MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a MercedesV Po nov 14, 2016 11:27 pm

Dvomim da bo kdo vedel , a vseeno...Morda pa je kakšen poznavalec.

Kako je z razlago indeksa nosilnosti gume..

Konkretno. V homologaciji je zapisana max nosilnost po osi DOVOLJENE OSNE OBREMENITVE (kg) 990/990.

Indeks nosilnosti gume mora ustrezati vsaj polovici nosilnosti osi. Se pravi konkretno 495 kg.


Zakaj je konkretno zapisana v homologaciji dimenzija gum z indeksom nosilnosti 88 ,kar znese kar 1120 kg na os(2x560) ?? , Če bi pa bila praktično več kot dovolj guma z oznako 85 kar znese 1030 kg na os (2x515) ??

Ali je to prekršek če namestiš gume še vedno z večjo nosilnostjo (1030kg) na os, v homologaciji pa je zapisana maximalna osna obremenitev.990kg.,vendar z nižjo oznako kot je v homologaciji.

Se pravi ali je to realno prekršek če namestiš gume z oznako 85 ,čeprav je index oziroma nosilnost višja od max nosilnosti po osi , a oznaka je manjša od tiste zapisane v homologaciji.

Tako laično si razlagam ,da s tehničnega vidika je zakon zadovoljen ,samo če se pa nekdo vpikne v oznake ,pa ne vem kaj bo ??

Upam da razumete vprašanje.

Hvala.lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a esem To nov 15, 2016 12:08 am

To vprašanje pač ni kaj posebnega, nanj je bilo na forumu tudi že odgovorjeno.
Seveda je to prekršek, moraš imet najmanj toliko kot je homologirano (lahko več, manj NE). Če naletiš na slabovoljnega policaja, te lahko podyebava, lahko te celo izloći oz pošlje na izredni tehnični. Vendar je za to malo možnosti, so pa majhne možnosti težav tudi pri uveljavljanju odškodnine pri zavarovalnici, če se zapleteš v nesrečo (niti ne nujno po svoji krivdi).

Glede na nick upam, da to ni MB V?
 
MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a MercedesV To nov 15, 2016 12:28 am

Razumem da je homologacija bistven domument... Nekako dvomim da si razumel kaj me zanima. ?

Dejstvo je , da že z oznako 85 tehnično zadovoljim zakon. Da bo bolj razumljivo, gume z oznako 85 v praksi že presegajo nosilnost za maxsimalno obremenitev osi ki je zapisana v homologaciji. Po neki logiki je to varno zame in druge.

Teoretično pa ne zadovoljim zakona ,ker v homologaciji je pa zapisana oznaka za nosilnost 89.

Zakon tudi pravi ,da mora biti nosilnost gume vsaj polovico max nosilnosti osi. V danem primeru bi tako naj zadostovalo že 495 kg.

Zakaj je zahtevano nosilnost z oznako 89 ,če realno zadostuje 85 je že spet svoje vprašanje.

Vem da zakonsko verjetno zmaga homologacija ,a tehnično sem pa prepričan v svoj prav ? Se motim ?

Načeloma mi je bistveno da ne prekršim karakteristik vozila, kar pa si razlagam ,da z namestitvijo gum z oznako 85 ne bom prekršil...

Sicer ni pomembno, ampak naj povem da sem to razliko v indexih nosilnosti opazil čisto slučajno ,in da so na vozilu vsaj od prve menjave naprej gume z oznako 85..

Glede nicka..Ne ,v tem primeru gre za osebno vozilo ...

Lp
Zadnjič spremenil MercedesV, dne To nov 15, 2016 12:33 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Godward To nov 15, 2016 12:32 am

Wtf? Filozof..
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a MercedesV To nov 15, 2016 12:35 am

Godward je napisal/-a:Wtf? Filozof..



Zakaj se oglašaš če nimaš pojma..??

Je pač malo bolj konkretno vprašanje ,kot koliko napumpati gume...

Lp
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Godward To nov 15, 2016 12:39 am

Res je, upam da tam ne gres racunat zakaj napumpat 2,5 ce bi po tvojem izracunu moralo bit 2,45
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a nejc1 To nov 15, 2016 12:40 am

Ja glej če nekaj piše v homologaciji se bo treba pač tega držat, zakaj je tako pa tovarno vprašaj, verjetno pač dajo malo več rezerve da se zasigurajo, brezveze zdaj toplo vodo odkrivat tukaj...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a DePalmo To nov 15, 2016 12:46 am

Teoretično imaš prav, v praksi pa če se v to zapiči policaj, lahko pade položnica. Ali pa, bog ne daj, da se naredi nesreča v kateri nisi kriv in ugotovijo da nimaš pravih gum (glede na homologacijo), si avtomatsko kriv, ti zavarovanje ne velja in kriješ vse iz svojega žepa. In tam ne bodo pripravljeni poslušat tvojih ugotovitev, njih bo zanimal samo homologacijski kartonček.
 
MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a MercedesV To nov 15, 2016 12:56 am

V konkretni dimenziji gum je nosilnost 89 zelo redka guma..Zato dosedaj nihče ni polagal pozornosti.
Ko vpišes dimenzijo gum v iskalnik ,jih je v tej dimenziji praktićno 95 odstotkov z oznako 85..

Verjetno nisem edini ki je šel brez homologacijskega kartona k vulkanizerju po gume.?
In sem avtomatsko glede na dimenzijo dobil z oznako 85.

Tolažim se s temu , da nekako tehnično nisem poslabšal karakteristik vozila.

A je to tako težko razumeti kaj pišem.?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a esem To nov 15, 2016 12:59 am

Preberi še enkrat - morda bolj počasi!
esem je napisal/-a:...moraš imet najmanj toliko kot je homologirano (lahko več, manj NE)...
Tak je zakon! Ne obstaja "tehnična zadovoljitev zakona", obstaja samo to in to dovolj natanćno predpisano (samo najmanj homologacija!)
:roll: :roll: :roll:

Morda ni treba bit tako prepotenten, da ne rečem nadut - in to povsem brez osnove. In vprašanje je enako konkretno (ali raje manj) kot pumpanje gum! Morda si hotel reči kompleksno? :lol: Večkrat si napisal, da morda ne razumemo vprašanja, čeprav je povsem enostavno in ti tudi zato vsi trobimo isto! :roll: :twisted: Postavi se raje pred ogledalo...

BTW - predhodnega posta se NE citira!
Se pa spodobi, da poveš rešitev težave. Govorim o Lupotu in vodi (kjer si tudi citiral predhodne poste!), seveda pa je možno, da težave še nisi rešil.
 
MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a MercedesV To nov 15, 2016 1:05 am

DePalmo je napisal/-a:Teoretično imaš prav, v praksi pa če se v to zapiči policaj, lahko pade položnica. Ali pa, bog ne daj, da se naredi nesreča v kateri nisi kriv in ugotovijo da nimaš pravih gum (glede na homologacijo), si avtomatsko kriv, ti zavarovanje ne velja in kriješ vse iz svojega žepa. In tam ne bodo pripravljeni poslušat tvojih ugotovitev, njih bo zanimal samo homologacijski kartonček.



Te popolnoma razumem...

Vendar tako črno belo tudi verjetno ni..??

Največ komplikacij je lahko po moje pri kasku.??

Drugje dvomim. Če se mi nekdo v rit zapikne ,kakšne veze ima kakšna je nosilnost mojih gum ?

Vožnja z letnimi gumami v snegu je tudi samo prekršek. ? Pa verjetno več ljudi ogrožaš kot z gumami ki samo po papirjih v nosilnosti ne ustrezajo...In še veliko primerov bi se našlo..

Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a DePalmo To nov 15, 2016 3:35 am

Imaš prav, vožnja z letnimi gumami v snegu je prekršek, hujši če zaradi tega narediš zastoj, še hujši če pride do nesreče ker nisi imel tehnično izpravnega vozila. Isto velja za premajhen indeks nosilnosti, avto ni tehnično izpraven in zato v primeru "če se ti nekdo zapikne v rit" in zavarovalnica/policija ugotovi da nimaš prave gume (malo verjetno, JE pa možno), si ti kriv.

Vrjamem da je jeba če so gume redke, imam avto ki ima smotano dimenzijo in bi me zimski komplet prišel skoraj 400 evrov. Na srečo mi je uspelo homologirat bolj prijazno dimenzijo in me komplet pride dobrih 200 evrov. Če si lahko zrihtaš TUV kjer bo pisalo da imaš lahko manjši indeks nosilnosti, homologiraš in se voziš brezskrbno. Ali pa greš na večjo, bolj popularno dimenzijo, kjer bo tudi izbire gum več.
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a hippo To nov 15, 2016 7:45 am

Nikjer nisem zasledil o kateri dimenziji gum je sploh govora...
 
teslam2
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: Ne jul 27, 2014 9:47 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a teslam2 To nov 15, 2016 9:32 am

index nosilnosti mora ustrezat vpisu v homologaciji, nimas kaj filozofirat tukaj

kako se ta cifra zracuna na podlagi osi ni pomembno.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a DePalmo To nov 15, 2016 6:43 pm

Tudi ni bila napisana dimenzija, samo indeks nosilnosti.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Firediver To nov 15, 2016 7:03 pm

Da ti bo lažje, pri Partnerju 1.4 bencin imam v homologaciji navedeno dimenzijo 165/70R14C 89R.
Žalibog za indeks nosilnosti 89 , kar pomeni 580kg nosilnosti po pnevmatiki - pa ima avto max dovoljeno težo 1780kg (tj. 445kg po pnevmatiki!), ampak tudi zakaj indeks hitrosti R (do 170 km/h), če pa ima uradno končno hitrost 150 km/h (ko je naložen pa še dosti manj)?

Nimaš kaj se žaliti, v primeru nesreče te oberejo do kosti! Če imaš jaj*a, pa potem moraliziraj zakaj se ti zdi kaj butasto...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Nikola_Tesla To nov 15, 2016 9:36 pm

Mercedez ima višje interne kakovostne zahteve za svoja vozila od ostalih znamk.

lp.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Godward To nov 15, 2016 10:32 pm

DePalmo je napisal/-a:Imaš prav, vožnja z letnimi gumami v snegu je prekršek, hujši če zaradi tega narediš zastoj, še hujši če pride do nesreče ker nisi imel tehnično izpravnega vozila. Isto velja za premajhen indeks nosilnosti, avto ni tehnično izpraven in zato v primeru "če se ti nekdo zapikne v rit" in zavarovalnica/policija ugotovi da nimaš prave gume (malo verjetno, JE pa možno), si ti kriv.

Vrjamem da je jeba če so gume redke, imam avto ki ima smotano dimenzijo in bi me zimski komplet prišel skoraj 400 evrov. Na srečo mi je uspelo homologirat bolj prijazno dimenzijo in me komplet pride dobrih 200 evrov. Če si lahko zrihtaš TUV kjer bo pisalo da imaš lahko manjši indeks nosilnosti, homologiraš in se voziš brezskrbno. Ali pa greš na večjo, bolj popularno dimenzijo, kjer bo tudi izbire gum več.


A 400 eur komplet je smotana dimenzija? Se mi je zdelo, da je to normalna cena za danasnje avte in vedno vecja platisca ter nizkopresecne gume.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a DePalmo To nov 15, 2016 11:07 pm

Ja, je. Pa ni neka eksotična 18 colska dimenzija, je le 205/60 R15. Pa vedno kupujem boljše gume, zato tudi take cene, kakšne Kumho in podobne me ne zanimajo.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Index NOSILNOSTI gume ?? Nejasnost ...

Napisal/-a Godward To nov 15, 2016 11:12 pm

Kot pravim, to se mi zdi normalna dimenzija in primerna cena za malo vecji avto, vrjetno enoprostorec? Ce bi pa rad velik avto , za gume pa 200 eur komplet pa zal ne gre.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov