jernej.c
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr maj 19, 2010 11:07 am

ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!!!!

Napisal/-a jernej.c Sr maj 19, 2010 11:34 am

Pozdravljeni,

leta 2006 so mi na ASPju na Jesenicah prodalih 4 leta stare zimske pnevmatike, po zelo dragi ceni! Na žalost jaz takrat nisem vedel kako to preveriti, prejšni teden pa me je novi mehanik opozoril na to, da so gume v bistvu stare danes že 8 let ( jaz sem jih mislil uporabiti še za prihajajočo zimo, vendar mi je seveda on to odsvetoval ).

Ko sem to omenil na servisu, so mi rekli, da je prodaja 4 leta starih pnevmatik nekaj normalnega ( vsaj za njih zgleda ). Malo sem pobrskal po spletu in hitro ugotovil, da imajo pnevmatike življensko dobo 5ih let, kar pomeni, da naj bi jaz te gume uporabljal eno sezono in potem kupil nove???? ( Mimogrede, cena 4 pnevmatik je bila okrog 450€ ! )

Kakorkoli že, zanima me, če je prodaja 4 leta starih pnevmatik res nekaj normalnega in v primeru, da ni, kaj lahko storim glede na to, da je od tega že skoraj 4 leta.

Če so mi res prodali pnevmatike za samo eno sezono, bi me vsaj na to lahko opozorili? Jaz se v bistvu že 3 leta vozim z gumami, ki so popolnima zanič in s tem tudi ogrožam svoje življenje in življenje drugh na cesti! Zato me tudi v bistvu zanima, če lahko kaj dosežem na sodišču?

Prosim vas za vaša mnenja in mogoče tudi kakšne izkušnje z omenjenimi servisi.

Hvala.

Lp
Jernej
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Napisal/-a abbe Sr maj 19, 2010 12:24 pm

po toci zvoniti je prepozno.
prvo kar je 4 leta starih gum ni prepovedano prodajati.nikjer ni zakonsko doloceno koliko smejo biti gume stare..
3 leta se vozis z gumami brez problemou in komplikacij,zj pa kar naenkrat ogorozas vse udelezence v prometu pa nevem kaj se vse.
lepo te prosm no.
uglavnem nebos nic dosegu niti pri njih,sploh pa nevem zakaj bi ti sel na sodisce.sploh pa nevem zakaj bi sedaj po 4 letis se kar nekaj sel tozit.
res te ne razumem
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Energetik81 Sr maj 19, 2010 12:30 pm

Če so bile nove ustrezno skladiščene 4 leta, to ni enako kot bi jih imel v uporabi. Seveda se material nekaj stara, ampak po mojem so bile 2-3 leta še vseeno varne za vožnjo. Sicer pa - a ne občutiš sam, predvsem na mokri cesti, kdaj imaš gume za zamenjat?

Prodajo ti jih lahko, po kakšni ceni je pa po mojm stvar pogajanj. Pri kupovanju česarkoli je dobro vedeti vsaj osnove o tem! Drugače te komot nategnejo po dolgem in počez. Če bi vedel, kje je zapisan na gumi datum izdelave, bi to lahko ugotovil v parih sekundah.
Take gume bi jaz morda kupil za 2/3 cene, več pa ne. Do sedaj sem pri vulkanizerjih dobil max 3/4 leta stare gume.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a joztom Sr maj 19, 2010 12:56 pm

Gre za nepotrebno gonjo, take razlike pa že ni. Nataknjene gume, to je pa druga.
 
Uporabniški avatar
NejcZ
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1506
Pridružen: Po dec 24, 2007 7:35 pm
Kraj: Mozirje

Napisal/-a NejcZ Sr maj 19, 2010 12:59 pm

Energetik81 je napisal/-a:Če so bile nove ustrezno skladiščene 4 leta, to ni enako kot bi jih imel v uporabi. Seveda se material nekaj stara, ampak po mojem so bile 2-3 leta še vseeno varne za vožnjo. Sicer pa - a ne občutiš sam, predvsem na mokri cesti, kdaj imaš gume za zamenjat?

Prodajo ti jih lahko, po kakšni ceni je pa po mojm stvar pogajanj. Pri kupovanju česarkoli je dobro vedeti vsaj osnove o tem! Drugače te komot nategnejo po dolgem in počez. Če bi vedel, kje je zapisan na gumi datum izdelave, bi to lahko ugotovil v parih sekundah.
Take gume bi jaz morda kupil za 2/3 cene, več pa ne. Do sedaj sem pri vulkanizerjih dobil max 3/4 leta stare gume.


Sam nikoli ne kupim več kot leto starih gum.. če ti jih pač prvi ne ponudi za pameten denar greš pa k drugemu.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Sr maj 19, 2010 1:06 pm

Kot prvo - če so bile gume pred prodajo ustrezno skladiščene, so bile takrat praktično nove, saj imajo nove gume posebno zaščito, ki gre dol šele ob prvi uporabi. V bistvu so gume seedaj stare recimo pet let.

Boljše so 5 let stare gume (z dovolj profila) vrhunskega razreda (? - zelo drage) kot praktično nove gume čang šlang razreda!

To, da so "popolnoma zanič", si ugotovil šele zdaj oz niti to nisi sam, ker ti je to povedal novi mehanik?
Za prejšnjega mehanika so bile pa v redu? Si zato menjal mehanika? Da te popelje v svet paranoje in tožarjenja? V tem primeru ti predlagam, da ponovno zamenjaš mehanika, tokrat za čim boljšega advokata ali celo terapevta (da ti ne bo paranoja in strah zaradi vožnje s "smrtno nevarnimi" gumami povzročila še kaj več od čira, morda celo strašno nesrečo zaradi nepazljivosti, raztresenosti). Seveda na sodišču niti najnovejši mehanik ne bo bič dosegel, a se bo vsaj trudil doseči.

BTW - tudi stari ventilčki znajo bit smrtno nevarni, morda celo star zrak v gumah. Vprašaj vulkanizerja ali na pumpi, kjer pumpaš gume, kako je s tem. In nikar ne stoj blizu, ko boš menjal zrak v gumah, stari zrak je po vsej verjetnosti hipertoksičen, če ne celo eksploziven (pravkar potekajo zn. raziskave, ko bodo končane, bomo očiščeni vseh črvičkov dvoma). Gotovo si že opazil, da smrdi kot rabljena krigla po Oktoberfestu?



Morda gre pa samo za užaljenost, maščevalnost ali željo po hitri odškodnini, seveda ne tvojo?

Ne kompliciraj - če so gume bile OK, bodo še za sezono ali dve - ob ustrezni vožnji (varnostna razdalja). Kaj bi raje - tuhtanje v advokatovi pisarni o smrtno nevarnih gumah in odškodnini za strah (ki ga do zdaj sploh ni bilo) ali it ven na sonce in si dat duška v naravi?

lp
 
M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 653
Pridružen: Sr jan 12, 2005 5:14 pm

Napisal/-a M Sr maj 19, 2010 1:23 pm

Ali je starost pnevmatik pomembna? - KLIK

Kako misliš, da se že 3 leta voziš z gumami, ki so popolnoma zanič?

Torej prvo leto so bile OK, potem so pa kar naenkrat čisto zanič. Zanimivo, da nisi tega opazil...

Če pa dejansko pri vožnji ni bilo opazit poslabšanja v voznih lastnostih, potem nima ravno smisla panike zganjat, a ne?
Never argue with an id*ot. He would just drag you down to his level and beat you with experience.
 
jernej.c
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr maj 19, 2010 11:07 am

Napisal/-a jernej.c Sr maj 19, 2010 1:56 pm

esem je napisal/-a:To, da so "popolnoma zanič", si ugotovil šele zdaj oz niti to nisi sam, ker ti je to povedal novi mehanik?

Novi mehanik mi je samo povedal njihovo starost in mi odsetoval, da jih uporabim še za naslednjo sezono, kaj več ni komentiral. To, da so zanič se vidi na gumi, ker se trga ( cveti ).

Medtem, ko so letne gume kupljene pol leta kasneje ( za približno 165€ vse 4 ) še daleč od trganja in imajo tudi še kar nekaj profila, ker se ne vozim prav veliko..

Tako, da razlika se vidi že samo v primerjavi z letnimi gumami, s tem da so bile zimke 3x dražje.

esem je napisal/-a:Morda gre pa samo za užaljenost, maščevalnost ali željo po hitri odškodnini, seveda ne tvojo?

Seveda sem jezen, odškodnina pa ni moj cilj. Pretiraval sem s sodiščem, zanimalo me je v bistvu samo, če je guma res neuporabna po recimo 5 letih, tudi če ni bila rabljena.

M je napisal/-a:Ali je starost pnevmatik pomembna? - KLIK

Kako misliš, da se že 3 leta voziš z gumami, ki so popolnoma zanič?

Torej prvo leto so bile OK, potem so pa kar naenkrat čisto zanič. Zanimivo, da nisi tega opazil...

Če pa dejansko pri vožnji ni bilo opazit poslabšanja v voznih lastnostih, potem nima ravno smisla panike zganjat, a ne?

Ta članek je močno spremenil moje mnenje o celotni zadevi, hvala.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Sr maj 19, 2010 2:37 pm

Kulturen odgovor je vreden kratkega pojasnila.
Za naše mestoma preburne reakcije je krivo tudi odpiranje takih tem, ko je pred kratkim nekdo - ker je firma vpoklicala avto, da bi popravila slabo delujoč zatič zadnje klopi - namesto zastonj popravila res minimalne težave, v temi spraševal, kako bi namesto popravila zastonj prišel kar do novega avta oz vrnjene kupnine in zraven upa še na kaj odškodnine. Normalno, da potem v malce podobni temi pretiravamo. Se opravičujem.

Glede tistega članka smo že imeli odprto temo. Za boljši uvid si preberi še naše odzive in komentarje tu. V članku ne govorijo o varnosti v smislu držanja ceste, pač pa samo o možnosti poškodb, o strukturni vzdržljivosti gum.

Če tebi gume "cvetijo", je lahko bilo res kaj narobe ali pa si samo imel smolo in nabasal na zanič serijo oz modelno leto gume. Če je bilo tako, ti je prodajalec morda res namerno vturil slabe gume - če je za napako oz slabo gumo vedel, seveda. Za to ni opravičila in tu upravičeno obstaja razlog oz želja po tožbi, a uspeha (skoraj) gotovo ne bo, zato raje pozabi.

Glede same varnosti so se praktično vsi posti v tej temi nanašali na "držanje ceste" in ne na "poškodovane" gume, kot je primer pri tebi. Če je res tako hudo s "cvetenjem" gum, je morda res bolje, da gume zamenjaš.

Predvsem pa povej, za katere gume gre, prosim - da ne bo kdo ponovil napake in s tem celo nagrajeval slabega izdelovalca in morda tudi trgovca. Hvala

lp
 
Uporabniški avatar
roberto-82
Uporabnik
 
Prispevkov: 1181
Pridružen: Pe apr 18, 2008 5:17 pm
Kraj: Črna na Koroškem

Napisal/-a roberto-82 Sr maj 19, 2010 4:19 pm

@esem-js ne vem kaj imaš ti proti čang šlang gumam moje so bile čisto vredu ,če je bilo lepo sončno vreme :D :D :D :D če je biv pa deš .........................no coment :D :D :D
@jernej.c-da ti pa guma cveti (zimska )je pa tudi dosti mehkejša od letne in z več profila.... :D :D :D
NE DELAJ DRUGEMU TISTGA,KAR NOČEŠ,DA DRUG DELA TEBI.
[img]http://www.shrani.si/f/3M/Wx/1eNyr63y/neimenovano.jpg[/img]
 
Uporabniški avatar
myster
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1978
Pridružen: Pe feb 09, 2007 3:43 pm
Kraj: malo tu, malo tam, odvisno od vremena

Napisal/-a myster Sr maj 19, 2010 7:35 pm

pogledi avte od kakih starčkov ali pa takšnih ljudi, ki niso finančno sposobni da stisne denar za nove gume. boš vidu da jih ima kar dosti gume starejše od vsaj 8 let.. dokler niso napokane, se nimaš kaj sekirat, da bi iz neznanega razloga poknale. prej ventilčki crknejo (sm že izkusil).

če pa te skrbi za svojo varnost, jih pa prodaj (bolha ali avto.net) ali vrzi stran in kupi nove. lahko pa tega prodajalca pokličeš, če jih mogoče vzame nazaj. odločitev je itak tvoja.
Lep pozdrav :)
 
jernej.c
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr maj 19, 2010 11:07 am

Napisal/-a jernej.c Če maj 20, 2010 11:29 am

Gre za gume:
Z185/55R15 Michelin Alpin
Približno 110€ na pnevmatiko

Ravno to je tu glavni problem, da so bile gume zelo drage. Po tretji sezoni ( naredim približno 15.000km na leto ) izgledajo takole:

http://www.shrani.si/?3h/ER/1MLpbvpp/guma1.jpg
http://www.shrani.si/?13/E1/1rIndhx/guma2.jpg

Kot že omenjeno 3x cenejše letne gume ( kupljene preko spleta, ne pri ASPju ) izgledajo veliko bolje !
Priponke
guma1.jpg
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Energetik81 Če maj 20, 2010 12:05 pm

Tole ni prav nič povezano s kvaliteto gum, očitno je tole na fotkah posledica veliko vožnje po ostrih kamnih, makadamu. Tudi močni pospeški (zaviranje, speljevanje, ovinki) na grobi podlagi so lahko vzrok. Zimske gume so pač mehkejše od letnih, bloki so lamelirani in zato manj togi. Torej te poškodbe so povsem običajne ob omenjenih pogojih in po mojem prav nič nevarne. Menjaj jih le v primeru, če na mokrem izrazito spodrsavajo.

Sicer pa - Michelin je po mojem mnenju konkretno precenjena guma. Imam lastne izkušnje z Alpin A3 in UG7+, približno enake dimenzije. So povsem primerljive, po občutku so na mokrem UG7+ celo boljše. Za 20% manjšo ceno.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
BBS
Uporabnik
 
Prispevkov: 1280
Pridružen: Pe avg 07, 2009 12:15 am
Kraj: Kočevje

Napisal/-a BBS Če maj 20, 2010 12:13 pm

@jernej.c, priznaj, da si pisal v afektu prvi post in da nisi preveč razmislil? ;)
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Napisal/-a abbe Če maj 20, 2010 12:14 pm

tko se guma obrablja tut ce se poleti vozis z njo.
samo ti se ocitno ne ker si jih menjal pred kratkim
Ni vse res kar napišem
 
pika1711
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr maj 17, 2017 2:05 pm

Re: ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!

Napisal/-a pika1711 Sr maj 17, 2017 2:15 pm

Tud jaz sem v ASP d.o.o. kupila rabljeno vozilo za katerega so garantirali, da je tehnično brezhibno. Po enem tednu sem ga peljala na tehničnega, kjer so ugotovili pregnit (prerjavet) sprednji most. Še na tehničnem se je čudil, da lahko prodajo tak avto!! rajši ne bom pisala, kaj bi se lahko zgodili na cesti.. Zmenili smo se, da avto vrnem.
Zataknilo se je pa pri vrnitvi kupnine in povračilu stroškov, ki so nastali pri nakupu avta. Tudi meni so rekli naj podpišem obrazec s katerim bi prejela kupnino in se istočasno odrekla vsem nadaljnim pravicam, ki mi kot kupcu v tem primeru po zakonu pripadajo.
Prijavila sem jih na policijo in na tržno inšpekcijo. Kupnino so mi nakazali, brez da sem podpisala tisti obrazec, po 7dneh kar so avto odpeljali.
Sedaj jim pošljem zahtevek za povračilo stroškov in če ne bodo dali, grem v tožbo.
Njihov odnos in aroganca presegajo meje zdravega razuma. In ker vedo, da se za 100€ nihče ne bo spravil v tožbo, jim očitno ratuje.
Ne gre več za 100€ ampak za princip in fer odnos.
Nikoli več ASP...
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!

Napisal/-a Fnatic Če maj 18, 2017 8:14 am

@pika, tukaj pa tvoj post nima nobene veze (razen podjetja ampak to lahko pišeš v temo nategatorji). Sicer pa grdo rečeno si sama kriva. Kako lahko kupiš avto brez da ga temeljito pregledaš? Zakaj ga nisi peljala na tehničnega pred nakupom? A ni bilo nikogar zraven, ki bi ga preveril? Ahh..
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!

Napisal/-a Firediver Če maj 18, 2017 8:23 am

Po drugi strani je pa dobro, da se razširi ta zavest potrošnika, da lahko doseže marsikaj tudi v primeru, da je prodajalcu na začetku verjel, potem pa našel dokaze, da ga je prodajalec zavajal.

Če to ne bo postalo bolj razširjena potrošniška praksa, bodo pa prodajalci (sploh pri strankah ženskega spola) še bolj razširili svojo prakso prikrivanja. Simpl.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!

Napisal/-a Fnatic Če maj 18, 2017 9:01 am

Seveda, tukaj se povsem strinjam. Zato pa bi dal to v drugo temu primerno temo. Kar pa še vedno ne pomeni, da greš avto kar na vrat na nos kupit brez pregleda. Je pa super, da ji je uspelo porihtat tako kot je.
Ba-dum tssssssss =P
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: ASP Lesce in Jesenice - Prodaja 4 leta starih pnevmatik!

Napisal/-a VW T4 Če maj 18, 2017 9:54 am

Ah dej no, niso vsi doktorji avto-moto področja, da potem rečeš sami so si krivi :roll: . Najbolje da pripeljejo koga iz razvoja na ogled rabljenega vozila.
Pač nekaj so dali na to, da če kupijo avto v avtohiši, da bo neka garancija. Žal pa je pri nas tako, da so avtohiše pri nas bolj malo vredne...
Naj vztraja pri svojem, ugotovili so napako, naj dobi nazaj kar jim gre. Naj tudi avto hiša ve, da če nudi neko garancijo to nekaj pomeni, ne pa da ko jo je treba uveljavit te ne jebejo, drugi pa pravijo sam si kriv ker nimaš pojma...
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov