RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 227
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RUNAČ Ne okt 11, 2020 5:43 pm

Firediver je napisal/-a:
Če vam je nalepka glupa pa kupujte zimske gume po indeksih v homologaciji!


Recimo primer avtomobila, ki je pri nas pri hiši. Končna hitrost po uradnih teh. podatkih je 187 km/h, zimske gume večje dimenzije kot sta 195/65 R15 in pa 205/55 R16 sam nebi dal na avto. Nižjega hitrostnega razreda kot je T (190 km/h) za ti dve dimenziji že zelo težko dobiš, tako da zakonsko vse štima, ker je še 3 km/h rezerve.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Ne okt 11, 2020 5:54 pm

Problem je, da je ta hitrostni indeks in nosilnost določil proizvajalec avtomobila in naši se ga držijo kot pijanec plota. Policija ne bo komplicirala, na tehničnih tudi ne ( tam bi se itak pogovarjali o zanemarljivih zneskih), komplicirala bo zavarovalnica, ko bo potrebno plačati škodo. Vozilo bo označeno kot neizpravno, ker ni vse po predpisih oz. kot je napisano v homologaciji. Torej na vsakemu od nas je ali bo tvegal zaradi tistih 40-80€...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Ne okt 11, 2020 5:58 pm

Jaz sem imel primer, ko sem za konstrukcijsko max hitrost 150 km/h imel po homolomo gumo z indeksom 170km/h. Čemu?
In potem sem našel tisti predpis in dal zimske gume z Q indeksom gor (se je poznalo pri ceni), pa tudi spet ni bilo logično čemu nalepka do 160km/h, če realno nisem nikoli dosegel niti konstrukcijskih 150 km/h.

Kljub vsemu, realno se nikoli ne vozim na robu hitrostne zmogljivosti gume tako, da so vse te zadeve samo birokratske narave. Zame osebno bi lahko imel moj avto elektronsko omejeno max hitrost na recimo 150-160km/h, ampak da mi potem ni treba nabavljati gum z indeksom nad 170km/h.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Ne okt 11, 2020 6:16 pm

D12J12 je napisal/-a:Problem je, da je ta hitrostni indeks in nosilnost določil proizvajalec avtomobila in naši se ga držijo kot pijanec plota. Policija ne bo komplicirala, na tehničnih tudi ne ( tam bi se itak pogovarjali o zanemarljivih zneskih), komplicirala bo zavarovalnica, ko bo potrebno plačati škodo. Vozilo bo označeno kot neizpravno, ker ni vse po predpisih oz. kot je napisano v homologaciji. Torej na vsakemu od nas je ali bo tvegal zaradi tistih 40-80€...


Zavarovalnica nima kaj komplicirati glede tistega zimskega Q do 160km/h in nalepke, ker je to trenutno veljavni predpis.
V kolikor želi kdo devati gor dražje zimske gume z homologiranim indeksom hitrosti, si lahko še vedno brez skrbi gor dene. Bo pač denarnica ječala, ker to ni več obvezno.

O indeksu nosilnosti pa tukaj nismo govorili, pri njem ni izjeme in mora biti še vedno kot po homologaciji (ali višji).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Ne okt 11, 2020 6:26 pm

To glede nalepke mi je popolnoma jasno, odgovor je bil namenjen uporabniku, kateri je hitrostni razred gume določal po specifikacijah vozila.

Ja vidim da sem zamešal indeks nosilnosti in hitrostni razred.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 227
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RUNAČ Ne okt 11, 2020 7:43 pm

Torej, če imaš v homologaciji razred H (max. 210 km/h) končno hitrost 187 km/h in zimske gume razreda T (max. 190 km/h), kaj je potem za zavarovalnico sprejemljivo?

Je to zakon, ki sem ga prilepil nekaj odgovorov nazaj, (da mora biti hitrostni razred višji od končne hitrosti avtomobila v uradnih teh. specifikacijah) ali nalepka M+S max. 190 km/h v avtu?
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Ne okt 11, 2020 10:52 pm

Za zavarovalnico je sprejemljivo samo tisto, kar piše v homologaciji ali pa nalepka za nižji hitrostni razred. Ker indeks nosilnosti in hitrostni razred sta med seboj povezana. V mojem primeru mora pnevmatika zdržati hitrost 210 km/h ko je guma obremenjena s 630 kilogrami. Torej če ima moj avto idealno razporeditev teže 50:50 bo tehtal 2500kg, ko bom prišel na mejo pnevmatik... Še ena mazda na strehi :lol: . Vem vse skupaj se sliši neumno, so pa pri meni vsaj nekako zadeli hitrostni razred, ker končna je nekaj čez 200 oznaka pa H.
Lahko te potolažim, ker dokler so hitrostni razredi do Vja-240km/h niso tako velike razlike med dejansko hitrostjo avtomobila ki jo zmore in hitrostjo katero zmore pnevmatika. Kolega ima škodo rs 184 tdi in ima zahtevano hitrost Y-300 km/h, torej več kot 60km/h več kot pa škoda zmore, če odštejemo prepad in prosti pad :lol: . Pri meni je slabih 10km/h višji hitrostni razred, pri tebi pa 23km/h kar je za moje pojme sprejemljivo.
Pa pri vsem tem nisem upošteval varnostnega koeficienta, da je ravno ne raznese pri 211km/h ali pa 631kg. Če mene prašaš je čisto dovolj Q glede na dovoljeno hitrost in indeks nosilnosti 10% višji od mase vozila ob maximalni nosilnosti. Ampak me noben ne praša, zato nalepka ali pa to kar piše v homologaciji :D
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Po okt 12, 2020 5:59 am

Statično računaš. Kot da gume rabiš samo zato, da zmorejo nositi parkiran avtomobil.

Med vožnjo se dogajajo dinamične stvari, ki jih tudi moraš vzeti v račun!

Ko zaviraš in se velik del teže celega avta prenese na sprednje gume, kako je z obremenitvijo sprednjih (že z zaviranjem obremenjenih) gum takrat?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Po okt 12, 2020 7:28 am

Komplicirate. Vedno vzamem H ali več, zdajšnji avto je itak elektronsko omejen na 180.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Po okt 12, 2020 12:06 pm

Firediver je napisal/-a:Statično računaš. Kot da gume rabiš samo zato, da zmorejo nositi parkiran avtomobil.

Med vožnjo se dogajajo dinamične stvari, ki jih tudi moraš vzeti v račun!

Ko zaviraš in se velik del teže celega avta prenese na sprednje gume, kako je z obremenitvijo sprednjih (že z zaviranjem obremenjenih) gum takrat?

Računam tako kot so stvar planirali, maximalna obremenitev pri maximalni hitrosti. Pri 100km/h je indeks nosilnosti veliko večji kot pa pri 210km/h. Kot pri viličarju, samo da pri gumah ni grafa. Primer na koncu vilic nosilnost 1000kg na začetku 2500kg, le da je tam dolžina in teža, tukaj pa hitrost in teža.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Po okt 12, 2020 12:25 pm

D12J12 je napisal/-a: ... le da je tam dolžina in teža, tukaj pa hitrost in teža.


dolžina in teža - statično
hitrost in teža - dinamično

Si imel sploh kaj fizike v šoli? :DDD
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Po okt 12, 2020 12:43 pm

Vidim da nisi razumel kaj sem mislil :D. Tako kot je tam dovoljena največja dolžina in masa je tu hitrost in masa, oboje se med seboj povezuje, to sem hotel povedati :D, manjša hitrost/dolžina večja nosilnost. Hja statična pri mirovanju, kaj pa pri prevozu tovora po dvorišču polnih lukenj. Lahko greva v take detajle da bo glava pekla :lol:.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Po okt 12, 2020 12:59 pm

To sploh ni detajl, da primerjaš avtomobilistično gumo z viličarjem.

To je zgrešen začetek in če nimaš osnov razčiščenih je nemogoče kaj bolj podrobnega debatirati.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Po okt 12, 2020 1:14 pm

Zato sem pa napisal primer, ni bila direktna primerjava. Tako kot se tam spreminja nosilnost se tudi tukaj, to je ves point. Vidim da boš iskal dlako v jajcu...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Po okt 12, 2020 1:33 pm

Ni potrebe po iskanju česarkoli, ker ti j.ajca niti ne vidiš.

Pa mešaš NOSILNOST gume (v obliki indeksa nosilnosti), ki je FIKSNA lastnost gume do konstrukcijsko najvišje hitrosti gume z DOVOLJENO OBREMENITVIJO vilice pri viličarju (ki je OBRATNOSORAZMERNA z dolžino vilice).

Halooo in ti bi iskal še dlako v jajcu, če pa ne ločiš tako različnih pojmov!

Jaz sem ti predočil dinamični primer dodatne obremenitve sprednjih gum v primeru zaviranja, ko se določen del teže vozila prestavi naprej in so zato sprednje gume bistveno bolj obremenjene kot pa samo "po gumi 1/4 skupne teže vozila, če je razporeditev teže 50:50."
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
ribko
Novinec
 
Prispevkov: 125
Pridružen: Če feb 14, 2013 4:55 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a ribko Po okt 12, 2020 5:11 pm

thunderbolt je napisal/-a:
MadIggy je napisal/-a: Po tem bi si mislil da je še najvarneje kupiti Goodyear, ker jih delajo pri nas.

Ta logika tudi ne zdrzi povsem, Goodyear ima kar nekaj tovarn. Moja Sava eskimo hp2 je npr. Made in France.

moje gy vector 4 seassons gen2 so made in poland pa se obnašajo pričakovano tak ko bi se naj celoletne obnasale
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 To okt 13, 2020 3:04 pm

Uporabnik For bi mi lahko prosim zaupal kje so bile spočete tvoje LM005. Danes sem nabavil svoje in opazil, da so iz italije. Potihem sem upal, da bodo iz dežele vzhajajočega sonca kot so letne :D.
Za odgovor lepa hvala :D
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a For To okt 13, 2020 6:08 pm

Bom pogledal...
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a For Sr okt 14, 2020 12:27 am

Ja, tudi moje so iz Italije.

Zakaj? Kaj je fora?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Sr okt 14, 2020 2:09 am

Aha, malo sem raziskoval in prišel do zanimivega odkritja.
Trenutno je Bridgestone uvrščen v vrh svetovnega trga s pnevmatikami, sledita mu Michelin na drugem in Goodyear na tretjem mestu.

Sedež podjetja je v Tokiu. Pnevmatike in drugi izdelki so izdelani v 180 tovarnah v 25 državah. V ZDA je 14 tovarn pnevmatik, 10 na Japonskem, 6 na Kitajskem, 5 na Tajskem, 4 v Braziliji, 3 v Mehiki, Belgiji in Španiji, 2. v Indiji, Indoneziji, Južni Afriki in na Poljskem. v Avstraliji, na Tajvanu, v Turčiji, Franciji, Italiji, na Madžarskem, v Kanadi, Venezueli, Argentini in Kostariki.

Leta 2004 so v Evropi zgradili štiri kilometre dolgo testno progo za preizkušanje pnevmatik, naložba v vrednosti 40 milijonov evrov pa predstavlja najmodernejši tovrstni obrat v Evropi.

In ja ta testna proga se nahaja v Italiji, sklepam da je italijanska Bridgestonka to kar je nemška Continentalka za evropski trg. Testno progo se za moje pojme postavi tam, kjer iz tekočega traku leti kvaliteta. Moje mnenje :D
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov