Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1584
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a srcnik To sep 26, 2017 7:27 pm

Ojojoj, že iz časov lagun in komplikacij s temi senzorji (pri menjavah gum itd.) nisem razumel poante le teh, razen da so strošek, zato se mi je zdela rešitev z ABS boljša (bolj enostavna in cenejša za lastnika). Upajmo, da bo imela nova že ta novi sistem.
 
Inferus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: Po apr 17, 2017 2:09 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a Inferus Sr sep 27, 2017 10:44 am

INFINITI je napisal/-a:
Inferus je napisal/-a:Zdravo,

V petek sem kupil novi avto. Novi ceed. Sedaj me pa zanima, ker imam senzorje za nadzor tlaka, ali to moram za zimske gume kupit še ene senzorje ali so ti, ki so že noter, vredu?
Idealno bi blo imeti vse na svojih felnah ampak žal ne gre :D


Živjo . KIA nima bolj poceni rešitve meritve preko abs senzorja (primerjava obratov koles) temveč ima kar pravi meritveni modul in senzorje, ki jih izdeluje VDO.

Originalna koda senzorjev za tvoj avto je "52933 3N100" original KIA koda, aftermarket boš pa to isto zadevo našel pod oznako "S180052092Z" - kar poguglaj to kodo pa boš našel nekje in si naroči najceneje kjer najdeš. Za foro pa še pokliči na servis in vprašaj za ceno.

Boš pa moral tudi preveriti ali so tvoje nove feltne primerne za vgradnjo senzorjev (niso vse) in definitivno boš moral novi komplet senzorjev dat sprogramirati na servisu ali pa primerno opremljenemu vulkanizerju, da jih bo tvoje vozilo potem prepoznalo.


Hvala. Lahko brez tega tudi menjam gume? In mi cez zimo pac sveti lucka da imam premalo polne pnevmatike. V teoriji bi šlo ne?
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a INFINITI Sr sep 27, 2017 12:18 pm

Zdej mogoče sem narobe razumel - ti misliš imeti ločen komplet feltn z zimskimi gumami ali ne? Ker če boš samo preobuval gume na sedanjih feltnah potem ni panike - senzorji ostanejo gor na feltnah in je vse normalno.

@srcnik - v praksi je precej bolj zanesljiva tehnologija od ABS verzije. Lahko ti iz prve roke povem da sem velikokrat imel "false alarm" na Superbu. Prvič ko je posvetilo je bilo med vožnjo na AC in sem takoj šel na odstavni pas pa gledal debelo naokoli in brcal gume, katera je dejansko prazna. Potem se pogruntal, da ta shit zmede že nekaj več obratov na eni od gum in je med vožnjo v dolgi ovinek na AC jasno ena zunanja guma delala več obratov in posledično sprožala alarm. Skratka popolnoma neuporabno je bilo ker nikoli nisem vedel ali je guma res začela spuščati tlak pa katera, kljub temu da sem pazil da so enako polne, da bi zmanjšal monost za lažne alarme. Zadeva se je sprožila tudi ko se je kakšna od gum bolj segrela in posledično bolj dvignila tlak, pa je zopet jamral. To poceni rešitev so našli zato, da sebi zmanjšajo stroške, ker je EU odredila obvezno uporabo meritve tlaka pri novih vozilih.

Tako da pri Kii sem kar vesel, da imam tapravo zadevo in da mi tudi za vsako gumo pove koliko je tlaka in kaj se dogaja.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a pskoda Sr sep 27, 2017 3:36 pm

Lahko sveti lučka.
Mami ima novo corso e, ki ima tudi senzorje v ventilčku in za zimo uporablja druge feltne z zimskimi gumami. Lučka sicer sveti, ampak ko zamenjaš feltne lučka ugasne.
Če te ne moti ne rabiš kupit senzorje.


Jaz imam na leonu isto na ABS in moram priznat, da sploh ne vem ali deluje ali ne, ker mi še nikoli do +60kkm ni posvetila
Lp
 
Inferus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: Po apr 17, 2017 2:09 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a Inferus Če sep 28, 2017 7:03 am

INFINITI je napisal/-a:Zdej mogoče sem narobe razumel - ti misliš imeti ločen komplet feltn z zimskimi gumami ali ne? Ker če boš samo preobuval gume na sedanjih feltnah potem ni panike - senzorji ostanejo gor na feltnah in je vse normalno.

@.


Eeee tu sm te čakal.točno to :) bom letos malo počakal z novimi felnmi sem se odločil.
Hvala :)
 
Uporabniški avatar
martin_krpan
Mojster foruma
 
Prispevkov: 10984
Pridružen: Sr feb 22, 2006 8:26 pm
Kraj: Ribnica

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a martin_krpan Po sep 09, 2019 8:09 am

V homologacijskem kartončku imam zapisano dovoljeno dimenzijo gum 215/55 R17 94V. Ali lahko kupim gume z višjim indeksom nosilnosti, recimo 98 (XL), ker imam pri tem indeksu večjo izbiro pnevmatik?
Kobilica:
http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=88076&start=0
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a Firediver Po sep 09, 2019 8:19 am

Predpisan je minimalni indeks nosilnosti (isto tudi pri indeksu hitrosti). Lahko greš višje (= tehnično bolje), ampak skoraj vedno dražje..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a J.McLane Po sep 09, 2019 10:50 am

pskoda je napisal/-a:Lahko sveti lučka.
Mami ima novo corso e, ki ima tudi senzorje v ventilčku in za zimo uporablja druge feltne z zimskimi gumami. Lučka sicer sveti, ampak ko zamenjaš feltne lučka ugasne.
Če te ne moti ne rabiš kupit senzorje.


Jaz imam na leonu isto na ABS in moram priznat, da sploh ne vem ali deluje ali ne, ker mi še nikoli do +60kkm ni posvetila


Če ima tvoja mami tehnični pozimi potem ne vem kako ga opravi, ker težijo za vsako lučko ki preveč sveti na armaturi.

Senzor preko ABS/ESP ima eno veliko pomanjkljivost, z avtom se moraš peljat da ti opozorilo za prazno gumo posveti. Aktivni TPMS ti tako prej prihrani kako uničeno feltno, pač v teoriji, živim brez teh sistemov pa na srečo še nisem speljal s prazno gumo.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
MateSLO
Novinec
 
Prispevkov: 391
Pridružen: So dec 06, 2008 1:30 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a MateSLO To nov 05, 2019 2:59 pm

Živjo!

Eno hitro vprašanje oziroma problem: na avtu imam homologirane pnevmatike z W hitrostnim razredom. Vulkanizer mi je rekel, da lahko namestijo z razredom V in sem še vedno v skladu z zakonom.

Zanima me, če se je že kdo srečal s tem problemom. Najbolj me zanima zaradi zavarovalnice, ker zima je le tak čas ko se mimigrede zgodi kakšnen problem na cesti in ne bi rad ostal brez zavarovanja, ki ga plačujem.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1789
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a emozul To nov 05, 2019 3:11 pm

Ni vec tako, da imas lahko en razred nizje. Samo tako kot je predpisano. Ce pride do nesrece lahko zavarovalnica komplicira.
 
MateSLO
Novinec
 
Prispevkov: 391
Pridružen: So dec 06, 2008 1:30 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a MateSLO To nov 05, 2019 3:56 pm

Klical še 4 tehnične preglede, vsak povedal nekaj svojega. Eni ja, drugi ne, tretji lahko ampak samo en ... kake buče res.
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a Janezek65 To nov 05, 2019 5:10 pm

Če te skrbi predvsem zaradi zavarovalnice, pa mogoče vprašaš svojo zavarovalnico kako in kaj.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a Firediver To nov 05, 2019 5:20 pm

Glede zimskih imaš lahko Q do 160km/h in na vidnem mestu napisano, da ne smeš več kot 160km/h.
Glede letnih gum pa po homologaciji ali z višjimi (dražjimi) indeksi.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a čara Sr nov 06, 2019 7:36 am

Piši svoji zavarovalnici in jih vprašal, piši na PU in jih vprašaj, pa še na AMZS in pol primerjaj odgovore. Ne klicat, ker samo pisno potem vzdrži, če so kaki problemi etc. In e-mail lahko hraniš skorajda v nedogled in to včasih sila prav pride.
 
MateSLO
Novinec
 
Prispevkov: 391
Pridružen: So dec 06, 2008 1:30 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a MateSLO Če nov 07, 2019 10:57 am

Dejansko pisal in dobil odgovor, da lahko.
 
Uporabniški avatar
pSicek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 92
Pridružen: Sr maj 03, 2006 5:25 pm
Kraj: Prevalje

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a pSicek To nov 12, 2019 10:14 am

Vprašanje glede xl gum. Lastim si Peugeot 208 ki ima letne gume 16". Avto se mi že zdaj zdi premehek za moj okus in preveč zibanja. Glede na to, da bom dal zimske gume gor 15", me skrbi, da bo še več zibanja. A bi lahko to malo s XL gumami skompenziral? Ali je še kakšna druga razlika kot bol trde bočnice?

Lp
 
smirko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Če mar 24, 2005 6:01 pm

Re: vprašanja glede gum - bolj v zvezi platišč

Napisal/-a smirko To nov 12, 2019 1:29 pm

Pozdravljeni.

Imam Ford Focus, leto izdelave 2015, kateri ima na platiščih oziroma ventilčkih vgrajeneTPMS senzorje.

Ali je varianta, da kupim druga platišča brez TPMS senzorjev in jih zmontiram (za letne pnevmatike). Na začetku naj mi bi svetila lučka za tlak v pnevmatikah nakar bi si vrednosti oz. da le teh ni, z držanjem tipke OK shranil in lučka naj bi ugasnila.

Ali to drži ali ne?

Hvala in lep pozdrav.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a DX5050 To nov 12, 2019 4:33 pm

Direkto odgovorit na vprašanje ne morem....
Ti pa lahko povem kako je bilo na sestrinem Cmaxu 2016 letnik.

Za zimske gume je kupila rabljena jeklena platišča (z tpms ventilčki) ki so bila prej na mondeotu. Potem so ji zmontirali gume na avto, ampak lučka je svetila. Jaz sem bil prepričan, da bo morala na servis, da ji bodo na novo sprogramirali senzorje. Pa sem vseeno (v obupu) klikal po meniju in naredil ravno to kar si opisal. Držal tipko OK. In je lučka ugasnila (prevozenih ze preko 150km pa se ni nazaj prizgala).
Zdaj pa nevem, ali je lučka ugasnila zaradi razloga kot ga opisuješ ti, ali zato ker so bili ze sprogramirami za mondea in deluje na isti frekvenci.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1907
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: vprašanja glede gum - bolj v zvezi platišč

Napisal/-a nejc1 To nov 12, 2019 6:08 pm

smirko je napisal/-a:Pozdravljeni.

Imam Ford Focus, leto izdelave 2015, kateri ima na platiščih oziroma ventilčkih vgrajene TPMS senzorje.

Ali je varianta, da kupim druga platišča brez TPMS senzorjev in jih zmontiram (za letne pnevmatike). Na začetku naj mi bi svetila lučka za tlak v pnevmatikah nakar bi si vrednosti oz. da le teh ni, z držanjem tipke OK shranil in lučka naj bi ugasnila.

Ali to drži ali ne?

Hvala in lep pozdrav.


Ne drži, po cca 12km se bo prižgalo opozorilo tpms sensor fault ali nekaj takega... Na kfz teileprofi se dobi 4 original senzorje za dobrih 80€, lahko tudi naročiš kitajske ponaredke za še bistveno manj, ampak tisto vprašanje kako dolgo bo delalo, z originali ni problemov...
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2189
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: vprašanja glede gum (zimske in letne)

Napisal/-a limas To nov 12, 2019 6:20 pm

pSicek je napisal/-a:Vprašanje glede xl gum. Lastim si Peugeot 208 ki ima letne gume 16". Avto se mi že zdaj zdi premehek za moj okus in preveč zibanja. Glede na to, da bom dal zimske gume gor 15", me skrbi, da bo še več zibanja. A bi lahko to malo s XL gumami skompenziral? Ali je še kakšna druga razlika kot bol trde bočnice?

Lp

Gume naj bodo napumpane blizu zgornje dovoljene meje. Več kot to ne moreš.
Trše bočnice v primeru XL gum? Teoretično naj bi bila guma bolj toga.
15/16"? 15" ima višjo bočnico in je posledično bolj gibljiva.

Mehkoba in pozibavanje ni samo posledica pnevmatik, ampak nastavitve podvozja: blažilniki, vzmeti, stabilizatorji.
Imam občutek, da iščeš problem ta kjer ga ni. Za naše ceste je mehko podvozje samo prednost.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov