade moja. se vec absurd pa da še večine voznga parka ni na sliki, pa tud fasada na moji je skor fertik,cajka samo se zakljucni sloj,ta pa ko bo bo.

upam da sem kaj pomagal, če še koga kaj zanima sem na voljo tu, ali pa v galeriji najdete vizitko in se lahko tudi čujemo, se pogovorimo po telefonu oz. se oglasim na ogled itd

aja moj hobi pa je avtomobilizem
slike mojih in bratovih projektov pa tu
http://www.mojalbum.com/sablac

lep pozdrav
Vsi so vedeli da je to nemogoče. Potem pa je prišel nekdo, ki tega ni vedel in uspelo mu je!
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a hippo So nov 16, 2013 7:18 pm

sablač je napisal/-a:@hippo glede hrupa pri dežju se da pri večini vgradit zunanji rolo,ki vsaj delno razbije kapljice vode čeprav je bolj namenjeno temu da odbije sončno svetlobo.je pa res da se nadležnemu zvoku tu žal ne bo možno čisto ubežat- dež pada po steklu in pločevinastih obrobah (tu ima fakro tudi že obrobe z izolacijo). za roloje bi rabo proizvajalca oken in dimenzije da ti kaj več povem,lahko tudi pošlješ sliko na mail

Velux GGU M06
 
Uporabniški avatar
sablač
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 534
Pridružen: To okt 05, 2004 9:48 pm
Kraj: štore-celje

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a sablač So nov 16, 2013 9:38 pm

Vsi so vedeli da je to nemogoče. Potem pa je prišel nekdo, ki tega ni vedel in uspelo mu je!
 
FLINK
Uporabnik
 
Prispevkov: 1065
Pridružen: To jul 29, 2003 3:34 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a FLINK Po nov 18, 2013 6:55 pm

Sablač:

Predvsem me zanimajo toplotne izgube zaradi strešnih oken napram frčadi in tudi stroškovna primerjava. Kot sem rekel: v Novem mestu Velux nima svoje trgovine; prodajalec mi je svetoval preko kataloga in edino vprašanje, ki sem ga imel je bilo, če imajo na izbiro steklo (dvo, tri ali štiroslojna) in tudi več različnih okvirjev-on mi je le znal povedat, da so dvoslojna in lahko izbiras med dvema različnima tipoma.

Kakšne izkušnje imaš glede oken: Velux-Fakro? Bral sem tudi forume, kjer imajo ljudi slabe izkušnje glede zamakanja, vlage,...
Prav tako me zanimajo stroškovne primerjave; pri energetski optimatizaciji cenovno povečam strošek okna X2 (z notranjo in zunanjo zaščito).

lp
:)
 
Uporabniški avatar
sablač
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 534
Pridružen: To okt 05, 2004 9:48 pm
Kraj: štore-celje

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a sablač Po nov 18, 2013 7:57 pm

procentualno mi zmontiramo 75% fakro in ostalo drugo,to pa zaradi tega ker so fakro cenovno ugodnejsa,ce je okno pravilno zmontirano z vso izolacijo ne sme bit zamakanja in toplotnih mostov,vlaga pa je lahko problm pri nezadostnem zracenju.
stroskovno primerjat je pa tu kar problem,ker je pri frcadi in tudi oknih preveliko raznih variant in spremenljivk.je pa res da lahko prides cenej skoz z najenostavnejso frcado kot z najdrazjim oknom z vsemi dodatki.o cen se jaz preko prsta ne rad pogovarjam.potrebujemo vec dejstev za kaksne podrobnosti.
imas se zs
Zadnjič spremenil sablač, dne Če nov 21, 2013 8:07 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Vsi so vedeli da je to nemogoče. Potem pa je prišel nekdo, ki tega ni vedel in uspelo mu je!
 
ddejc
Novinec
 
Prispevkov: 206
Pridružen: Če feb 28, 2008 11:29 am

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a ddejc Če nov 21, 2013 1:27 pm

Pred kratkim sem bil v mansardi, ki ima vgrajena Roto strešna okna. Dežja skoraj ne slišiš. Je pa res, da sem sam ugotovil, da ni problem strešno okno ampak obroba okoli okna. V mojem primeru je problem tisti pleh okoli okna in to ropota, ko padajo kaple nanj. Mene osebno ne moti, ker spim k top :lol:

Sicer pa imaš od proizvajalcev opcije Velux, Roto in Fakro. Mislim, da z nobenim ne boš sfalil. Za kopalnico pa najboljše plastično okno, ker se še na plastičnem pokaže plesen :evil:

Če boš imel okna v spalnem prostoru in rad spiš v prezračenem prostoru si omisli električno okno, ki ima zraven tudi senzor za dež. Meni se je že zgodilo, da sem zaspal pri odprtem oknu, ko se je sredi noči ulilo. Če imaš električnega s senzorjem se lepo sam zapre.

O toplotnih izgubah pa ti ne znam povedati kaj dosti, ker kot najemnik plačujem pavšalen strošek za ogrevanje.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a J.McLane Če nov 21, 2013 1:56 pm

Seveda imaš tudi 3 slojna Velux:
http://www.velux.si/za_koncne_kupce/izd ... asteklitev
http://www.velux.si/za_koncne_kupce/izd ... litev.aspx

Moraš pa tudi vedeti, da so velika okna zmeraj energetsko potratna, pri strešnem oknu pa dobiš več svedlobe z manjšim oknom ali manjšim številom oken.

Ni mi pa jasno kaj nekateri delate s kopalnicami, mi v kopalnici nimamo nobenih težav z vlago ali plesnijo, fuge v ploščicah so še snežno bele pa jih v 4 letih nismo niti enkrat čistili. Edino kar se naredi je to, da se po tuširanju vklopi ventilator (oken ni), pa večino časa so vrata kopalnice odprta.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a emozul Če nov 21, 2013 5:06 pm

J.McLane je napisal/-a:Seveda imaš tudi 3 slojna Velux:
http://www.velux.si/za_koncne_kupce/izd ... asteklitev
http://www.velux.si/za_koncne_kupce/izd ... litev.aspx

Moraš pa tudi vedeti, da so velika okna zmeraj energetsko potratna, pri strešnem oknu pa dobiš več svedlobe z manjšim oknom ali manjšim številom oken.

Ni mi pa jasno kaj nekateri delate s kopalnicami, mi v kopalnici nimamo nobenih težav z vlago ali plesnijo, fuge v ploščicah so še snežno bele pa jih v 4 letih nismo niti enkrat čistili. Edino kar se naredi je to, da se po tuširanju vklopi ventilator (oken ni), pa večino časa so vrata kopalnice odprta.


Ja, ali pa se tako malo tuširate :D
Jaz lahko povem iz svojih izkušenj ker smo leto nazaj izdelali mansardo z velux okni.
Ponovno jih bi manj montiral kot smo jih, ker je sama izguba toplote velika, sliši se dež, poleti je vroče kljub temu, da smo vzeli notranjo senčilo in zunanjo, pa se bore malo pozna.
Če je možno izdelajte frčado,
 
FLINK
Uporabnik
 
Prispevkov: 1065
Pridružen: To jul 29, 2003 3:34 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a FLINK Če nov 21, 2013 9:09 pm

Ni mi jasno, kako lahko dobivam tako različne odgovore.
Eni so ful zadovoljni, nic zamakanja, svetloba perfektna. z dodatki je izolativnost super.
spet drugi kritizirate, vam zamaka in pravite, da so energetsko katastrofa. Ni mi povsem jasno, če vzameš troslojna okna, notranjo in zunanjo zaščito in imate potem nenormalno toplotno izgubo in bi bila frčada veliko boljša izbira.

Ima kdo od vas mogoče slikati iz notranje strani strešna okna, ki tvorijo kompleks?
:)
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Strešna okna za hišo

Napisal/-a J.McLane Pe nov 22, 2013 9:57 am

Imam 7 Velux strešnih oken klasičnih 2 slojnih (59) na nobenem še nikoli nisem zaznal kondenza. Glede toplotnih izgub pri velikosti 80x140 pri 3 slojni verziji pri -15° pomenijo:
0,5 W/m2K * (1,12 m2 * 36 K) = 20,6 W

Koliko imaš kaj toplotne izgube celotnega objekta pri -15°? Kakšen kW ali dva? Vprašanje ali frčada ali strešna okna ni koliko več energetskih izgub bo ampak funkcija/izgled/izkoriščen prostor/pogled ven.

Največji problem strešnih oken je poleti ko ti sonce segreva prostor kot topla greda, zunanje senčilo je tu obvezno, ampak z zunanjim senčilom tudi zmanjšaš količino svetlobe v prostoru. Po drugi strani je pa pozimi to prednost saj so sončni dobitki večji kot pa pri frčadi.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov