mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a mišek Ne okt 11, 2020 1:55 pm

Pozdravljeni;
Poleti sem menjal avto.
Imam opel astro karavan letnik 2019. Sedaj so gor orginal alu felne in gor gume 205-55-16. Za zimo sem že nabavil gume istih dimenzij, zdaj pa se ne morem odločit ali naj kupim zelezne felne za pozimi ali jih naj montiram kar na te alu, ki so sedaj na avtu.
Odlocitev sploh ne bi bila tezka, ce ne bi bilo teh preklemanih senzorjev tlaka. S tem pa se zadeva precej podrazi in zakomplicira.
Eden vulkanizer mi je ze ponujal rabljene felge s senzorji za 200 eur. S tem, da je rekel, da opel ima to malo bol komplicirano. Da nekateri avti sami preberejo drugi komplet, da pri oplu pa moras pri vsaki menjavi it z neko napravo od gume do gume in jih registrirat, da jih potem avto prepozna.

A ima kdo taksno astro ali pa opla nasploh, ki bi povedal kako je s tem? Ker na enem forumu sem bral, da orginalne senzorje prekopirajo na dodatne senzorje in da potem to naslednje leto to ni treba vec pocet, da jih potem avto prepozna. Spet drug je napisal, da to velja, ce koles ne menjujes v smislu naprej- nazaj. Se pravi, ce das drugo leto tisto kolo, ki je bilo leto prej spredaj, potem nazaj, in zadnje naprej, potem zadeva vec ne dela.
Zdaj pa ne vem kako je s tem. Ker da moras potem spet vsako menjavo, dvakrat na leto k vulkanizerju da ti opravi to registracijo senzorjev in to vrjetno ni zastonj potem je to brez smisla.
Prosim za izkusnje. Oz. Kako pa je ce bi kupil samo felne brez senzorjev. To bi pa potem bilo 100 eur za rabljene. Kako potem zgleda, ali samo gori lucka da sistem za tlak ne dela, ali se kaj nadlezno piska?
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a sašo5 Ne okt 11, 2020 2:16 pm

cca 40eur je ventil....kupiš 1x na armaturi skalibriraš zadevo...
Kupiš z navadnim ventilom in na armaturi prelepiš lučko, da ni moteča.... :lol: (poznam take, pa ma en bmw-ja drugi renaulta....
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Firediver Ne okt 11, 2020 2:19 pm

Ker imaš isto dimenzijo tudi za pozimi, jaz ne bi gledal ločenih platišč. Sicer je res malce nadležno gor pa dol vsako menjavo sezone, ampak imaš pa vedno sveže scentrirano, pa še rok si ni treba mazati z garažnim previjačevanjem. Tudi zime niso več tako obilne, da bi me skrbelo zaradi soli.

Pred časom, ko so bile 17colske še drage, sem še kombiniral z 15col zimskim, ampak sedaj so cene padle, pa še strošek senzorjev za tlak zraven..se ne splača več, ob prodaji pa itak ne dobiš toliko več, kot sedaj več investiraš.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a mišek Ne okt 11, 2020 3:08 pm

sašo5 je napisal/-a:cca 40eur je ventil....kupiš 1x na armaturi skalibriraš zadevo...
Kupiš z navadnim ventilom in na armaturi prelepiš lučko, da ni moteča.... :lol: (poznam take, pa ma en bmw-ja drugi renaulta....

Ne mores kar na armaturi skalibrirat, to je fora menda pri oplu. Moras met neko napravo in potem dat kontakt, it v meni kjer prikazuje tlak gum in it od kolesa do kolesa, ko ga prepozna avto signalizira s hupo. Tako pise v navodilih. Ne pise pa kaka naprava to je.
 
Picolo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 65
Pridružen: Po jan 05, 2015 10:11 am

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Picolo Ne okt 11, 2020 3:30 pm

Nimam izkušenj z neoriginalni senzorji na Oplu, vendar v kolikor piše da so kompatibilni, pomoje ne bi smelo biti problema v delovanju.
Kar se tiče pa menjevanja pozicije gum in programiranja senzorjev pa priporočam orodje za aktivacijo TPMS senzorjev EL-50448, 6-7$ s Kitajske oz. okoli 12€ pri nas. Zadeva na naši Corsi E 2019 dela brezhibno. Programiranje traja maks. 2 minuti.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne okt 11, 2020 4:13 pm

Jaz sam čakam da mi bodo baterije odpovedale na teh senzorjih, potem pa trajno izklopim to opcijo preko testerja.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a matejxx Ne okt 11, 2020 5:23 pm

Ali se kje v Sloveniji dobi emulator za te senzorje? Vem, da so v tujini že imel neko škatlico, ki je oddajala signale za vse štiri gume. Vsakemu je jasno, da so ti senzorji samo nepotreben strošek. Ne vem zakaj ne morejo vsi delati tako kot npr. VW, kjer ti deluje preko ABS-a.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Firediver Ne okt 11, 2020 5:43 pm

VW-jev sistem je posreden, bolj za doseganje minimalnih zahtev glede TPMS in ni tako natančen kot s temi ventilčki, ki dejansko merijo tlak v gumah.
In če ga že moramo imeti, je dobro ga uporabljati. Meni se zdi zanimiva temperaturna razlika na začetku in med vožnjo.

Vsakomur je jasno, da kar je obvezno ne moreš več izbirati. Če ti je to prevelik strošek, si boš pač nabavil starejši model brez tega sistema. Ali pa VW-ja, samo zato, da te to ne bo motilo...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Misek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: Sr apr 07, 2010 9:33 am

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Misek Ne okt 11, 2020 6:25 pm

Kje pri nas se pa da to dobit za programiranje senzorjev?
Ne vem kak se naj odlocim, rabljene felge s senzorji 200 eur, rabljene radkape 30 eur, pa tole za programirat 12 pa je skoraj 250 eur. Zdaj pa prvic tako moras montazo placat, potem pa rabis 5 sezon da si prides na nulo. Potem pa ze mogoce avto prodam, tiste stare felge pa pol tak tezko prodas vrjetno, senzorji pa vprasanje ce bodo se cez 5 let delali, ce so ze zdaj rabljeni. Pa se vmes je dobro dat kdaj centrirat.
S stalisca stroskov se to ne splaca, je bol vprasanje zdaj koliko zima unici alu felge? Da gres zaradi tega rajsi pozimi na navadne.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Firediver Ne okt 11, 2020 6:39 pm

V prejšnjih časih sem za pozimi imel ene poceni ALU 15col, ker se jih je lažje čistilo, so bile bolj v stilu novega vozila kot pa jeklenke, predvsem pa niso rjavele in ni bilo treba devati radkap gor (cheap stuff cheap look). Pa še dobro sem jih posebej prodal (niso šle ob prodaji v paketu z avtom).

Sedaj pa dam kar isto dimenzijo na iste ALU feltne, ker imam letne 17 col, za zimske bi mogoče homologiral na 16 col (manj ne gre, so zavore prevelike), pa je razlika v ceni premajhna + strošek ventilčkov.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
luks104
Novinec
 
Prispevkov: 119
Pridružen: So mar 09, 2013 10:02 am

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a luks104 Ne okt 11, 2020 7:10 pm

Pred kratkim sem kupil dodaten set platišč za svojo Opel Astro J, letnik 2015. Na autodoc-u sem vzel ventilčke HUF za 120€ (https://www.autodoc.si/huf/14123999)
na silux pa napravo za programiranje za 12,50€
(https://www.silux.si/izdelki/dodatna-op ... opel-gm-9w)

Programiranje je čisto enostavno. Na zaslončku greš v meni za TPMS, držiš tipko clear, potrdiš novo kalibracijo, potem pa na vsakem vogalu, kjer sveti smernik, pristaviš napravo za programiranje in držiš gumb. Avto zatrobi vsakič, ko uspešno zazna nov senzor.
(https://www.youtube.com/watch?v=jw1zFhttIQA)
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a tomzzi Ne okt 11, 2020 7:18 pm

Jaz sem ga na eBay naročil za drobiž ko sem kupoval leta 2017. Dela.
In se splača saj programiranje senzorjev na pooblaščencih stane več kot to orodje. :lol:
Vsaj pred 3 leti je bilo tako, da so računali ene 4€ po gumi.
Senzorji pa držijo tam ene 4-5let. Pa še to je verjetno potem treba fejst pazit, da se jih ne poškoduje ob menjavi pnevmatik.
Jaz sem si sedaj za nov komplet zimskih naročil ponaredke iz ebay-a, ker bodo itak odpovedali verjetno kmalu. Tretjo sezono so gor pa ne bi rad drugo leto gum in felten stikal in takrat menjal senzorje.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a danci1973 Ne okt 11, 2020 8:02 pm

mišek je napisal/-a: Ker na enem forumu sem bral, da orginalne senzorje prekopirajo na dodatne senzorje in da potem to naslednje leto to ni treba vec pocet, da jih potem avto prepozna. Spet drug je napisal, da to velja, ce koles ne menjujes v smislu naprej- nazaj. Se pravi, ce das drugo leto tisto kolo, ki je bilo leto prej spredaj, potem nazaj, in zadnje naprej, potem zadeva vec ne dela.

Če lahko to narediš z originalnimi senzorji, ni nobenega razloga, da ne bi delalo s skopiranimi.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a tomzzi Ne okt 11, 2020 8:32 pm

Jaz imam ločen komplet alu 17" letnih in jeklene 16" zimske na Astri K.
Še ob vsaki menjavi iz letnih na zimske in obratno sem moral po par kilometrih na novo programirat senzorje.
Tako, da je to obvezno očitno vsakič. Vsaj pri mojem javi napako ko prevozim par kilometrov po menjavi.
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a mišek Ne okt 11, 2020 10:54 pm

In kak zgleda, ko ti vrze ven napako, samo napise in se lucka prizge, ali kaj piska, utripa?
Ce bi dal gor recimo felge brez senzorjev, koliko bi bilo to nadlezno?
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a tomzzi Po okt 12, 2020 3:44 am

Ne piska. Opozorilo je. Pa mislim, da se tudi lučka prižge.
Nisem siguren. Lahko danes probam ponastavit oziroma desetkrat in na novo sprogramiran.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a tomzzi Po okt 12, 2020 5:00 am

Da ne izklapljam...
Takole to izgleda.
https://youtu.be/k82NE1dtJng
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a RedBaron To okt 13, 2020 6:19 am

Firediver je napisal/-a:VW-jev sistem je posreden, bolj za doseganje minimalnih zahtev glede TPMS in ni tako natančen kot s temi ventilčki, ki dejansko merijo tlak v gumah.
In če ga že moramo imeti, je dobro ga uporabljati. Meni se zdi zanimiva temperaturna razlika na začetku in med vožnjo.

Vsakomur je jasno, da kar je obvezno ne moreš več izbirati. Če ti je to prevelik strošek, si boš pač nabavil starejši model brez tega sistema. Ali pa VW-ja, samo zato, da te to ne bo motilo...


Boljše posreden sistem, kot pa izklopljen ali kako drugače premoščen neposreden...

pa tudi novejši VAG-i, mislim, da imajo neposreden sistem, ker bi naj EU direktiva zahtevala neposreden sistem... (tako mi je razložil trgovec...)
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Gricko To okt 13, 2020 4:24 pm

meni pa se zdi, da ima vedno več znamk to izpeljano preko ABSa..... hvala bogu!

senzorji so ena večjih bedarij in samo "vlečejo " iz žepa €.

koji falus rabiš točno vedeti koliko je guma polna ( pa v vsakem primeru se te cifre spreminjajo in to kar konkretno - hladno, toplo), če te to zanima, greš na pumpo in preveriš , 99% to ne zanima, je pa dobro, da si obveščen, če imaš v eni pnevmatiki veliko manjši tlak ( ta podatek pa dobiš iz ABSa)

ena boljših stvari iz vWja...

PS: ventilčki so natančni ampak kaj, ko se tlak v pnevmatiki spreminja tudi za o,3 ali celo 0,5 bara ( topla guma, mrzla guma, topla / hladna okolica), ko greš na pumpo, pa vsaka drugače kaže, v avtu pa so ponavadi podatki za tlak, ki so po večini premalo napisani, torej, kaj rabiš podatek na 2 decimalki natančen?? :DDD
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dodatna platišča za astro l.2019 - senzorji tlaka?

Napisal/-a Firediver To okt 13, 2020 4:32 pm

Prodajna fora...ampak obvezna!
Se še niste prilagodili? Dejte trpet še naprej...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov