Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a SAVINJCAN Po apr 04, 2011 5:15 am

Pozdravljeni,

tekom tedna se odpravljam službeno na Poljsko v Toyoto preko Češke. Ker še nikoli nisem bil v teh dveh državah me zanima, ali je možno v obeh državah neuradno plačevati tudi z €? Kakšne so vaše izkušnje? Ali moram obvezno menjati v češke krone in poljske zlote?

Hvala lepa že v naprej.
 
Uporabniški avatar
DaDek
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4246
Pridružen: Sr maj 18, 2005 6:39 am
Kraj: Maribor

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a DaDek Po apr 04, 2011 6:24 am

za poljsko/češko ne vem, na mađarskem smo morali menjat v njihov denar lani, ker so redko kje jemali eure.
 
Uporabniški avatar
croma_man
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4288
Pridružen: So nov 02, 2002 10:42 pm
Kraj: Celje

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a croma_man Po apr 04, 2011 6:55 am

tako, menjaj v njihovo valuto ker jih itak pol pi*** ne razumeš
the brand with the three stripes :)
 
W3s7_S1D3
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: So avg 27, 2005 3:30 pm

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a W3s7_S1D3 Po apr 04, 2011 6:57 am

na poljskem nisem še bil, ampak na češkem imajo raje svojo valuto (češke krone).Vzamejo seveda tudi €, vendar raje vidijo krone. Neka bajna razlika v menjalnih tečajih pa tudi ni bila, ko sem bil jaz gor. Jaz sem kar dvigoval na bankomatih krone ;)
Aja, pa da ne pozabiš vinjeto kupit, bencin/nafta je cenejša na deželi (in to kar konkretno). V mestih je bila za moje pojme nesramno draga.
 
Uporabniški avatar
a_sist
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1526
Pridružen: To jun 26, 2007 8:36 am

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a a_sist Po apr 04, 2011 7:36 am

Na Poljskem so že kar dobro prilagojeni na evro (vsaj v Gdansku..). Celo njihovi avtomati (za pijačo, parkirnino, ipd. ) so prilagojeni na evro (kar je viška sicer zloti vn priletijo ;) ). Tudi v trgovini se jih ne prestrašijo. Moja praksa je vseeno takšna, da raje na bankomatu dvignem nekaj denarja, kot pa menjam evre v nekih sumljivih menjalnicah..
No escape from the mass mind rape...
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a tristan01 Po apr 04, 2011 9:41 am

a_sist je napisal/-a:Na Poljskem so že kar dobro prilagojeni na evro (vsaj v Gdansku..). Celo njihovi avtomati (za pijačo, parkirnino, ipd. ) so prilagojeni na evro (kar je viška sicer zloti vn priletijo ;) ). Tudi v trgovini se jih ne prestrašijo. Moja praksa je vseeno takšna, da raje na bankomatu dvignem nekaj denarja, kot pa menjam evre v nekih sumljivih menjalnicah..


Po mojih izkušnjah je najboljši dvig na bankomatu ko prispeš (preveri kakšna je provizija za dvig v tujini), ali pa da plačuješ kar s plačilno kartico in ti banka naredi konverzijo lokalne valute v EUR. Po mojih izkušnjah je to še najceneje. Vse menjalnice delujejo s provozijo, pa tudi menjalni tečaji niso nujno ugodni. Banka pa načeloma dela konverzijo valute po srednjem tečaju BS in doda svojo provizijo. Pri nekaj 10 EUR plačil na taki poti je najlažje in najceneje.

Na zadnji poti po Srbiji in Črni gori sem ugotovil, da je to najcenejši način poslovanja - cene so bile celo ugodnejše kot če sem menjavo opravil v SLO. Tako sem v Beogradu plačal za malce boljši hotel nočitev dveh oseb cca 95 EUR glede na trenutni tečaj, ko je banka obračunala porabo na moji kartici pa sem plačal malce pod 90 EUR. Vseeno pa tega ne posplošuj, saj imajo banke zelo različne pogoje poslovanja v tujini (provizije za dvig v tujini na bankomatu in menjalni tečaj).

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
croma_man
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4288
Pridružen: So nov 02, 2002 10:42 pm
Kraj: Celje

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a croma_man Po apr 04, 2011 9:43 am

pri kreditnih v tujini malo pazi da ne gre "natakar" za pult kasirat in si prepiše številke iz master/vise...
the brand with the three stripes :)
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a PogachnyK Po apr 04, 2011 10:03 pm

Krona je dokaj trdna valuta, zato čehi zelo neradi stegujejo prste po evrih(ena bolj stabilnih valut zadnjih 5 let)
Slika
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a ghandaed Ne apr 10, 2011 3:25 pm

Kupi si raje krone in zlote. Sicer se da priti skozi tudi z euri, samo ponavadi ti zatežijo ravno takrat ko moraš nekaj na hitro plačat in potem imaš brezveze komplokacije. Pa pazi, da boš na češko vinjeto in potrdilo pravilno napisal reg. št. avta gor.

Pa še to. Poljaki imajo ultrazakomplicirano s hitrostnimi omejitvami. Ponoči so po naseljih 60, po dnevi 50 itd... Skratka na meji si dobro poglej tisto tablo ko je gor to razloženo :lol:
Dobra stran pa je, da imajo omejitev na avtocestah 140, s tem da prekoračitev do 10 kmh na avtocestah ne kaznujejo :mrgreen: Imajo pa malo avtocest in tisto, ki na prvi pogled izgleda kot avtocesta to dostikrat ni. Kjer so na dvopasovnicah križišča je omejitev 70 in tam so zelo pogosto stacionarni radarji. :evil:
 
NoFear85
Novinec
 
Prispevkov: 323
Pridružen: Ne jun 21, 2009 11:32 am

Re: Na Češko in Poljsko, plačevanje z € ?

Napisal/-a NoFear85 Ne apr 10, 2011 3:56 pm

Bi se kar strinjal z ghandead. Le registerske ni bilo potrebno pisati na vinjeto. Kupil sem tedensko al 10 dnevno in je cist obicna, brez nekih vpisovanj registerske. Lani ko sem se vracal in ceske, smo sli se cez poljsko in na izhodu iz drzave opazili tablo za vinjete :? Na sreco sli dobro skozi, no skoraj v naselju 80km/h kazen 100€ po pregovarjanju, da zelimo racun smo prisli na kompromis 50€ v zep in nasvidenje 8)
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov