Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Karambol So avg 31, 2019 2:51 pm

Živjo,

Potreboval bi nekaj nasvetov pri izbiri zimskih gum, ker moram priznati, da v avtomobilizmu nisem ravno najbolj doma. Nedavno nazaj sem si privoščil svoj prvi avto, ki je v bistvu cestni terenec Suzuki Vitara 4WD in uporablja (mislim da jeklena) platišča in letne gume 215/55R17. Ker pa gre leto počasi proti koncu, sem se odločil, da se bom raje kar zdajle pozanimal, da ne bom potem zadnji hip na vse štiri telovadil naokoli.

Se pravi iščem nekaj za čez zimo za svoj avto. Razmišljal sem, da bi za silo vzel kar verige ampak potem so mi svetovali naj raje vzamem namenske zimske gume in bom brez skrbi. Ko sem v preteklosti opazoval ostale člane družine pri menjavi gum, sem nekako dobil v glavo, da je treba kupiti samo 4 gume, ki jih potem odpelješ k vulkaniterju in on potem stare odstrani s platišč ter namesti nove.

Vendar pa me je moj prodajalec avtomobilov Suzuki rahlo presenetil, ko je izjavil naj raje vzamem še posebej platišča za zimo. Rekel je, da bi tako lahko kolesa menjal kar doma lastnoročno, pa ni treba nič plačati. Pač z dvigalkko nagnem avto, odvijem vijake, letna platišča z gumami odstranim ter namestim nova platišča z zimskimi gumami. Menjava gum brez platišč pri vulkanizerju pa naj bi bila dražja zaradi prisotnosti TPMS ventilčkov.

Najprej sem razmišljal, da bi, kot po starem, vzel samo zimske gume brez platišč. Sedajle sem pa šel gledati seznam koles in vidim, da imajo platišča za zimske gume oznako 215/60R16, kar se razlikuje od mojih obstoječih. Tako da nisem čisto prepričan, če 215/55R17 zimske gume sploh obstajajo. V čem je tukaj štos, da se letna/zimska platišča razlikujejo? Zakaj so R16 gume boljše od R17 za zimo?

Na trenutnih letnih piše gor Continental, prodajalec pa mi priporočal zimske Yokohama. Na znamke gum se ne spoznam, baje sta pa ti dve dobri izbiri. Cenovno pa je bilo rečeno, da 4 zimske gume z jeklenimi platišči + TPMS pridejo okrog 800€, z Alu platišči pa čez 1000€.


V homologacijskem kartonu je navedeno tole:
215/55R17 94V 17x6 1/2J ET 50mm, B
215/60R16 95H 16x6 1/2J ET 50mm, B

Hvala za kakršne koli nasvete.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a limas So avg 31, 2019 4:01 pm

Ne poslušaj prodajalca, saj imata oba diametralno nasprotni stališči. Prodajalec mora nekaj prodati, ostalo ga ne zanima.
Če si iz urbanega okolja in letno ne delaš pretirane kilometraže, razmisli o letno-zimskih (celoletne) gumah. V tem primeru je najboljša izbira med Michelin cross climate in Goodyear 4 season. Tako se rešiš vsakoletnih stroškov menjave.
Če kupuješ zimske in želiš obdržati platišča, potem vsekakor kupi enake dimenzije kot so že na platiščih. Če se odločiš za dodatna platišča, pa za zimske gume vzemi tista 16".
Če boš menjal sam, bodi pozoren na namestitev dvigalke, da ne poškoduješ prag. Točno na označeno pozicijo.

Osebno bi se odločil za celoletne gume. Za tista dva zasnežena dneva se ne splača metati denarja.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Ivan36 So avg 31, 2019 6:03 pm

Obvezno ZiMSKE GUME, ker ulice so zanič splužene, brozga se čez dan stopi, ponoči zamrzne in imaš ledene plošče na vozišču :roll: Zimska guma je mehkejša od letne in ima več lamel da se lepo prime na led in sneg ob nizkih hitrostih lahko lepo voziš medtem boš z letno plesal po cestah!
Jeklena PL 16 col in zimske gume za 800€ in pika. Menava koles je 10 do 15€ za vse 4. Menjava gume + centriranje platišča pa je za 4x 35€ ali več, če imajo TPS not. Torej na leto 80€ gume dol gume gor .... Možnost poškodbe ALU pl je vsaj 70%
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a xxl So avg 31, 2019 9:32 pm

215/55/17 zimske imam jaz, Sava hp2 (80€), izbira je velika.Originalne lite feltne imam za zimo, za letne kupim druge. TPMS ventile na srečo nimam.
https://www.avto.net/Ads/results.asp?zn ... rt=&stran=
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Karambol Ne sep 01, 2019 8:26 pm

limas je napisal/-a:Če kupuješ zimske in želiš obdržati platišča, potem vsekakor kupi enake dimenzije kot so že na platiščih. Če se odločiš za dodatna platišča, pa za zimske gume vzemi tista 16".
Zakaj so zimske gume v prodaji ponujene na 16" platiščih, letne pa na 17"? Zakaj ne ponujajo obeh na isti dimenziji platišč? V čem je tukaj razlika v gumah?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a limas Ne sep 01, 2019 9:38 pm

Razlika je v debelini bočnice. Za zimo je bolj primerna tista z debelejšo/višjo bočnico. Tako se izogneš poškodbam platišča (kamenčki, led...).
Če malo bolj pomislim, je v tvojem primeru narejeno tako, da te prisilijo v nakup dodatnih platišč, ampak po homologaciji daš lahko zimske gume enakih dimenzij kot so poletne.

Ostale znamke imajo znotraj dimenzije platišča dve dimenziji pnevmatik. Tista za zimo naj bi bila ožja. (pri tebi pač ni nobena dimenzija ožja).

Primer avta D segmenta in možnost homolomo izbire.


195/60R16 89H 6.5Jx16
205/60R16 92H 7Jx16
215/60R16 95V 7Jx16
215/55R16 93V 7Jx16
215/55R17 94V 7Jx17
215/50R17 95V 7Jx17

Ponovno preberi moj zgornji komentar, da se boš lažje odločil.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a DePalmo Ne sep 01, 2019 10:41 pm

Karambol je napisal/-a:Menjava gum brez platišč pri vulkanizerju pa naj bi bila dražja zaradi prisotnosti TPMS ventilčkov.

Najbolj me je zmotilo tole, ker ne drži.

Sam imam te ventilčke in me menjava pride isto kot prej ko jih še nisem imel. In sem si naredil izračun kdaj se bi mi lita (rabljena!) platišča odplačala in to je čez 7 let. Izračunal sem enostavno: rabljena lita platišča za ceno ki je meni sprejemljiva (seveda če so na trgu za tako ceno) + ventilčki ki bojo preverjeno delali na mojem avtu proti 2x menjavi gum na leto. In pri meni to nanese na 7 let, tako da nisem prepričan če bom šel v to. Da bi pa kupil nova alu platišča s ceno preko 1000 evrov pa enostavno ni računice, ker se nova platišča nebi "odplačala" v življenski dobi avta.

Je pa res da če imaš dodatna platišča in gor zimske gume, jih pač zamenjaš kadar ti paše in ne čakaš v gužvi pri vulkanizerju. To je pa tisti luksuz ki ga plačaš oz. moraš sam presodit če se ti splača.
 
Picolo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 65
Pridružen: Po jan 05, 2015 10:11 am

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Picolo Po sep 02, 2019 9:27 am

Kot je rekel limas, pri tebi zimska dimenzija ni ožja in zato 215/60R16 ne predstavlja prednosti pred 215/55R17 razen v ceni kompleta (ena guma nekje 10€ cenejša in pa eno platišče nekje 10-20€ (odvisno ali je jekleno ali ALU).

Sama višina bočnice (118 mm) je pri gumi 215/55R17 za večino več kot dovolj visoka za zimo in obenem ponuja boljšo lego na cesti kot dimenzija 215/60R16. Sam imam letni in zimski komplet v 215/50R17 (zimske na 17` jeklenih platiščih) in je super imeti enako lego na cesti celo leto.

V kolikor se voziš večinoma po asfaltu, svetujem 17`. Če se pozimi voziš dosti po makadamu, pa je 16` manj občutljiva in bolj udobna izbira.
Je pa že DePalmo dobro napisal kar se tiče dveh setov. Največji faktor je pomoje doba lastništva avta.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a xxl Po sep 02, 2019 10:07 am

Res je, ali pa enostavno si privoščiš drug komplet za zimo, ker ti tako paše, ne glede na to, kako dolgo misliš imet avto. Mojega imam šele dobro leto, pa mi že hodi po glavi menjava. Seveda ni racionalno, kot marsikaj v življenju, pa vseeno naredimo točno to. 8)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Karambol Če sep 05, 2019 6:58 am

Super, najlepša hvala za vse nasvete.

Mi lahko še morda priporočite kje bi zimske pnevmatike kupil? Ker to počnem prvič, tudi trgovin ne poznam najbolje. Razen pri mojemu prodajalcu avtomobilov ampak on bo verjetno vse skupaj računal dražje? Sem pa iz Zasavja.

lp
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Locher Če sep 05, 2019 8:04 am

DePalmo je napisal/-a:
Karambol je napisal/-a:Menjava gum brez platišč pri vulkanizerju pa naj bi bila dražja zaradi prisotnosti TPMS ventilčkov.

Najbolj me je zmotilo tole, ker ne drži.

Sam imam te ventilčke in me menjava pride isto kot prej ko jih še nisem imel. In sem si naredil izračun kdaj se bi mi lita (rabljena!) platišča odplačala in to je čez 7 let. Izračunal sem enostavno: rabljena lita platišča za ceno ki je meni sprejemljiva (seveda če so na trgu za tako ceno) + ventilčki ki bojo preverjeno delali na mojem avtu proti 2x menjavi gum na leto. In pri meni to nanese na 7 let, tako da nisem prepričan če bom šel v to. Da bi pa kupil nova alu platišča s ceno preko 1000 evrov pa enostavno ni računice, ker se nova platišča nebi "odplačala" v življenski dobi avta.

Je pa res da če imaš dodatna platišča in gor zimske gume, jih pač zamenjaš kadar ti paše in ne čakaš v gužvi pri vulkanizerju. To je pa tisti luksuz ki ga plačaš oz. moraš sam presodit če se ti splača.


Jaz uporabljam dva kompleta ne glede na ceno. Udobje menjave mi pomeni več kot denar.

P.S. ob prodaji avta sem še vedno uspel za dober denar prodati tudi zimski komplet platišč (vedno ločeno in nikoli v kompletu z avtom). Če bolje pomislim, sem bil do sedaj vedno v plusu.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a J.McLane Če sep 05, 2019 8:52 am

Koliko je pa to dobro da imaš celo življenjsko dobo pnevamtike na platiščih, jih date kaj centrirati vmes?

Udobje je zelo relativen pojem, meni je bolj udobno se zapeljat do lokalnega mehanika popoldne, ko me on pokliče in tam lepo počakam tistih 15 minut in odcolam 30 €. Priznam pa da če bi imel kakšno bolj čudno dimenzijo gum za zimske, bi tudi sam razmišljal o dveh kompletih.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Locher Če sep 05, 2019 11:00 am

Lokalni mehanik pokliče, 15 minutk, 30 evrov in... zveni kot reklama po TV. :)

Resnica je lahko drugačna. Od preveč zategnjenih platišč, do uničenih varnostnih vijakov (ker se jim vedno tako mudi), ipd. Doma v miru premenjaš, očistiš, posušiš in spraviš.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Firediver Če sep 05, 2019 11:35 am

Vsak naj naredi kot želi, je pa res, da:
- če imaš dva kompleta se izogneš gneči in stroškom, gume na platiščih se lažje in z manj škode skladišči, pa še v primeru manjše colaže zimskih gum nekaj prišparaš na sami nabavni ceni zimskih gum
- če nimaš dveh kompletov, pa imaš pri vsaki menjavi sveže centrirane gume, kar tudi ni nepomembno.

Sedaj naj pa vsak dela, kot hoče.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Locher Pe sep 06, 2019 8:10 am

Firediver, torej praviš, da bi moral nekdo, ki ne menja gum dvakrat letno (recimo, da se pozimi vozi samo na primorskem) vseeno izvesti centriranje (vsaj) enkrat na leto? Po moje je to pretiravanje. Centrira se po potrebi.
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a VW T4 Pe sep 06, 2019 8:28 am

Kako je sedaj pri avtih, ki imajo senzor tlaka? Recimo megane 4, če bi dal druga platišča za pozimi, bo pač spregledalo, da ni senzorja, al bi težilo da so prazne gume?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Firediver Pe sep 06, 2019 8:35 am

Locher je napisal/-a:Firediver, torej praviš, da bi moral nekdo, ki ne menja gum dvakrat letno (recimo, da se pozimi vozi samo na primorskem) vseeno izvesti centriranje (vsaj) enkrat na leto? Po moje je to pretiravanje. Centrira se po potrebi.


Pravim, da je centriranje (1x letno bi bilo kar vmesno) dobrodošlo za brezhibno vožnjo, ni pa nujno, če ne trese - odvisno od občutka in zahtevnosti voznika. Lahko pa kdo, ki tega ne prakticira nikoli, 1x poskusi, če to pri njemu naredi učinek na vožnjo - sploh tisti, ki imajo 2 kompleta in zimske že 6 sezono...

Sam imam dva kompleta in po potrebi vmes centriram. Imam pa tudi večji delež slabih cest in občasno kakšna utež odleti ali pa nagazim luknjo...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a Kohec Pe sep 06, 2019 11:01 am

Tudi v moji familiji imamo za vse avte zimske gume na dodatnih platiščih. Menjam jih sam, lepo v miru, potem jih lepo temeljito očistim, namažem in pospravim.
Avtorju svetujem, da si tudi nabavi dodatna platišča. Še posebej, če misli imeti avto dlje časa. Lahko tudi rabljena - se najdejo dobra za ugodno ceno. Jaz bi izbral 16". Tudi gume ( naprimer Sava) so po kom. cca 10 € cenejše od 17ˇˇ. Ta varianta je po moje naboljša in tudi najbolj ugudna.
Spašuješ tudi, kje kupiti gume. Najbolje pri dobremu vulkanizerju. Malo poglej na netu in primerjaj cene in povpašaj pri vulkanizerjih.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: Zimske pnevmatike in platišča - kaj naj vzamem?

Napisal/-a čara Po nov 04, 2019 8:36 am

Odvisno je tudi koliko in kje voziš...glede centriranja. Moj avto doživi marsikaj od slabih asfaltnih cest, do gozdnih in AC...in če bi centrirala šele takrat, ko je potreba, ko se gume že različno obrabljajo ali pa že trese volan....meh, to ni zame. Raje ob vsaki menjavi in dostikrat, če si nekje redna stranka, kupiš gume pri vulkanizerju, ti tudi centriranja in premontaže na zaračunajo (še posebej, če imaš dvojni set platišč).

Enako je z avtooptiko. Odkar imam jaz te reči čez, opazim razliko na boljše.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov