zacetnik_
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: To maj 13, 2008 9:35 am

Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a zacetnik_ Po okt 31, 2016 3:36 pm

Bliža se 15. november, ko bo potrebno namestiti zimske pnevmatike, zdaj pa nekaj dejstev in nato še nekaj začetniških vprašanj:

- po mojem homologacijskem kartončku so dovoljeni naslednji tipi pnevmatiki: 195/65 R15 (91) H; 205/55 R16 (91) H; 205/50 R17 (89) H/V
- vprašanje 1: ali lahko kupim pnevmatike istih dimenzij, vendar z drugim hitrostnim razredom? Primer: namesto 205/55 R16 (91) H, kupim 205/55 R16 (91) V ?

- na spletnih straneh, kjer prodajajo gume, je običajno podana informacija o porabi goriva in oprijemu v dežju (Npr. E/B).
- vprašanje 2: Koliko je tem podatkom za zaupati in se po njih orientirati? Kdo določi te vrednosti?

- trenutno imam jeklena platišča s pnevmatikami 195/65 R15 91T in alu platišča s pnevmatikami: 205/55 R16 91H
- letno prevozim cca do 12.000 km (verjetno še manj)
- vprašanje 3: menite, da je smotrno kupiti celoletne pnevmatike in jih namestiti na alu platišča, ali pa morda kupiti posebej letne in zimske za vsak komplet platišč posebej?

Jasno mi je, da so tako letne, kot zimske v svojem času bolj učinkovite kot celoletne, pa vendar ali je ta razlika upravičena? V tej temi so uporabniki kar zadovoljni s celoletnimi pnevmatikami Michelin Cross Climate, vsi pa čakajo na zimo kot enega od zadnjih preizkusov :) https://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=103900

Trenutno kolebam med nakupom celoletnih pnevmatik CrossClimate in nakupom kompletom zimskih in kompletom letnih gum nekega manj znanega proizvajalca, kjer me cena obeh kompletov pride manj od enega kompleta CrossClimate
- CrossClimate 205/55 R16 91H = 101,4 € (Poraba/oprijem C/A)
- Zimska Minerva 205/55R16 91H = 39,2 € (Poraba/oprijem C/C)
- Letna Minerva 205/55R16 91H =35,4 € (Poraba/oprijem E/C)

Prihranek v primeru nakupa dveh kompletov je 107,2 €. Sklepam, da ne glede na izbiro, morajo pnevmatike preživeti vsaj 4 leta (prevoženih cca 50.000 km). Na letni ravni je torej to slabih 27 € prihranka.


Prosim še za vaša mnenja kako in kaj :)

Mogoče še primer pnevmatik z bolj znanimi proizvajalci:
- zimska Michelin Alpin 205/55R16 91H = 87,33 € (Poraba/oprijem E/B)
- letna Michelin Energy Saver 205/55R16 91H = 74,74 € (Poraba/oprijem B/A)
Preplačilo teh dveh kompletov glede na celoletne pnevmatike pa je 242,7 €, na letni ravni to znese (ob življ. dobi 4 leta) = 60,7 €.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a mrtwelvetrees Po okt 31, 2016 4:40 pm

1) lahko montiraš gume V razreda brez problema
2) če je guma veliko dražja zaradi boljše oznake se po moje ne splača vzeti
3) celoletne, da če nisi doma na kakšnem hribu ali nekje kjer imate pozimi dosti snega, celoeletne niso tako dobre v sam snegu in ledu, so dobre več pa ne.

Če si doma nekje na primorskem definitivno letno zimske, če pa imaš dosti snega in te moti da ne prideš v kakšen klanec potem rajši letne in zimske.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1 Po okt 31, 2016 4:46 pm

1: Hitrostni razred je lahko enak ali višji, pri zimskih pa je lahko za največ 2 hitrostna razreda nižji od predpisanega.
2: Te vrednosti določa vsak proizvajalec po svoje, tako da jim ni kaj veliko za verjet, sploh med primerjanjem različnih znamk.
3: Če si bolj umirjen voznik in ne rabiš neke odlične gume za v sneg nakup celoletnih dandanes niti ni več tako zgrešen. Recimo Michelin je dobra v suhem in dežju, ampak slabša po snegu, GoodYear pa nekaj slabša v suhem, ampak boljša po snegu. Sam bi se pri celoletnih sigurno odločal med tema dvema gumama...

Glede tvoje primerjave Michelina z letno in zimsko Minervo sem pa prepričan, da je celoletna Michelinka čez celo leto povsod razen v snegu v veliki prednosti..
 
bostjannn
Novinec
 
Prispevkov: 178
Pridružen: So sep 06, 2008 6:25 pm
Kraj: preko razumnega

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a bostjannn Po okt 31, 2016 5:48 pm

Boh te nima rad kje si ti najdu michelinke crossclimate za 101€? Jaz sem jih v isti dimenziji kupil letos za 76€ po komadu. Če ne živiš v hribih si celoletne cisto ok.
Drugo če mas sebe kej rad, pod nobenim pogojem ne kupuj Minerve ali podobnih cunga-lunga znamk.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1986 Po okt 31, 2016 7:50 pm

Prvo kot prvo.. tvoje kalkuliranje o prihrankih ne drzi vode... napisal si, da imas 15col jeklene feltne (predvidevam da za pozimi) in 16col alu (verjetnk za poleti). Ti pa dajes tle cene zimskih za 16colsko dimenzijo. 15col so cenejse, tako da je tvoj prihranek že v startu manjsi...

Drugo, kot so ti ze povedali... malo pobrskaj po boljsih cenah. Npr. Continental ts860 , ki je vrhunska zimska guma, te pride v 195 65 15 zlahka krepko pod 60eur/kom... michelin, dunlop, gy, ki so vse po vrsti top gume, isto...

Tretje... odvisno, kaj pricakujes od gume, oz.kje zivis. Ce zivis v mestu oz. ne ravno bogu za hrbtom, oz. Ce si lahko privoscis, da ob sneznemu metezu nisi 100% odvisen od vozila, ti bodo zadoscale celoletne gume. In tako kot so ti rekli, kaj drugega kot priznane znamke, sploh pri celoletnih, ne glej. Torej gy ali michelin... ampak, glede na to da imas dvoje felten, odpade vsakoleten strosek premontaze... velika prednost celoletnih , je pa tudi ta, da folku ni trega hodit 2x letno k vulkanizerju, pri tebi ta prednost ne igra vloge.

Cetrto.... minerva... prvic slisim. Jst se jih tudi dotaknu nebi. Verjemi, vem kako je to, ko se vidi prihranek, ampak obstajajo varnejsi nacini , kako prihraniti kaksen euro... 27eur/ leto... piz..rija, pa to sta 2kufeta na mesec....

Glede oznak na gumah so ti ze ostali povedali. Obstajajo testi, ki so pokazali, da niso verodostojne te oznake.
Zimske so lahko do max.2 hitrostna razreda nizje kot je max hitrost vozila, letne ne smejo biti nizje.

Torej... moj nasvet, ali kupis namenske zimske 195 65 15 in namenske letne 16col. Brez minerve, lassa, kleber, cungalunga, cangslang... in je to to. Malo pobrskas po netu, niso tok drage, kot mislis. V teh malih dimenzijah so razlike med top in klinac gumo, res male kar se tice cene....

Ali pa kupis celoletno... v tem primeru ti ostane 1komplet feltn, pa ga lhk prodas,ce ze govoris o sparanju... glede na to, da nardis mal km na leto, bi jst verjetno kupil na tvojem mestu 15 col michelin celoletne, alu pa prodal.

In ko si rekel, da vsaka guma zdrzi 4leta ali 50 t km... verjemi, ni to tok samoumevno.

In verjemi, ko bos imel malo vec km za seboj, bos spoznal, da so razlike med gumami. In bos videl zakaj ni pametno gledati DOBESEDNO na vsak euro pri teh stvareh...
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a čare Po okt 31, 2016 8:17 pm

Kupi pravo dimenzijo,hitrostni razred naj te ne skrbi.Zdaj pa tako.Če si ti nek normalen voznik in ne tiščiš avta v vsak ovinek kot konj kupi kvalitetne zimske 16 colske in jih driblaj ta 4 leta potem pa zamenjaj ,pred vsako zimsko sezono jih boš zamenjal spredaj/zadaj in je to to.Debate da boš zimsko uničil v prvem poletju pusti znalcem naj modrujejo po svoje.Če pa si divji pa kupi 2 kompleta.Nikakor pa ne kupuj all season gume,ker je samo draga in vredna pol qrca.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1986 Po okt 31, 2016 8:29 pm

Se deloma strinjam s čaretom... znanec ima na octaviji 195 65 15 eskimo s3+, ki niso nek presezek, sploh pri obrabi in obnasanju na mokrem, suhem...

Pa vseeno ze nekaj casa dela sledece; jeseni jih kupi, vozi zimo, poletje, nato jih zamenja spredaj:zadaj, vozi zimo in še drugo poletje... nato kupi nov komplet in ponovi vajo...

Z enim kompletom naredi, pazi to... slabih 70t km. Brez pretiravanja. Na koncu imajo 3-4mm. Ce nebi na lastne oči videl, nebi verjel...

Za moje pojme sicer to ni pametno ,zato tudi sam ne pocnem tega, ampak vseeno je to ena izmed opcij... ne unicijo poletja zimske gume tako, kot to nekateri zelijo prikazati.

Zakaj se pa sam postavljam na stran celoletnih in ne zimskih ? Ker menim, da je voznja z njimi varnejsa povsod, razen v snegu.

To, koliko se pa avtor vprasanja vozi po snegu, pa ve samo avtor sam...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a pskoda Po okt 31, 2016 8:49 pm

Poletje je smrt za zimsko gumo
Lp
 
zacetnik_
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: To maj 13, 2008 9:35 am

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a zacetnik_ Po okt 31, 2016 9:37 pm

Sem iz Ljubljane, tako da ob kakšnih (sicer redkih) snežnih metežih lahko preživim :) Prav tako se imam za zmernega voznika.

@bostjannn - mi sporočiš prosim na PM, kje si kupil celoletne CrossClimate? Katero dimenzijo si kupil 205/55 ali 195/65 ?
@nejc1986 - drži, za jeklena platišča bi moral uporabiti manjšo dimenzijo in cena bi bila še nižja.

V splošnem se mi zdi, da ste naklonjeni celoletnim. Uporabi zimskim čez poletje, bi se izognil zgolj zaradi slabše odzivnosti in zaradi hitrejšega zastaranja gume. Sploh glede na to, da se jih da dobiti za 76 €/kos. Vprašanje je zdaj le še ali vzeti dimenzijo 195/65 ali 205/55 in ali namontirati na jeklena ali na alu platišča?

S širšimi gumami je poraba večja, vendar tudi stabilnost, vendar se slabše obnesejo v snegu. Drži?
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1986 Po okt 31, 2016 9:54 pm

Res je, ozja in visja kot je guma; boljsa bo v snegu in tudi bolj udobna in manj obcutljiva na plezanje po mestnih robnikih recimo. Po drugi strani bo pa sirsa guma nudila vec oprijema izven snega.

Glede na to, da si zmeren voznik in da se itak pogovarjamo o celoletni gumi in ne neki sportni letni, ne bo neke omembe vredne razlike. za tistih par dni snega po ulicah ljubljane, bosta pa tud obe dimenziji kul.

Vprasanje koliko ti pomeni videz alu platisc. Moras pa vedeti, da nekateri zelo odsvetujejo uporabo alu platisc pozimi...
Sam sem jih sicer imel na lanciji, pa nisem opazil, da bi jim sol kakorkoli skodila... je pa res, da jih znajo ketne konkretno spraskat, ce jih bos montiral recimo.
 
bostjannn
Novinec
 
Prispevkov: 178
Pridružen: So sep 06, 2008 6:25 pm
Kraj: preko razumnega

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a bostjannn Po okt 31, 2016 10:46 pm

205/55 r16 94V XL na gume.si aprila letos.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a esem Po okt 31, 2016 11:24 pm

Tam je za manjše takole:

Michelin CrossClimate XL
mere:
195/65 R15
hitrost:
V (240 km/h)
nosilnost:
95 (670 kg)

na zalogi >20 kosov pnevmatik
dostava 3 - 6 delovnih dni
posebna cena do 31. 10.
nakup pnevmatik za 63,5 EUR vključno z DDV

primerjalni test (2016) celoletnih (vir Motorevija)

Slika
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a čare To nov 01, 2016 12:15 am

Če pa si iz Ljubljane potem pa nimaš kaj mislit in naredi kot sem napisal.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a matejxx To nov 01, 2016 8:30 am

Zimske gume poleti, ja imate prav, da se ne uničijo takoj. Toda ne razmišljate pa, da bo ta guma potrebovala precej daljšo pot, da bo zaustavila avto. In če boste enkrat zaradi te gume razbili avto, si boste naredili stroškov precej več, kot pa da si bi kupili nove gume.

In sedaj zopet hvalite celoletne gume. Ja res je, da so primerne, če ne rabiš avto voziti v hudih snežnih razmerah. Toda kaj pa ko boste slučajno obstali v takšnih snežnih razmerah.


Po moje je boljše, da si kupiš dve kompleta gum, in si na tak način najbolj siguren. Saj se gre seveda za varnost tebe in tvoje družine. Seveda pa tudi za varnost vseh v prometu.
 
zacetnik_
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: To maj 13, 2008 9:35 am

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a zacetnik_ To nov 01, 2016 10:44 am

Edini pomislek proti dvem kompletom gum je to, da bodo prej zastarale kot bi jih obrabil. Recimo, da guma zastara v petih letih, ne glede na prevožene kilometre. Pri moji vožnji 12.000 km /leto, je to v 5-ih letih 60.000 km, kar bi v praksi predstavljalo cca 40.000 z letnimi prevoženimi in 20.000 z zimskimi gumami.

Recimo, da se vseeno odločim za dvojni komplet - če gledam AMZS teste pnevmatik in izberem eno izmed prvih dveh/treh uvrščenih, potem je zame koristen tudi podatek o obrabi, kajne? Iz zimskega testa je Michelin Alpin 4 na skupnem drugem mestu in ima oceno za obrabo 1.0 Iz letnega testa je Vredestein Sportrac 5 na prvem mestu, obrabo pa ima kot ostale gume (2.0).
Je realno pričakovati, da mi bodo te gume zdržale cca 6 let?

Z današnjimi cenami (Alpin 5 = 57 €, Vredestein = 53 €) je to skupaj 440 € za oba kompleta, napram 300 € pri celoletnih, razlika torej 140 €, ki sem jo recimo pripravljen plačati.
PS: Na AMZS so testirali Alpin 4, ki se očitno ne prodaja več. Je kdo na kakšnem testu zasledil Alpin 5 ?

Ravno pa za celoletno CrossClimate ugotavljam še eno dobro in eno slabo lastnost :) Ocena za obrabo je 1,5 kar je očitno zelo v redu ocena, vendar je na mokri cesti ocena splavanje 3.0 in 3.5 :(
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1 To nov 01, 2016 11:05 am

https://www.amzs.si/uploads/AMZS-SI/Akc ... -R16-H.jpg Tukaj imaš Alpin 5.

Glede na tvoje kilometre pa ne glej na obrabo, ampak predvsem malo poišči izkušnje katere gume ne "zastarajo" hitro. Pri zimskih bi na tvojem mestu vzel Continental ali Goodyear, mogoče Michelin, pri letnih pa tudi ali Continental ali Michelin...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1986 To nov 01, 2016 11:30 am

Zacetnik, v zadnji objavi si ze sam nasel super resitev za svojo situacijo; pripravljen si placati 140eur vec, da imas komplet zimskih in komplet letnih. Kar je definitivno boljsa izbira kot imeti celoletne, ki cetudi so še tako dobre, so še zmeraj kompromis... seveda dokler gledas neke kvalitetne letne in kvalitetne zimske.

Ce ti ni skoda dati 140eur vec (kar se mi zdi super odlocitev), ne vidim vec tezave.

Nevem pa zakaj bi namenjal veliko pozornost obrabi? 20t km ti bo vsaka zimska guma zdrzala, tudi 40t km za letno ni nek strasen dosezek...

Letne bi jaz gledal npr. Conti ali pa dunlop, zimske pa conti, dunlop in pa morda nokian...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a nejc1986 To nov 01, 2016 11:58 am

Sem sel prou v klet pogledat na listek, kamor si pisem koliko km prevozim z katerimi gumami in koliko jih pobira...

Za lazjo predstavo:

Michelin alpin4 , po prevozenih 14t km lansko zimo, imajo 7,5mm tiste ki so bile spredaj in 8mm zadnje. Nove so imele 8,5mm.
Torej 1mm na 15 t km , "od oka".

Letne sava intensa hp, po prevozenih 23t km lansko letno sezono, so imele jeseni ob menjavi za zimske; prednje 6,5mm in zadnje 7,5mm. Nove so imele 8,5mm. Torej , "od oka" max 2mm na 25t km...

Ob vsaki sezonski menjavi naredim tudi menjavo spredaj-zadaj, tako da se razlika v obrabi med spr.in zad.parom vsaj priblizno iznici.

Vidis, na tvojo kilometrino, se ti ni treba bati, da bi jih prehitro pobralo...

Avto je xsara picasso, 185 65 15, 80%km se nabere na AC, normalne voznje.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a DePalmo To nov 01, 2016 12:30 pm

Vse pomembno so ti že drugi napisali tako da o tem nebom. Sam delam tudi bolj malo kilometrov letno, na uč nekje med 15.000 in 20.000 in imam dva kompleta. Če imaš res samo mestno vožnjo in občasno AC, ti osebno svetujem za zimske Continental TS860. Drugače imam izkušnje z TS850 in so super, zdržale 5 sezon in bi tudi še kakšno več, a sem jih spomladi imel predolgo na avtu (nimam še enega kompleta felten da bi doma na hitro zamenjal), da izgubljajo oprijem na snegu se je začelo poznati šele peto leto, menjal sem pa jih ker imam pozimi bolj zahtevne poti kot pa je vožnja po mestu.
Letne imam Uniroyal, a ker sem zadnje leto bil malo več na AC in ker ne grem ravno 130, mi bo komplet zdržal 3 sezone, je pa oprijem na mokrem asfaltu super, nisem še niti enkrat drsel. Bom pa ravno zaradi obrabe naslednje leto probal kaj drugega, a še nevem kaj, tako da ne morem svetovat.

Torej, zimske TS860 195/65 R15 91T te bojo prišle okoli 220 evrov (če naročiš na gumax.si in vpišeš zvestobajelepa, bo komplet 213 evrov), letne Uniroyal RainSport 3 205/55 R16 91V te pridejo 240 evrov in imaš mir za vsaj naslednjih pet let. Ali pa prodaš 16 colske feltne in kupiš 15 col, nato pa vzameš tudi za letne 195/65 R15 91H RainExpert 3, komplet te pride okoli 200 evrov.
Lahko tudi pogledaš za Nexen, Fulda, Kumho, so tudi dobre gume za povprečne in umirjene voznike, a izogibaj se ECO oznak, trpi oprijem na mokri cesti.

Osebno, čeprav delam bolj malo kilometrov, nebi nikoli gledal celoletne gume ker te gume pomenijo kompromis poleti in pozimi. Če si to lahko privoščiš, potem kar, sam pa nebi reskiral. Raje dam malo več za gumo in se peljem zaziher.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Začetniška vprašanja glede pnevmatik

Napisal/-a maniaxxx To nov 01, 2016 12:57 pm

Jaz sem pa mnenja da za nekatere uporabnike so celoletne super kompromis, še vedno sicer samo kompromis ampak boljše top celoletna kot kitajska letna in zimska.

Moja punca je zdaj po 5 letih vrgla stran tako letne in zimske gume z skoraj vsem profilom zaradi strarosti in kupila celoletne goodyear. Avtoceste ne vidi, vozi se večinoma po ravnem in po mestu ali izven mesta tako, da za njo so super gume. Oprijem je zdaj v 3 tednih boljši kot prej z letnimi goodyear gt3, kako bo pozimi me pa tudi ni strah, saj živiva v centru mesta. Skratka za njo je ta varianta veliko cenejša, pa ne bistveno slabša, pa verjemite da sem freak za gume in ne bi dovolil da ma celoletne če ne bi bilo za njo to OK.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov