dejanb75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 62
Pridružen: Po sep 17, 2018 3:18 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a dejanb75 Po apr 18, 2022 12:30 pm

Da, nove gume iz trgovine.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1 Po apr 18, 2022 12:38 pm

Mislim da bi morale biti še dobre za kakšno sezono. Ampak morajo biti zelo poceni..
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Po apr 18, 2022 1:48 pm

Pomoje se ne splača kupit gum starih 7 let, sploh za na avto, za "skakat sem in tja"... ker montaža košta cca 40€, gume boš pa kmalu moral menjat zaradi starosti. Raje nov nexen, kleber... pa imaš 4-5 let mir.

Take gume se splača (če je cena prava), če jih zradiraš v sezoni, ali max. dveh.
 
Myers75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če sep 07, 2017 1:10 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Myers75 Sr apr 20, 2022 9:21 am

Kar se tiče gum zelo priporočem Vredestein Quatrac celoletno. Top
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ivan36 To apr 26, 2022 6:29 pm

Glede Fulda EcoControl 14 col in letnik 17 made in Turčija v 1000 km 4x v dežju, BP, na vozilu POLO 1.4 ... 2004. 8) :DDD Oprijem v suhem cista 9 v mokrem 8, ker še nisem vozil po zlizanem mokrem asfaltu :evil:
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DePalmo Če sep 01, 2022 12:10 pm

Malo kolebam o novih letnih gumah (ja, vem da je skoraj konec sezone, ampak počasi bo tudi konec profila) in bi rabil drugo mnenje.

Torej, avto je Kia Ceed 1.6 CRDi in ima 1.4 tone suhe teže. Trenutno imam gor Uniroyal RainSport 5 205/55R16 91H. Dilema je ker večkrat ko gledam sprednje gume, se mi zdijo premalo napolnjene (podlaga je ravna) a ko jih preverim imajo dovolj pritiska (2.5). Sem tudi dvignil na 2.6, a bistvene razlike ni, max. je 2.7 katerega pa nebi rad dosegel oz. presegel.
S samimi gumami sem bil do nedavnega zelo zadovoljen, zadnji mesec pa spodrsavajo na mokri cesti čeprav imajo še nekaj profila. DOT ne vem na pamet, so pa bile kupljene nove aprila 2020.

In sedaj dilema. Kolebam med:
1. Rad bi gume katere bodo imele dober (ok, vrhunski) oprijem na mokri cesti, zelo dober na suhi, bi zdržale par sezon (3+) in da cena ni ravno 100e na komad. Nekaj sem jih v preteklosti že probal a ponavadi bil razočaran, zato sem kar zvest Uniroyalu. Probal sem že Continental, Vredesten, Goodyear, Yokohama in Hankook (zadnje dve so prišle z avti), tako da nisem ravno navdušen nad to opcijo. Če ima kdo izkušnje s kakšno res dobro gumo, bi bil vesel predloga. Michelin odpade ;) Je že večkrat bilo napisano zakaj.

2. Tuhtam o Uniroyal RainSport 5 94Y XL. Torej večji index nosilnosti, večja max. hitrost in nato še XL bočnice. Sklepam da bo avto bolje stal na gumah, sprednje ne bodo izgledale kot da so premalo napolnjene in tudi sprednjih bočnic mi ne bo pobralo. Teh trenutno skoraj ni več. In kolikor berem, naj bi take gume tudi zdržale dlje.

Osebno se najbolje nagibam k drugi opciji, ampak nimam izkušenj s takimi gumami na avtu. Bi po vašem mnenju bila razlika opazna ali bom samo vrgel denar stran?
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a weasel Če sep 01, 2022 1:04 pm

Jaz imam Uniroyal Rainsport 3, pa dvomim, da bi v tem trenutku vzel kaj drugega. Je pa res, da sem tudi sam nekajkrat preveril pritisk, ker sem mislil, da so prazne :) Me pa to ne moti, ker mi jih ne pobira.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Firediver Če sep 01, 2022 1:23 pm

Jaz sem bil doslej na Uniroyalu, pa sem polnil spredaj rahlo več in obvezno rotacija gum spredaj-zadaj pri naslednji sezoni tako, da se pobiranje robov spredaj ni toliko poznalo. Je pa res, da tretjo sezono ni več tako dobra, pa tudi profil, ko gre proti koncu, poslabša vozne razmere.

Sedaj sem na Goodyear Efficientgrip Performance 2 (po testih letos med prvimi overall, v primerjavi z Uniroyal še boljša v dežju), moja dimenzija je cenovno tam-tam z Uniroyal, pa še neka akcija je bila spomladi tako, da sem zadovoljen tudi, če "kvalitetno" zdrži samo 2 sezoni. Zamenjam pa takoj, ko prvič dobim občutek, da ni več dobra.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a pinny Pe sep 02, 2022 6:59 pm

Na zalogi rabljene letne gume Michelin Primacy 3 dimenzij 235/45/17 ....

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... DOT%200820
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Zodd Ne sep 04, 2022 7:20 am

DePalmo je napisal/-a:Malo kolebam o novih letnih gumah (ja, vem da je skoraj konec sezone, ampak počasi bo tudi konec profila) in bi rabil drugo mnenje.

Torej, avto je Kia Ceed 1.6 CRDi in ima 1.4 tone suhe teže. Trenutno imam gor Uniroyal RainSport 5 205/55R16 91H. Dilema je ker večkrat ko gledam sprednje gume, se mi zdijo premalo napolnjene (podlaga je ravna) a ko jih preverim imajo dovolj pritiska (2.5). Sem tudi dvignil na 2.6, a bistvene razlike ni, max. je 2.7 katerega pa nebi rad dosegel oz. presegel.
S samimi gumami sem bil do nedavnega zelo zadovoljen, zadnji mesec pa spodrsavajo na mokri cesti čeprav imajo še nekaj profila. DOT ne vem na pamet, so pa bile kupljene nove aprila 2020.

In sedaj dilema. Kolebam med:
1. Rad bi gume katere bodo imele dober (ok, vrhunski) oprijem na mokri cesti, zelo dober na suhi, bi zdržale par sezon (3+) in da cena ni ravno 100e na komad. Nekaj sem jih v preteklosti že probal a ponavadi bil razočaran, zato sem kar zvest Uniroyalu. Probal sem že Continental, Vredesten, Goodyear, Yokohama in Hankook (zadnje dve so prišle z avti), tako da nisem ravno navdušen nad to opcijo. Če ima kdo izkušnje s kakšno res dobro gumo, bi bil vesel predloga. Michelin odpade ;) Je že večkrat bilo napisano zakaj.

2. Tuhtam o Uniroyal RainSport 5 94Y XL. Torej večji index nosilnosti, večja max. hitrost in nato še XL bočnice. Sklepam da bo avto bolje stal na gumah, sprednje ne bodo izgledale kot da so premalo napolnjene in tudi sprednjih bočnic mi ne bo pobralo. Teh trenutno skoraj ni več. In kolikor berem, naj bi take gume tudi zdržale dlje.

Osebno se najbolje nagibam k drugi opciji, ampak nimam izkušenj s takimi gumami na avtu. Bi po vašem mnenju bila razlika opazna ali bom samo vrgel denar stran?


včeraj sem bejbi namontiral michelin crossclimate 2 celoletne v tej dimenziji... 90e komad. sem šel takoj sprobati po suhi cesti držijo zelo dobro, glede na teste naj bi bile zelo dobre v mokrem in tudi najboljše od celoletnih v snegu... precej je videov po youtube od teh gum na snegu, tudi kanada ipd...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DePalmo Po sep 05, 2022 7:55 am

Testi so eno, realnost pa druga. Sam sem probal Goodyear EfficientGrip Performance, Continental SportContact 2, Vredestein Spotrac 5, Hankook Ventus Prime 2, Yokohama se ne spomnim več katere so bile. Torej gume katere so bile ocenjeno zelo visoko na testih, če ne celo najboljše. GY vem da so bile najboljše, a so vse imele eno težavo: z njimi sem drsel na mokri cesti, pa nisem pretiraval skozi ovinke. Uniroyal se drži brezpogojno.

Pa kot zanimivost. Pred leti sem kupil nove UHP Star Performer. Gume so se noro držale vsakega asfalta, mokrega, suhega in zlizanega. Prve dva tedna. Nato so naslednje leto bile povprečne in od takrat dalje nevarne. Tako da poročaj ko bojo tvoje gume stare 2+ leti, takrat me zanimajo izkušnje, nova bo vsaka guma dobra.

Michelin odpade iz preprostega razloga. Preveč uporabnikov je poročalo da so gume trde po dveh ali treh letih in so nevarne. Če bi bile dejansko premium, torej da držijo 4-6 let, bi jih kupil in nebi iskal dalje. Tako pa ...

Osebno nisem pristaš celoletnih gum. Sem mnenja da pri celoletni gumi se dela kompromise poleti in nato tudi pozimi in nikjer nimaš oprijema kot bi ga lahko imel. Poleg tega pa trenutno živim v hribih, kjer mi je dobra zimska guma zelo pomembna, zato imam raje dva kompleta gum.

Torej bom kar probal opcijo dve, bom še največ izvedel iz osebne izkušnje.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1 Po sep 05, 2022 7:57 pm

Michelin Pilot Sport sigurno ne bo trda 3. sezono. Je pa res da si na 90+€ po gumi.
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a weasel Pe mar 17, 2023 9:05 am

Ima kdo izkusnje z Nexen N'fera Primus?

Iščem dimenzijo 205/50/R17 (Megane 1.6).

Priporočate kaj drugega?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a ban Pe mar 17, 2023 12:03 pm

Na amzs strani maš test pnevmatik dimenzije 205/55-16. In je bila nexen ocenjena kot zelo priporočljiva.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a emozul Pe mar 17, 2023 1:08 pm

nejc1 je napisal/-a:Michelin Pilot Sport sigurno ne bo trda 3. sezono. Je pa res da si na 90+€ po gumi.


Po mojih izkušnjah precenjena guma.
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a weasel Pe mar 17, 2023 1:18 pm

ban je napisal/-a:Na amzs strani maš test pnevmatik dimenzije 205/55-16. In je bila nexen ocenjena kot zelo priporočljiva.


Ja, saj zaradi tega testa jo gledam. Zdaj imam Uniroyal Rainsport (sicer 3, na testu pa je 5), ki pa je ocitno slabsi in drazji, kolikor gledam pri mojem vulkanizerju.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Kohec Pe mar 17, 2023 3:39 pm

Nexen je čisto OK guma. Sam imam na avtu zimske ( imel sem jih tudi na prejšnjem avtu) in so čisto v redu.
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a For Po mar 20, 2023 8:32 pm

Še vedno sem zbegan kar se tiče specifikacij pnevmatik .. oops

To pnevmatiko sem imel gor

Slika

Slika

Tako je v homologaciji

Slika

Na pnevmatiki je ZR, v homologaciji pa 94V8.00⁄19 :huh:
Predvidevam da je ZR hitrostni razred in v drugem primeru, da je V hitrostni razred.
Kaj pa tisto...94V8.00? :?

Na kaj moram biti zdaj pozoren pri nakupu?

Odločam se med Michelin Primacy 4 + in Continental Premium Contact 6.

Nisem nikoli prek spleta to kupoval.
Tisti ki imate izkušnje prosim za nasvet kje naročiti.
Seveda je cena pomembna, ampak ne toliko, da bi reskiral kakšen šalabajzerski odnos in, da (ne daj bože) dobim napačne gume ali deformirane zaradi napačnega transporta.

Hvala za pomoč. ;)
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a mrtwelvetrees Po mar 20, 2023 8:36 pm

Nočem delati reklame, jaz kupujem tukaj https://www.liderpnevmatik.si/ in sem zadovoljen, ugodna cena, brezplačna dostava, gume do zdaj niso bile nikoli stare.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov