Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Maroko

Napisal/-a adamovc Sr okt 02, 2013 1:02 pm

Pozdravljeni,

ker vem, da je med vami kar nekaj takih, ki ste že bili v Maroku, vas prosim za nekaj nasvetov. V severno Afriko se (2 odrasla, otroka 3+7) odpravljamo za 10 dni čez krompirjeve počitnice, okvirni plan je klasičen - Fes-Atlas-puščava-kasbahi-Marakeš-Essauria-Fes, me pa zanima nekaj detajlov, je pa seveda kakršen koli nasvet glede poti zelo dobrodošel.
Kaj priporočate glede nočitev - rezervacija preko interneta ali iskanje na samem kraju?
je bil kdo pri slapovih Ouzoud? se splača?
Kakšno mesto za malo osvežitve in igranja v Atlantiku (vem da mrzlo, a vsaj za na hitro) ali kakšni reki, jezeru tudi za otroke (ni preveč valov in toka)?
denar - menjalnice, bankomati?
jezik - potrebno obnovit francoščino ali se da tudi z angleščino za silo zmenit?

Hvala
http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Maroko

Napisal/-a adis Sr okt 02, 2013 2:58 pm

kar se financ tiče, ker jih poznam pa:

VALUTA:
Maroko MAROŠKI DIRHAM MAD 1eur = 11,190 MAD

pri uporabi tuje valute ( beri angleški funti; bankovec za 20 funtov, letnik 2007) naj bodo ti bankovci stare "serije", ker novih ne sprejemajo oz. jih še ne "poznajo".

ne srejemajo povsod kartic a tam kjer jih je pa provizija običajno do 5%, ki pa ni nujno za vse kartice.
predlagam enkratni dvig maksimalna višina, da pokriješ potrebe po gotovini za vsaj 2-3 dni in tako plačaš 1 provizijo.

ponavadi je v Afriki bolj v rabi VISA kartica kot pa Mastercard.

Predlagam uporabo Maestro kartice za dvig gotovine če je le to možno, zaradi nižje provizije, ki je cca 2-2.5 eur, medtem ko je za mastercard/visa provizija za dvig cca. 12-14 eur.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Maroko

Napisal/-a nebivedu Sr okt 02, 2013 3:16 pm

adamovc je napisal/-a:Pozdravljeni,

ker vem, da je med vami kar nekaj takih, ki ste že bili v Maroku, vas prosim za nekaj nasvetov. V severno Afriko se (2 odrasla, otroka 3+7) odpravljamo za 10 dni čez krompirjeve počitnice, okvirni plan je klasičen - Fes-Atlas-puščava-kasbahi-Marakeš-Essauria-Fes, me pa zanima nekaj detajlov, je pa seveda kakršen koli nasvet glede poti zelo dobrodošel.

Kako greste tja? S svojim avtom, boste vzeli rentacar,...?
Midva sva šla s svojim avtom in ni bilo nobenih problemov.

adamovc je napisal/-a:Kaj priporočate glede nočitev - rezervacija preko interneta ali iskanje na samem kraju?

Nočitev izven velikih mest poiščeš na kraju samem. Imajo dovolj hotelov. Nočitve v večjim mestih (Marakeš) pa le rezerviraj vnaprej, ker drugače bo nočitev lahko prišla zelo drago, ker te probajo ocurit.
Na splošno je tako, da v večjih mestih je vse dražje, po vasicah pa res poceni.


adamovc je napisal/-a:je bil kdo pri slapovih Ouzoud? se splača?

Se, pa Todra in Dades tudi.

adamovc je napisal/-a:Kakšno mesto za malo osvežitve in igranja v Atlantiku (vem da mrzlo, a vsaj za na hitro) ali kakšni reki, jezeru tudi za otroke (ni preveč valov in toka)?

Samo plavanje v Atlantiku resno odsvetujem, ker so tokovi premočni. Tudi probat ne it, ker so posledice lahko zelo hude. Igranje na obali pa brez problemov.

adamovc je napisal/-a:denar - menjalnice, bankomati?

Midva sva menjala na bankah in ti brez problema zamenjajo evre v njihove dinarje.

adamovc je napisal/-a:jezik - potrebno obnovit francoščino ali se da tudi z angleščino za silo zmenit?

Za silo se da, vendar je bolje če znaš kaj francosko ali špansko. Po vaseh je potem bolj komunikacija z rokami, čeprav je vedno več krajev kjer z angleščino skozi prideš.


Tole je bila najina pot. Tam ko je napisano na roko: ALI, tam ima en Tuareg svojo graščino. Sredi puščave (cesta pelje do tja) ima res dobro urejeno, z bazenom, sprehodi s kamelami za otroke, možnost tudi da gredo otroci zvečer z njim in prespijo pri Tuaregih v puščavi. Odlična hrana. Uglavnem splača se it tudi do tja in tam uživat kak dan. Tisto označeno z rdečo sta pa Todra in Dades, soteski, ki se ju splača it pogledat.
Slika


Pa še par slikc:
Offroad varianta - cesta je bila samo sled za buldožerjem, ampak razgled pa odličen.
Slika
Slika

Sredi peščene puščave
Slika
Slika
Slika

Sredi črne puščave
Slika
Slika

Med puščavo in gorovjem
Slika
Slika

Tole lahko srečaš na cesti (preštej glave)
Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Re: Maroko

Napisal/-a adamovc Pe okt 04, 2013 11:56 am

http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Maroko

Napisal/-a nebivedu Pe okt 04, 2013 8:15 pm

Ne, še naprej kakih 10km od Merzouge. Je pa na zelo podoben način narejeno, samo, da je samo v enem štuku vse skupaj.

zunaj
Slika

notri
Slika

soba
Slika
Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Re: Maroko

Napisal/-a adamovc To okt 29, 2013 11:10 pm

Lep pozdrav iz Maroka (Marakeš). Za občutek nekaj slikic s forumu primerno tematiko:

Slika

Slika

Slika
http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
Tomas666
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 768
Pridružen: Po jun 04, 2007 8:53 am
Kraj: Novo mesto

Re: Maroko

Napisal/-a Tomas666 Če okt 31, 2013 12:21 am

huda cesta :shock:
Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Maroko

Napisal/-a nebivedu Če okt 31, 2013 8:27 am

Najvišji gorski prelaz v Maroku. 2600metrov nadmorske višine je asfaltirana cesta.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Re: Maroko

Napisal/-a GiGi1985 So nov 23, 2013 7:39 pm

@adamovc,

S čim ste šli, s svojim vozilom ali letalo ? Ste tam najeli avto? So kakšni pogoji kje se lahko voziš? Koliko si zapravil oz.kakšne so kaj cene?
hvala,lp
Freude am Fahren
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Maroko

Napisal/-a nebivedu So nov 23, 2013 9:46 pm

Recimo jaz sem šel s svojim avtom in pot je bila vse skupaj 14 dni (šla sva pa preko evrovpe - Italija, francija, Španija, ker sva si hotela ogledat še Barcelono, valencijo, monako, nico).
Za gorivo in cestnine sem zapravil 780 + 180 evrov, za hrano (večino sva itak kupila pri nas - eta konzerve in omakce) sva zapravila nekje 250 evrov, za hotele in kampe pa tudi nekih 250 evrov.

Vse skupaj je bilo nekje 1500 evrov.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Re: Maroko

Napisal/-a adamovc Sr nov 27, 2013 10:05 am

nebivedu je napisal/-a:Recimo jaz sem šel s svojim avtom in pot je bila vse skupaj 14 dni (šla sva pa preko evrovpe - Italija, francija, Španija, ker sva si hotela ogledat še Barcelono, valencijo, monako, nico).
Za gorivo in cestnine sem zapravil 780 + 180 evrov, za hrano (večino sva itak kupila pri nas - eta konzerve in omakce) sva zapravila nekje 250 evrov, za hotele in kampe pa tudi nekih 250 evrov.

Vse skupaj je bilo nekje 1500 evrov.


Šli smo z letalom - Ryanair iz Bergama, povratna na osebo 80€ (parkirišče za 10 dni okoli 40€, cestnine podobno?, en tank bencina od Sežane in nazaj). Najeli avto za devet dni - 230€ (dobili nov P206+). Cene v supermarketih so podobne kot pri nas, tudi izdelki (ta večja v Fezu in Marakešu sta velika in založena kot največji Interšpar pri nas). Hrana na ulici je skoraj zastonj (lahko bi se najedel za dober €), v boljših restavracijah (načeloma boljša higijena, prilagojena tujcem - na to smo z otroki vseeno kar pazili) pa recimo malenkost ceneje kot pri nas (okoli 5€ za mesni obrok z zelenjavo in kus-kus-om). Nočitve smo rezervirali preko Bookinga, izbirali lokacije z ocenami preko 8/10, plačevali pa od 25-40€ za 3-4 osebe z zajtrkom (ta mali pri treh letih je večinoma spal zastonj). Bencin je poceni, okoli 0,9€ na liter. Skupaj pa smo za 4 osebe zapravili enako kot @nebivedu - okoli 1500€.

Pogoji za vožnjo? to ne razumem, ceste so v povprečju boljše kot pri nas, izven asfalta ni bilo potrebe (z izjemo kratkega izleta pod sipine), vozniki uvidevni, počasni (sploh polno naloženi tovornjaki in kombiji), tako da je kar močan dizel motor prišel zelo prav za prehitevanja. Je pa ogromno policajev, na radar so naju v tem času dobili 5x(!), po dolgih pregovarjanjih plačala le 1x, pa še takrat "polovičko" - slabih 30€.
http://www.posvetu.si/ - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Slika
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Maroko

Napisal/-a srcnik Sr nov 27, 2013 11:18 am

Hehe, sam sem imel "srečo" prevoziti del maroka v daciji logan :D Je kar zanimivo, kak se tam vozijo, pa to, da tisti v krožnih nimajo prednosti :D Samo se navadiš :D

Aja pa sem sam bil malo bolj off roader, pa ko se po nekih hribih voziš 20 min v daciji logan, brez da bi kako živo dušo srečal. te pa mal stiskat začne, kaj če ti kje crkne. Ker ni blo signala nobenga, pa še nobene navigacije oz. zemljevida ni blo, ker je bla to tista fora, na tistle hrib (goro) bi rad pršu, pa nima veze kje :D

Je blo pa to med agadirjem in marakešom. Štart pa cilj je bil pa v agadirju. :D
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Maroko

Napisal/-a nebivedu Sr nov 27, 2013 11:58 am

Fantje dejte se navadit na sateliske telefone (sploh če greste z otroki dol). Namreč mobitel ti posodi satelitski telefon. Samo pokličeš par tednov pred odhodom, da se ga rezervira in ga prideš iskat kak dan pred odhodom. Telefon je zastonj, če si pri mobitelu. V primeru problemov, vstaviš svojo kartico notri in lahko kličeš. Če ni problemov je pač tisih 300g opreme zraven v ruzaku.
Tak telefon potem deluje povsod, ampak res povsod in če so problemi, ti tole lahko reši življenje.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Maroko

Napisal/-a srcnik Sr nov 27, 2013 1:38 pm

Evo, vsak dan kaj novega zveš :) Je pa res, da nisem imel prej planirane takšne vožnje oz. sploh nisem imel namena avto rentat, pol pa ko sma ga že, pol je pa treba izkoristit :D
 
jezek19
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Po apr 21, 2014 2:32 pm

Re: Maroko

Napisal/-a jezek19 Po apr 21, 2014 2:48 pm

Pozdravljeni,
ker se odpravljam čez slab mesec v Maroco in imam namen rentat avto za 9 dni, vas kot izkušene sprašujem, kako ste rentali vi avto ( tisti ki ste ga):
- ste rezervirali preko spleta ali na kraju
- ste vzeli osnovno zavarovanje avtomobila ali ste dokupili Super CDW (SCDW)
- in kaj je to Super CDW (SCDW)? Imaš vse zavarovano?
lp Marjo
 
Uporabniški avatar
c.o.b.
Uporabnik
 
Prispevkov: 973
Pridružen: Če maj 04, 2006 5:16 pm

Re: Maroko

Napisal/-a c.o.b. Po apr 21, 2014 4:33 pm

pri SCDW gre za neko vrsto kasko zavarovanja - v Sloveniji (delal sem v rent-a car) je to pomenilo, da v primeru poškodbe na avtu, stranki ni treba plačati odbitno franšize. pri nas max. znesek cca. 600€ za rang polota, seveda je to max. znesek npr. v primeru totalke. načeloma za ne preveč dolge najeme ( 9 dni bi še recimo pasal sem ) se ponavad splača vzet SCDW - odvisno od dejavnikov tveganja v državi (kraje, poškodbe) in lastne preference tveganja.... za daljše najeme si pa s plačilom SCDW že zelo blizu odbitni franšizi, kar se pa ne splača.

Mi smo vedno strankam svetovali, da se za najem dogovori v poslovalnici v Sloveniji, kjer se tut plača osnovni najem, doplačila pa se plačajo na licu mesta ( npr. SCDW, baby seat, vinjete, GPS....) Seveda pač da se pobere provizija, pa cene so lahko bolj ugodne za stranko, če gre za najem za nekaj časa vnaprej pa manj komplikacij se je tuki zment vse in prideš tja z voucherjem. kako točno je z marokom, bodo pa povedal tisti k so bli tam.
 
jezek19
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Po apr 21, 2014 2:32 pm

Re: Maroko

Napisal/-a jezek19 Po maj 26, 2014 8:00 pm

Hvala za nasvet,sem ga delno upošteval.
Po Marocu sem naredil čudovitih 2.100 km katerih mi ne more nudit nobena agencija.
Z ženo rada raziskujeva, tako, ni minilo tudi tokrat.
Namreč, šla sva po vrhu iz soteske Tundra v Dades. Prava avantura: 55 km 3,5 ure makadama, bogi Pegeot 206 je pa na 2600 m čudovit razgled pa še par "divjih" pastirjev smo srečali. Ne bi več ponovil!
lp Marjo
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Maroko

Napisal/-a srcnik Po maj 26, 2014 8:03 pm

Sam sem imel podobno izkušnjo (malce krajšo) z Dacio Logan :D
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov