just.jsVW
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Če jul 19, 2012 7:20 am

Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a just.jsVW To okt 30, 2012 7:52 pm

Pozdravljeni!

se opravičujem, če je bilo že o tem govora. Nekaj mesecov nazaj sem kupil avto. No, na tem avtomobilu so bile že pnevmatike Toyo vario V2. Ker so 2 že relativno obrabljene, 2 pa čisto vredu, sem kupil še 2 Goodyear UltraGrip 7++. Nakar sem ravnokar opazil, da so Toyo vario-V2 celoletne pnevmatike. Ali je dobro, oz. sploh po zakonu, da imam spredaj zimske (Goodyear UG-7+), zadaj pa 2 celoletni (Toyo vario V2)?

Res prosim za pomoč:))
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a mrtwelvetrees To okt 30, 2012 9:12 pm

seveda lahko, jaz imam enako trenutno na svejemu, sicer ni idelano...
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a zuzek To okt 30, 2012 10:36 pm

nič ni narobe, zadaj ti bo pač malo slabše držalo v snegu, ročna party :D

edino, če boš mel letne kaj boš potem, kupil samo 2 letni pa menjal samo spredaj :D alpa celoletne
Alergičen na rjo
 
just.jsVW
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Če jul 19, 2012 7:20 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a just.jsVW Sr okt 31, 2012 8:09 am

zuzek je napisal/-a:nič ni narobe, zadaj ti bo pač malo slabše držalo v snegu, ročna party :D

edino, če boš mel letne kaj boš potem, kupil samo 2 letni pa menjal samo spredaj :D alpa celoletne


jah, zlo dobr uprašanje, drgač...trenutno bi se osredotoču res sam na zimo. Te Toyo imajo veliko profila, saj so pol leta stare. A kdo ve, a je drugače kombinacija zimskih in celoletnih gum zelo slaba?
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a radar Sr okt 31, 2012 10:08 am

Zakon o varnosti cestnega prometa v 114. členu določa, da morajo biti med 15. novembrom in 15. marcem vozila opremljena z zimsko opremo. Pod zimsko opremo spada ali komplet štirih zimskih gum z oznako M + S z minimalno globino profila 3 milimetre ali komplet letnih gum z enako minimalno globino profila in s pripadajočimi snežnimi verigami za pogonski kolesi...


in to je edina kombinacija.... in pol bo nekdo pisal po forumu, da ga policaji jebejo zaradi gum, ker mu takšne traparije odgovarjate.... :huh:

lp
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a ~toMmy~ Sr okt 31, 2012 10:45 am

radar je napisal/-a:Zakon o varnosti cestnega prometa v 114. členu določa, da morajo biti med 15. novembrom in 15. marcem vozila opremljena z zimsko opremo. Pod zimsko opremo spada ali komplet štirih zimskih gum z oznako M + S z minimalno globino profila 3 milimetre ali komplet letnih gum z enako minimalno globino profila in s pripadajočimi snežnimi verigami za pogonski kolesi...


in to je edina kombinacija.... in pol bo nekdo pisal po forumu, da ga policaji jebejo zaradi gum, ker mu takšne traparije odgovarjate.... :huh:

lp


In kam po črki zakona spadajo celoletne pnevmatike? Se ti ne zdi, da kar lepo pod zimske?
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a radar Sr okt 31, 2012 12:15 pm

~toMmy~ je napisal/-a:
radar je napisal/-a:Zakon o varnosti cestnega prometa v 114. členu določa, da morajo biti med 15. novembrom in 15. marcem vozila opremljena z zimsko opremo. Pod zimsko opremo spada ali komplet štirih zimskih gum z oznako M + S z minimalno globino profila 3 milimetre ali komplet letnih gum z enako minimalno globino profila in s pripadajočimi snežnimi verigami za pogonski kolesi...


in to je edina kombinacija.... in pol bo nekdo pisal po forumu, da ga policaji jebejo zaradi gum, ker mu takšne traparije odgovarjate.... :huh:

lp


In kam po črki zakona spadajo celoletne pnevmatike? Se ti ne zdi, da kar lepo pod zimske?


uff, to sem pa mimo usekal in glede tega imaš prav, M+S All season gre po zakonu med zimske pnevmatike, samo kako se pa v realnosti obnesejo pa po mojem mnenju odvisno od območja kje živiš (npr. primorska ali štajerska z veliko snega), ker to ni ne tič in ne miš...

ampak zakonu ugodiš...

lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a esem Sr okt 31, 2012 1:58 pm

Našemu zakonu. Če Avstrijci ali kakšni drugi sosedje zahtevajo pozimi enake gume spredaj in zadaj, kar je s stališča varnosti edino prav, ne vem, a sitnosti bi lahko bile velike. In dejansko je med UG 7++ (dva plusa? Je to točno, je to kak nov model gume?) in celoletnimi tolikšna razlika, da bodo na snegu verjetno kar problemi.
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a zuzek Sr okt 31, 2012 2:46 pm

če bo imel celoletne samo zadaj ne bi smel bit problem



jaz nameravam zdaj kupit celoletne GY VECTOR 4 SEASON upam da vsaj nekako držijo po snegu teh

5 cm preden splužijo ceste? ali pa morda VECTOR 5+ :?
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a esem Sr okt 31, 2012 3:09 pm

zuzek je napisal/-a:če bo imel celoletne samo zadaj ne bi smel bit problem

Kaj pomeni "samo zadaj"? Ravno to je problem - precej različne gume spredaj in zadaj! Očitno sploh ne razumeš, o čem je govora, a se vseeno oglašaš :roll: . Če ga zate ni, ni treba druge spravljat v potencialno nevarnost :evil: . Bolje je imeti (s stališča varnosti, ne trakcije) na obeh oseh nekaj slabše gume, kot pa na samo eni dobre. Hitro lahko - pri takih razlikah v gumah - pride do tega, da zadnji konec na snegu ali ledu odnese in avto pristane v jarku ali celo v drugem avtu iz nasprotne smeri. Seveda je to odvisno predvsem od pogojev na cesti, hitrosti in voznika, zato vsako posploševanje nikakor ni na mestu.

Tudi - dosti je bilo govora o tem, kam dat slabše gume in večina meni, da na sprednjo os.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a lancia hf Sr okt 31, 2012 3:20 pm

esem je napisal/-a:
Tudi - dosti je bilo govora o tem, kam dat slabše gume in večina meni, da na sprednjo os.


Ne vem v keri avtomobilistični reviji je bilo objavljeno, da je tako tudi pravilno.
Če se kaj prou spovnem je bilo celo v autobildu
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a ~toMmy~ Sr okt 31, 2012 3:31 pm

lancia hf je napisal/-a:
esem je napisal/-a:
Tudi - dosti je bilo govora o tem, kam dat slabše gume in večina meni, da na sprednjo os.


Ne vem v keri avtomobilistični reviji je bilo objavljeno, da je tako tudi pravilno.
Če se kaj prou spovnem je bilo celo v autobildu


In kaj pogruntaš, če v snegu ne prideš v en klanec, zato ker je spredaj (pre)malo profila, zadaj imaš pa nove gume? :D
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a lancia hf Sr okt 31, 2012 3:35 pm

Saj nisi edini, ki se to sprašuješ. :lol:
In potem se naj folk ozira na revije, da so letne gume zakon za pozimi :mrgreen:
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a DePalmo Sr okt 31, 2012 4:34 pm

Kaj pravi črka zakona nevem, sem pa nekaj let nazaj na 206-ki imel spredaj GY UT7, zadaj pa 2 leti stare save S3. Verjetno večina ve kako se je avto obnašal, a če imaš v glavi da imaš tko postavljene gume in temu primerno voziš, ni problema. Samo skoz se moraš opominjat da je zadnji konec kot na ledu in da ni za pretiravat... razen če je cesta lepo pregledna in hočeš jit malo bočno, potem pa sploh ni veliko dela ;)
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a maniaxxx Sr okt 31, 2012 4:40 pm

DePalmo je napisal/-a:Kaj pravi črka zakona nevem, sem pa nekaj let nazaj na 206-ki imel spredaj GY UT7, zadaj pa 2 leti stare save S3. Verjetno večina ve kako se je avto obnašal, a če imaš v glavi da imaš tko postavljene gume in temu primerno voziš, ni problema. Samo skoz se moraš opominjat da je zadnji konec kot na ledu in da ni za pretiravat... razen če je cesta lepo pregledna in hočeš jit malo bočno, potem pa sploh ni veliko dela ;)


Ni problem dokler se zavedas in se igras, problem je ko MORAS reagirati...sam dajem slabše gume spredaj, sprednji konec prej začutiš če uhaja, če ti zadnji uide je evselica. Seveda so slabše rečeno bolj v narekovajih, ker se s slabimi gumami sploh nočem voziti
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a ~toMmy~ Sr okt 31, 2012 9:55 pm

Ja saj to je glavni problem, čisto se podre ravnovesje avtomobila, ko prideš na spolzko...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a lancia hf Sr okt 31, 2012 10:10 pm

http://www.ringaraja.net/clanek/obvezna-zimska-oprema-avtomobila_3650.html

POMEMBNO!

Pnevmatike na vozilih, ki dosegajo hitrost nad 40 km/h morajo biti enake velikosti, vrste (poletne, zimske, terenske) in zgradbe (radialne, diagonalne), na isti osi pa tudi iste nosilnosti, hitrostnega razreda ter istega proizvajalca in istega vzorca tekalne površine.







Če tole prav zastopim ima lahko to kombinacijo.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a esem Če nov 01, 2012 12:38 am

To, da je pri nas dovoljeno, smo višje že večkrat povedali. Če raje bereš lastne ugotovitve, tudi prav.

Pomembno je ravnovesje obnašanja avta v mejnih pogojih (hitrost, sneg, naliv, led) in različne gume spredaj/zadaj to porušijo, avto pa lahko dosti (ne par % , par deset % !) prej in predvsem drugače zanese. (Primer izpred let - spredaj sem imel Semperit, zadaj Savo (takrat podobne in iz istega gnezda) in mi je na prvem ostrem ovinku (zasneženo parkirišče!) v trenutku (brez opozorila) bogato odneslo zadnji del. Ko sem imel še oboje Sava, mi je vedno neslo samo spredaj ven (in to z opozorilom, počasi), a sem bil hitrejši.) Nikakor ni vredno rizika. Raje nekaj prišparate (na varnosti? :roll: !) in se vozite presrani (sopotniki pa posrani)? Seveda je odvisno tudi od gum (manjša razlika in podobno odnašanje, kar pa za UG 7 in celoletne nikakor ne more držat!)) in voznika.

-------------------------------------------

Ponavljam - problem in to velik (npr izločitev iz prometa) je lahko tudi vožnja v tujino, če imajo tam drugačne predpise (npr obvezno vse 4 enake), še posebno, ker v sneženju (in ravno tam je najbolj nevarno) avto-obutev daleč najbolj kontrolirajo.

Ve kdo, kako je s tem pri najbližjih sosedih in še recimo v Švici, Franciji, Nemčiji?
:?:
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a mišek Če nov 01, 2012 5:18 pm

Jaz dam vedno spredaj gume z več profila. Razlog, več trakcije za čez hrib in enakomerna obraba in s tem kupovanje gum v kompletu, ne pa dve pa po dve.
Lahko povem za lani; Contientalka zimska; nove nisem meril, ampak tam okrog 9,5mm je menda mogla met profila. Potem sem naredil lansko zimo z njimi 7779km in zadnje gume so imele 8,7mm profila, sprednje pa 7,3mm. Torej, bistvena razlika.Normalno, da letos bom dal one z več profila naprej, ki se bodo potem bol obrabile, zadnje pa ustrezno manj in po koncu sezone bo obraba izenačena. Oz. letos delam bistveno več kilometrov zna teh 8,7mm fejst pobrat.
Če bi pa letos dal te bol obrablene spet naprej, bi pa prišla taka razlika napram zadnjim da brez veze.
 
just.jsVW
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Če jul 19, 2012 7:20 am

Re: Zimska in celoletna pnevmatika hkrati na avtomobilu?

Napisal/-a just.jsVW Pe nov 02, 2012 8:28 am

Se opravičujem vsem, ker nisem odgovarjal, sam sem bil odsoten ta 2 dni.
Pri prvem postu sem se zmotil, saj so gume Goodyear Ultra Grip 7 + (in ne 7++). Celoletne gume Toyo so sicer stare pol leta in imajo res veliko profila. Vem da bi bila najboljša opcija, da kupim še 2 novi Goodyearki, zanima me pa to, ali sta zimski in celoletni res tako različni, da iz varnostnih razlogov ne smem imet obeh tipov naenkrat na avtomobilu? Sicer sem pa malo bral o teh Toyo, baje so najboljše ocenjene All Season gume v ZDA...
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov