Uporabniški avatar
Atrox
Novinec
 
Prispevkov: 206
Pridružen: To feb 02, 2010 8:38 am

Re: zimske pnevmatike

Napisal/-a Atrox Če dec 01, 2011 9:18 pm

V knjigi od avta vse točno piše. Pri meni recimo piše, da bi moral pozimi imet 0.2 bara več kot poleti.
 
Uporabniški avatar
Doc_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1783
Pridružen: Po maj 31, 2004 12:46 pm
Kraj: Nekje na Primorskem

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Doc_ Pe dec 02, 2011 5:13 pm

Sprednje 215/45/17 na 2.5, zadnje 245/40/17 ma 2.5...je pa res da je bilanciranje avta 50:50 ;)
Slika
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a SuperVeloce Pe dec 02, 2011 7:58 pm

Bilanca 50:50? Kateri avto? Mazda RX8? ampak itak niso iste dimenzije, tko da...
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
Doc_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1783
Pridružen: Po maj 31, 2004 12:46 pm
Kraj: Nekje na Primorskem

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Doc_ So dec 03, 2011 9:11 am

SuperVeloce je napisal/-a:Bilanca 50:50? Kateri avto? Mazda RX8? ampak itak niso iste dimenzije, tko da...

s2000....
Slika
 
mb.pubec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So apr 30, 2011 4:39 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a mb.pubec So nov 03, 2012 2:05 pm

Ima kdo kak nasvet za Opel Agila (2002). Na nalepki na vratih piše spredaj 2.1, zadaj 2.3 (ob majhni obtežitvi). Gume so zimske Sava Eskimo S3+, 155 65 R14. Če napumpam tako kot piše, se vozi kot po čigumijih. Trenutno imam spredaj 2.3, zadaj 2.4.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a sašo5 So nov 03, 2012 3:09 pm

mb.pubec je napisal/-a:Ima kdo kak nasvet za Opel Agila (2002). Na nalepki na vratih piše spredaj 2.1, zadaj 2.3 (ob majhni obtežitvi). Gume so zimske Sava Eskimo S3+, 155 65 R14. Če napumpam tako kot piše, se vozi kot po čigumijih. Trenutno imam spredaj 2.3, zadaj 2.4.

komot napumpaj tako, kot piše da se pumpa ob polni obtežitvi..........oz. malo se igračkaj, pa boš videl kaj avtu najbolj paše :arrow: najbolje je pa tako, kot sem ti prvotno napisal: pod 1.) manjša obraba, pod 2.) veliko manjša verjetnost, če slučajno "padeš" v kako jamo, da se ne zdeformira ali celo poškoduje guma/feltna........
 
Uporabniški avatar
MRV
Uporabnik
 
Prispevkov: 941
Pridružen: Po dec 21, 2009 11:07 am

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a MRV So nov 03, 2012 3:43 pm

toyo t1r 195/45/16 na 2.6bar če grem peglat. sava s3 185/65/14 isto na 2.6 s tem da ga ne peglam :)
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a J.McLane Pe nov 09, 2012 11:13 am

Na koliko kaj polnite gume? Meni ob menjavi vulkanizer napolni samo na 2,1 bara (dimenzija 195/65-15), na uradnem servisu ob rednem servisu mi tudi zmeraj kontrolirajo da je nekje 2,2 bara. Na vratih avta pa mi piše naj bo tlak 2,4 zadaj in 2,5 spredaj, suha teža avta je 1.400 kg.

Zanimivo se mi zdi da proizvajalec gum, ki bi moral najbolj vedeti kaj je optimalno pri tem nima nobene besede, vse kar piše na gumi je MAX tlak ki ne sme biti višji od 44 PSI (3 bari) in max teža na gumo, ki je po spominu nekaj čez 600 kg na gumo (Conti TS830).

Moja logika:
- tlak mora biti višji če je teža vozila višja, torej če bi gumo maksimalno obremenil (600 kg) potem bi jo nafilal na max tlak torej 3 bare, kot določa proizvajalec gum
- na suhem je oprijem boljši, če je guma bolj napumpana (govorimo o majhni razliki ne da je guma trda kot kamen) na spolzki podlagi je boljše, če je manj napumpana. Ker moja logika je da se na suhi podlagi guma močno poda preden popusti na mokri podlagi pač popusti prej.
- Guma ima veliko vlogo pri udobju pri vožnji, torej nižji tlak bo avtomatsko polj blažil neravnine iz ceste. Ko proizvajelc avta določi nek tlak je to sigurno pomemben dejavnik.
- Bo ob višjem tlaku res obraba gume neenakomerna? Močno dvomim saj ne gre za velike razlike in če proizvajalec gume napiše da je max tlak 3 bare potem se z gumo in njeno obrabo pri tem tlaku ne sme dogajati nič neobičajnega.

Je moje razmišljanje pravilno? Obstajajo kakšni testi? Vem je miljon testov da premalo napolnjena pnevmatika močno zviša porabo in že ogroža varnost, kaj pa če gume napumpaš bolj kot je napisano na nalepki na avtu, seveda do max predpisanega tlaka in ne čez?
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
renegejd
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: So jan 11, 2003 2:58 pm
Kraj: Krsko

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a renegejd Pe nov 09, 2012 11:26 am

Jaz polnim ponavadi 0.1-0.2 bara več kot piše na vratih ;)
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a Energetik81 Pe nov 09, 2012 11:30 am

Jaz polnim glede na tovarniško določene številke, zapisane na avtu. Pri prejšnjem avtu (precej lahek) mi je malo bolj pobiralo sredino profila, pa sem imel mogoče samo za 0,1bar več napumpane od priporočil. Je pa vsekakor manjša poraba in večja nosilnost pri bolj napumpanih gumah.
Glede oprijema je pa verjetno vsaka kombinacija avto-guma primer zase. Ne vem, jaz zaupam, da so inženirji v tovarni že prav določili tlake.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a peroRS Pe nov 09, 2012 12:55 pm

Energetik81 je napisal/-a:Jaz polnim glede na tovarniško določene številke, zapisane na avtu. Pri prejšnjem avtu (precej lahek) mi je malo bolj pobiralo sredino profila, pa sem imel mogoče samo za 0,1bar več napumpane od priporočil. Je pa vsekakor manjša poraba in večja nosilnost pri bolj napumpanih gumah.
Glede oprijema je pa verjetno vsaka kombinacija avto-guma primer zase. Ne vem, jaz zaupam, da so inženirji v tovarni že prav določili tlake.


x2 glede vsega
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a esem Pe nov 09, 2012 1:06 pm

J.McLane je napisal/-a:...


Daj prihodnjič malo poišči. Je cel kup tem o tlaku, ni treba, da še tu delamo zmedo, forum pa ves seštrikan in nepregleden.
Nadaljujte o tlaku tam!
Držimo se teme!

Sem prestavil v temo o tlakih.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a maniaxxx Pe nov 09, 2012 6:17 pm

J.McLane je napisal/-a:Na koliko kaj polnite gume? Meni ob menjavi vulkanizer napolni samo na 2,1 bara (dimenzija 195/65-15), na uradnem servisu ob rednem servisu mi tudi zmeraj kontrolirajo da je nekje 2,2 bara. Na vratih avta pa mi piše naj bo tlak 2,4 zadaj in 2,5 spredaj, suha teža avta je 1.400 kg.

Zanimivo se mi zdi da proizvajalec gum, ki bi moral najbolj vedeti kaj je optimalno pri tem nima nobene besede, vse kar piše na gumi je MAX tlak ki ne sme biti višji od 44 PSI (3 bari) in max teža na gumo, ki je po spominu nekaj čez 600 kg na gumo (Conti TS830).

Moja logika:
- tlak mora biti višji če je teža vozila višja, torej če bi gumo maksimalno obremenil (600 kg) potem bi jo nafilal na max tlak torej 3 bare, kot določa proizvajalec gum
- na suhem je oprijem boljši, če je guma bolj napumpana (govorimo o majhni razliki ne da je guma trda kot kamen) na spolzki podlagi je boljše, če je manj napumpana. Ker moja logika je da se na suhi podlagi guma močno poda preden popusti na mokri podlagi pač popusti prej.
- Guma ima veliko vlogo pri udobju pri vožnji, torej nižji tlak bo avtomatsko polj blažil neravnine iz ceste. Ko proizvajelc avta določi nek tlak je to sigurno pomemben dejavnik.
- Bo ob višjem tlaku res obraba gume neenakomerna? Močno dvomim saj ne gre za velike razlike in če proizvajalec gume napiše da je max tlak 3 bare potem se z gumo in njeno obrabo pri tem tlaku ne sme dogajati nič neobičajnega.

Je moje razmišljanje pravilno? Obstajajo kakšni testi? Vem je miljon testov da premalo napolnjena pnevmatika močno zviša porabo in že ogroža varnost, kaj pa če gume napumpaš bolj kot je napisano na nalepki na avtu, seveda do max predpisanega tlaka in ne čez?




Sam imam pnevmatike napolnjene na 2.6 spredaj, 2.4 zadaj, 205 55 16 dimenzija, pri avtu z dimenzijo 185 55 15 in 1100 kg sem imel sprednje na 2.7 bara, pa mi jih ni nič pobiralo po sredini ali kakorkoli. Sam sem to naredil zaradi oprijema, ker normalno napumpane ( mislim da je bilo 2.3 predpisano), so drsele, ko sem jih prepumpal je bila čisto druga zgodba, pa tudi robovi so mi ostali celi, ker drugače jih ni bilo nikjer več ( posledica ovinkov). Za udobje se ne sekiram, mi je odzivnost gume veliko bolj pomembna.

Mislim, da ti veliko premalo polni gume vulkanizer, načeloma tako ali tako nimajo pojma, polnijo pač vsem enako ( ponavadi 2.1 bar ), in te samo čudno gledajo, če polniš gume kako drugače. Seveda so razlike med vulkanizerji, ampak pri večini je tako.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1354
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: TESTI ZIMSKIH PNEVMATIK 2012/13

Napisal/-a zuzek So nov 10, 2012 12:07 am

no 2.7 se mi zdi preveč

J.McLane je napisal/-a:Na koliko kaj polnite gume? Meni ob menjavi vulkanizer napolni samo na 2,1 bara (dimenzija 195/65-15), na uradnem servisu ob rednem servisu mi tudi zmeraj kontrolirajo da je nekje 2,2 bara. Na vratih avta pa mi piše naj bo tlak 2,4 zadaj in 2,5 spredaj, suha teža avta je 1.400 kg.



za tako težek avto je 2.1 bara absolutno premalo, verjetno če pogledaš se tudi vidi da gume niso napomapne ampak pri straneh zaobljene

za takšno težo bi jaz pompal 2.4 ali 2.5 bara

ubistvu koliko barov vidiš gumo, da ni videt "spuščena, zaobljena" + koliko bobni/ropota če greš čez luknjo, ker pri 2.7 imaš občutek da utrže gumo :D
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Energetik81 Po nov 12, 2012 9:03 am

Ma kje boš ti "na uč" videl, ali je guma pravilno napumpana.
Tudi jaz imam avto težek okoli 1400kg, pa je tovarniško priporočeno 2,1bar na vseh kolesih, če sta notri max 2 osebi. Če je polno naložen pa 2,5.
In pri 2,5 se že konkretno trdo pelje čez naše asfaltne "kolovoze". Rad imam udobje, zato imam ponavadi na 2,1-2,2, razen ko se nas res pelje 5 s polnim prtljažnikom.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a DePalmo Po nov 12, 2012 10:21 am

Jaz imam vedno na 2.5, ne glede na to kaj je predpisano. In že tako so mi včasih gume premehke, da bi pa imel na 2.1... sj ne rabim ladje.
 
Uporabniški avatar
Patrik_A3
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4873
Pridružen: Če nov 02, 2006 11:08 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a Patrik_A3 Po nov 12, 2012 10:28 am

jaz imam toliko kot proizvajalec navaja.
Slika One day......BACK TO BLACK! Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a J.McLane Po nov 12, 2012 12:23 pm

Pri tlaku se mi porajajo naslednja vprašanja:

- koliko se res zmanjša kotalni upor, če gume napumpaš iz 2,1 bara na 2,5 bara?
- pri kolikšnem tlaku se testira gume, ki danes pridejo ven z energijsko nalepko? Namreč to energijsko nalepko izmeri proizvajalec gum, tlak v pnevmatiki pa določa proizvajalec avta in kot vidimo so med proizvajalci pri isti dimenziji in teži lahko razlike za 0,4 bara.
- zanimivo je tudi to da nekatere XL izvedenke gum dosegajo nižji kotalni upor kot klasične izvedbe, je treba XL gume bolj napumpati ali imajo že tako bolj močan rob da se ne "posedejo" toliko?

Kolikor sem sam prebrskal o tej zadevi nižji tlak poveča udobje, mogoče se obraba tudi malenkost zmanjša in zboljša lastnosti na ledu/mastni cesti. Bolj napumpana guma pa bolj odzivna, imela bo boljše lastnosti sploh na suhem, na mokrem recimo podobno, kotalni upor bo manjši in s tem nižja poraba.

Torej ko bo zunaj drsalnica bom znižal tlak na 2,2 bara, do takrat bom pa imel kar na 2,5 - 2,6.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
McBobo
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Pe sep 03, 2004 4:26 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a McBobo Če mar 07, 2013 3:53 pm

Nabavil sem nove zimske pnevmatike na Clio-tu Goodyear ultra grip 8, ki so glasne, kot bi bile 10 let stare. Enostavno so tako glasne, da se z njimi ne da normalno vozit in imam po pol ure zatečena ušesa od hrupa :huh: . Ko sem si ogledal pnevmatike, sem opazil, da so na notranji strani rebra dvignjena navzven. Zakaj bi do tega prišlo? Pnevmatike so 175/65 r14. Na sliki sem narisal približno, kako izgleda. Pnevmatike so napolnjene na 2,5 bara.
Priponke
pnevmatika.JPG
pnevmatika.JPG (4.6 KiB) Videno 13359 krat
 
gasolinedream
Uporabnik
 
Prispevkov: 1039
Pridružen: Po nov 29, 2010 10:07 pm

Re: Koliko tlaka imate v pnevmatikah?

Napisal/-a gasolinedream Če mar 07, 2013 9:18 pm

Nesi nazaj pa se ne ukvarjaj: )
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov