Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Sr okt 14, 2020 6:57 am

Lepo bi bilo, da bi bile priznane znamke avtomatično tudi brezhibno kvalitetne (brez nihanj glede na lokacijo proizvodnje), kar nekateri tu na forumu demantirajo, spet drugi pa iščejo (še dovolj) kakovostne gume za manj denarja - ker pač nočejo plačevati znamke.

Samo ugibam, ali je možno da gre "plačilo znamke" tudi v namene gradnje testnih stez in s tem razvoja še boljših gum?
Najbrž se motim in gre vse v dobiček lastnika firme, a ne?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Energetik81 Sr okt 14, 2020 9:06 am

Evo letos prvič preizkušam zimsko Nexen WH2 (dimenzija sicer smešna 185/65/14). Cena 42€ vs. 65-70 za premium. Made in Korea, to je velik plus zame, če znajo delat odlične avte, ladje, žerjave, bodo tudi gume. Vsekakor precej raje to vidim, kot Continentalko made in Romania...
Zaenkrat nisem še vozil po res mokri cesti, ampak sicer laufa odlično, tiho, na suhem grabi. Čakam dež, da testiram mokro cesto.

Odkar sem že pri letnih iz kao "premium" prešel na Uniroyal RainExpert, se ne pritaknem več premium gum, ki so premium samo glede cene. Uniroyalka je moja prva letna guma, katera res drži na mokrem. Cena pa 15-20€ nižja kot pri "premium".
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RedBaron Sr okt 14, 2020 10:29 am

Premium niso slabe, to zagotovo ne, vendar pomoje niso vredne razlike v ceni... sploh ekstremni primeri, ko je cena premium znamke 2× ali celo več dražja od neke srednje gume (NOKIAN, UNIROYAL, Fulda...)

V preteklosti sem pogosto kupoval premium, ne tako draga dimenzija in razlika ni velika in se premium še verjetno res splača. Pri večjih (dražjih) dimenzijah, pa so cenovne razlike kar velike in se postavi vprašanje, kaj hudiča plačaš pri premium, sploh, ker kasneje ugotoviš, da ni vse zlato, kar se sveti...

CONTINENTAL ima načeloma vrhunske zimske gume, vendar novejše niso več to, kar so bile včasih...

TS 850 (ki sem jo dobil zraven nove škode, pri škoda dealerju) je bila res vrhunska guma!! Super na suhem, mokrem, snegu, res špica - made in Germany. Zato sem ponovno nabavil isti model, isto dimenzijo, dal na isti avto. Ampak guma se ni obnašala enako. Bila je precej slabša na snegu. Edina razlika, ki sem jo lahko ugotovil, je bil napis "made in Romania"... Ali je krivo zgolj to, ali so spremenili zmes (na slabše), ne vem... ampak razlika je bila opazna!! Saj če bi prej vozil neko povprečno gumo, sploh ne bi opazil, ampak prve so bile res vrhunske!!

Podobno pri TS 830P, prvi set odličen (ne vem države proizvodnje), drugi načeloma tudi (made in Portugal), vendar 3. sezono opazen upad oprijema na mokrem in cviljenje v suhem.

GY UG 8 perfomance je lepo obdržala lastnosti 3 sezone, OK opazil se je upad oprijema na snegu (3 - 4 mm profila), ampak mokro, suho je držala še vedno suvereno in brez cviljenja.

Sava eskimo HP2, zelo dobra guma, cenovno zanimiva, lastnosti pa nič kaj slabše kot GY ali CONTI... ampak res pa je, da je 3 sezono tresla (1 par) in dobila je razpoke po tekalni površini :shock: pa je bila made in Germany... - ampak je pa skoraj 1/2 cenješa od contija...


Zdaj imam pa NEXEN (zimske) in 1. sezono nimam pripomb... oprijem na nivoju, cena ugodna, edino boki so mogoče malenkost mehkejši... Kaj bo pa letos pokazala, bomo pa videli.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Sr okt 14, 2020 12:25 pm

Pri nexen me moti velik kotalni upor. Si opazil višjo porabo zaradi tega?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RedBaron Sr okt 14, 2020 1:07 pm

Težko rečem, pozimi je ponavadi res kakšen deci ali dva višja poraba, ne glede na znamko gum... nekaj pripomore tudi eberspacher, ki ga občasno koristim.
 
LautaroM
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Če maj 14, 2020 10:55 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a LautaroM Sr okt 14, 2020 1:11 pm

Za punco, ki vozi Skodo scalo iscem zimske gume, dimenzije so 205/50/17.
Zanima me ali je bolj smotrno kupit gume te dimenzije ali feltne z gumami npr 16ke?
Najbolj se nagibam k Savi eskimo HP2, kaj pa vi mislite?
Lp
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RedBaron Sr okt 14, 2020 1:31 pm

Odvisno... če boš kupil samo gume, boš 2× letno plačal premontažo, kar znese 60 - 70€.

Za 70€ (ali kakšnih 10€ več) pa že dobiš set 4 jeklenih platišč.

Jaz imam raje zimske na platiščih in nisem odvisen od vulkanizerjev. Pa še gume zvozim "do konca". Prej nisem montiral gum, če sem ocenil, da ne bodo zdržale celo sezono, ker bi imel 2× strošek montaže. Zdaj jih dam gor in nabavim nove, ko je res treba (sredi al konec sezone, npr.)

Preračunaj si stroške montaže, ceno platišč (si pripravljen imeti 16 col čez zimo? hočeš ALU ali je lahko Fe?), ter razliko v ceni gum in koliko sezon prevoziš z njimi. Pa vidiš približno računico. Upoštevaj, da je potrebo tudi kdaj scentrirati gume, kljub temu, da imaš ločena platišča.
Pa izogneš se gužvi in lepo v miru doma premontiraš.
 
LautaroM
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Če maj 14, 2020 10:55 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a LautaroM Sr okt 14, 2020 4:31 pm

V homolagacijskem kartončku imam edino možno opcijo gum(16ke) in sicer 205/55/16 91V.
Iščem zimske gume npr Sava HP2 in zraven povsod piše razred 91H.
Kaj to pomeni, sam se na to ne spoznam.. lahko kupim 91H in bo vse ok, tudi pri recimo policaju oz zavarovalnici v primeru da se kaj zgodi..?
Lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Sr okt 14, 2020 4:39 pm

To temo si malce preberi, da ne bomo spet vsega pisali...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 375
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a format Sr okt 14, 2020 5:17 pm

Tukaj so hitrostne označbe gum:

Koda km/h
A1 5
A2 10
A3 15
A4 20
A5 25
A6 30
A7 35
A8 40
B 50
C 60
D 65
E 70
F 80
G 90
J 100
K 110

L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
Z 240+
W 270
(W ) 270+
Y 300
(Y) 300+

Vir: https://www.saplex.si/razred
 
LautaroM
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Če maj 14, 2020 10:55 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a LautaroM Sr okt 14, 2020 8:50 pm

Firediver je napisal/-a:To temo si malce preberi, da ne bomo spet vsega pisali...


Razumem, če ima nekdo hitrostni razred H gre lahko s temi gumami do 210 km/h, jaz z razredom V pa 240 km/h. Ne razumem pa zakaj so napisali v kartonček 91V, če ima avto končno hitrost 180 km/h (seat leon).
Torej lahko v enem stavku ali dveh nekdo napiše ali lahko kupim zimske gume npr. 205-55-16 91H?
Hvala
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Sr okt 14, 2020 10:03 pm

Je bilo eno stran nazaj zelooo na dolgo napisano, le prebrati je treba. Proizvajalec je določil končno hitrost vozila, v tvojem primeru 180 km/h in določil indeks nosilnosti in hitrostni razred. Torej za tvoje vozilo je določil take pnevmatike. Če želiš 91H potrebuješ nalepko Q-160 km/h v nasprotem primeru in če želiš imeti izpravno vozilo pa bo potrebno poseči po 91V, vse je na tebi.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a DePalmo Sr okt 14, 2020 10:05 pm

Zimske ja, letne ne.

RedBaron je napisal/-a:Za 70€ (ali kakšnih 10€ več) pa že dobiš set 4 jeklenih platišč.

Kje? Seveda me zanima za nove s TUV certifikatom (baje sedaj gledajo če imaš železne homologirane!), za Kia Ceed 2017, 16 colske. Ker koliko sem sam gledal, je cena okoli 200e za vse štiri. Potem pa še senzorji 200e, nekoga ki zna povezat OEM in "ponaredke" hkrati in se že sprašujem če se mi sploh plača.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Če okt 15, 2020 6:15 am

..pozabil si še na radkape, take, bolj kvalitetne, da ne izgleda cheap - vsaj 50€.

Vseeno pa je pomembno, o katerih dimenzijah gum se govori. Če želiš prihraniti samo na premontaži, je zadeva na meji rentabilnosti, če pa je zimska guma manjše colaže dosti cenejša od letne dimenzije, pa se že da kaj prihraniti.

Vse pa pade v vodo če menjaš avte na 5 ali manj let.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Ivan36 Če okt 15, 2020 7:23 am

LautaroM je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:To temo si malce preberi, da ne bomo spet vsega pisali...


Razumem, če ima nekdo hitrostni razred H gre lahko s temi gumami do 210 km/h, jaz z razredom V pa 240 km/h. Ne razumem pa zakaj so napisali v kartonček 91V, če ima avto končno hitrost 180 km/h (seat leon).
Torej lahko v enem stavku ali dveh nekdo napiše ali lahko kupim zimske gume npr. 205-55-16 91H?
Hvala

Golf 4 SDI NOV OCEAN model letnik 2003 imel gor Točno te gume 205 55 R16 V. Leta 03 drage ku žafran imela tašča NOVEGA za 32,000€ in ja končna hitrost na SDI 1.9 je bila 158kmh dol po klancu ampak gume so pa bile za do 240kmh :evil: :lol: :roll: :DDD
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Če okt 15, 2020 10:16 am

Iz enega foruma; Pravilnik tudi določa, da morajo pnevmatike na vozilu po velikosti, nosilnosti in kategoriji hitrosti ustrezati pnevmatikam, ki so v potrdilu o skladnosti vozila ali v soglasju k registraciji vpisane v rubriki “dovoljene pnevmatike” ali v drugem ustreznem dokumentu o vozilu. Uporaba drugačnih pnevmatik je mogoča le po dodatni odobritvi vozila.
To pa ne velja za zimske pnevmatike. Dodatek k pravilniku namreč določa, da mora simbol kategorije hitrosti zimske pnevmatike ustrezati hitrosti, ki je ali večja od največje konstrukcijsko določene hitrosti vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) ali ni manjša od 160 km/h (ali oboje).
Če je vseeno največja konstrukcijsko določena hitrost vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) večja od hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti zimskih pnevmatik, mora biti v vozilu na vidnem mestu pritrjena opozorilna nalepka z določeno največjo hitrostno zmogljivostjo zimskih pnevmatik.
Povedano enostavno: na vseh avtomobilih je dovoljeno uporabljati zimske pnevmatike najmanj hitrostnega razreda Q (do 160 km/h) ali več (R, S, T, H, V, …), vendar mora biti v avtu nalepka, ki voznika opozarja na največjo dovoljeno hitrost vožnje glede na hitrostni razred zimskih pnevmatik.

Torej, samo v primeru, če imaš zimske gume manjšega hitrostnega razreda od konstrukcijsko določene hitrosti vozila, moraš dat nalepko.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 227
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RUNAČ Če okt 15, 2020 10:29 am

Točno to je omenjeno v zakonu, ki je bil prilepljen par dni nazaj v tej temi.

Zdaj drugo pa je kaj je nad kom - homologacija avta ali zakon v določeni državi. Tule zna hitro priti do raznih odvetniških for oz. različnega tolmačenja.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Če okt 15, 2020 11:29 am

Agent je vprašal glavnega cenilca na njegovi zavarovalnici glede te problematike in je odgovoril, da še nobenemu niso težili zaradi hitrostnega razreda. :?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
trakus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne jul 15, 2012 8:53 pm
Kraj: Ptuj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a trakus Če okt 15, 2020 1:10 pm

Jaz imam pa zanimivo dilemo. To zimo se bo z avtom naredilo mogoče 3000km, verjetno še manj. Novih pnevmatik ne bom kupil, ker v slabem vremenu ne bom rinil nikamor in gre poleti vozilo v prodajo. Doma imam pa trenutno na izbiro tole:
1. Conti Winter Contact ts850 195/65/15, dot13, naredile so 8 zimskih sezon in cca 40k km, profila na vseh štirih cca 5mm
2. Sava Eskimo S3+ 205/55/16, dot 17, na avtu so bile cel čas poleti in pozimi od novembra 2017 do aprila 2020, narejenih 28k km, profila ena os 6mm, druga os 4,5mm.
Sava je bila vožena tudi poleti pri višjih temperaturah in kolikor sem prevozil z njo se predvsem v dežju se nisem počutil sigurnega, Conti so že precej stare, a vedno pravilno skladiščene, res lepo vožene. Na otip je Sava mehkejša, Conti je postala precej trda napram novi. Ima smisel vreči gor stare Continentalke? Tudi lansko sezono so se še peljale precej suvereno (obe gumi sta bili na Octavii MK3), po dežju sem upal voziti vsaj 10km/h več kot pri istih pogojih na Savi.
Hvala za odgovore in mnenja! :D
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Če okt 15, 2020 1:17 pm

Dej gor Conti, da boš prišel živ skozi zimo, nezanesljivo Savo pa daš za "bonus" v prtljažnik, ko boš avto prodajal. Ti vsaj smeti spotoma odpeljejo...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov