alterego
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr okt 26, 2011 5:37 pm

Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a alterego So nov 05, 2011 12:41 am

Menjavati letne in zimske pnevmatike ali uporabljati celoletne pnevmatike?

Nisem strokovnjak s področja gumarstva niti avtomobilizma, zato vzemite spodnje besedilo le v razmislek. Sem pa po naravi precej skeptičen do stvari ki jih slišim (preberem po avtomobilističnih forumih v tem primeru) in k stvarem pristopim s čimveč dejstvi. Tudi k dilemi o gumah.

Problem: Zakon nam predpisuje, da je treba pozimi uporabljati zimsko opremo. Tudi s stališča varnosti je verjetno smiselna uporaba letnemu času bolj primernih gum. Za Megana, s katerim se z ženo prevažava imam torej naslednje alternative:

A. Poleti se vozim z letnimi, pozimi pa z zimskimi gumami
B. Skozi celo leto se vozim z zimskimi gumami
C. Skozi celo leto se vozim z letnimi gumami, v pritljažniku imam pozimi še verige v primeru snega (in da zadostim zakonu)
D. Skozi celo leto se vozim s celoletnimi pnevmatikami

Definicije:
Zimske pnevmatike: Pnevmatika s snežinko v trikotniku. Oznaka M+S ne pomeni nujno zimske pnevmatike (link), je pa zakon tako ohlapen, da se M+S šteje za zimsko opremo (četudi gre za letno M+S gumo).
Letne pnevmatike: Pnevmatike za uporabo poleti, brez snežinke v trikotniku.
Celoletne pnevmatike: Pnevmatike s snežinko v trikotniku, vendar je sestava gume nekje vmes med letnimi in zimskimi; namenjene vožnji v vseh sezonah (oznake npr all season; all terrain ipd)

Začetne postavke:
A. Zakon (ZVCP, 114. člen) in Pravilnik o napravah in opremi vozil predpisuje (za osebna vozila; primorci izvzeti) zimsko opremo med 15. 11. In 15.3. oz. v zimskih razmerah Kot zimska oprema se štejejo zimske pnevmatike z najmanj 3mm profila ALI letne pnevmatike z najmanj 3mm profila in verige v priboru.
B. Nisva divja voznika, ne zahtevam maksimalne kakovosti za vsako ceno (želiva pa gume, ki »odpustijo« kako nepazljivost na cesti; sem z gorenjske, zato hočem za svoj denar čim višjo vrednost. Hkrati sem tudi nekoliko len in se mi ne hodi vsako leto na servis menjavat pnevmatik (torej ne izključujem možnosti podzavestnega biasa proti alternativi D). Nekoliko dam tudi na varnost, precej, seveda, na ekonomičnost. Ekologija v spodnji analizi ne bo upoštevana (manjša količina gumenih odpadkov oz manj izpustov CO2 pri določenih alternativah bodo eksternalije).
C. V hiši imam zadnjo besedo jaz; odloča pa žena [nerelevantno]
D. Letno sva v 201 za bencin porabila 1991 eur (ja, točno – evidenca by wife:-) oz naredila dobrih 20.000 km

Dejstva:
Pnevmatike niso poceni. Tipične cene pnevmatik srednjega ranga so v območju med 60 in 100 eur (spletne trgovine).
Letne gume so optimalne za toplo vreme. Pozimi imajo slabši oprijem kot zimske pnevmatike, še posebej v snegu. Pod 7°C guma zatrdi in je oprijem bistveno slabši.
Zimske pnevmatike imajo sestavo gume tako, da omogoča optimalen prijem tudi v zimskih razmerah (sneg, nizke temperature). Guma zatrdi pri bistveno nižjih temperaturah kot letna. (http://www.tyres-online.co.uk/images/wi ... nter6a.jpg) Uporaba poleti pomeni hitrejšo obrabo in slabši oprijem kot letne pnevmatike
Slika

Karakteristike gum, ki jih upoštevam v analizi so: ekonomičnost (nižja poraba bencina pri pnevmatikah z nižjim kotalnim uporom), glasnost (ja, predvsem zimske gume bolj »brnijo«), oprijem (v suhem, v mokrem in v snegu/ledu); vrstni red naštevanja ne odraža pomembnosti.
Strošek menjave štirih pnevmatik pri vulkanizerju: 30 eur dvakrat letno. Izgubljenega časa ne upoštevam. Če bi kupil še en komplet platišč. tega stroška ne bi bilo.
Cena verig spikes-spiders (http://www.spikes-spiders.com/195-60-15; enostavne za uporabo, kdo se bo pa v 3. Tisočletju še matral z zarjavelimi »ketnami« je okoli 300 eur; Ok, v Leclercu se dobi tudi običajne ketne za 20 eur.
Starost pnevmatik vpliva na njihove karakteristike. Testi so pokazali (http://www.motorevija.si/l3.asp?L1_ID=34&L2_ID=1257), da pnevmatike stare do 6 let delujejo optimalno, pnevmatike, starejše od desetih let pa so že precej slabše.

Analiza:
Direktni stroški alternativ: predpostavim 12-letno časovnico; ne želim uporabljati gum, starejših od 6 let; predpostavim, da se gume obrabijo v 4 letih (oz zdržijo 8 polletnih sezon)
A-Zimske in letne: strošek nabave gum (V 12 letih rabim dva kompleta letnih in dva kompleta zimskih): 4x2x2x80=1280 eur; vsakoletna menjava: 12x2x30=720 eur (strošek menjave lahko zmanjšam z nabavo 4 platišč: 200eur). Skupaj 2000 eur oz 1480 eur če nabavim platišča in gume menjam sam.
B-zimske: strošek nabave gum (V 12 letih rabim tri komplete) 4x3x80=960 eur. Dodam še strošek menjave = 2x30 eur. Skupaj: 1020 eur
C-letne in D-celoletne imata enake stroške – 1020 eur.

Posredni stroški alternativ – nižja poraba bencina. Ta strošek je zelo težko oceniti; verjetno je najnižja poraba pri celoletni uporabi letnih pnevmatik oz. ob menjavanju zimskih in letnih gum; Privzamem, da je strošek za gorivo pri variantah B-zimske in D-celoletne za 4% večji od variant A-zimske in letne ter C-letne. Ta vrednost je maksimalna razlika v porabi bencina pri testu (http://www.motorevija.si/l3.asp?L1_ID=34&L2_ID=932) različnih tipov pnevmatik; 4% pri najini letni porabi znese 0.04x1991x12 = 956 eur v 12 letih. Poudarjam, da je verjetno bolj od tega, ali uporabljaš pnevmatiko izven njene optimalne sezone poraba odvisna od znamke pnevmatike (http://www.4x4wire.com/maintenance-hint ... -resitance); energy-saver gume lahko imajo do 4% nižjo porabo kot potratnejše pnevmatike. Pa še to – prenizek tlak v pnevmatikah ima še večji vpliv – tja do 6% (http://eartheasy.com/move_fuel_efficient_driving.html).

Oprijem: OK, jasno je, da so poleti optimalne poletne, pozimi pa zimske gume. Kaj pa vmes? Načeloma imamo v Sloveniji štiri sezone: zimo, pomlad, poletje in jesen. Varianta A-zimske in letne je torej optimalna v dveh sezonah, varianta B-zimske oz. C-letne v eni, varianta D-celoletne pa v dveh (pomlad, jesen). Hmm, če pogledam na ta način je paradigma menjanja zimskih in letnih gum malce omajana – če pa s celoletnimi prav tako ujamem dve optimalni sezoni)...

Slika
http://www.meteo.si/met/sl/climate/diagrams/ljubljana/

In katera situacije so kritične: sneg , dež in nizka temperatura. Torej brez večjih zadržkov črtam alternativo C-letne, saj je oprijem pozimi (pod 7°C) preslab. Zagotoviti je torej treba zadosten oprijem pozimi (ustrezni varianti sta A in B, pa tudi D-celoletne z nekoliko kompromisa). Sledi deževna jesen, kjer optimum (verjetno) dosežejo all-season gume (varianta D), varianti A in B pa z nekoliko kompromisa. Nezanemarljiva pa je tudi poletna količina padavin, zato je potrebno upoštevati oprijem poleti – optimalna izbira je varianta A-letne, vprašljiva pa varianta B-zimske.
Primerjava all-season gum s povprečnimi letnimi/zimskimi je tule: http://global.hankooktire.com/Tech/h730_test_8.pdf


Zaključek: Katera alternativa je optimalna? Kakor za koga. Jaz sem izbral varianto D-celoletne, zato ker (tako kot menjavanje zimskih in letnih) je optimalna v dveh sezonah (pomlad in deževna jesen) in (upam) zagotavlja še dovolj oprijema tudi poleti in pozimi. Prihranek v 12 letih je okoli 1000 eur (predvsem na račun menjav pnevmatik dvakrat letno), da ne omenjam časa pri vulkanizerju. Povečani porabi goriva se lahko izognem z ustrezno izbiro znamke pnevmatik.

Sem se odločil prav ali narobe? Zanimajo me vaša mnnenja….

LP, Klemen
Priponke
winter6a.jpg
climate_diagram_71_00_ljubljana.gif
Zadnjič spremenil alterego, dne So nov 05, 2011 9:13 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a adis So nov 05, 2011 12:45 am

ne zameri ampak glede na vso analizo, ki si jo storil bi ti jaz predlagal lpp bus. nič ti ni treba skrbeti glede obrabe gum kaj šele goriva.

točka A=pravilno
točka B=narobe
točka C=narobe
točka D=narobe
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a esem So nov 05, 2011 1:34 am

Pohvala za trud in "kompletnost".
A je najoptimalnejša alternativa, še posebno, ker se zdi, da "toplejše" zime prinašajo več snega,
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a nebivedu So nov 05, 2011 1:49 am

M+S guma ne more biti letna guma že zaradi opisa M+S, ki naj bi v osnovi pomenil Mud + Snow, torej blato in sneg. In po moje SNEG nima nič skupaj z poletnim vremenom in vročino. Če pa to proizvajalci zanemarjajo, pa nismo krivi kupci gum.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
/////ALPINE
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Pe nov 04, 2011 5:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a /////ALPINE So nov 05, 2011 9:52 am

Definitivno A. Najbolje je imeti zimske gume za zimo in letne za poletje, ker glede oprijema gum je velika razlika. Letne gume so mehkejše in imajo pri teh stopinjah boljši oprijem ceste, zimske gume so trše in imajo boljši oprijem po zimi. In še večja možnost je da boš ostal v snegu če imaš celoletne, ker se med poletjem veliko obrabijo.
Slika
 
MaRko81
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Sr sep 08, 2010 5:47 pm

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a MaRko81 So nov 05, 2011 10:00 am

/////ALPINE je napisal/-a:Definitivno A. Najbolje je imeti zimske gume za zimo in letne za poletje, ker glede oprijema gum je velika razlika. Letne gume so mehkejše in imajo pri teh stopinjah boljši oprijem ceste, zimske gume so trše in imajo boljši oprijem po zimi. In še večja možnost je da boš ostal v snegu če imaš celoletne, ker se med poletjem veliko obrabijo.


močnu si tukaj brcnu v temo ;) ...nmal si narobe definirau vse skup - kontra bo prau :!:
 
Uporabniški avatar
/////ALPINE
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Pe nov 04, 2011 5:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a /////ALPINE So nov 05, 2011 10:11 am

MaRko81 je napisal/-a:
/////ALPINE je napisal/-a:Definitivno A. Najbolje je imeti zimske gume za zimo in letne za poletje, ker glede oprijema gum je velika razlika. Letne gume so mehkejše in imajo pri teh stopinjah boljši oprijem ceste, zimske gume so trše in imajo boljši oprijem po zimi. In še večja možnost je da boš ostal v snegu če imaš celoletne, ker se med poletjem veliko obrabijo.


močnu si tukaj brcnu v temo ;) ...nmal si narobe definirau vse skup - kontra bo prau :!:


kako misliš kontra ?
Slika
 
Uporabniški avatar
el_diablo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1784
Pridružen: Če maj 24, 2007 11:55 am
Kraj: Gottschee

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a el_diablo So nov 05, 2011 10:36 am

jao da se da enim toliko ukvarjat s tem. men je zadeva precej simpl:poleti letne,pozimi zimske. že zaradi tega,da mi ne bi bilo teh razpredelnic lepit pa raziskav delat. :lol:
obstaja točka,na kateri drzno postane neumno...
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a esem So nov 05, 2011 12:26 pm

/////ALPINE je napisal/-a:
MaRko81 je napisal/-a:
/////ALPINE je napisal/-a:Definitivno A. Najbolje je imeti zimske gume za zimo in letne za poletje, ker glede oprijema gum je velika razlika. Letne gume so mehkejše in imajo pri teh stopinjah boljši oprijem ceste, zimske gume so trše in imajo boljši oprijem po zimi. In še večja možnost je da boš ostal v snegu če imaš celoletne, ker se med poletjem veliko obrabijo.


močnu si tukaj brcnu v temo ;) ...nmal si narobe definirau vse skup - kontra bo prau :!:


kako misliš kontra ?


To, kar je odebeljeno, je ravno obratno.
Lepo bi bilo, če bi pisali o stvareh, o katerih imate vsaj nekaj pojma ali da bi bili manj površni. BTW - to o trdoti/primernosti gum poleti/pozimi je pisalo na forumu že neštetokrat in res ni nujno, da nekateri pred pisanjem postov nič ne preberejo oz vejo - potem pa spet vse znova.
 
Renault_user
Novinec
 
Prispevkov: 290
Pridružen: Pe sep 11, 2009 6:29 pm

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a Renault_user So nov 05, 2011 12:36 pm

:lol: :lol: :lol:
Da so zimske trše... dol padeš... :D :D :D
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a maniaxxx So nov 05, 2011 5:17 pm

Vse je odvisno tudi koliko kilometrov delaš na leto. Če jih alo, potem si se prav odločil, čeprav bi js izbral varianto z letnimi in verigami, ker letna je boljša v 99% razmer na cesti, razen tiste par dni, ko je sneg na cesti je veliko slabša, za tiste dni pa moraš sam vedeti ali imaš alternativo. ( drug avto, javni prevoz dopust ipd. ) Če si pa doma kje v bolj odročnih ali višjih predelih potem obvezno letne in zimske. Najslabša varianta je zimske čez celo leto.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
hnoda
Novinec
 
Prispevkov: 203
Pridružen: Sr maj 27, 2009 12:21 pm

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a hnoda So nov 05, 2011 5:44 pm

Zakaj je najslabša varianta zimske celo leto? Po mojem če prevoziš okrog 10k kilometrov na leto, se bolj splača imeti le zimske. Zato sem se tudi odločil za to varianto, prej ko sem delal več km pa sem menjaval letne in zimske.

Tako kot avtor prispevka (pohvala za samostojno razmišljanje!) bi sicer tudi sam kupil celoletne gume, a jih v moji dimenziji pač nimajo.

lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a nejc1 So nov 05, 2011 5:48 pm

Poznam kar nekaj ljudi, ki dela manj kot 10000 km letno in ima letne in zimske gume posebej. Ne šparajte na gumah ;)
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a peroRS So nov 05, 2011 6:00 pm

nejc1 je napisal/-a:Poznam kar nekaj ljudi, ki dela manj kot 10000 km letno in ima letne in zimske gume posebej. Ne šparajte na gumah ;)


x2

Evo jaz delam (s svojim avto) manj kot 10.000km/leto in imam tako letni kot zimski komplet gum.
Pri tako majhni kilometrini dam manj denarja za gorivo in si lahko potem privoščim vrhunske gume, ki ponavadi prej postanejo stare kot jih zrediram (tako, da tista izjava "da se ne splača" ne drži vode).
Ker se malo vozim rad potem malo poteram skozi ovinke in tu nimajo kaj iskat slabe gume ali pa bog ne daj zimske poleti na avtu ;)

Tako, da moja izbira:
1. letne in zimske posebej
2. letne celo leto (takrat ko je sneg si pač doma ali pa greš z avtobusom, ni to nobena sramota)
 
Uporabniški avatar
/////ALPINE
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 82
Pridružen: Pe nov 04, 2011 5:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a /////ALPINE So nov 05, 2011 6:08 pm

esem je napisal/-a:
/////ALPINE je napisal/-a:
MaRko81 je napisal/-a:
/////ALPINE je napisal/-a:Definitivno A. Najbolje je imeti zimske gume za zimo in letne za poletje, ker glede oprijema gum je velika razlika. Letne gume so mehkejše in imajo pri teh stopinjah boljši oprijem ceste, zimske gume so trše in imajo boljši oprijem po zimi. In še večja možnost je da boš ostal v snegu če imaš celoletne, ker se med poletjem veliko obrabijo.


močnu si tukaj brcnu v temo ;) ...nmal si narobe definirau vse skup - kontra bo prau :!:


kako misliš kontra ?


To, kar je odebeljeno, je ravno obratno.
Lepo bi bilo, če bi pisali o stvareh, o katerih imate vsaj nekaj pojma ali da bi bili manj površni. BTW - to o trdoti/primernosti gum poleti/pozimi je pisalo na forumu že neštetokrat in res ni nujno, da nekateri pred pisanjem postov nič ne preberejo oz vejo - potem pa spet vse znova.


Se opravičujem zmotil sem se, ravno obratno sem hetel povedat ampak nwm kako mi je ratal to obrniti... Ne mislt da sm tok nesposobn sam res nwm mal sm se zmotu pa sm napisu lih kontra.
Slika
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a maniaxxx So nov 05, 2011 6:08 pm

hnoda je napisal/-a:Zakaj je najslabša varianta zimske celo leto? Po mojem če prevoziš okrog 10k kilometrov na leto, se bolj splača imeti le zimske. Zato sem se tudi odločil za to varianto, prej ko sem delal več km pa sem menjaval letne in zimske.

Tako kot avtor prispevka (pohvala za samostojno razmišljanje!) bi sicer tudi sam kupil celoletne gume, a jih v moji dimenziji pač nimajo.

lp


Samo zato ker niso varne, če že imaš samo en komplet imej samo letne.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a SuperVeloce Po nov 07, 2011 3:52 am

hnoda je napisal/-a:Zakaj je najslabša varianta zimske celo leto? Po mojem če prevoziš okrog 10k kilometrov na leto, se bolj splača imeti le zimske. Zato sem se tudi odločil za to varianto, prej ko sem delal več km pa sem menjaval letne in zimske.

Tako kot avtor prispevka (pohvala za samostojno razmišljanje!) bi sicer tudi sam kupil celoletne gume, a jih v moji dimenziji pač nimajo.

lp


Zimske poleti uničiš. Nekatere modele zradira in scufa neverjetno hitro, pregrevajo se in ratajo plastične. Zavorna razdalja je pa na suhem in vročem asfaltu zaradi lamel (sploh pri globjem profilu) precej daljša! Razlike so lahko v prid letne gume večje, kot pa na dežju po posoljeni cesti pri temperaturah blizu ledišča v prid zimskih, odvisno kako kvalitetno letno voziš v teh pogojih.


Dejstvo je, da razvoj gre naprej, zato se sedaj za nezahtevne voznike dobi tudi že kakšna celoletna guma, ki je zadovoljiva v vseh pogojih. Včasih je veljalo, da so slabe zimske gume najverjetneje boljše od katerihkoli celoletnih, tudi letne večinoma boljše od celoletnih v "svojih" pogojih. Sedaj to ne velja več. Lahko se ušteješ s poceni zimaki, ki so slabši od celoletne gume v vseh pogojih. Vendar je potrebno pazljivo izbrati, čeprav izbira ni posebej velika. Letos je ADAC testiral več celoletnih gum, tudi amzs je objavil teste: http://www.motorevija.si/l2.asp?L1_ID=34 Verjetno je to na dolgi rok boljša izbira, kot 10 let stare zimske gume pozimi ali pa vožnja zimskih čez celo leto :?
PS: ocena celoletnih gum na suhem ni primerljiva s tabelo zimskih gum, ampak tabelo letnih gum... drugače bi verjetno izgledalo nekako takole http://www.motorevija.si/datoteke/tabela%20185%2010%20zima.gif
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
AgitatoR
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4443
Pridružen: To jun 15, 2004 3:09 pm
Kraj: Rbn 104

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a AgitatoR Po nov 07, 2011 11:48 am

hnoda je napisal/-a:Zakaj je najslabša varianta zimske celo leto? Po mojem če prevoziš okrog 10k kilometrov na leto, se bolj splača imeti le zimske. Zato sem se tudi odločil za to varianto, prej ko sem delal več km pa sem menjaval letne in zimske.

Tako kot avtor prispevka (pohvala za samostojno razmišljanje!) bi sicer tudi sam kupil celoletne gume, a jih v moji dimenziji pač nimajo.

lp



De ne bom kaj grdega rekel bom raje kar tiho.
U ti mater kakšna kolona je danes. Še dobr, da sm taprvi.
Bencin je zakon. Probej se zadevati z dizlom. Neizvedljivo.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2185
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a RedBaron Po nov 07, 2011 4:44 pm

V osnovi se stvar precej preprosta. Letne gume so namenjene vožnji poleti (oz. pri višjih temperaturah). Zimske pa pozimi (nižje temperature, sneg).

Celoletna guma je pa neki kompromis vsega tega, nekje vmes. Pozimi ni tako dobra kot zimska guma in tudi poleti ne tako dobra kot letna guma.

Kaj se tebi splača moraš sam preračunat, jaz osebno raje letne in zimske gume posebej.
 
Uporabniški avatar
RpDany
Uporabnik
 
Prispevkov: 1026
Pridružen: To avg 01, 2006 2:49 pm
Kraj: maribor-ruše

Re: Zimske, letne ali "celoletne"?

Napisal/-a RpDany Po nov 07, 2011 4:52 pm

nebivedu je napisal/-a:M+S guma ne more biti letna guma že zaradi opisa M+S, ki naj bi v osnovi pomenil Mud + Snow, torej blato in sneg. In po moje SNEG nima nič skupaj z poletnim vremenom in vročino. Če pa to proizvajalci zanemarjajo, pa nismo krivi kupci gum.



tocno tako kot si reko.... m+s ni celoletna ampak je to zimska guma. =P
[img]http://www4.slikomat.com/08/0221/54u-78987.gif[/img][img]http://www4.slikomat.com/09/0423/25z-logo1.jpg[/img] [img]http://shrani.si/f/2B/9a/32Sf0luY/yfntfhucnr64vuit.gif[/img]
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov