CDTi_O
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe avg 09, 2019 5:07 pm

Zimske gume NO GO

Napisal/-a CDTi_O Pe nov 15, 2019 5:58 am

Resno razmišljam, da ne bi naredil nič v zvezi z zimskimi gumami. Za policijsko kontrolo bom dal v prtljažnik stare verige, ki sem jih nekoč dobil poleg nekega rabljenega avta. Na vozilu imam skoraj nove letne gume, ki bodo dovolj dobre za suhe in mokre zimske razmere, kadar pa bo snežilo, se bom vožnji enostavno izognil. Realno, koliko ur na leto, pa so pri nas zasnežene ceste? Mislim, da maksimalno en dan.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a meganer Pe nov 15, 2019 6:03 am

Edino če si iz obale .....

Greš v službo in ko greš domov je sneg ........
Greš v kino in ko greš domov je sneg ....
Takih situacij je 1000

Zame so zimske gume osnova.
 
CDTi_O
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe avg 09, 2019 5:07 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a CDTi_O Pe nov 15, 2019 6:45 am

Zakonodaja z zimskimi gumami se je pri nas spremenila na zahtevo Good yearya, ob nakupu Kranjske Save. Prejšnja zakonodaja je bila manj stroga in Američani so morali razprodati polna skladišča zimskih gum, ki so jih dobili skupaj s tovarno.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a Firediver Pe nov 15, 2019 7:17 am

meganer je napisal/-a:Edino če si iz obale .....

Greš v službo in ko greš domov je sneg ........
Greš v kino in ko greš domov je sneg ....
Takih situacij je 1000

Zame so zimske gume osnova.


Saj ne da bi hvalil zimsko službo, ampak zadnje čase ali ni sneženih zim ali pa so ceste že splužene in posipane tako, da zimske gume nujno rabiš samo za obisk smučišča ali pa če živiš v hribih.
Po drugi strani, če živiš v mestu, za cijazenje od semaforja do semaforja spet ne rabiš zimskih gum.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a ban Pe nov 15, 2019 7:24 am

CDTi_O je napisal/-a:Zakonodaja z zimskimi gumami se je pri nas spremenila na zahtevo Good yearya, ob nakupu Kranjske Save. Prejšnja zakonodaja je bila manj stroga in Američani so morali razprodati polna skladišča zimskih gum, ki so jih dobili skupaj s tovarno.

Aha, pa v Avstriji in Nemčiji so dosegli enako. :roll:
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a pskoda Pe nov 15, 2019 7:26 am

Jaz imam dva avta. Eden je potniški kombi kangoo, ki ima celo leto zimske gume in osebni avto, ki ima letne gume in v takih razmerah kot so zdaj dam v avto še nogavice. Ko začnejo posipati skale zamenjam avto, ker mi je škoda skoraj nov avto uničevat
Lp
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a xxl Pe nov 15, 2019 8:15 am

Zaradi varnosti, ne policije, imej uporabne verige. 20-30€ boš že zmogel za nove. Če pa nimaš, napiši dimenzije, mogoče se komu na forumu potikajo kakšne od prej, pa ti bomo pomagali. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a nejc1986 Pe nov 15, 2019 8:54 am

Prvo leto ko sem živel v Ljubljani sem prav tako imel letne čez zimo. V službo tako ali tako hodim peš.

Hja... Sem šel na pijačo in sem se zakopal na parkingu,ki ni bil očiščen. Sem hotel iti po bližnjici , pa Me je konkretno odneslo na zaplati snega...

Žal. Preveč sekirancije in razmišljanja. Bos šel , kot so ti rekli, v kino in bo začelo sneziti. Boš karakter in boš vzel taxi in naslednji dan nazaj po avto? Se boš peljal po AC in bo iz kamiona padel kos ledu/snega ... Boš pri 130kmh zapeljal na poledico na viaduktu...

Zimske na suhem in v topli zimi niso toliko slabše od letnih, kot so na že 1cm snega boljše od letnih.

Edino kar sem potem še prakticiral letne pozimi je bilo na Miati, ki pa sem jo res imel samo za vikend izlete na obalo in Verjemi,da sem takrat 5x preveril razmere. In bi , če bi zapadel sneg po poti, verjemi, pustil avto tam in nafehtal domače da Me pridejo iskati.

Glavni vprašanji: si lahko privoščis 1teden ne uporabljati avta, če bo sneg in koliko ti pomeni npr.200-300eur za komplet Zimskih gum?
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a J.McLane Pe nov 15, 2019 9:19 am

Glavne ceste so hitro dobre, problem so zakotne ulice in cela naselja. Treba je vedeti da imajo zimske službe neko mejo kjer se sploh spravijo na cesto plužit, tako se je že velikokrat zgodilo da je padlo samo nekih 5 cm snega, plužli niso, sol ni prijela ker je zahladilo in smo imeli vsaj ene teden sneg po cesti.

Boš res en teden imel doma parkiran avto? Če bi znal malo razmišljat v naprej bi si lepo kupil neke celoletne gume, lahko tudi take ki so bolj letno usmerjene (Michelin CC, Bridgestone A005, Continental AllSeasonContact).
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a Kohec Pe nov 15, 2019 9:22 am

Ne vem zakaj nekateri tako šparajo na zimskih gumah. Poleti bi na avto nabili cele valarje na bleščečih ALU platiščih, za zimske pa je škoda denarja. Guma je edina vez s podlago!!
Za zimo so zimske gume in pika. Zato je tudi zakonodaja tako napisana. Razen če si doma na obali.
Pri nas ceste niso nikoli tako očiščene, da nebi ostala nekje tanka plast ledu in ko enkrat naletiš na tanek film ledu in moraš zabremzat je letna guma neuporabna.
Če si slučajno udeleženec v prometni nesreči in imaš na avtu pozimi letne gume, ti zavarovalnica ne bo izplačala škode. V tem primeru je cena zimskih gum zanemarljiv strošek.
Če pa misliš imeti v avtu samo verige, kar je zakonsko dovoljeno, pa morajo biti ustreznih dimenzij, da se dajo montirat na gumo. Policaji niso tako naivni in preverjajo tudi to. Poznam primere, ko so si policaji vzeli čas in so zahtevali od voznika, da pred njimi montira verige, da so preverili če so usrezne in če jih voznik sploh zna montirat.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a limas Pe nov 15, 2019 11:35 am

Jaz sem prenehal z zimskimi gumami, pa imam za seboj preko 1 mio km. Mi je pa uspelo brez težav in varno prevoziti kakšnih 5-6 zimskih sezon s poletnimi gumami; okoli 12.000 zimskih kilometrov letno po ljubljanski in notranjski regiji. Imel sem mnogo zimskih kompletov, nato sem zaradi milih zim prešel na celolotne, zdaj pa o zimskih sploh ne razmišljam več. Odvečen strošek in izguba časa. Če je napovedano sneženje, grem z javnim prevozom, če me sneženje slučajno ujame v službi, pa avto pustim tam in grem z busom. Preprosto. Po suhi cesti je poletna guma boljša v vseh segmentih, tista famozna floskula o sedmih stopinjah (7C), ko poletna otrdi pa nima realne podlage.
Za spretnega in izkušenega voznika, poletna guma v zimskem času ne predstavlja težav.
Še ena pomembna ugotovitev!
V sezonah, ko sem vozil celoletne gume je mnogokrat močno snežilo in ob cestah je bilo kar precej avtov v grabnu (zaneslo) ali pa jih je na kakšnem klancu (Vrhniški) dejansko ustavilo! Vsakič sem ustavil za pomoč in mimogrede preveril njihove gume. Vedno so imeli ZIMSKE gume z dovolj profila! Preprosto je šlo za nerodneže, ki niti ne bi smeli imeti vozniške.
Slovenska zakonodaja o zimskih gumah je rezultat gumarskega lobija. Avstrijski zakon dovoljuje uporabo poletnih gum celo leto, zimske gume pa so obvezne v zimskih razmerah (sneg in led na cesti).
Zimske gume za ljudi v hribih, na Gorenjskem in Koroškem - vsekakor ja. Zimske gume za ljudi iz urbanih področij, ki se vozijo po urejenih cestah pa je stroškovno neracionalno početje. Problem pri slabših voznikih je, da ob montaži zimskih gum pridobijo avtomatičen občutek namišljene varnosti - in takih je več kot 50%. Ne verjamete? Pri vsakem trku ali zdrsu s ceste, ki ga boste videli in boste imeli nekaj sekund časa, preverite kakšne gume so bile na avtu povzročitelja. Vedno ZIMSKE.

Zimske gume NO GO - jaz sem zadevo razčistil do temelja.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a J.McLane Pe nov 15, 2019 12:27 pm

Ja razčistil, pa vseeno voziš celoletne in letne. Po črki zakona so celoletne = zimske.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a limas Pe nov 15, 2019 12:33 pm

Jih ne vozim več. Celoletne sem imel za zimsko uporabo. So šle v kompletu s prodajo prejšnjega avta.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a danci1973 Pe nov 15, 2019 2:03 pm

limas je napisal/-a:Odvečen strošek in izguba časa.

Zimske gume za moj avto so cenejše od letnih in ker se s tem podaljša življenjska doba letnih, s tem dejansko varčujem. :roll:

Drugače pa tisto o hladnem vremenu in letnih gumah drži kot pribito. Dvomim sicer, da je 7°C neka 'trda' meja, do katere so letne gume boljše, pod njo pa slabše - verjetno se gume med seboj razlikujejo tudi pri tem. Ampak zadevo sem dodobra preizkusil pred nekaj leti, ko sem v pozni jeseni na poligon 'varne vožnje' šel z letnimi gumami, a sem zraven imel tudi zimske na platiščih. Po nekaj vajah sem kolesa zamenjal in naenkrat so vse vaje postale 'enostavne' in obvladljive.

O razliki na snegu pa najbrž ne rabim razlagat...
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a Kohec Pe nov 15, 2019 2:47 pm

danci
se popolnoma strinjam s teboj.
Sicer pa je debatirati o tem brez veze. Nekateri so se prepametni že rodili in mislijo da imajo vedno prav.
Moje mnenje je - za zimo so zimske gume oz. alternativa celoletne.
Sam vozim že dlje časa, kot je vsaj polovica forumašev sploh stara, tako da vem kaj je res in kaj ne !!
 
buxter
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: To jun 04, 2013 6:26 am

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a buxter Pe nov 15, 2019 6:58 pm

CDTi_O je napisal/-a:Zakonodaja z zimskimi gumami se je pri nas spremenila na zahtevo Good yearya, ob nakupu Kranjske Save. Prejšnja zakonodaja je bila manj stroga in Američani so morali razprodati polna skladišča zimskih gum, ki so jih dobili skupaj s tovarno.


:lol: :lol: :lol:
To pa so bučke. Če bi vsaj znal napisat podjetje...
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a maniaxxx Pe nov 15, 2019 7:33 pm

Če si lahko brez avta v primeru snega potem zimskih ne rabis. V vremenu kot je sedaj so letne boljse od zimskih. Če pa si odvisen od avta v vsakem vremenu potem pa nimaš kaj razmisljati, je pa res da je zakon brezvezen, ker bi moral biti zakon da moras imeti zimske gume ko so razmere zimske, na pa da imas pri 20 stopinjah zimske gume, kar je dejansko nevarno.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
CDTi_O
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe avg 09, 2019 5:07 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a CDTi_O So nov 16, 2019 7:53 am

buxter je napisal/-a:
CDTi_O je napisal/-a:Zakonodaja z zimskimi gumami se je pri nas spremenila na zahtevo Good yearya, ob nakupu Kranjske Save. Prejšnja zakonodaja je bila manj stroga in Američani so morali razprodati polna skladišča zimskih gum, ki so jih dobili skupaj s tovarno.


:lol: :lol: :lol:
To pa so bučke. Če bi vsaj znal napisat podjetje...



Tudi če bi znal pravilno napisati ime podjetja, tega dejstva nič bi spremenilo.

Zakon o varnosti cestnega prometa se je z leti spreminjal. Pred leti je pisalo nekako takole: Vozilo mora imeti zimske gume na pogonskih kolesih, oziroma 4 letne radialne gume z dovolj globokim profilom. V praksi je bilo zahtevano 4 mm profila. Takrat je bil zakonodajalec mnenja, da so dobre radialke nekako enakovredne zimskim gumam.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a xxl So nov 16, 2019 9:07 am

Nekako enakovredne?!? Nikakor! Pojdi se peljat z enimi in drugimi po snegu, pa ti bo hitro jasno. A ti iščeš potrditev tvojih domnev tukaj? Ko boš zakrivil nesrečo boš povedal, da so ti tako svetovali forumaši? :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zimske gume NO GO

Napisal/-a Firediver So nov 16, 2019 11:27 am

Pikolovstvo tu ni potrebno.
Saj je (birokratsko) veljavno ali letne gume+ketne ali zimske gume - ne glede na to kako se ene in druge obnašajo v snegu. Enakovrednost je samo v birokratskem smislu!

Se pa strinjam tudi glede tega, da zimska reši marsikatero zimsko situacijo na cesti, za katero je letna prešvoh, s ketnami pa prehuda (in zamudna) rešitev.
Vsekakor pa mora biti voznik vešč svojega vozila in vožnje v takih razmerah!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov