Gabrich
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: So feb 17, 2018 8:53 pm

Homologacija in gume

Napisal/-a Gabrich Po okt 03, 2022 8:33 am

Pozdravljeni,

pregledujem homologacijo na svojem Passatu in ugotavljam, da imam homologirane pnevmatike le s hitrostnim razredom V (do 240 km/h). Sprašujem se , pnevmatike so cca 30 eur dražje, ali se v primeru prometne nesreče zavarovalnica obesi na hitrostni razred? Jasno mi je, da ja, če vozim prek dovoljene hitrosti za določene pnevmatike. Glede na to, da nisem divjak, nima smisla po nakupu tovrstnih pnevmatik.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a D12J12 Po okt 03, 2022 9:23 am

Če sprašuješ za zimske gume odbij en hitrostni razred.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Po okt 03, 2022 10:29 am

Kje to uradno piše? Dejmo, da pridemo zadevi do dna!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Gabrich
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: So feb 17, 2018 8:53 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Gabrich Po okt 03, 2022 10:40 am

Firediver je napisal/-a:Kje to uradno piše? Dejmo, da pridemo zadevi do dna!

Ja, bi lepo prosil. Nekateri pišejo o dveh razredih, nekateri o enem. Kje piše? Govorim o zimskih gumah.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Po okt 03, 2022 11:16 am

V predpisu:

P R A V I L N I K o delih in opremi vozil (Ur.l.RS št. 16/22)

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad ... 22-01-0296

govori 47. člen glede hitrostnega indeksa zimske gume.

V tem členu je navedba Pravilnika ZN št. 142:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 42&from=SL - vnesi v iskalnik, ti najde PDF

Na strani 64 te tehnične smernice imaš navedeno pod točko 5.2.3.2.2:
Pri vozilih, ki so običajno opremljena z navadnimi pnevmatikami in občasno z zimskimi pnevmatikami, pri čemer simbol hitrostnega razreda zimske pnevmatike ustreza hitrosti, ki je večja od največje konstrukcijsko določene hitrosti vozila ali ni manjša od 160 km/h (ali oboje). Če pa je največja konstrukcijsko določena hitrost vozila večja od hitrosti, ki ustreza simbolu razreda najmanjše hitrosti nameščenih zimskih pnevmatik, je v vozilu na vidnem mestu za voznika nameščeno opozorilo z najnižjo vrednostjo največje hitrostne zmogljivosti nameščenih zimskih pnevmatik;, da imaš pozimi lahko ali večji indeks hitrosti od konstrukcijsko določene za vozilo, ali pa ne manjšo od 160km/h (oznaka Q). V tem primeru moraš imeti na vidnem mestu označeno, da je hitrostni indeks gum 160km/h.

Kako ta nalepka zgleda pa nimam pojma.

Sedaj pa čakam še D12J12 z uradno podprto argumentacijo "en razred manj".
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a D12J12 Po okt 03, 2022 12:18 pm

Ko se združijo praksa, teorija in logika. Serviral si mi teorijo in točno o tem sem se pogovarjal pri praksi, proivajalci pretiravajo s hitrostnimi razredi in nikoli ne bo hitrostni razred enak najvišji hitrosto vozila, je vedno razlike za vsa 1 hitrostni razred, to govori praksa. Pri meni je najvišja hitrost 197 km/h oznaka pa W (270 km/h).
Avtor teme sprašuje o hitrostnem razredu V in 90% sem, da gleda pnevmatike v hitrostnem razredu H, ker so najbolj pogoste in zato 30€ cenejše, zato odbij en hitrostni razred. Hitrost imaš označeno v homologaciji pod T.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Po okt 03, 2022 12:25 pm

Nisem ti serviral teorije, ampak veljaven predpis (tudi na sodišču bo veljal, ker je uraden) in v postu pred mojim je bila želja forumaša, da mu pokažem pot do njega.

Povej, kaj ti še ni jasno, bomo poskusili objektivno čimbolje obrazložiti z linki do uradnih predpisov. Do takih, da si na varni strani, če pride do pizdarije zaradi združitve "logike, teorije in prakse".
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Gabrich
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: So feb 17, 2018 8:53 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Gabrich Po okt 03, 2022 12:38 pm

D12J12 je napisal/-a:Ko se združijo praksa, teorija in logika. Serviral si mi teorijo in točno o tem sem se pogovarjal pri praksi, proivajalci pretiravajo s hitrostnimi razredi in nikoli ne bo hitrostni razred enak najvišji hitrosto vozila, je vedno razlike za vsa 1 hitrostni razred, to govori praksa. Pri meni je najvišja hitrost 197 km/h oznaka pa W (270 km/h).
Avtor teme sprašuje o hitrostnem razredu V in 90% sem, da gleda pnevmatike v hitrostnem razredu H, ker so najbolj pogoste in zato 30€ cenejše, zato odbij en hitrostni razred. Hitrost imaš označeno v homologaciji pod T.

Ja, želja je, da pridemo stvari do dna s predpisi. Da narediš škodo pri avtomobilu in ne dobiš povrnjeno je res težava. Raje plačam 30 eur več (čeprav se mi zdi neumno) in imam zadevo rešeno.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a D12J12 Po okt 03, 2022 1:25 pm

Ni panike, zakon imaš zgoraj serviran, odloči se sam.
 
Gabrich
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: So feb 17, 2018 8:53 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Gabrich Po okt 03, 2022 1:57 pm

Zadeva ni jasna - sploh, če ni nalepk na avtomobilu.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Po okt 03, 2022 2:05 pm

Brez skrbi...opozorilo mora biti prisotno, ni pa točno predpisana oblika ali izvedba - važno, da te "opozarja", da ne smeš čez 160km/h.

Predvidevam, da je to prepis iz EU-ja, nisem pa zasledil kako imajo v tujini rešeno glede teh opozoril.

Vseeno, dosti bolje za uporabnika od prejšnjih verzij "dva razreda nižje" (to sem tudi jaz zasledil).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a D12J12 Po okt 03, 2022 2:35 pm

Homologacijo v roke in preveriti hitrost in na podlagi te hitrosti iskati pnevmatike. Na tistih 160km/h se ne oziraj, to so pnevmatike oznake Q in jih je zelo težko sploh dobiti, meni jih v 3 spletnih trgovinah ne najde, torej bo tudi sama cena višja kot pa pri H ali V oznaki.
V primeru nesreče te krije homologacija in oznaka na pnevmatiki, več ne rabiš.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Po okt 03, 2022 2:43 pm

Če ne znate brati in razumeti predpisov v slovenščini, lahko vedno ostanete na homologiranih dimenzijah in pač plačujete tisto, kar vam ni treba.

Recimo temu neke vrste davek na nerazgledanost.
Vsakemu svoje!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
antonio
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 96
Pridružen: Pe maj 21, 2004 8:20 am

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a antonio To okt 04, 2022 9:23 am

Pri audi A6 c7, ima nalepko tik pod volanom. Rdeča bela nalepka kjer piše 210km/h in je označeno za zimske gume oz M+S.
Na LPP-ju ga je zanimala samo ta nalepka in nič drugega, zgleda da ni dovolj da imaš naštiman zvočni signal v meniju od avta.

Če malo pogooglate armaturo od tega avta , boste hitro opazilo to nalepko.

lp.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a matejxx To okt 04, 2022 6:25 pm

D12J12 je napisal/-a:Če sprašuješ za zimske gume odbij en hitrostni razred.



To že zdavnaj ne velja več. Sedaj je važna hitrost na 160km/h in opozorilna nalepka.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a matejxx To okt 04, 2022 6:27 pm

Firediver je napisal/-a:V predpisu:

Kako ta nalepka zgleda pa nimam pojma.


Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver To okt 04, 2022 6:34 pm

Kje si to dobil?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a D12J12 To okt 04, 2022 6:43 pm

matejxx je napisal/-a:
D12J12 je napisal/-a:Če sprašuješ za zimske gume odbij en hitrostni razred.



To že zdavnaj ne velja več. Sedaj je važna hitrost na 160km/h in opozorilna nalepka.

Imaš spodaj potem v komentarjih razloženo, da je važna hitrost v homologaciji. Na tistih 160km/h pa pozabite, če ni Q pnevmatik.
 
Gabrich
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: So feb 17, 2018 8:53 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Gabrich Sr okt 05, 2022 7:17 am

Odgovor A-M Miklavc, ki ima tehnične preglede Laško in Velenje:
"Nekatera vozila imajo v nastavitvah možnost označiti najvišjo hitrost vozila z zimskimi pnevmatikami. Ko se ta hitrost doseže se na armaturni plošči avtomatsko prikaže opozorilo o max hitrosti za zimske pnevmatike. Če vozilo nima te opcije se lahko na vidno mesto nalepi nalepka z največjo dovoljeno hitrostjo vozila, ki ustreza hitrostnemu razredu pnevmatik.

Označevanje in vnos nastavitev za zimske pnevmatike so dolžnost lastnika oz uporabnika vozila.

Ni posebnega predpisa koliko nižji je lahko hitrostni razred zimskih pnevmatik od letnih oz je najnižja hitrost pnevmatike tako nizka da na trgu skorajda ni možno kupiti pnevmatik s tako nizkim hitrostnim razredom…

Paziti pa morate, če je v Potrdilu o skladnosti navedena pnevmatika označena z M+S, te pnevmatike NE smete zamenjati z nižjim hitrostnim razredom."
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Homologacija in gume

Napisal/-a Firediver Sr okt 05, 2022 1:07 pm

Gabrich je napisal/-a:
Ni posebnega predpisa koliko nižji je lahko hitrostni razred zimskih pnevmatik od letnih oz je najnižja hitrost pnevmatike tako nizka da na trgu skorajda ni možno kupiti pnevmatik s tako nizkim hitrostnim razredom…



Tole pa zavajajo, ampak jim bo marsikdo verjel, ker so "v fohu".
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov