Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
stjurc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Če jun 18, 2009 1:24 pm
Kraj: Dolenjska

Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a stjurc Če okt 01, 2009 10:53 am

Poleti 2010 nameravamo obiskati sorodnike v Kanadi (Toronto). Za popestritev potovanja pa smo si zamislili let v New York, ostati tam 3-4 dni, potem najeti avto in se odpeljati čez mejo v Kanado k sorodnikom. Po Kanadi bi tudi naredili kar nekaj kilometrov (mogoče še skočili nazaj v ZDA do Detroita ali celo Chicaga), potem pa se po cca. 2 tednih iz Toronta podali nazaj v NY, vrnili avto in poleteli nazaj proti domu.

Možna je tudi drugačna varianta: Let v in iz Toronta, tam najem avtomobila in izlet v NY, mogoče Detroit, Chicago.

Pozanimal sem se že o najemih avtomobila in vem, da je potrebno imeti mednarodno vozniško dovoljenje, starejši moraš biti od 21 let (to ne bo problema, ker jih piham proti 30 ;) ) ipd.

Zanima pa me sledeče: kakšne so omejitve pri vožnji najetega avtomobila čez mejo (torej ZDA-Kanada-ZDA ali Kanada-ZDA-Kanada)? Je to sploh možno? So potrebni kakšni posebni papirji? Tudi sicer me zanimajo izkušnje z najemom avtomobila čez lužo in kakšni nasveti za dober najem. Aja še to: potovati gremo 4 odrasli in 1 2-letni otrok.

Hvala vnaprej.
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a nevermind Če okt 01, 2009 12:02 pm

stjurc je napisal/-a:Zanima pa me sledeče: So potrebni kakšni posebni papirji? Tudi sicer me zanimajo izkušnje z najemom avtomobila in kakšni nasveti za dober najem.


Si bom sposodil temo (brez zamere).
Tudi mene zanima zgoraj napisano. Aprila gremo v Dubaj.
Slišal sem, da lahko mednarodno voz. dovoljenje pridobiš pri AMZS-ju (potrebuješ osebno, vozniško, fotografijo). Ali je to res in koliko stane?
Ali imajo kakšne omejitve glede avtomobilov za turiste, ker mislimo najet kakšen ameriški avto z čim večjo kubaturo (> +5000 ccm)?
Kakšne so omejitve tam?
Še kaj pomembnega rabim vedeti?

Morda ve kaj uporabnik @cornelius?

Če me bo še kaj zanimalo napišem po 22, ker grem sedaj na delo.

Hvala.
Zadnjič spremenil nevermind, dne Če okt 01, 2009 12:04 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
c.o.b.
Uporabnik
 
Prispevkov: 973
Pridružen: Če maj 04, 2006 5:16 pm

Napisal/-a c.o.b. Če okt 01, 2009 12:04 pm

glede na to da greš lahko z rent-a car, najetim v Sloveniji, v skorajda vse države brez omejitev, ne vidm zakaj bi mel Američani to drgač narejen tako da pomoje brez problema.

mogoče en nasvet, ker sem bil v v tem poslu: priporočam, da preveriš čim več firm in primerjaš pogoje in cene, z najemi v ZDA nimamizkušenj, ampak lelik del slovenskih rent-a car je franšiza tako da lahko tut pri nas se pozanimaš o pogojih in cenah najema v ZDA... vnaprejšnje rezervacije prek neta so pa itak najcenej...

Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a esem Če okt 01, 2009 2:41 pm

nevermind je napisal/-a:...
Slišal sem, da lahko mednarodno voz. dovoljenje pridobiš pri AMZS-ju (potrebuješ osebno, vozniško, fotografijo). Ali je to res in koliko stane?
...


AMZS je napisal/-a:Mednarodno vozniško dovoljenje - MVD

Mednarodno vozniško dovoljenje © AMZS MVD je dokument, uradno priznan s strani organizacije Združenih narodov. Sprejemajo ga v skoraj 120 državah sveta. V nekaterih državah se zahteva, v nekaterih pa sploh ni potrebno. Za mnoge države se priporoča, v nekaterih državah se zahteva le za določene narodnosti. Vsekakor je povsod v tujini priročen dokument in pomaga vozniku - tudi če ga država ne zahteva - ob policijskih kontrolah, prometnih prekrških in prometnih nesrečah, saj pogosto olajša in pospeši formalnosti. MVD je pravzaprav prevod nacionalnega vozniškega dovoljenja, zato morajo imeti vozniki v tujini poleg mednarodnega s seboj tudi veljavno nacionalno vozniško dovoljenje!

AMZS priporoča MVD voznikom, ki pogosto potujejo z vozilom po različnih državah in še zlasti, če nameravajo v tuji državi najeti ali si izposoditi vozilo. MVD, ki ga izdaja AMZS, je tiskano v obliki knjižice, ki jo predpisuje Konvencija o cestnem prometu (Dunaj, 1968) in velja tri leta od dneva izdaje s tem, da je rok tudi krajši, če veljavnost slovenskega vozniškega dovoljenja poteče pred tem rokom. Nekateri avtomobilski klubi izdajajo MVD v skladu z ženevsko konvencijo (1949), po kateri je veljavnost dovoljenja eno leto. Vendar lahko posamezne države omejijo veljavnost MVD za vsak posamezni obisk njihove države. V vsakem primeru je dolžina obiskovalčevega bivanja določena z veljavnostjo njegovega vizuma ali z drugim dovoljenjem za bivanje.

Za pridobitev MVD je potrebno predložiti

* veljavno slovensko vozniško dovoljenje,
* potni list ali osebno izkaznico,
* fotografijo velikosti 35x45mm.


Cena: 22,96 EUR
Cena za člane AMZS: 20,66 EUR

Dokumente za izdelavo mednarodnega vozniškega dovoljenja lahko prinese tudi druga oseba, mednarodno vozniško dovoljenje izdelamo takoj.

Če je oseba že v tujini, mora za pridobitev MVD poslati v Slovenijo originalno vozniško dovoljenje in osebni dokument ali kopijo, ki jo žigosa Slovenski konzulat v državi, kjer se nahaja.
MVD ne morete pridobiti, če imate v nacionalnem vozniškem dovoljenju vpisano prepoved in v primeru, če imate zaradi izgube ali kraje slovenskega vozniškega dovoljenja le začasno potrdilo.

Nekatere države, ki niso podpisnice Konvencije o cestnem prometu (1968) in ki poleg nacionalnega dovoljenja zahtevajo tudi MVD:
Angola, Argentina, Avstralija, Barbados, Bangladeš, Čile, Dominikanska republika, Egipt, Indija, Indonezija, Jamajka, *Japonska, Jordanija, Kanada, Kenija, Koreja, Libanon, Malezija, Mehika, Namibija, Nigerija, Nova Zelandija, Panama, Peru, Singapur, Sudan, Sirija, Tajska, Tunizija, Venezuela, ZDA.

*Japonska - prizna le MVD, izdana v skladu z ženevsko konvencijo (1949). Slovenski vozniki, ki bi radi vozili ali najeli motorno vozilo na Japonskem, morajo zamenjati slovensko dovoljenje za japonsko pri enem izmed centrov za vozniške izpite prefekture, ki je najbližja njegovemu prebivališču. To lahko storijo brez dodatnega praktičnega ali teoretičnega izpita, predložiti pa morajo naslednje dokumente:

* potni list
* veljavno slovensko vozniško dovoljenje,
* uradni prevod slovenskega dovoljenja v japonščino (izda ga naše veleposlaništvo v Tokiju),
* dokaz, da je v Sloveniji prebival še najmanj 3 mesece od dneva izdaje slovenskega vozniškega dovoljenja,
* registrsko kartico za tujce (Aliens' Registration Card),
* eno fotografijo velikosti 3 cm x 2,4 cm.


Poleg tega mora voznik pri centru opraviti tudi pregled oči. Dovoljenje izdajo v manj kot 24 urah (po informacijah JAF).

Center za vozniške izpite v Tokiju:
Samezu Drivers' Licence Test Center
1-12-5, Higashi-Ohi
Shinagawa-ku, Tokyo
Tel. +81 3 3474 1374
 
Uporabniški avatar
chgotom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Sr mar 14, 2007 6:33 am
Kraj: Chicago, USA

Re: Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a chgotom Pe okt 02, 2009 12:16 am

stjurc je napisal/-a:Poleti 2010 nameravamo obiskati sorodnike v Kanadi (Toronto). Za popestritev potovanja pa smo si zamislili let v New York, ostati tam 3-4 dni, potem najeti avto in se odpeljati čez mejo v Kanado k sorodnikom. Po Kanadi bi tudi naredili kar nekaj kilometrov (mogoče še skočili nazaj v ZDA do Detroita ali celo Chicaga), potem pa se po cca. 2 tednih iz Toronta podali nazaj v NY, vrnili avto in poleteli nazaj proti domu.

Možna je tudi drugačna varianta: Let v in iz Toronta, tam najem avtomobila in izlet v NY, mogoče Detroit, Chicago.

Pozanimal sem se že o najemih avtomobila in vem, da je potrebno imeti mednarodno vozniško dovoljenje, starejši moraš biti od 21 let (to ne bo problema, ker jih piham proti 30 ;) ) ipd.

Zanima pa me sledeče: kakšne so omejitve pri vožnji najetega avtomobila čez mejo (torej ZDA-Kanada-ZDA ali Kanada-ZDA-Kanada)? Je to sploh možno? So potrebni kakšni posebni papirji? Tudi sicer me zanimajo izkušnje z najemom avtomobila čez lužo in kakšni nasveti za dober najem. Aja še to: potovati gremo 4 odrasli in 1 2-letni otrok.

Hvala vnaprej.




Ugodneje bo, ce si ze v Sloveniji uredis vsa placila in to prek recimo Hertz-a ali Avis-a in potem le se dvignes avto z voucherjem v ZDA. Tu obvezno navedi, da bos sel v Canado. Sicer pa Americani ne komplicirajo s Canado, ce hoces v sosednjo Mexico je pa ze drug problem (ta te tako ne zanima).

Mednarodno voznisko dovoljenej je zazeljeno, ni pa obvezno. Pokazat moras tako oba in pa imej s sabo vsaj eno kreditno kartico, raje dve...


LP iz Chicaga!
 
stjurc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Če jun 18, 2009 1:24 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a stjurc Pe okt 02, 2009 9:06 am

chgotom je napisal/-a:
stjurc je napisal/-a:Poleti 2010 nameravamo obiskati sorodnike v Kanadi (Toronto). Za popestritev potovanja pa smo si zamislili let v New York, ostati tam 3-4 dni, potem najeti avto in se odpeljati čez mejo v Kanado k sorodnikom. Po Kanadi bi tudi naredili kar nekaj kilometrov (mogoče še skočili nazaj v ZDA do Detroita ali celo Chicaga), potem pa se po cca. 2 tednih iz Toronta podali nazaj v NY, vrnili avto in poleteli nazaj proti domu.

Možna je tudi drugačna varianta: Let v in iz Toronta, tam najem avtomobila in izlet v NY, mogoče Detroit, Chicago.

Pozanimal sem se že o najemih avtomobila in vem, da je potrebno imeti mednarodno vozniško dovoljenje, starejši moraš biti od 21 let (to ne bo problema, ker jih piham proti 30 ;) ) ipd.

Zanima pa me sledeče: kakšne so omejitve pri vožnji najetega avtomobila čez mejo (torej ZDA-Kanada-ZDA ali Kanada-ZDA-Kanada)? Je to sploh možno? So potrebni kakšni posebni papirji? Tudi sicer me zanimajo izkušnje z najemom avtomobila čez lužo in kakšni nasveti za dober najem. Aja še to: potovati gremo 4 odrasli in 1 2-letni otrok.

Hvala vnaprej.




Ugodneje bo, ce si ze v Sloveniji uredis vsa placila in to prek recimo Hertz-a ali Avis-a in potem le se dvignes avto z voucherjem v ZDA. Tu obvezno navedi, da bos sel v Canado. Sicer pa Americani ne komplicirajo s Canado, ce hoces v sosednjo Mexico je pa ze drug problem (ta te tako ne zanima).

Mednarodno voznisko dovoljenej je zazeljeno, ni pa obvezno. Pokazat moras tako oba in pa imej s sabo vsaj eno kreditno kartico, raje dve...


LP iz Chicaga!


Glede na to, da prebivaš v US and A :) , me zanima kako je z gužvo v okolici velikih mest (NY, Chicago recimo) - je res tako kot vidimo v filmih: 1 ura za 5 km :)? Kako je s prenočitvami (npr. moteli) ob avtocestah (cene, varnost, potrebnost rezervacij)?
Kako je nasploh z varnostjo za turiste, ki potujejo sami? Česa se je potrebno izogibati ali paziti?

Za potovanje pa smo se začeli bolj zanimati za let v Toronto (letalska karta z isto letalsko družbo in Brnika je za Toronto na osebo 765 €, NY pa 900 € v istih terminih :shock: ).
 
Uporabniški avatar
jurre
Novinec
 
Prispevkov: 380
Pridružen: Po avg 01, 2005 10:37 pm
Kraj: Kranj

Napisal/-a jurre Pe okt 02, 2009 10:10 am

@stjurc
Mi smo sli ravno eno leto nazaj podobno pot. Z letalom do NY, tam smo bli 3 dni potem pa z avto naokoli, med drugim v Toronto in potem skoz Chicago in Washington nazaj.

Avto smo rezervirali preko neta preko firme Dollar (http://www.dollar.com/) in sicer v Angliji, ker je bilo ceneje kot direktno v ZDA! Avto pa smo prevzeli na letališču v mestu Newark, kamor smo šli z vlakom iz New Yorka. Razloga za Newark sta bila 2 - avta v NY nismo potrebovali in dražje je doplačilo za mladega voznika v NY (če si star pod 25 let).
Omejitev za vožnjo ni, v Kanado prideš brez problemov. Pri najemu smo doplačali še nekaj dolarjev na dan za avto vleko (če ti crkne v Kanadi imaš dolgo pot do NY), ter nekaj je bilo doplačila ker smo avto vrnili na drugi lokaciji (na letališču v NY, potem pa smo šli direktno na letalo).
Zastojev zna nekaj bit, mi kakšnega hujšega nismo doživeli, je pa kar nekaj časa trajalo ko smo šli nazaj da smo se prebili skozi New York na drugo stran mesta.
In imeli smo tudi mednarodno vozniško, kot so ti svetovali.

Glede prenočitev:
spali smo večinoma ob avtocestah v motelih oz innih. So dokaj poceni (nekje 20-30$ na noč) in so takoj ob izvozih z avtoceste. Glede varnosti je bilo OK, inni pa so tudi na solidnem nivoju (samo smo bili v Red Roof innih). Rezervirano nismo imeli nič in smo vedno prišli zvečer okol 21h, 22h tja pa smo vedno dobili sobo, razen enkrat (potem smo se peljali dobrih 100km naprej do naslednjega Red Roofa). Problem zna biti mogoče kakšen vikend - petki in sobote zvečer.

Čudi me kako da so take cene kart? :shock: Mi smo karte rezervirali lani maja za september, pa smo dali 570€ (iz Brnika do NY, vmes prestop v Švici). Do Švice smo šli z Adrio, potem pa z American Airlines. Ena sodelavka je šla letos maja pa je kupila karte nekje 3 tedne prej pa je dala nekje 370€ (isto iz Brnika, prestop na Dunaju pa potem v NY, z Austrian Airlines).
Slika
 
stjurc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Če jun 18, 2009 1:24 pm
Kraj: Dolenjska

Napisal/-a stjurc Pe okt 02, 2009 10:18 am

@jurre: hvala za info.
 
Gobavc
Novinec
 
Prispevkov: 220
Pridružen: Po jul 11, 2005 9:27 am
Kraj: LJ-Vič

Napisal/-a Gobavc Pe okt 02, 2009 8:13 pm

https://www.economycarrentals.com/

Mi smo rezervirali preko njih. In dobili precej ceneje kot drugje...
 
Uporabniški avatar
chgotom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Sr mar 14, 2007 6:33 am
Kraj: Chicago, USA

Re: Najem avtomobila v ZDA in pot z njim čez mejo v Kanado

Napisal/-a chgotom So okt 03, 2009 4:41 am

stjurc je napisal/-a:
chgotom je napisal/-a:
stjurc je napisal/-a:Poleti 2010 nameravamo obiskati sorodnike v Kanadi (Toronto). Za popestritev potovanja pa smo si zamislili let v New York, ostati tam 3-4 dni, potem najeti avto in se odpeljati čez mejo v Kanado k sorodnikom. Po Kanadi bi tudi naredili kar nekaj kilometrov (mogoče še skočili nazaj v ZDA do Detroita ali celo Chicaga), potem pa se po cca. 2 tednih iz Toronta podali nazaj v NY, vrnili avto in poleteli nazaj proti domu.

Možna je tudi drugačna varianta: Let v in iz Toronta, tam najem avtomobila in izlet v NY, mogoče Detroit, Chicago.

Pozanimal sem se že o najemih avtomobila in vem, da je potrebno imeti mednarodno vozniško dovoljenje, starejši moraš biti od 21 let (to ne bo problema, ker jih piham proti 30 ;) ) ipd.

Zanima pa me sledeče: kakšne so omejitve pri vožnji najetega avtomobila čez mejo (torej ZDA-Kanada-ZDA ali Kanada-ZDA-Kanada)? Je to sploh možno? So potrebni kakšni posebni papirji? Tudi sicer me zanimajo izkušnje z najemom avtomobila čez lužo in kakšni nasveti za dober najem. Aja še to: potovati gremo 4 odrasli in 1 2-letni otrok.

Hvala vnaprej.




Ugodneje bo, ce si ze v Sloveniji uredis vsa placila in to prek recimo Hertz-a ali Avis-a in potem le se dvignes avto z voucherjem v ZDA. Tu obvezno navedi, da bos sel v Canado. Sicer pa Americani ne komplicirajo s Canado, ce hoces v sosednjo Mexico je pa ze drug problem (ta te tako ne zanima).

Mednarodno voznisko dovoljenej je zazeljeno, ni pa obvezno. Pokazat moras tako oba in pa imej s sabo vsaj eno kreditno kartico, raje dve...


LP iz Chicaga!


Glede na to, da prebivaš v US and A :) , me zanima kako je z gužvo v okolici velikih mest (NY, Chicago recimo) - je res tako kot vidimo v filmih: 1 ura za 5 km :)? Kako je s prenočitvami (npr. moteli) ob avtocestah (cene, varnost, potrebnost rezervacij)?
Kako je nasploh z varnostjo za turiste, ki potujejo sami? Česa se je potrebno izogibati ali paziti?

Za potovanje pa smo se začeli bolj zanimati za let v Toronto (letalska karta z isto letalsko družbo in Brnika je za Toronto na osebo 765 €, NY pa 900 € v istih terminih :shock: ).




NYC posebey downtown Manhattan se izogibaj z avtom, ustavit in parkirat tako ne mores, razen v garaznih hisah. Tam ti ga obvezno oni parkirajo in potem, ko prides ponj, traja tudi po uro ali vec, da ti ga dobijo ven, pa se drago je. Pojdi raje naokrog s taxijem ali pa podzemno (slednje ne ponoci!). Na sploh se vecjih mest izogibaj ponoci, saj lahko nehote zaides v nevarne predele.

Ko najemas avto, daj se tistih par dolarjev in vzemi dober GPS z njim, je vec kot zlata vreden. Ali pa svojega nesi s sabo iz Slovenije in prej vanj nalozi Ameriko/Canado.


Z moteli ni problema, rezervacij ni treba, so vecinoma verige npr Motel 6, Motel 8, HJ, razni Inn-i itd. Sobo ne placas po osebi ampak po sobi, imajo vecinoma noter dve postelji neredko King Size vsako in so res prostorni. No, ne v mestih ampak ob avtocestah. Motele imas potem v vsakem GPS-u, isto bencinske crpalke, restavracije. Hrana je poceni, se posebej "all-u-can-eat" buffets. Tu placas tam od 5-10$ po osebi in jes in pijes kolikor hoces.


Uzivaj in sporoci, ce bos kaj v Chicagu!
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov