Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a miraldinjo Pe nov 04, 2011 11:38 pm

Zdravo.

Mene pa zanima če je dobro imeti na sprednji in zadnji osi gume različnih znamk? Trenutno imam 2 leti stare Fulda Kristall Montero 2 ki imajo še 6mm profila nove dve gumi bi pa nabavu druge znamke npr. Dunlop winter Sport, Goodyear UG 7+.. Kako je pol stem spredaj-zadaj drugačne znamke?
 
Uporabniški avatar
fare
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2085
Pridružen: Po feb 07, 2005 8:10 pm

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a fare Pe nov 04, 2011 11:52 pm

Montiraj,pelji,čutil neboš razlike če imaš vse 4 različne kaj šele 2-2.
lp.
 
blazkom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 676
Pridružen: Sr jun 08, 2011 8:52 am

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a blazkom Pe nov 04, 2011 11:58 pm

Nm so na varni vožnji rekl kao da boljše na zadne gume, sam po moji logiki je to da te v ovinku bolj drži brezmaš pa večinoma na sprednje ane
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a miraldinjo So nov 05, 2011 12:13 am

Nevem eni pravjo da ni dobr eni da je useen, isto tud ta večna dilema kam dat bolše gume spredaj-zadaj sam jaz jih dam ponavadi spredaj.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a esem So nov 05, 2011 1:05 am

Lahko bi uporabili tudi kaj logike in zdrave kmečke pameti. Gume se lahko zelo različno obnašajo na različnih podlagah in pri različnih silah (zaviranje, pospeševanje, ovinek...), tudi pri različnih avtih, obtežitvah, porazdelitvah teže, velo medosnih razdaljah in seveda pogonih. Celo sorodne gume (podobni rezultati na testih) so vprašljive, saj ene npr dolgo ne zdrsnejo nato pa samo drsijo, druge lahko prej zdrsnejo, a zadržijo nekaj oprijema (poskušajo spet "zagrabit") - skratka možnosti je preveč in znajo bit nevarne.

Konkretno se to kaže tako, da ti enkrat (npr na mokrem) drsi spredaj ven, takoj nato (na snegu) te obrne zadaj ipd. Iz ovinka v ovinek se lahko spreminja, lahko se spreminja celo v istem ovinku (sprememba podlage (tudi flika), naklona itd. Ali pa ti na ravnem pri zaviranju prej blokira ena zadaj, kar na spolzkem pomeni vrtenje. In to ni samo teorija, sem to sam doživel (s "sorodnimi" gumami) in ne mislim več (čeprav je bilo po svoje zabavno zadaj drset z avtom na prednji pogon. Je pa na snegu stalno drselo, tudi pri počasni vožnji. Ko sem "uravnotežil" avto z istimi gumami povsod, pa zadaj sploh ni več drselo). Enostavno preveč spremenljivk.

Na suhem še gre, pri počasni vožnji sploh, a tudi takrat lahko pride do nenadnih ovir (otrok, kolesar ali kamen v nepreglednem ovinku, rdeč semafor itd ali npr tudi peska, vlage, ledu, olja) in posledično težav. Kot vemo pa nesreča nikoli ne počiva.
Predvidljivost, ki je tu kdaj skoraj ni, je preveč pomembna za varnost in tudi za žep.
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 956
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a a4 So nov 05, 2011 7:00 am

kaj pa pravi zakon :?: :?
 
Uporabniški avatar
ales.
Uporabnik
 
Prispevkov: 813
Pridružen: So avg 26, 2006 5:39 am
Kraj: celje

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a ales. So nov 05, 2011 8:36 am

miraldinjo je napisal/-a:Zdravo.

Mene pa zanima če je dobro imeti na sprednji in zadnji osi gume različnih znamk? Trenutno imam 2 leti stare Fulda Kristall Montero 2 ki imajo še 6mm profila nove dve gumi bi pa nabavu druge znamke npr. Dunlop winter Sport, Goodyear UG 7+.. Kako je pol stem spredaj-zadaj drugačne znamke?


to kar te tu zanima je brezveze oz odgovor je lahko jih imaš.


ne smejo biti dve različni gumi levo desno!!!

zdej al boš dal nove naprej al stare je pa tvoja odločitev če nisi divjak je vseeno oz če se ne voziš v nek klenec po velikem snegu
[url=http://www.Slikomat.com/slika/3671979.htm][img]http://www4.slikomat.com/09/0324/wa3-100-17.jpg[/img][/url]
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a RedBaron So nov 05, 2011 8:42 am

Kar se zakona tiče lahko imaš različne gume. Pogoj je edino, da so vse 4 ali zimske ali pa letne (2 zimski in 2 letni ne smeš). Na eni osi morajo biti gume istega proizvajalca in isti model. Tako prvi zakon.

Vsekakor je boljše da imaš vse 4 gume enake, pa po moji logiki se dajo gume z več profila na pogonsko os (ker se bolj obrablja).
 
supermico
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Ne jan 20, 2008 6:29 pm

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a supermico So nov 05, 2011 10:20 am

Zakaj boljše gume zadaj? Ker lažje loviš prednji del, če ti ga odnese, samo gas spustiš. Če ti odnese rit, boš avto težje ujel...
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a miraldinjo So nov 05, 2011 12:16 pm

Ja sej jaz tud mislim da je bolše gume treba dat na zadnjo os slabše pa na sprednjo ker je lažje nos popravljat če že pride do take situacije. Upam da se nebo avto drugač obnašu če bom meu različne znamke gum na avtu.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3788
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a Blinder So nov 05, 2011 12:41 pm

Nove gume z veliko profila spredaj pomagajo imet boljšo trakcijo po snegu. Pa sprednje gume se hitreje obrabljajo ko zadnje, pomoje zaradi tega pravijo, da se novejše gume montira spredaj.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a miraldinjo So nov 05, 2011 1:37 pm

Sam po drugi strani je pa bolš met odzadi nove gume zarad odnašanja zadnjega konca..
 
Uporabniški avatar
X-Hair
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5000
Pridružen: Če sep 26, 2002 7:21 pm
Kraj: Fant od Fare

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a X-Hair So nov 05, 2011 3:31 pm

Ne kompliciraj. Kot ti je rekel Veloce, že v eni drugi temi.

Moje osebno mnenje je pa sledeče. Če maš 2 leti stare Montero 2, potem jih boš dal spredaj. Nove pa zadaj, sploh če boš kupil Ultragrip. To je vsa umetnost. Če boš naredil obratno, se zna zgoditi, da ti bo 1x nepričakovano ušel zadek in boš razbil. Sicer pa za normalno vožnjo ni važno kje je kaj. Ma ne se zanašat na tole. Ker slovenski asfalt je poln presenečenj, pa ne rabiš divjat, kot se vedno radi oglasijo ta brihtni, če že hočeš kupiti dobre gume. Ker dobre gume se kupuje zato, da lahko potem mi divjaki norimo čez vse meje. :?

Meni se je oprijem v teh deževnih dneh poslabšal za 20%. Skoraj ne verjamem, da včeraj še vedno ni bila cesta izprana. Imam Montero 2 DOT 3808 z hulaalaaa mm. Prej sem se pa vozil kot gospod z Turanzno ER300, dota pa ne vem. Da so stare 2 leti sem 100%.
SlikaSlika
 
Uporabniški avatar
black
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Ne jul 13, 2003 8:50 pm

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a black So nov 05, 2011 4:49 pm

Blinder je napisal/-a:Nove gume z veliko profila spredaj pomagajo imet boljšo trakcijo po snegu. Pa sprednje gume se hitreje obrabljajo ko zadnje, pomoje zaradi tega pravijo, da se novejše gume montira spredaj.


Odvisno. Pri mojem se zadaj skoraj še enkrat prej obrabijo...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a RedBaron So nov 05, 2011 10:22 pm

supermico je napisal/-a:Zakaj boljše gume zadaj? Ker lažje loviš prednji del, če ti ga odnese, samo gas spustiš. Če ti odnese rit, boš avto težje ujel...


Sam vedno naredim tako (prednji pogon) da dam boljše gume spredaj (vse 4 so enakega tipa), pa še nikoli ni bilo problemov. Če bi dal slabše gume naprej, bi hitro postale še slabše in manj varne. Če dam boljše naprej (oz. na pogonsko os.) je več rezerve.

Tako da, če imaš namen čim dlje vozit gume, je edina logična varianta, da montiraš gume z več profila na tisto os, kjer je večja obraba (pri večini avtov je to spredaj).

Seveda je pa tu še en pomemben faktor, v kakšnem stanju so gume, če je razlike 1 ali 2 mm potem vsekakor boljše spredaj (oz tja kjer je večja obraba), če pa imaš en par gum skoraj nov, drugi par je čisto pri koncu, potem pa ni velike razlike, nevarno je v obeh primerih.

Sicer pa naj bi se gume na približno 5 kkm menjavale (spredaj/zadaj) ravno zaradi enakomernejše obrabe.
Zadnjič spremenil RedBaron, dne So nov 05, 2011 10:32 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3788
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a Blinder So nov 05, 2011 10:25 pm

black je napisal/-a:
Blinder je napisal/-a:Nove gume z veliko profila spredaj pomagajo imet boljšo trakcijo po snegu. Pa sprednje gume se hitreje obrabljajo ko zadnje, pomoje zaradi tega pravijo, da se novejše gume montira spredaj.


Odvisno. Pri mojem se zadaj skoraj še enkrat prej obrabijo...


Ti imaš bmw-ja :D
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a esem Ne nov 06, 2011 12:06 am

O tem, ali nove spredaj ali zadaj, smo govorili že v vsaj petih temah, izključno temu namenjenih (tam je tudi precej argumentov za/proti, ne pa sedaj jovo na novo od začetka!!) - in vseeno se pojavljajo ti OFF-i. Dajte poiskat take teme in nadaljujte tam. Še prej pa jih preberite! :twisted:

Ta tema naj bi govorila izključno o različnih znamkah gum spredaj/zadaj!! :roll: :evil:
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a ~toMmy~ Ne nov 06, 2011 12:51 am

Če boš imel en par novo Potenzo in drug par 7 let staro Sportivo, to vsekakor ni priporočljivo, ker totalno podreš ravnovesje avta v primeru zdrsa. Če gre za dva para, ki si po lastnostih nista ekstremno različna, pa ne bo nobenega problema. Idealno je itak imet vse 4 isti model in podobno obrabljene, ker se bo avto obnašal tako, kot je proizvajalec predvidel.

Če se ne motim, so za 4x4 avtomobile predpisane vse 4 enake.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a mišek Sr nov 09, 2011 8:24 pm

Gume se kupi vse štiri na enkrat, potem pa jih vsako leto rotiraš. Tiste z več profila naprej in obratno. Tako imaš potem vse skozi vse štiri enako obrablene. Potem pa spet vse menjaš pa je. Tiste teorije o bolših gumah nazaj so brez vezne, ker potem imaš po dveh letih 2mm razlike v profilu, potem pa pride do tega, da se kopuje sam po dve gume in je zmešnjava za brezveze. Imaš različne starosti gum, ali celo različnih proizvajalcev. Jaz vedno tako delam in imam razlike v profilu med prenjimi in zadnjimi največ 0,5mm, kar se v naslednjem letu izenači.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Gume različnih znamk spredaj in zadaj?

Napisal/-a EX-B Sr nov 09, 2011 10:29 pm

Bom mal popravil miseka.. Gume se kupi vse 4 naenkrat, pa jih potem vsakih 5k km rotiras (ali pac naslednjo sezono obrnes, ce delas tako malo kilometrov). Ce delas veliko kilometrine, sem opazil da ze rata prevelika razlika v obrabljenosti v eni sezoni, tako da jaz jih sedaj rotiram vsakih 5k km (in letne in zimske), tako da imam vedno priblizno enako obrabljene in jih enostavno menjam vse 4 naenkrat, najmanjsi problem..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov