Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny To okt 02, 2012 1:06 pm

Se kdo izmed uporabnikov tega portala ukvarja morebiti z to stvarjo? No če se, se naj kaj oglasi, pa morda kam skupaj odrinemo? :)
Jaz priznam da sem nekako šele začetnik v tem, ampak želja je še po čem večjem. Za začetek plezam po Gonžarjevi peči v Vinski gori http://www.hribi.net/izlet/vinska_gora_ ... /1745/3176, ampak je po 7x preplezanju že malo dolgočasna, pa prekratka :mrgreen:.
Kolikor sem seznanjem, pri nas niti ni kake druge, jih je pa čez mejo nekaj, npr. Božičev vrh v Železni kapli http://www.hribi.net/izlet/zelezna_kapl ... /1520/2625.
Pa npr. še http://www.hribi.net/izlet/koca_pod_kos ... 1/331/1793 in http://bojanambrozic.wordpress.com/2009 ... a-mangart/.
Skratka če je kdo za, se lahko kj zmenimo :).
lp
 
Uporabniški avatar
mihouca
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: Sr mar 23, 2011 12:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a mihouca To okt 02, 2012 1:49 pm

Sicer ne plezam, me bi pa rad začel, imaš mogoče kakšen nasvet kako in kje začeti? Kakšna šola?
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a Energetik81 To okt 02, 2012 1:59 pm

Včlani se v kakšno planinsko društvo. Potem pa odvisno kaj hočeš. Če hočeš resno plezati po gorah in stenah greš v Alpinistični odsek. Ti prav tako organizirajo tečaje športnega plezanja, če misliš plezati samo v urejenih plezališčih.

Če hočeš pa plezati po feratah, greš lahko na splošni gorniški tečaj, da dobiš osnovna znanja. Za ferate rabiš obvezno čelado, plezalni pas ter samovarovalni komplet. Pa seveda splošno kondicijo, znanje branja zemljevidov, ne smeš imeti strahu pred višino. Pogosto se ferate končajo z nezavarovanim odsekom poti, ki je lahko precej nevaren in izpostavljen.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny To okt 02, 2012 6:50 pm

Če bi rad plezal zgolj po teh zavarovanih poteh oz. ferratah, potem ne rabiš kakega posebnega tečaja, škoduje pa ne. Je pa osnova kar pri tem rabiš, plezalni pas, maš dve varjanti, samo spodnji del okoli pasu in nog, ter zgornji del okoli ramen ali kombinacija obojega, kar sploh ni slabo, pač težišče zatega pri morebitnih padcih oz. zdrsih je nekaj višje, kar zmanjša možnost previsa nazaj. Obvezni zadevi pa sta tudi samovarovalni komplet in čelada. Rokavice pa zato, da si dlani preveč ne odrgneš, fajn je imeti pa tudi kake dobre čevlje, če ni nekih ostrih zadev pridejo prav tudi plezalke. Kot prvo te ne sme biti strah višine in prepadov, pa v rokah moraš biti močan, da kjer se nimaš kje oslonit na noge, ti delajo zgolj roke. Vsaka pamet pa ti pove, da če se varuješ, se ne smeš z obema varovalkama naenkrat preklepat, torej ena varovalka je vedno pripeta. Druge umetnosti pr teh zadevah niti ni. Na prvem linku če si opazu je učni poligon, tako da se hitro seznanih z zadevo. Če si pa že kdaj bil recimo na Triglavu, Skuti, Ojstrici, pa tako veš skoraj vse zakaj se gre. Če te zanima lahko prideš kdaj tudi do Visnke gore pa od bliže pogledaš zadevo.
Če bi se pa rad podal v kako prosto plezanje ipd., je pa seveda priporočljivo da opraviš kak tečaj. Jaz sem se letos navdušu nad to zadevo, zato bom letos in še drugo leto samo to pilu, pol pa počasi prešel tudi na štrike :). Če bo lep vikend in se bomo z družbo lahko uskladili, bom sprobal eno novo turo, pa poročam ;).

Pa še slikca malo pobliže ....

Slika
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a _furby_ To okt 02, 2012 7:29 pm

tu na obali imas crni kal in osp. skupaj imata preko 500 smeri, vseh moznih varijant. od 10 pa do 130+ metrov.
pa se celo leto lahko plezas ;)
turbo inside
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny To okt 02, 2012 7:46 pm

Samo kolikor je meni znano, niso tam dol pri vas te ferrate, ki so skozi varovane, kar pomeni, da je skozi celo traso napeljana zajla.
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a _furby_ To okt 02, 2012 7:48 pm

pinny je napisal/-a:Samo kolikor je meni znano, niso tam dol pri vas te ferrate, ki so skozi varovane, kar pomeni, da je skozi celo traso napeljana zajla.


aja, pozabil sem da ti gledas samo te. oops
ja tukaj so navadne plezalne smeri
turbo inside
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a Energetik81 To okt 02, 2012 8:30 pm

_furby_ je napisal/-a:tu na obali imas crni kal in osp. skupaj imata preko 500 smeri, vseh moznih varijant. od 10 pa do 130+ metrov.
pa se celo leto lahko plezas ;)
To je čisto druga varianta kot ferate. Na teh plezališčih potrebuješ 60m plezalno vrv, komplete, reverzo, plezalke, kakšno gurtno in par matičark, pa še kar nekaj znanja. Pa veliko treninga, da lahko kaj splezaš.

Na ferato greš pa lahko s prej opisano opremo (samovarovalni komplet dobiš že narjen, na pas ga ni težko privezat) in minimalno znanja ter v gojzarjih. Čisto nekaj drugega.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny Pe okt 26, 2012 10:01 pm

mihouca si morda že začel kaj z plezanjem? :)

Drugače pa malo poročila, predvsem fotomateriala iz mojega četrtkovega podviga. Izhodišče pri zgornjem Belopeškem jezeru pod Mangartom v Italiji, po poti do bivaka Nogara, naprej pa po ferrati via Italiana do Mengartskega sedla. Od tam naprej po italijanski smeri do vrha, ampak jaz vrha žau od blizu nisem videl, ker sem se iz varnostnih razlogov :mrgreen: predčasno vrnil na izhodiščno točko, razlog pa je bil sneg, ampak pomrznjen tako da je bil v bistvu sam led. Dereze so žal bile doma. Do vrha mi zmanjkalo kakšnih 20 minut, ampak glavno sem dosegel, to je preplezana ferrata via Italiana, in to gor in dol po ferrati. Za gor je bilo za samo ferrato porabljeno ca. uro in pol, ampak to v bolj zmernem tempu zaradi slikanja (daj idi malo naprej pa slikaj, ali pa daj malo počakaj da ti dam fotkota pa tko :mrgreen:), za dol sem pa za samo ferrato porabil eno urco. Od izhodišča do bivaka je preteklo slabe tri ure, z začetnimi porodnimi težavami :D, ker sva kmalu po štartu porabila nekaj malega časa za iskanje smerokaza v trdi temi, saj ena lučka je bila =P. Navzdol je seveda šlo kar nekaj hitreje. Za vse posamezne dele niti nisem nekako beležil časa, ampak drugače pa je skupen timing poti bil z štartom ob 6:20 in ciljem ob 17:00, z upoštevanimi vsemi pavzami za pupico in papico :D, no pupica je bila kar po cevki =P.
Če pa koga zanima bolj podroben opis poti pa na …. http://www.hribi.net/izlet/belopeska_je ... a/1/4/1762

Spodaj pa fotografski material, nekaj akcije in nekaj za oči 8). Saj vem da ga je veliko, toliko več možnosti da bo komu kaj všeč :mrgreen: =P

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


To je to, hvala za ogled :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny Pe apr 18, 2014 6:14 am

da obudim malo staro zaprašeno temo :mrgreen:

Se morda že našel kdo, ki bi šel zraven na Božičev vrh? Meni še vedno ni uspelo it, tako da bi rabil še nekoga, ker za prvič tja gor mi samemu res ni za lazit =P.
 
ggorenc
Novinec
 
Prispevkov: 429
Pridružen: So apr 23, 2005 7:41 pm

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a ggorenc Ne apr 27, 2014 4:31 pm

Kje je to? Jaz tudi ze dolgo nisem lazil takole po hribih. :D
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny Ne apr 27, 2014 7:44 pm

 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a ojnica So maj 17, 2014 11:55 pm

Full velik hodm v hribe, gore, tud ferrate, pozim, polet, derez, cepin, karčeš :D :D

Naše gore poznam bolj ko sebe. :roll: Če mi omeniš viseč most vem kje to je, Cjajnik to sem šel za 5-6 ur.
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Plezanje po ferratah

Napisal/-a pinny Če maj 29, 2014 1:13 pm

Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov