svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a svetilnik So dec 19, 2020 3:44 pm

nejc1 je napisal/-a:Kaj imaš zaene gume? Verjetno nekaj z zelo mehko bočnico?
Z večanjem tlaka mogoče dobiš boljši občutek, ampak se stična površina med gumo in asfaltom zmanjša, kar v večini primerov tudi poslabša oprijem!

No moj primer, podobna teža avta kot Fiesta, 205/50 R16 gume, predpisano za to dimenzijo je 1.8 bara zadaj in 1.9 spredaj ne glede na obremenitev, letos nove Sava UHP in pumpal sem nekje 2.0 zadaj, 2.1 spredaj, pa mi je že vidno bolj pobralo sredino sprednjih gum :shock: Naslednjo sezono pumpam točno kot je predpisano! Pri zimskih pa ni problema, tudi če pumpam malo več ne bo pobiralo sredine...



Imam Hankook Ventus Prime 3, 195/45 16 in moram priznati, da grem sedaj dosti boljše v ovinek in krožna z 2.4 na vseh štirih, kot prej. Prej sem nekako pumpal spredaj 2.5, zadaj 2.1, priporočeno pa je 2.3, 1.8. Avto se sedaj lepo obnaša. To je že drugi vulkanizer kateri mi je rekel, da se ta presek obvezno pumpa več, ker predpis naj bi bil za bolj komot vožnjo.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a svetilnik So dec 19, 2020 3:45 pm

Ivan36 je napisal/-a:Ako je zadaj napisano 1.8 bar je lahko 2.4 bara v kritičnem trenutku preveč in ti bo zadnji konc odneslo :DDD Poizkusi v dežju nekje na praznem P ene 60 vozit pa zavirtati in hkrati zavijati boš videl kaj bo naredil zadek, jaz bi dal zadaj ene 2.2 bar sploh, če se prazen voziš...
Drugače odvisno od vozila Espace 17 col spredaj minimalno 2.5 bar zadaj 2.1 bar, prazno vozilo. Za dober občutek pa vse 4 - 2,7 bar. Za1x obraba na 40.000 km enakomerna vse 4 gume.


Avto je sedaj v ovinkih kar občutno boljši.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a danci1973 So dec 19, 2020 5:55 pm

Slika
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a wildbliw So dec 19, 2020 6:01 pm

1,6 sem imel; boge moje gume!

Sem dopolnil na 2,1
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a sašo5 So dec 19, 2020 6:02 pm

malo mi je mimo, da zadaj 1.8 ko je polno naložen pa 3,2
Jaz bi tukaj ne glede na obtežitev spredaj 2.4 zadaj 2.3 ...leta nazaj je imela sestra tako fiesto na 14 col in sem ji na omenjeno vrednost pumpal....
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Kristjan123 So dec 19, 2020 6:13 pm

Poglej nima smisla kdor razume razume kdor ne ne. Vse kar je med 2 bar in 2.6 je ok. Ce smo malo bolj natancni "talahki" 2.1 do 2.3 "tatezki" 2.3 do 2.6. Samo ne tle imas uporabnike ki so pri isti gumi pri 1.8 zalimani na cesto pri 2.0 pa so kot na ledu. Pri 2.1 pa jim pobere sredino gume in lahko vozijo samo naravnost ker sploh ni gripa...
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a svetilnik So dec 19, 2020 6:43 pm

danci1973 je napisal/-a:Slika


Tako imam jaz in očitno ni ok.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a nejc1 So dec 19, 2020 6:56 pm

Kristjan123 je napisal/-a:Poglej nima smisla kdor razume razume kdor ne ne. Vse kar je med 2 bar in 2.6 je ok. Ce smo malo bolj natancni "talahki" 2.1 do 2.3 "tatezki" 2.3 do 2.6. Samo ne tle imas uporabnike ki so pri isti gumi pri 1.8 zalimani na cesto pri 2.0 pa so kot na ledu. Pri 2.1 pa jim pobere sredino gume in lahko vozijo samo naravnost ker sploh ni gripa...


Govorilo se je o 2.4-2.6 namesto 1.8 zadaj, kar pa je lahko že razlika ob praznem zadku in ob oprijemu na limitu. Ne bodi prepameten in ne delaj iz muhe slona.

Glede mojih gum ti jih pa lahko tudi slikam, da vidiš bolj pobrano sredino pri samo 0.2 večjem tlaku od predpisanega, nikjer pa nisem pisal da ni bilo oprijema...

Pa še enkrat napišem, da občutek je ena stvar, realen oprijem pa druga. Če bi šli merit npr. zavorno pot ali pa najvišjo hitrost v določenem ovinku pri predpisanem tlaku in pri npr. 0.5 bara višjem bi se lepo videlo, da so ob višjem tlaku slabši rezultati, ne bo pa neke ogromne razlike, tega pa noben ni napisal..
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Kristjan123 So dec 19, 2020 7:08 pm

Pri 2.1 bar ti je pobiralo sredino gum pri 1.9 pa ti ne bo? Se enkrat vse kar je pod 2 bar je premalo in skoduje gumi na dolgi rok. Ce pa mislis da bos obrabo gume resil s tem ko bos namesto 2.0 imel 1.8 bar potem skoda da smo kjer smo...
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a nejc1 So dec 19, 2020 7:21 pm

To bomo videli v naslednjih sezonah kaj bo, ampak 10 % manjši tlak zna včasih marsikaj spremenit. Če bo še vedno bolj žrlo sredino je pač Sava v k***u...
Če je proizvajalec vozila predpisal tlak pod 2.0 bara to sigurno ne bo škodovalo gumi ali pa si ti pametnejši od tistih ki so predpisali določen tlak za določeno vozilo. Je pa treba pazit, da ne pumpaš ta nižjo predpisano vrednost ob večji naloženosti avtomobila.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Kristjan123 So dec 19, 2020 7:45 pm

Vprasaj 10 vulkanizerjev ali optikov random ali po tvoji izbiri kaj menijo o 1.8 bar pritiska v gumi na tvojem avtu pa sporoci.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a svetilnik So dec 19, 2020 7:49 pm

nejc1 je napisal/-a:
Kristjan123 je napisal/-a:Poglej nima smisla kdor razume razume kdor ne ne. Vse kar je med 2 bar in 2.6 je ok. Ce smo malo bolj natancni "talahki" 2.1 do 2.3 "tatezki" 2.3 do 2.6. Samo ne tle imas uporabnike ki so pri isti gumi pri 1.8 zalimani na cesto pri 2.0 pa so kot na ledu. Pri 2.1 pa jim pobere sredino gume in lahko vozijo samo naravnost ker sploh ni gripa...


Govorilo se je o 2.4-2.6 namesto 1.8 zadaj, kar pa je lahko že razlika ob praznem zadku in ob oprijemu na limitu. Ne bodi prepameten in ne delaj iz muhe slona.

Glede mojih gum ti jih pa lahko tudi slikam, da vidiš bolj pobrano sredino pri samo 0.2 večjem tlaku od predpisanega, nikjer pa nisem pisal da ni bilo oprijema...

Pa še enkrat napišem, da občutek je ena stvar, realen oprijem pa druga. Če bi šli merit npr. zavorno pot ali pa najvišjo hitrost v določenem ovinku pri predpisanem tlaku in pri npr. 0.5 bara višjem bi se lepo videlo, da so ob višjem tlaku slabši rezultati, ne bo pa neke ogromne razlike, tega pa noben ni napisal..

Nejc1, zelo se motiš. Kot sem že nekajkrat napisal, sta sedaj pri meni sama vožnja in pa vozne lastnosti v ovinkih dosti boljša, kar me je zelo presenetilo. Avto je prazen, vse štiri pa so na 2.4.
Če nebi vozil dva dni po mojem okolišu in to poskusil z agresivno vožnjo, potem nebi verjel.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a nejc1 So dec 19, 2020 7:56 pm

Ene 3 izkušene sem pa res vprašal in vsi so se strinjali, da naj se držim tega kar je predpisal proizvajalec. Lahek avto in široka guma pač omogočata nizek tlak, sploh zadaj.

Svetilnik še enkrati ti napišem, da občutek je ena stvar, če bi šel delat natančne meritve pa bi bil presenečen nad obratnimi rezultati. Jaz ti popolnoma verjamem, da imaš sedaj boljši občutek in ti je sama vožnja boljša.

Se umikam iz te debate, ker zgleda ste vsi pametnejši od proizvajalcev in razvijalcev avtomobilov.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Firediver So dec 19, 2020 8:07 pm

Poznam primere, ko so ljudje slepo verjeli proizvajalcem in konkretno nasrkali s stroški popravil, ker jim proizvajalci niso priznali garancije...da ne boš mislil, da ni mogoče.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a svetilnik So dec 19, 2020 8:11 pm

Nejc1, potem pa mi razloži kako grem sedaj natančneje, predvsem pa hitreje in brez "truda" v ovinke katere sem do sedaj vozil že 30 let, pet let s tem avtom in zakaj so mi krožna križišča pri večji hitrosti čisto nekaj drugega....? Torej tukaj nekaj ne klapa....
Ravno danes mi je prijateljica rekla, da je tudi njej ne vem sedaj ali vulkanizer ali mehanik rekel naj pumpa BMWja trojko karavana več, kar dosti več in naj bi bilo to povezano z gumami nizkega profila...Sicer o tem nimam pojma, vem pa kako je pri moji vožnji.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a wildbliw Ne dec 20, 2020 12:23 am

Kristjan123 je napisal/-a:Pri 2.1 bar ti je pobiralo sredino gum pri 1.9 pa ti ne bo? Se enkrat vse kar je pod 2 bar je premalo in skoduje gumi na dolgi rok. Ce pa mislis da bos obrabo gume resil s tem ko bos namesto 2.0 imel 1.8 bar potem skoda da smo kjer smo...


Manj, ko je napumpana guma, bolj se deformira pri kotaljenju. Bolj, ko se deformira pri kotaljenju, več je trenja in bolj se guma greje ter toplejša je. Toplejša, ko je guma med vožnjo, hitreje se obrabi.

Imam izkušnjo, da se mi skoraj vse gume bolj nucajo na robovih, kljub 2,2 do 2,3 bara. Bi moral napolniti na 2,5, da bi jo enakomerno? Po moje, da ja.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Kristjan123 Ne dec 20, 2020 8:59 am

nejc1 je napisal/-a:Ene 3 izkušene sem pa res vprašal in vsi so se strinjali, da naj se držim tega kar je predpisal proizvajalec. Lahek avto in široka guma pač omogočata nizek tlak, sploh zadaj.

Svetilnik še enkrati ti napišem, da občutek je ena stvar, če bi šel delat natančne meritve pa bi bil presenečen nad obratnimi rezultati. Jaz ti popolnoma verjamem, da imaš sedaj boljši občutek in ti je sama vožnja boljša.

Se umikam iz te debate, ker zgleda ste vsi pametnejši od proizvajalcev in razvijalcev avtomobilov.



A to da ti na zate "sveti nalepki" pise, da zadnje filas na 1.8 bar ce so 1-3 v avtu in na 3.2 bar ce so 4-5 ti tega se tudi drzis?

"Proizvajalci in razvijalci avtomobilov" so v zgodovini svetovali veliko bistroumnih katerih posledice so nosili koncni uporabniki.

Danasnje gume imajo zelo visoko "toleranco zlorabe" predem gre kaj narobe. Je pa to dalec od tega kar je za gumo prav. Ti pa filaj magari pod 1 bar. Zdrzi presenetljivo dolgo preden jo unici do konca... tako da na 1.8 imas ogromno rezerve. Oziroma jo ne bo nikoli...
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Ivan36 Ne dec 20, 2020 12:26 pm

wildbliw je napisal/-a:
Kristjan123 je napisal/-a:Pri 2.1 bar ti je pobiralo sredino gum pri 1.9 pa ti ne bo? Se enkrat vse kar je pod 2 bar je premalo in skoduje gumi na dolgi rok. Ce pa mislis da bos obrabo gume resil s tem ko bos namesto 2.0 imel 1.8 bar potem skoda da smo kjer smo...


Manj, ko je napumpana guma, bolj se deformira pri kotaljenju. Bolj, ko se deformira pri kotaljenju, več je trenja in bolj se guma greje ter toplejša je. Toplejša, ko je guma med vožnjo, hitreje se obrabi.

Imam izkušnjo, da se mi skoraj vse gume bolj nucajo na robovih, kljub 2,2 do 2,3 bara. Bi moral napolniti na 2,5, da bi jo enakomerno? Po moje, da ja.
Preberi spodaj, kake vun mečeš, spletni WEB mehanik? :lol: Zgoraj pameten sam pa skoraj po platiščih voziš brez trenja in pregretja gume :DDD :roll: :lol:
UAuuu keri majster :DDD :lol:
1,6 sem imel; boge moje gume! Sem dopolnil na 2,1

Kako vem, da imam premalo zraka v gumah pod 2.2 bar od 2,5bara ali 2,7 bar? Ker je vožnja nekam mehka čez razne neravnine, podori asfalta na cestah in volan je malček bolj počasen občutek leplejna na asfalt, pri zavijanju kakor prej na pravilnem tlaku.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a AssKicker Ne dec 20, 2020 5:26 pm

Jaz tudi zagovarjam višji tlak pri avtomobilih.. imam avto, pri katerem je predpisano 2.3, pa se pri takem tlaku pelje obupno. Polnim na 2,8bar, pa se še vedno v kakšnem lepem ovinku peljem po napisih na gumi. Vozim sava hp2, pri katerih ni problema z obrabo po sredini. Včasih sem vozil fuldo sportcontrol, katero je pa že pri 2,6bar po sredini pobralo do te mere, da se po kolesnicah ni dalo peljati naravnost.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a DePalmo Ne dec 20, 2020 9:54 pm

Tudi jaz teh navodil ne upoštevam in pumpam po svoje. Ob novem avtu probam na 2.3, ampak kaj kmalu prilezem na 2.5, več pa nočem ker so povečini gume predvidene do 3.0 barov in med vožnjo se pa zrak segreva in nočem da preseže teh 3.0.

Prej sem imel Peugeot 406 Coupe, na predpisanih 2.3 je bil ladja, na "mojih" 2.6 se je peljal precej lepše. Sedaj imam Kio Ceed, ista zgodba. Se pa nekako držim načel:
- mali avto (ala Clio) in če je za mamo oz. bolj počasno osebo: 2.3
- malo večji ali težji avto oz. če je bolj športna vožnja: 2.5 do 2.6
Pa naj na tablici piše kar hoče.

Drugače vrjamem da proizvajalci mislijo resno s temi tlaki, ampak sklepam da samo za določen model gume. Ker sem imel gume ki so bile na otip zelo mehke in gume ki so bile zelo trde. Ter take ki so imele bočnice kot iz železa in take ki so bile kot puter. In na tako različne gume žal ne moreš univerzalno predpisat tlak.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov