Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
David34
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Če avg 06, 2009 7:57 pm

Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a David34 Sr mar 30, 2011 11:06 am

Pozdravljeni!

Smo tričlanska družina, ki se rada potepa. Skoraj vedno potujemo v lastni režiji, vsa prenočišča si rezerviramo preko Bookinga. Za prvomajske smo se namenili pogledat del balkana, torej Sarajevo, Beograd, morda celo Skopje, nazaj pa bi šli po južni Dalmaciji. V vsakem od naštetih bomo prenočili najmanj enkrat. Vozimo pa se z Oplom Vivaro Tour, kombi bo star 2 leti, torej zgleda skoraj kot nov. In jasno, se mi poraja vprašanje oz. strah pred morebitno krajo našega kombija. Torej bi bil vesel, če bi mi kdo malo napisal, na kaj moram paziti, saj sem že večkrat slišal, da so komu ukradli vozilo sredi belega dne. Zadnjič so enemu znancu v Beogradu izmaknili novo Caravello. Marsikateri ponudnik apartmajev nima lastnega parkirišča, a omenjajo možnost javnega parkirišča blizu njihovega objekta. Torej, ali je javno parkirišče varno (nekoliko izven mesta) ali je bolje odšteti nekaj več za apartma ali hotel, ki ima lastno parkirišče?

Očitno torej razni kodni ključi pri mojstrih za odtujevanje vozil ne zaležejo. A je pametno še kako drugače zavarovati vozilo, kot je npr. drog za blokiranje volana (ta,ki se pritrdi na pedalke)? A še ima kdo kak boljši predlog?

Pa še nekaj: Ali je potrebno imeti potni list za Hrvaško-Bosno-Srbijo-Makedonijo? Sj jih sicer imamo, a našemu malčku je že potekel...

Vsakemu posebej že vnaprej najlepša hvala!

David
 
Uporabniški avatar
hribko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: To apr 01, 2008 9:45 am
Kraj: koroška

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a hribko Sr mar 30, 2011 11:26 am

težko zaščitiš pred krajo,če jim bo avto oz kombi zanimiv bodo že našli način kako priti do njega
žal je pač tko,jaz sem bil enkrat z motorjem na morju na hrvaškem,pa so mi pred hotelu na varovanem parkplacu dol z motorju ukradli izpuh-ker je pač na njemu pisalo AKRAPOVIČ
pač jaz ti bi predlagal da dobr zavaruj pred krajo vozilo,pa da prenočiš kakšno noč v kombiju če ti bo kaj sumljivo
 
Uporabniški avatar
aklan86
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 585
Pridružen: Po apr 02, 2007 12:35 pm

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a aklan86 Sr mar 30, 2011 12:03 pm

Najbolje ti je dobro zavarovati avto. Ostalo se da vse urediti tako ali drugače.
Slika
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a chan Sr mar 30, 2011 12:05 pm

Težko je podati klasične napotke proti kraji vozila. Omenjeno kaznivo dejanje se lahko pripeti tudi v toplem zavetju domačega ognjišča...

Podzavestno lahko pomaga že dokaj kakovostno vgrajen alarmni sistem, ki v večini primerov odvrača tatove, najboljša "zaščita" pa bo kasko zavarovanje, če do slednjega že pride ("pleh" je le nadomestljiv!). Če bo pri srcu lažje, iščite dobro osvetljena parkirišča ter če je le možno parkirajte v bližini oken vašega prenočišča. Še nasvet: najpametneje je med dopustom "vreči možgane na pašo" ter se čimmanj sekirati glede potencialnih negativnih izkušenj, drugače se lahko sprevrže celoten dopust v agonijo, kvalitetni prosti čas pa troši za iskanje primernih parkirnih mest! Drugače bi lahko popotniki po deželah tretjega sveta (beri: Afrika, J. Amerika,...) doživeli živčni zlom zaradi strahu pred tatvinami, ropi in ne vem še čim...

David34 je napisal/-a: Pa še nekaj: Ali je potrebno imeti potni list za Hrvaško-Bosno-Srbijo-Makedonijo? Sj jih sicer imamo, a našemu malčku je že potekel...
.

Potni list je potrebno imeti za vse države, na Hrvaškem in ČG je dovolj osebna izkaznica ( http://www.mzz.gov.si/si/konzularne_inf ... _za_vstop/ )
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
ma_hi
Novinec
 
Prispevkov: 265
Pridružen: To dec 01, 2009 8:07 am
Kraj: Portorož

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a ma_hi Sr mar 30, 2011 12:14 pm

Kaj tudi kombiji so na udaru? Sprašujem, ker v glavnem čitam da so dol predvsem na udaru razni WV in še posebej golfi. Tudi mi se namreč za 1. maj odpravljamo v Sarajevo s kombijem, pa sem nekako pomislil, da je dovolj če ima le mehansko kljuko na volanu in pedalu.
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a Kegl Sr mar 30, 2011 12:21 pm

jah te kraje so kokr naletiš...jst osebno še nisem mel nobenih problemov pa sm bil po celi hrvaški, bosni in lani v črni gori! je treba bit previden kot kjerkoli drugje je pa res pa balkanci palijo bolj na nemce (VW, BMW, mečka, za ople bolj težko rečem). pač avto zavaruješ, probej ga pustit na osvetljenem prostoru, pred hotelom, hostlom, na drugih forumih sem bral tudi, da lahko plačaš varnostniku oz nekomu (če je tam) da ti čuva avto, lahko tut na parceli od nekoga pa mu daš mal dnarja...vse se da zment! na sploh mislm da so balkanci kul narod do slovencev, vsaj jst sm to tko doživel.
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a nevermind Sr mar 30, 2011 12:22 pm

Jaz ti svetujem, da si zrihtaš kako Kio, FIAT-a, Alfo,... kaj takšnega in ti ne bodo prišli blizu avta.
 
Uporabniški avatar
rhino
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Če nov 30, 2006 2:21 pm
Kraj: Maribor

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a rhino Sr mar 30, 2011 12:25 pm

V vse države bivše Jugoslavije lahko potuješ z osebno izkaznico

PS:
http://www.mzz.gov.si/si/informacije_za_popotnike/pogosta_vprasanja/potovanje_z_osebno_izkaznico/
Zadnjič spremenil rhino, dne Sr mar 30, 2011 12:28 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Kegl
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1781
Pridružen: Po jan 12, 2009 9:29 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a Kegl Sr mar 30, 2011 12:27 pm

rhino je napisal/-a:V vse države bivše Jugoslavije lahko potuješ z osebno izkaznico


res je.
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a chan Sr mar 30, 2011 12:30 pm

CHAN je napisal/-a: Potni list je potrebno imeti za vse države, na Hrvaškem in ČG je dovolj osebna izkaznica ( http://www.mzz.gov.si/si/konzularne_inf ... _za_vstop/ )


rhino je napisal/-a:V vse države bivše Jugoslavije lahko potuješ z osebno izkaznico

PS:
http://www.mzz.gov.si/si/informacije_za_popotnike/pogosta_vprasanja/potovanje_z_osebno_izkaznico/


Se posipam s pepelom ter popravljam - glej zgornji link od uporabnika rhino!
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
Uporabniški avatar
Drocky
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2138
Pridružen: So feb 19, 2005 5:49 pm

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a Drocky Sr mar 30, 2011 1:53 pm

js sem v Beogradu dva dni pustil bmwja (sicer je mal starejši in obtolčen od toče, ampak pod snegom se ni vidlo) stat pri trgovskem centru ušče, bli smo pa v hostlu zraven hotela Moskva in je bla parkirna hiša mal predaga da bi mel 4 dni avto v garažni hiši (1. cona: 75 dinarjev prva ura, vsaka naslednja 90). Pač stopiš na bus in greš pogledat enkrat na dan. Ti vzame 15min vse skup.

Drugače pa se je brez veze sekirat, ker ukradejo ti ga lahko bilo kje in bilokdaj. Boljše zavarovat proti kraj in asistenco pa je ;)
LP Rok
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a tristan01 Sr mar 30, 2011 8:04 pm

David34 je napisal/-a:Pozdravljeni!

Smo tričlanska družina, ki se rada potepa. Skoraj vedno potujemo v lastni režiji, vsa prenočišča si rezerviramo preko Bookinga. Za prvomajske smo se namenili pogledat del balkana, torej Sarajevo, Beograd, morda celo Skopje, nazaj pa bi šli po južni Dalmaciji. V vsakem od naštetih bomo prenočili najmanj enkrat. Vozimo pa se z Oplom Vivaro Tour, kombi bo star 2 leti, torej zgleda skoraj kot nov. In jasno, se mi poraja vprašanje oz. strah pred morebitno krajo našega kombija. Torej bi bil vesel, če bi mi kdo malo napisal, na kaj moram paziti, saj sem že večkrat slišal, da so komu ukradli vozilo sredi belega dne. Zadnjič so enemu znancu v Beogradu izmaknili novo Caravello. Marsikateri ponudnik apartmajev nima lastnega parkirišča, a omenjajo možnost javnega parkirišča blizu njihovega objekta. Torej, ali je javno parkirišče varno (nekoliko izven mesta) ali je bolje odšteti nekaj več za apartma ali hotel, ki ima lastno parkirišče?

Očitno torej razni kodni ključi pri mojstrih za odtujevanje vozil ne zaležejo. A je pametno še kako drugače zavarovati vozilo, kot je npr. drog za blokiranje volana (ta,ki se pritrdi na pedalke)? A še ima kdo kak boljši predlog?

Pa še nekaj: Ali je potrebno imeti potni list za Hrvaško-Bosno-Srbijo-Makedonijo? Sj jih sicer imamo, a našemu malčku je že potekel...

Vsakemu posebej že vnaprej najlepša hvala!



David


Tole kar si napisal mi nekako ne gre skupaj. Radi in dosti potujete, potem pa sprašuješ po osnovnih zadevah. Glede potenga lista so ti že odgovorili - ni potreben, saj zadošča osebna izkaznica. Kar se tiče parkiranja ni neke panike. Avto pač pustiš na kakšnem osvetljenem parkirišču ali pa se z lastnikom apartmaja dogovori da bo parkiran na njihovem dvorišču. Na splošno pa težav ne bo. Kultura na cesti in splošno je v BIH, Srbiji in Črni gori precej na višjem nivoju, kot je videti pri marsikaterem njihovem predstavniku v naših krajih.

Tudi parkiranje ni nujno drago, izogni se le raznih parkirnih hiš, kjer te lahko hitro olupijo za precej več denarja kot je potrebno. Svetujem ti, da pustiš avto na parkirišču v bližini kakšnega hotela ali kjer se nahaja varnostnik, ne puščaj ničesar v vozilu na vidnem mestu in ne bo panike.

Razmišljanje v smislu kaj pa če, potem vzemi s sabo še čelado, rešilni jopič in kup druge nepotrebne krame. Lastniki vozil pa imamo namesto vsega tega kasko zavarovanje. Konec koncev avtomobil je le dobrina in se ga lahko vedno popravi ali kupi drugega.

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a adis Sr mar 30, 2011 8:18 pm

vgradnja mul-t-locka včasih reši marsikateri problem pred krajo. no pa tudi kasko seveda.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a lancia hf Sr mar 30, 2011 8:26 pm

CHAN je napisal/-a:Podzavestno lahko pomaga že dokaj kakovostno vgrajen alarmni sistem, ki v večini primerov odvrača tatove,


Te stvari so samo še za amaterje, danes ti noben alarm ne pomaga, zakaj ne pomaga pa nebom pisal, da se ga pa uničit še preden se sproži.
Tako da je res najbolje kot so ti že napisali, avto dobro zavarvej in to je to.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
mire
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2110
Pridružen: Če jan 11, 2007 7:44 pm
Kraj: koper

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a mire Sr mar 30, 2011 8:47 pm

Noben parking,noben alarem ti ne bo pomagal samo zavarovanje,da dobis del denarja nazaj tu se pa konca.
Drugace ni vec tako hudo ˝dol˝.
Imas pa se opcijo rentat kombi.
Lp
rocna - bok - streha
Pravopis spreglej
 
Uporabniški avatar
hp6715s
Novinec
 
Prispevkov: 405
Pridružen: Pe jun 27, 2008 4:50 pm

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a hp6715s Sr mar 30, 2011 9:10 pm

David34 je napisal/-a:Pozdravljeni!

Smo tričlanska družina, ki se rada potepa. Skoraj vedno potujemo v lastni režiji, vsa prenočišča si rezerviramo preko Bookinga. Za prvomajske smo se namenili pogledat del balkana, torej Sarajevo, Beograd, morda celo Skopje, nazaj pa bi šli po južni Dalmaciji. V vsakem od naštetih bomo prenočili najmanj enkrat. Vozimo pa se z Oplom Vivaro Tour, kombi bo star 2 leti, torej zgleda skoraj kot nov. In jasno, se mi poraja vprašanje oz. strah pred morebitno krajo našega kombija.


Zdej če mate kombi in niste preveč razvajeni bi lahko spali tudi v avtu. Res je pa, da če greste bolj v mesta potem je mogoče bolj smiselen hotel, sicer pa lahko prespiš malo izven mesta pri komu na dvorišču in se nato zapelješ v mesto. Če bi js mel tak avto, mi na misel ne pride, da bi spal v hotelu.

LP
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a chan Če mar 31, 2011 7:07 am

hp6715s je napisal/-a:Zdej če mate kombi in niste preveč razvajeni bi lahko spali tudi v avtu. Res je pa, da če greste bolj v mesta potem je mogoče bolj smiselen hotel, sicer pa lahko prespiš malo izven mesta pri komu na dvorišču in se nato zapelješ v mesto. Če bi js mel tak avto, mi na misel ne pride, da bi spal v hotelu.

LP


Z majhnim otrokom :?:

lancia hf je napisal/-a:
CHAN je napisal/-a:Podzavestno lahko pomaga že dokaj kakovostno vgrajen alarmni sistem, ki v večini primerov odvrača tatove,


Te stvari so samo še za amaterje, danes ti noben alarm ne pomaga, zakaj ne pomaga pa nebom pisal, da se ga pa uničit še preden se sproži.
Tako da je res najbolje kot so ti že napisali, avto dobro zavarvej in to je to.


Prežene pa večino tatičev, ki vlamljajo v vozila iščoč dragocenosti. "Profesionalni" tatovi avtomobilov pa so druga pesem...
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
Uporabniški avatar
Skubic
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 580
Pridružen: Po avg 23, 2004 1:00 pm

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a Skubic Če mar 31, 2011 7:23 am

Morda pa bi dvosmerni "tihi" alarm tudi pripomogel k boljšemu spancu. V primeru sprožitve dobiš sms in tečeš pogledat :)
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a tristan01 Če mar 31, 2011 7:25 am

CHAN je napisal/-a:Prežene pa večino tatičev, ki vlamljajo v vozila iščoč dragocenosti. "Profesionalni" tatovi avtomobilov pa so druga pesem...


Pred malimi tatiči najbolj pomaga čista notranjost. Odstraniš vse kar bi jih lahko zamikalo. Razne torbice, dokumente, kuverte, notese, računalnike ipr. V avtomobilu naj bo notranjost čista in nič vrednega naj se ne vidi. To velja tudi za nosilce GSM in raznih navigacij. Mali tatiči ki iščejo za dnevno dozo droge lahko po takšnih malenkostih sklepajo da se v vozilu nahaja kaj vrednega....

Pred profesionalci pa tako ni dobre zaščite. Tiste kljuke ki povežejo volan in pedal zavore/sklopke zna odpreti skoraj vsak otrok in profesionalca zadrži le nekaj sekund. Če že razmišljaš o učinkoviti zaščiti potem pomaga le kakšna individualna naprava ki je profesionalci ne in jih lahko zmede/zadrži za dlje časa. Vse ostalo pa skrbi več ali manj le za dobro počutje.

Sam sem v zadnjih nekaj letih precej potoval po deželah bivše Jugoslavije. In moram priznati, da težav na poti ni. Malce zdravega razuma in to je to. Če že imaš v vozilu prtljago jo zložiš tako da je čim manj vidna, parkiraš pa na frekventnih točkah, kjer je dosti ljudi. Recimo v Banji luki je avtomobil stal brez težav na parkirišču poleg tržnice. V Sarajevo sem za okrog 10 EUR/dan najel sobo, kjer je avtomobil stal na dvorišču hiše, v Beogradu sem ga parkiral povsod (poln prtljažnik krame in še kakšna malenkost na zadnjih sedežih). Isto v Budvi in še marsikje....

Lp Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
ma_hi
Novinec
 
Prispevkov: 265
Pridružen: To dec 01, 2009 8:07 am
Kraj: Portorož

Re: Potovanje po balkanu - Kraja vozila?

Napisal/-a ma_hi Če mar 31, 2011 7:26 am

hp6715s je napisal/-a:Zdej če mate kombi in niste preveč razvajeni bi lahko spali tudi v avtu. Res je pa, da če greste bolj v mesta potem je mogoče bolj smiselen hotel, sicer pa lahko prespiš malo izven mesta pri komu na dvorišču in se nato zapelješ v mesto. Če bi js mel tak avto, mi na misel ne pride, da bi spal v hotelu.

LP


Z majhnimi otroci bi ti spal kar v kombiju?
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov