igorzz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: Pe mar 13, 2009 10:35 am

Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a igorzz Pe okt 23, 2009 8:11 pm

Zdravo,

trenutno imam na avtu gume Sava Eskimo, sprednje zlizane, zadnje s profilom 5mm.
Ker berem, da so Savine zimske gume menda slabe (na mokri cesti), me zanima, če lahko na sprednja kolesa nataknem gume katere druge znamke? Je to nevarno ali neskladno z zakonom o zimskih gumah? Katero znamko priporočate (v istem cenovnem rangu torej dobrih 30€/gumo)?

lp Igor
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Napisal/-a čare Pe okt 23, 2009 8:14 pm

gume so lahko različnih proizvajalcev po oseh,morajo bit pa vse 4 iste dimenzije(razen če imaš homologirano drugače ampak če kupuješ gumo za 30€ potem nimaš)
 
Uporabniški avatar
AgitatoR
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4443
Pridružen: To jun 15, 2004 3:09 pm
Kraj: Rbn 104

Napisal/-a AgitatoR Pe okt 23, 2009 8:17 pm

Zadnje pusti kjer so. Spredaj pa nove Savske in to je to.
U ti mater kakšna kolona je danes. Še dobr, da sm taprvi.
Bencin je zakon. Probej se zadevati z dizlom. Neizvedljivo.
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Napisal/-a GiGi1985 Pe okt 23, 2009 8:19 pm

ja lahko imaš različne gume na oseh, to pomeni, da moraš imeti spredaj iste in zadaj iste, nikakor pa ne na levi strani eno, na desni pa drugo znamko ali celo vsako drugačno! tisto je ne samo prepovedano, ampak tudi nevarno.
Ja sava res ni nek biser po mokrem , je pa v snegu perfektna. ;) Poglej za kakšno Kleber, Michelin, goodyear, izbira je velika, zgrešiti ne moreš veliko. izogibaj se raznih čungalunga kitajskih izdelkov pa bo vse ok.

p.s. upam, da se zavedaš, kaj pomenijo Sava gume na zadnji osi, spredaj pa boljše gume? Prednje gume bodo držale, medtem ko zadnje lahko hitro uidejo nadzoru! ;) Tako da pamet v roke.


LP in uspešen nakup
Freude am Fahren
 
igorzz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: Pe mar 13, 2009 10:35 am

Napisal/-a igorzz Pe okt 23, 2009 8:34 pm

Saj na temo 'slabše spredaj ali slabše zadaj' in obratno sem tudi nekaj čital pa sem ugotovil, da so mnenja deljena približno 50/50, po prebranem sodeč mi je bolj ok, če imam spredaj boljše....
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Pe okt 23, 2009 8:46 pm

igorzz je napisal/-a:... po prebranem sodeč mi je bolj ok, če imam spredaj boljše....


Saj ne boš imel spredaj enako boljše - imel boš drugačne, a ne vedno enako boljše. Na nekem asfaltu bodo spredaj boljše, na drugačnem bodo morda zadaj. Kaj, če se sredi ovinka spremeni podlaga, razlika med gumama na obe vrsti podlage pa je precejšnja? To te bo morda samo odneslo, preden se zaveš... Samo zvit pleh?
Za prišparat par deset € ?

Če boš imel spredaj drugačne gume kot zadaj, se bo avto ob vsaki spremembi podlage drugače obnašal oz ga bo na meji drugače neslo. Pazi - tu ne govorim samo o spremembi suho/ mokro/sneg itd, ampak tudi o grbini ali luknji sredi ovinka, o drugačnem ali bolj zlizanem asfaltu, oljnem fleku in še marsikaj.
Pri navadni vožnji ne bo dosti razlike, a na meji, do katere pozimi lahko hitro prideš in to dokaj nepričakovano, bo to morda pomenilo razliko med življenjem in smrtjo.

Bolj varno bo - če že moraš tako šparat pri varnosti/življenju - če boš kupil enake Savine gume (magari rabljene) za spredaj, naslednjo sezono pa kupi 4 kvalitetnejše.
 
Klamzi
Novinec
 
Prispevkov: 183
Pridružen: Pe apr 11, 2003 9:54 pm

Napisal/-a Klamzi Pe okt 23, 2009 9:24 pm

Ma kupi še sprednji Savini gumi in je to to. Tak slabe pa tud niso, da bi mogo neka komplicirat, pa kupovat drugo znamko sprednje. Drugo znamko kupi, ko boš te iztrošil. Ti priporočam, da imaš vse 4 gume istega proizvajalca.
Dugače pa Sava sploh ni bila slaba guma in tudi sedaj ni (vsaj zame), ampak razvoj pri konkurenčnih proizvajalcih gum je močno poskočil, tako da so Sava napram njim sedaj malenkost slabše..
 
need 4 speed
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Ne sep 06, 2009 9:17 am

Napisal/-a need 4 speed So okt 24, 2009 11:50 am

Pomojem tut najbolš ,da kupš en par Savinih pa je mir.
Je pa tudi odvisno kje in koliko se voziš.Zdaj če imaš bolj malo vožnje pa še to bolj mestne je BV upovat neke high performance gume.Pač vzameš nek srednji rang.
 
Uporabniški avatar
luke18
Novinec
 
Prispevkov: 196
Pridružen: Sr dec 24, 2008 2:05 pm

Napisal/-a luke18 So okt 24, 2009 1:06 pm

Sm šel s Savinim S3 na Vransko, se je pa un AMZSjevc samo čudil ko sem od vseh imel najkrajšo zavorno pot, tko da je hitr sppemenu menenje o tistem testu. Če niso starejše od 3 let z dovolj profila so čisto dobre za v dež
 
Uporabniški avatar
dejcc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1116
Pridružen: Sr okt 07, 2009 8:19 pm

Napisal/-a dejcc So okt 24, 2009 2:23 pm

Prej sem uporabljal(lani) sava s3,letos pa sem (že) montiral Fuldo.

Razlika:
Sava s3 cvili po ovinkih kot zmešana (mehka guma je zelo), po snegu se mi je dobro obnašala, po mokrem pa katastrofa. Obrabljajo se zelo hitro. Bile so nove.

Fulda od letos nič ne cvili po ovinkih, po mokrem je občutno boljša od save, vsaj na prve občutke. Glede snega pa ti lahko povem v naslednjih dneh :D
 
igorzz
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: Pe mar 13, 2009 10:35 am

Napisal/-a igorzz So okt 24, 2009 3:42 pm

Zgleda, da bo res kr Sava :) Vozim se res bolj ali manj po mestu pa nasploh se mi zdi vsak evro, ki ga vložim v ta avto, odveč, ker ga imam v letu ali dveh namen zamenjati. Ko bo nov, mi pa tudi za gume ne bo škoda denarja.

Hvala in lep pozdrav!
Igor
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov