Kam nove gume?

spredaj
76
68%
zadaj
35
32%
 
Skupaj glasov : 111
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

kam dat bolše gume

Napisal/-a Golden eye So sep 30, 2006 10:49 am

Imam 2 rabljene zimske gume (6mm in stare 1¸leto) in 2 novi zimske gume iste znamke. Kam naj dam torej nove gume? spredaj ali zadaj??
Zadnjič spremenil Golden eye, dne So sep 30, 2006 7:00 pm, skupaj popravljeno 3 krat.
 
djgregy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 57
Pridružen: Pe avg 04, 2006 1:06 pm
Kraj: okolica LJ

Napisal/-a djgregy So sep 30, 2006 10:53 am

odvisn, kok maš stare zrablene
jest dam ponavadi spredaj boljše,
če maš pa velik nevarnih ovinkov je pa boljš da daš zadi bolšje da te ne bo tok odnašal
mitsubishi colt C50 l.90 1.3 12V, skoda favorit pick up l.92 1.3 8V
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Napisal/-a Golden eye So sep 30, 2006 10:55 am

rabljene majo še 6mm (merejeno od une meje, k je mal dvignjena)
VRjeten bom dal kr nove odspredi ja.

Sam nekje sem pa bral da je dat bolš nove odzad, zarad varnosti al nki tazga
 
djgregy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 57
Pridružen: Pe avg 04, 2006 1:06 pm
Kraj: okolica LJ

Napisal/-a djgregy So sep 30, 2006 10:58 am

sej pravm, tvoja odločitev kam ji boš dal.

če majo še 6mm profila so skoraj nove............kok so pa stare
mitsubishi colt C50 l.90 1.3 12V, skoda favorit pick up l.92 1.3 8V
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a INFINITI So sep 30, 2006 11:23 am

BOljše/novejše gume se da VEDNO na zadnjo os; ne glede na pogon itd - to smo že 500X premleli kako in zakaj na forumu; tudi linkov v dokaz temu je milijon.
Uporabi iskalnik ;)
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Bor
Uporabnik
 
Prispevkov: 1370
Pridružen: Sr maj 22, 2002 9:59 pm
Kraj: Grosuplje

Napisal/-a Bor So sep 30, 2006 11:58 am

In ko pozimi ko je 15cm snega ne prideš v hrib, ti zalo koristijo nove zadnje gume. :)
To je tko vse ma neke + in minuse -. Jst bi rajš dal nove zimske spredaj ( oz. na pogon)
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a INFINITI So sep 30, 2006 12:16 pm

Bor je napisal/-a:In ko pozimi ko je 15cm snega ne prideš v hrib, ti zalo koristijo nove zadnje gume. :)
To je tko vse ma neke + in minuse -. Jst bi rajš dal nove zimske spredaj ( oz. na pogon)


Raje ne pridem v hrib kot pa da mi rit odnese po snegu; pa tudi če ne prideš v hrib; bi moral menjati se ti ne zdi? -Al misliš met slick za čez zimo?
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Napisal/-a Golden eye So sep 30, 2006 6:59 pm

stare so en let. Zanimal me je pa tud tko na splošno in ne sam za moj konkreten primer
 
Uporabniški avatar
Mini Me
Novinec
 
Prispevkov: 168
Pridružen: Sr okt 01, 2003 7:13 pm
Kraj: Sm pa tja...

Napisal/-a Mini Me So sep 30, 2006 7:13 pm

VEDNO boljše zadej.
To ti bo povedal vsak mehanik ali vulkanizer.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Napisal/-a Gricko So sep 30, 2006 8:02 pm

vsi pravijo zadaj.....ampak mene še vedno ni noben prepričal zakaj je to boljše!!!"

jaz bi jih dal raje spredaj.....razlogi??
evo jih:
-Ko bremzaš je večina teže avta in večina učinka bremzanja na prednjih kolesih!!
-ko speljuješ, bremzaš se bolj sprednje rabijo....torej imam raje nove spredaj da se približno enako obrabijo kot zadnje (ki so že mali izrabljene)

-Ker se mi zdi da je več možnosti da vloviš avto če ti rit malo pobegne in imaš spredaj dobre gume(se da z bremzo in gasom še kaj narediti), kot če hočeš ti v ovinek, avto gre pa naravnost in nimaš popolnoma nobene kontrole

-eni pravijo da zadaj nove gume, da ti ne odnese riti med bremzanjem.....če imaš dobre bremze in dober obremenilni ventil, zadnje bremze skoraj nič ne bremzajo, ko je avto prazen (samo voznik v avtu)

Vglavnem jaz jih bi dal raje spredaj in tako vedno naredim, če sem v podobni situaciji.....vsaj dokler mi ne bo en dokazal oz razložil zakaj temu ni tako ;)
lp
 
Uporabniški avatar
Walker_P
Uporabnik
 
Prispevkov: 1075
Pridružen: Pe maj 06, 2005 5:37 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a Walker_P So sep 30, 2006 8:24 pm

Če se ne morte odločit kam da bolše gume vam lahka js komot povem. Na vsa 4 kolesa plus rezerva pa bo problem reše, kam dat bolše gume. Zakaj bo tako problem rešen? Zato ker bodo bolše gume povsod, in ne bo na nobeni osi bolših gum, ampak bodo povsod nove in dobre gume. Dodam še pa tole, če daš zadi ne vem kakšne dobre gume in če ne bo pametnga voznika za volanom, sm skor 100% da je isti falus al daš spred dobre gume al pa zadi, al pa povsod iste, te bo pomoji oceni odnesl s ceste, vsaj zadn konc ti bo odnašal. Po snegu ne noret, če nimate izkušn, tist ko pa zna zadn konc avta obvlada v raznih situacijah na snegu, pa pomoje dajo bolše gume spredaj. Se sprašujete zakaj? Pomoje adrenalin, in tut sam bi dal na sprednji pogon bolše gume, v raznih primerih bi dal zadaj celo gume brez profila oz slikerce.
 
Uporabniški avatar
g.Kromfelna
Novinec
 
Prispevkov: 420
Pridružen: Pe jun 02, 2006 12:24 am

Napisal/-a g.Kromfelna So sep 30, 2006 8:33 pm

Boljše gume se dajo na pogonska kolesa. Če je spredaj pogon pa absolutno spredaj, ker zadnja kolesa se tak večina časa za sabo vleče, največ pomeni na snegu, če je spredaj dober grip. Če se spredaj da avto v ovinke potegnit, potem zadnji konec niti ni tak problem, pa čeprav pleše.
 
maccek_21
Uporabnik
 
Prispevkov: 884
Pridružen: Ne jan 02, 2005 5:42 am
Kraj: Kranj

Napisal/-a maccek_21 So sep 30, 2006 9:14 pm

INFINITI je napisal/-a:BOljše/novejše gume se da VEDNO na zadnjo os; ne glede na pogon itd - to smo že 500X premleli kako in zakaj na forumu; tudi linkov v dokaz temu je milijon.
Uporabi iskalnik ;)



tako je!

Napišite si na list in nalimajte na avto!

Slabe gume bodo pa na katerikoli osi tvegano početje!
Fantje so avtomobili: če ne paziš si pod njimi!
 
Uporabniški avatar
W|zz
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2410
Pridružen: Ne jun 06, 2004 9:19 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a W|zz So sep 30, 2006 9:21 pm

lol no, če so ene gume stare 1 let pa majo še 6mm profila pol niso nc "stare" al pa tok slabše, da bi blo kej razlike za občutt. Sej ne bo zadn konc odnašal. V tem primeru das cist ta nove spredi, ker majo vec profila, itak so vse 4 enake, ker "stare" še vedno dobro opravlajo svojo nalogo... Gume so enake, sam ene majo mal vec profila...
 
Golden eye
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 637
Pridružen: Če maj 01, 2003 1:20 pm
Kraj: Notranjska

Napisal/-a Golden eye So sep 30, 2006 10:20 pm

sam sem tud tazga mnenja!

če so pa gume preveč zlizane pol pa itak jih ne daš gor!
 
Uporabniški avatar
dj_em
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2622
Pridružen: Če jul 11, 2002 12:27 pm
Kraj: Zemlja --> Evropa --> pr mami doma :D

Napisal/-a dj_em So sep 30, 2006 11:22 pm

ja ampak jih zabrišeš v smeti... oz. na odpad pa nove kupš pa maš mer ;)
 
Mate
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2013
Pridružen: To apr 22, 2003 5:42 pm
Kraj: Dolsko

Napisal/-a Mate So sep 30, 2006 11:42 pm

Načeloma se da slabše gume vedno (!) na zadnjo os. Ne prepričujte ljudi v obratni smeri, če v to niste prepričani, ali svojih razlogov ne utemeljite.

Velika večina običajnih osebnih avtomobilov je namenoma naravnana v podkrmarjenje, ki se konča samo po sebi, ko se hitrost vozila zmanjša. Prekrmarjenje je pa precej bolj zahrbtno in za običajnega voznika neobvladljivo. Da bo nekdo, ko mu bo prvič odneslo zadek, odreagiral pravilno ni za pričakovati.

V tem konkretnem primeru, ko so slabše gume stare le eno leto in imajo še 6mm (ali več, glede na način merjenja) profila, pa bi dal slabše gume kljub splošnemu pravilu na zadnjo os, nove pa na sprednjo. Mislim, da v tem primeru razlika med gumami še ni tako velika, da bi to bistveno vplivalo na varnost vožnje, zaželeno pa je, da se celoten komplet pnevmatik obrabi istočasno, da lahko potem vse zamenjamo. Nujno je tudi naknadno menjavanje gum iz sprednje na zadnjo os, vsaj enkrat na sezono.
Slika
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Ne okt 01, 2006 8:59 am

Mate je napisal/-a:Načeloma se da slabše gume vedno (!) na zadnjo os. ...

V tem konkretnem primeru, ... pa bi dal slabše gume kljub splošnemu pravilu na zadnjo os,

Najprej navedeš splošno ("vedno (!)") pravilo, nato praviš, da "bi dal slabše gume kljub splošnemu pravilu na zadnjo os,".
Kateri del tvojega odgovora torej velja - sta si namreč v očitnem nasprotju. Si se zmalo zmotil?
 
BOZL4
Novinec
 
Prispevkov: 135
Pridružen: Če jun 01, 2006 5:55 pm

Napisal/-a BOZL4 Ne okt 01, 2006 9:04 am

ha ha :ue
how will we ever know, if we never try!!!
 
Uporabniški avatar
Doc_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1783
Pridružen: Po maj 31, 2004 12:46 pm
Kraj: Nekje na Primorskem

Napisal/-a Doc_ Ne okt 01, 2006 9:12 am

Gricko je napisal/-a:vsi pravijo zadaj.....ampak mene še vedno ni noben prepričal zakaj je to boljše!!!"

jaz bi jih dal raje spredaj.....razlogi??
evo jih:
-Ko bremzaš je večina teže avta in večina učinka bremzanja na prednjih kolesih!!
-ko speljuješ, bremzaš se bolj sprednje rabijo....torej imam raje nove spredaj da se približno enako obrabijo kot zadnje (ki so že mali izrabljene)

-Ker se mi zdi da je več možnosti da vloviš avto če ti rit malo pobegne in imaš spredaj dobre gume(se da z bremzo in gasom še kaj narediti), kot če hočeš ti v ovinek, avto gre pa naravnost in nimaš popolnoma nobene kontrole

-eni pravijo da zadaj nove gume, da ti ne odnese riti med bremzanjem.....če imaš dobre bremze in dober obremenilni ventil, zadnje bremze skoraj nič ne bremzajo, ko je avto prazen (samo voznik v avtu)

Vglavnem jaz jih bi dal raje spredaj in tako vedno naredim, če sem v podobni situaciji.....vsaj dokler mi ne bo en dokazal oz razložil zakaj temu ni tako ;)
lp


Se podpišem ;)

PS: sej če ti zdrsne zadek se da kontrolirat :P :lol:
Slika
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov